Цикл уроків до предмету українська мова
Урок 1. Закріплення знань про звукові значення вивчених букв.
Урок 2. Вправи на розрізнення видів текстів.
Урок 3. Вправи на закріплення вимови і правопису слів із дзвінкими та
приголосними звуками.
Урок 4. Загальне поняття про дієслово як частину мови. Роль дієслова в реченні
УРОК1. НАВЧАННЯ ГРАМОТИ 1 клас
Тема : закріплення знань про звукові значення вивчених букв.
Мета : Закріпити знання про звукові значення вивчених букв , вдосконалювати навички читання , уміння робити звуковий та звуко-буквенний аналіз слова, збагачувати словниковий запас учнів , виховувати інтерес до читання .
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма проведення уроку: інтерактивний урок.
Обладнання: предметні малюнки , демонстраційні картки букв , складова таблиця , записи на дошці.
ЗМІСТ УРОКУ
1.Організаційний момент .Активізація учнів до навчання .
-Подивіться мені в очі .Погляньте один на одного, посміхніться . Для того щоб справитися з завданнями цього уроку, будемо працювати старанно , слухати уважно.
2.Ознайомлення з завданнями уроку .
-Тож завдання нині на уроці такі:
Не просто слухати , а чути .
Не просто дивитися , а бачити.
Не просто відповідати , а міркувати .
Дружно й плідно працювати .
Будемо гарно читати.
Звуко-складові моделі слів будувати , цікаві вправі та завдання виконувати
3.Повторення вивченого про звуки і букви.
1) Повторення вивчених букв , звуків .
А)Гра " В гостях у фермера ".
-(на дошці виставлені предметні малюнки свійських тварин ).
-Сьогодні ще раз завітаємо в гості до фермера . Скажіть, які звуки можна почути в його господарстві ?
( Учні відповідають, які звуки видає кожна тваринка, машина , трактор ).
-Чиї голоси можна почути в лісі ?
Б)Гра " Хто що промовляє ?".
Вчитель : Діти
Зозуля кує " Ку-ку , ку-ку ".
Голуб воркує " Гу-гу , гу-гу "
Півень кукурікає " Ку-ку-рі-ку "
Сова кричить "УУ-уу-уу"
-Як ви розпізнаєте птахів ? (за звуками ).
-Які це звуки ?( немовні звуки , звуки, що зустрічаються в природі)
-За допомогою яких звуків спілкуються між собою люди ?( мовні звуки )
-Якими є мовні звуки ?( голосні й приголосні).
-Назвіть голосні звуки .
-Якими бувають приголосні звуки ?( тверді й м'які звуки )
-Чим позначаються звуки ?( буквами ).
-Чим відрізняється звук від букви ?( звуки ми чуємо і вимовляємо , а букви бачимо й пишемо ).
В)Гра " Впіймай звук - назви букву ".
( Діти називають звук , показують букву , якою він позначається , друкують відповідну букву.).
2) Відгадування загадок , побудова звукових моделей слів-відгадок.
А)Хто найперший входить в дім.
Потім всі хвостом за ним (ключ).
Виє вітер у вікно
Стогне , завиває
***
Кіт не спить уже давно -
Вітер заважає.
***
Киця спить і в сні муркоче
Цілий день проспати хоче .
***
Мишка Мурчика злякалась,
Мерщій у нірку заховалась .
Лось і лосенятко з ним
Ліс для лосів рідний дім .
Спить старий , сердитий сом
Сниться сому сьомий сон .
Носоріг хворів на нежить
За здоров'ям він не стежить .
-Які звуки позначають названі букви ? ( приголосні).
4.Вправи на закріплення звуко-складового аналізу слів .
- Яке значення може мати слово ключ ?( Ключ від дверей, ключ пташиний , скрипковий ключ ).
Б)Дуже довга в нього шия .
І смугаста як у змія .
Нею він через паркан
Заглядає наче кран .
(жираф).
В)Не стулить і на мить очей , вночі полює на мишей . Зате удень відпочива. Ні, це не кішка , а сова . (сова).
1. Графічний запис речень .
Гра " Знайди помилку ".
Я нагострив коз(с)у нову
І заходивсь косить траву .
-В якому слові помилка ?
-Складемо і запишемо речення зі словами коза - коса
Коса косить траву .
І_____ ____ ______ .
Мою козу звати Мілка .
І_____ ____ ______ _____.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Встаньте , діти , посміхніться ,
Землі рідній поклоніться,
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться .
В різні боки похиліться ,
Веретеном повертіться ,
Раз присядьте , два присядьте ,
І за парти тихо сядьте .
5.Читання складів, слів , речень з вивченими буквами .
1) Гра " Чарівна квітка"
2) Гра " Чарівне коло "
- Які слова прочитала булка в колі ?
3) Робота з букварем.
(Читання речень з букваря ст. 48-49).
4) Гра “Хто в будиночку живе?
5) Робота в парах: (міні – таблиці в дітей).
6) Криптограма " Гномики ".
Уважно гномиків розглянь .
Слова в прислів'я поскладай .
Який лозунг був у гномиків ? .
( Один за всіх - і всі за одного ).
7.Гра " Буквена математика (таблиця ).
-Згадайте математичні дії і дізнайтесь. Кому допомагали гномики (Білосніжці).
6.Робота з дитячою книжкою .
А) Слухання оповідання " Кошенятам на обід " .( додаток № 2).
-Як звали котиків?
-Які овочі вони любили їсти ?
-Які напої вони любили пити ?
Б)Виконання розмальовки до оповідання " Кошенятам на обід " .
Кошенятам на обід
Жили-були двоє кошенят. Придумайте їм імена. Але в імені одного кошеняти звук [К] повинен зустрічатись в середині слова, а ім'я другого повинно починатись з цього звуку.
Нехай будуть Котя і Мурка. У мами-кішки було багато турбот під час приготування обіду для кошенят. Давайте їй допоможемо.
Котя любив їсти такі овочі, назва яких починається на звук [к].
А Мурка любила їсти такі овочі, назва яких має цей звук у середині слова.
На перше Котя любив їсти страви, назва яких починається і закінчується на звук [к].
А Мурка - страву, в назві якої цей звуку середині слова.
А що могла приготувати мама-кішка на друге?
Котя любив страви, назва яких теж починається на звук [к].
А Мурка любила на друге ті страви, в назві яких звук [к] є в середині слова.
На третє Котя любив пити напої, назва яких теж починається на [к].
А Мурка - напої, в назві яких [к] зустрічається в середині слів.
-Як їх звали?
-Як їх можна назвати? (Одне Котик, Котя, Котуня.
Друге Царапка, Васька, Мур-лика, Мурка, Муркотик).
-Які це овочі? (Картопля,капуста, квасоля),
-Які овочі любила їсти мурка? (Морква, петрушка, редька, баклажани).
- Які це напої?
(Компот, квас),
-Які це напої?
(Шоколад, какао)
-Яка це страва? (Капусняк).
-Яка ж це страва? (Ок-рошка).
-Що любила Мурка?
(Налисники, макарони, рибку),
7. Підсумок уроку . Чистомовка
Ли- ли -ли - урок дружно почали .
Ло- ло -ло- діло в нас на лад пішло.
Ем- ем -ем - радість мамам ми несем .
Ли-ли-ли -дуже раді всі були .
Урок 2. Українська мова.2 клас
Тема.Вправи на розрізнення видів текстів.
Підбір заголовка до твору.
Засоби зв'язку речень у тексті.
Мета:вправляти учнів у розрізненні видів текстів;
удосконалювати навичку добирати заголовок до тексту; формувати практичне уявлення прозасоби зв'язку речень у тексті;
виховувати любов до рідної мови,до Батьківщини.
Тип уроку: урок повторення і узагальнення знань і вмінь.
Форма проведення уроку: особістісно зорієнтований урок.
Обладнання:таблиці;друковані зошити з текстовими завданнями;
дидактичний матеріал.
Проблемне завдання уроку:визначити, від чого залежатьрізні типи
висловлювання.
Хід уроку:
1. Ознайомлення з завданнями уроку.
- Сьогодні ми продовжимо говорити про текст,будемо вчитися розрізняти
види текстів,добирати заголовки до них,визначати засоби зв 'язку речень у тексті.
- Чи потрібні нам ці знання і вміння,якими ми будемо оволодівати сьогодні на уроці?
- Якщо потрібнідо для чого?
- А яким буває мовлення?
т.з. Визначте правильне твердження:
Усне мовлення має бути:
а) правильним,виразним,зрозумілим;
б)правильним,каліграфічним,лагідним;
Визначте правильну відповідь:
Ознаками культури мовлення є:
а)жести і різна сила голосу;
б)міміка і питальна інтонація;
в)точність,правильність,виразність мовлення.
2.Актуалізація опорних знань.
1 .Словниковий диктант:Звуки, букви, слова,речення,склади.
-Підкресліть слово,яке говорить,з чого складається текст,назвітьосновну
одиницю тексту.
2.Робота за таблицями:
а) Що таке текст?
3.Вивчення нового матеріалу:
1.Робота за підручником: Впр. 114 (робота в парах).
2.Творчі завдання:
а)3акінчити міркування:Зайчик міняє взимку колір хутра для того,щоб ... б)Доповнити опис: їжак мешкає в лісі.Все тіло його вкрите голочками.
Ніс у нього довгенький.
5.Гра "Впізнай текст"
- Визначіть вид текету,доберіть до нього заголовок.
а)Буркотл ивий, вайлуватий,
Ходить лісом дід патлатий,
Одягнувся в кожушину,
Мед вишукує й ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в барлозі спати.(ведмідь)
б)Хто з хвостиком і з вушками?
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо,крадучись ,полює.
А маленькі сірі мишки
Утікають геть від .... (кішки)
в)Я такий же ,як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу,а вгорі.
Спробуй лиш написати ім’я
-Зразу стану потрібним і я. (апостроф)
Проблемне запитання: - Чи можна загадку вважати текстом?
- Про кого розповідається в цих загадках?
- Що про них розповідається?
Зверніть увагу:Те,про що (або про кого) повідомляється в тексті,становить предмет повідомлення.
Те,що розповідається про предмет повідомленням змістом повідомлення.
6. а)Сірий журавель - птах великого розміру.У нього високі ноги,довга шия, невелика голова,а дзьоб прямий,довгий.Пір’я сірого кольору.
Сірий журавель - красивий і гордий птах.
б)Редиска належить до родини овочевих культур.Вона скоростигла рослина. Сіють її через кожний тиждень з ранньої весни до кінця літа.
—Визначте засоби зв"язку речень у цих текстах.
7.Назвіть правильне твердження:
Засобами зв’язку речень у тексті є :
а)Слова він, вона, вони, воно;
б)Слова сьогодні, вчора,завтра.
4.Узагальнення та систематизація знань.
1.Запис речень під диктовку: Ми живемо на Україні.Це наша Батьківщина. Вона велика, багата й прекрасна країна.
-Чи буде даний запис текстом?
-Доберіть заголовок до цього тексту.
-Що є предметом повідомлення у цьому тексті?
-Що є змістом повідомлення у цьому тексті?
-Визначте засоби зв"язку речень у цьому тексті.
-Визначте вид цього тексту.
- Так від чого ж залежать різні види висловлювання?
5.Підсумок уроку та д/з.
Закінчити міркування: Книга - наш друг.бо вона ....
Додаткове завдання: Відгадайте загадку:
Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа
В них таке смачненьке м’ясо.
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене....... (лисиця)
Відгадайте ребус: - Намалюйте лисичку словами.Розкажіть:
- Де живе лисичка?
- Яка у неї шубка?
- Яка мордочка, вуха,очі? -Який хвіст у неї?
- Яка вона за звичками?
Який текст у нас вийшов? Що основне в тексті-описі?
Урок 3. Українська мова . З клас
Тема. Вправи на закріплення вимови і правопису слів із дзвінкими та приголосними звуками.
Мета. Вправляти учнів у вимові та написанні слів із дзвінкими і
глухими приголосними звуками;
Розвивати уміння знаходити слова, написання яких потребує
перевірки;
Розвивати фонематичний слух, увагу, усне й писемне мовлення
дітей, фантазію.
Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку:урок закріплення і застосування умінь і навичок.
Форма проведення уроку: урок – гра “Брейн – ринг”.
Обладнання. Таблиця «Парні дзвінкі і глухі приголосні звуки.», конверти із завданнями до гри « Брейн-ринг»,картки поточного та тематичного контролю, «Вовчок».
Зміст уроку.
I.Організаційний та психологічний настрой учнів на урок.
Добрий день, любі діти,
Як нам з вами не радіти?
Можем з вами гомоніти,
Слово до слова
Звучить рідна мова.
- Сьогодні працюємо під девізом:
Рідну мову я вивчаю,
Її люблю не забуваю,
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
II.Мовна розминка. «Жив у роті язичок»
Учитель.
Жив у роті язичок
І великий був мовчок.
Він в будиночку сидів.
Йти гуляти не хотів.
(Діти рухають язичком не розтуляючи ротиків.)
Учитель.
Якось він засумував,
У віконце виглядав.
І побачив язичок
В небі срібний літачок.
(Діти показують язички, рухаючи ними вгору, вниз.)
Учитель.
Він у подорож летів
І мотором торохтів.
Діти.
Р-р-р! Р'-р-р!
Учитель.
В полі вітер повівав,
Язичку він проспівав:
Діти.
У-у-у!У-у-у!
Учитель
В поле трактор поспішав,
Він поволі загукав:
Діти.
Тр - пір - пір! Дир. - дир. - дир.! Ру-ру -ру!
Учитель.
Теплий дощик пошумів,
Діти.
Кап - кап - кап! Стук - стук - стук! Хлюп - хлюп - хлюп!
Учитель.
Після дощику роса
І навколо - ой краса!
(Діти глибоко вдихають, видихають.)
Ш.Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні на уроці ми проведемо гру «Брейи-ринг»
Грати будемо за двома ігровими столами. Кожна команда перед уроком обрала собі капітана, який вам допомагатиме. Команда, яка набере більше балів, стане переможцем. У мене -ринговий стіл, на якому знаходиться «вовчок». Він і буде сигналом до кожного наступного завдання у конвертах.
-Почнемо ми нашу гру після хвилинки каліграфії
-Згадайте вимоги до писемного мовлення.
-Дотримуючись цих вимог і напишемо завдання хвилинки каліграфії.
Людина сама відповідає за своє здоров я. Тільки сама вона зможе його зберегти.
-Визначте головні і другорядні члени речень, підкресліть їх.
-А тепер починаймо гру! КонвеутМІ.
Вправа 122.
-Дайте відповіді на запитання:
-Чим відрізняється речення від окремих слів?
-Які бувають речення за метою висловлювання ?
-Які речення називаються окличними?
-Що є основою речення ?
-Як зв 'язуються між собою слова в реченні?
(Визначаємо переможців)
Конвеут№2.
Вправа 151.
Дайте відповіді на запитання:
-Які значення мають слова?
-Що таке синоніми?
-Що таке антоніми?
-Що таке омоніми?
-Де найчастіше вживаються антоніми?
-Для чого нам потрібні синоніми?
Завдання для капітанів.
(Капітани працюють кожен окремо)
-Допоможіть братикам словам знайти одне одного.
Шлях Говорить Розповідь Школярка
Хороший Суне Підручник Подивився
Іде Дорога Учениця Оповідання
Каже Гарний Глянув Книжка
-Розібрати слово за будовою
Книжка Школярка
-Зробити звуко- буквений аналіз слова
Оповідання Розповідь
Підсумок. Капітанам дякую.
-Команди готові відповідати?
ІV.Повідомлення теми і завдань уроку.
-Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про вимову
й правопис слів з парними приголосними звук.
-Гра «Я - тобі, ти - мені» допоможе нам згадати ці звуки
Вчитель Учні
Б П
Д Т
Д Т
З С
З´ С´
Ж Ш
ДЖ Ч
ДЗ Ц
ДЗ´ Ц´
Г К
Ґ Х
V. Мотивація навчальної діяльності Перед вами - складовими, В ній заховані слова. Увалені будьте - не зівайте, Слова правильно вимовляйте!
VІ. Вправи на закріплення та систематизацію знань. 1. Диктант - загадка.
Маленький, чепурненький
Крізь землю пройшов,
Червону шапку знайшов. (Гриб)
Довгий Мартин
Ліз через тин,
Сам перебрався,
Мов по драбині,
А голова залишилась на тині! (Гарбуз)
Круглий, мов сонечко,
Щедрий, мов сонечко,
На черінь посунеться
І стоїть красується.
З печі - та на блюдо:
Їжте мене, люди,
На здоров'ячко! (Хліб)
Кругла, а не місяць,
Біла, а не борошно,
З хвостиком, а не миша.(Редька)
Що воно в ямі Вгору хвостом ?(Ложка)
Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (Мороз)
Узимку горою, А влітку водою? (Сніг)
Влітку гуляє, а взимку спочиває. (Ведмідь)
Груші тут і яблуні
Порічки й виноград.
Називається це -... (Сад)
-Поясніть написання слів - відгадок. 2.Робота за підручником.
Вправа 231
Вправа 232
-Пригадайте, що таке прислів’я ?
Конверт №3. Вправа 233
-Прочитайте прислів`я, поясніть, як ви їх розумієте.
-Знайдіть у виділених словах звуки, що вимовляються не так, як пишуться.
Підсумок.
Конверт №4.
(Робота за картками поточного та тематичного контролю)
- Спишіть і прокоментуйте, яку букву ви вставили в словах.
(Сторінка 13; Завдання№9)
Встав пропущені букви
(д -т,дь- ть, з-с,зь-сь,ж-ш,г-х,б-п)
Кі ті
Ни ко
Пру кий
Кни ковий
Ягі ка
Ні ка
Хлі чик
Ле кий
Прика ка
Боро ба
Підсумок.
-Підрахуємо, хто набрав більше балів.
-Хто вийшов переможцем.
VII.Підсумок уроку.
-Чи сподобався вам урок?
-Що нового ви дізналися?
-Чим були задоволені?
VIII.Домашнє завдання.
(Коментар виконання)
Вправа 234.
ІХ.Хвилинка - цікавинка.
-Послухайте віршик - каламбур.
-Впіймайте слова, що звучать однаково, але мають різне значення.
-Згадайте, як називаються ці слова?
КАЛАМБУР.
Я зробила піну з мила,
та її водичка змила.
-Ти чого сьогодні злий?
-Йди води на руки злий.
Якщо є у тебе мати,
будеш все на світі мати.
Камеє Миколка
Ми кола малюємо коло кола.
Котик вибрався на мур
і муркоче: - Мур - мур - мур.
Пес лякає в лісі гав:
-Гав - гав - гав!
Якщо зійшов на берег ти,
То треба землю берегти,
У садочку ріс ірис,
А на полі - мак ірис.
Ми дивилися згори,
як котився м’яч з гори.
Урок 4. Українська мова. .4 клас
Тема:Загальне поняття про дієслово як частину мови. Роль дієслова в реченні.
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова. Сформувати вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; Вчити правильно вживати дієслова у власних висловлюваннях;
Розвивати творчу, уяву;
Виховувати учнів на традиціях народного характеру; Прищеплювати любов до рідної землі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма уроку: інтерактивний урок.
Зміст уроку:
1.Організація класу до уроку.
- Любі діти! У наш клас завітали гості іщрі. Привітаймо в добрий час гостей посмішкою і миром.
Ми вам раді, люди добрі;
І вітаєм щиро вас;
І запрошуєм ласкаво
На урок в 4 клас.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і завдань уроку.
І.-Урок наш почну з поетичних рядків. Прослухайте і скажіть, чим дорога рідна земля автору і нам з вами.
Бував я не в однім вже краї,
Багато дива бачив там,
Краси яка хіба є в раї,
Однак там жити не бажав,
Вернувсь додому
Хоч не маю й частини.
Всіх щедрот тих тут
Нема ,проте , як ти мій краю,
Бо ти найкращий в світі кут.
-Дорога земля своєю історією, людьми, традиціями.
-Які традиції українського народу ви знаєте?
2.Вибірковий диктант.
З поміж продиктованих слів назвіть і запишіть тільки слова, які належать до частини мови, яку ми ще не вивчили:
Діяти, веснянки, щедрівки, ми, масляна, існують, обжинки, віночок, єднатися, сміється, ловити,орати, писанка, хоровод, виорати, колядки, оглянулася, шостий, веселі. (діяти, існують, єднатися, сміється, ловити,орати, виорати, оглянутися).
-Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові:
Прочитайте утворене слово.
(Дієслово)
-Це і є тема нашого уроку.
-Сьогодні ми повторимо правила й виконаємо вправи, які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми Дієслово.Ви вчитиметися міркувати, використовувати свої знання на практиці, колективно працювати,допомагати товаришам.
3.Хвилинка каліграфії.
-Пригадайте ,як пишуться велика і мала букви (де).Пропишіть 1 рядок.Д, д, сл , ло, ов, дієслово.
2.Опрацювання нового матеріалу.
-1.Робота за підручником.
Впр.77.-колективно.
-Записати споріднені слова,розібрати за будовою.
-На які питання відповідають дієслова
Впр.78.(творче завдання).
-Як одним словом сказати,що зображено на малюнку.
Буря.
Доберіть синоніми до слова буря.
Буря,гроза, негода.
-За допомогою малюнка і вірша,що до дається до вправи напишіть твір мініатюру.Впр.79.(самостійно.)
Фізкультхвилинка.
Пісня - гра “Мак”.(З народного)
2.Підготовка виведення висновка.
-Про які слова говориться в віршу.
Вони хочуть діяти ,а не сидіти,творити,співати,радіти,летіти Вони буть ,яку дію означають сміло-Що робить? Що буде робити? Що зроблять?Питають нас всі -ми відкажем слова. Виблискує,буде світить,запалила.А мова із ними багата й жива-така їхня суть -бо вони дієслова.
-Яка частина мови є дієсловом?
-На які питання вони відповідають?
Яким членом речення найчастіше буває дієслово?
3.Читання правила за підручником(ст..43.)
4.3акріплення матеріалу.
І.Гра (Спіймай дієслово.)(Використовується народна
пісня – гра “Явтух” (З народного)
2.Групова робота.
-За поданим малюнком скласти твір-опис(Усно.)
а)Останній подих зими.
б)Весна прийшла.
-Визначте, до якого малюнку підходять ці віршовані рядки:
-Утікай, утікай, біла зимонько,
Вже нема, вже нема в тебе силоньМ
Йде Весна, йде Весна-чарівниченька,
Потемніє, почорніє твоє личенько.
-Піду я далі лугами й лісами,
Встелю землю килимами,
Я теплом людей зігрію
І здоров'я вам навію.
З рідним словом щоб зростали,
Щоб звичаї пам'ятали.
З.Робота в парах.
Гра (3 єднай частини цілого )
-До кожної смужки слід дібрати частину-відповідник, скласти повне прислів я.
-Зачитайте повне прислів'я, яке ви склали, вкажіть в ньому дієслова.
Щоб людиною стати Зате легко носити,
Не соромся запитувати про те Хто хоче вчитися
Добре того вчити Чого не знаєм
Тяжко знання добувати треба працювати
4.Складання віршика-буріме
-В ньому треба дібрати підходящі за змістом рими.
Будемо весну(стрічати)
Та віночки(сплетати)
А віночки (сплетемо)
Хороводом (підемо)
5.Підсумок уроку.
-Дорогі,діти,ми перегорнули останню сторінку нашої мовної скарбнички урок української мови підходить до кінця, але ви збагатилися знаннями. Скажіть, що ми з'ясували на уроці?
6. Домашнє завдання
Впр. 80.
Пр.ст. 43.