Розробка усіх уроків із теми "Хімічні реакції" для уроків хімії у 9 класі. Містить передмову, зміст теми, розробки уроків з теми та контрольну роботу
ПЕРЕДМОВА
Мета циклу уроків хімії „ Хімічні реакції ”
Урок 1. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.
Урок 2. Окисно-відновні реакції, їх значення.
Урок 3. Складання рівнянь окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів.
Урок 4. Тепловий ефект реакції. Екзотермічні та ендотермічні реакції.
Урок 5. Термохімічне рівняння.
Урок 6. Швидкість хімічної реакції, залежність від різних чинників.
Урок 7. Каталізатори. Значення каталітичних процесів.
Урок 8. Узагальнення знань з теми « Хімічні реакції»
Урок 9. Контрольна робота « Хімічні реакції»
Розробка уроків з теми «Хімічні реакції»
для 9 класу
|
Тема 2. Хімічні реакції ( 9 год.) |
1 |
Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками. |
2 |
Окисно-відновні реакції, їх значення. |
3 |
Складання рівнянь окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів. |
4 |
Тепловий ефект реакції. Екзотермічні та ендотермічні реакції. |
5 |
Термохімічне рівняння. |
6 |
Швидкість хімічної реакції, залежність від різних чинників. |
7 |
Каталізатори. Значення каталітичних процесів. |
8 |
Узагальнення знань з теми « Хімічні реакції» |
Вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів:
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
|
«Асоціативний ряд»
«Мікрофон» |
2 |
|
« Після цього уроку я зможу…»
Пояснення вчителя
|
3 |
Під час пояснення учні складають опорні схеми
А якщо на чистому аркуші паперу олівцем написати будь-що, а потім його стерти гумкою, то може аркуш повернутись до початкового стану (чистого)?
« Теплові явища».
|
Учні роблять висновок про склад і кількість реагентів і продуктів реакції, називають відповідні типи реакцій Учні роблять висновок про інший критерій класифікації (наявність каталізатора) Учні роблять висновок про оборотні і необоротні процеси
Учні роблять висновок про зміну ступенів окиснення ( вводиться поняття окисно-відновна реакція)
Вводиться поняття екзо- і ендотермічна реакція.
|
4 |
|
Робота в парах, відповіді обговорюються в класі, коригуються. |
5 |
|
« Незакінчене речення» |
6 |
Скласти кросворд або ребус, що відповідає темі Підготувати повідомлення про значення хімічних процесів у життєдіяльності живих організмів |
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
Організаційний момент |
|
2 |
І H2O2, PH3 , FeSO4 , Ca(ClO4 )2 ІІ CaH2, OF2 , Fe 2 (SO4 )3 , NH4 NO3
N0 →N3-
|
Cтінгазета, листівка, буклет
Bиконується на два варіанти, взаємоперевірка за ключем, коригування Учні дають визначення процесам окиснення та відновлення |
3 |
Скласти рівняння реакції: а)С + О2 → СО2 b)KMnO4 + HCl → Cl2 + MnCl2 + KCl + H2 O
|
Учні роблять висновок про те, що не завжди просто урівняти традиційними методами |
4 |
Існує ефективний метод добору коефіцієнтів у схемах окисно-відновних реакцій: метод електронного балансу. |
Вчитель оголошує тему та завдання уроку. |
5 |
Доберемо коефіцієнти у схемі b) методом електронного балансу.
|
Пояснення вчителя |
6 |
Використовуючи матеріал §13 ( ст. 79-82) складаємо алгоритм дій для підбору коефіцієнтів у окисно-відновних реакціях.
|
« Два-чотири-всі разом» |
7 |
Знайди помилку ( завдання повторюються)
-2, +1, +4, +6
цинк відновлюється
|
Групова робота(4 учні), колективне обговорення |
8 |
Рефлексія |
« Одним словом» |
9 |
|
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів,
комп’ютер, мультимедійний проектор
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
Організаційний момент |
|
2 |
|
Комп’ютерна презентація
« Дерево очікувань» |
3 |
Вправа для корекції знань ( спілкування « питання –відповідь») |
Робота в групах, колективне обговорення |
4 |
Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій методом електронного балансу, укажіть окисник та відновник:
|
Робота в групах, консультації учителя |
5 |
Контролююча частина відбувається за індивідуальними завданнями( зразок подається)
Fe + HCl →FeCl2 + H2
Для окисно-відновної реакції складіть електронний баланс, вкажіть окисник та відновник |
|
6 |
Підведення підсумків |
« Незакінчене речення…» |
7 |
|
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів,
реактиви та обладнання для демонстрація « Реакції ендо-
та екзотермічні»
Тип уроку: комбінований урок.
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
Організаційний момент |
|
2 |
|
Коментарі вчителя |
3 |
Демонстрації:
Чому одні реакції відбуваються з поглинанням теплоти, а інші – супроводжуються виділенням теплоти? |
Виконує вчитель
Проблемне запитання |
4 |
§14, ст.. 83-85
|
Групова робота, «Шпаргалки» Пояснення вчителя |
5 |
( алгоритм розрахунків)
|
Фронтальна робота |
6 |
Рефлексія |
« Одним словом» |
7
|
«Термохімія та паливо» (енергетики); « Екологічні проблеми теплоенергетики» (екологи) |
Для виконання учні об’єднались у групи (роботу планують самостійно)
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів ,
комп’ютер, мультимедійний проектор
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь і навичок
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1
|
Вправа для вироблення регламенту і правил |
«Спільна угода» |
2 |
Формулювання очікуваних результатів |
«Незакінчене речення» |
3 |
Хімічний диктант ( « Так чи ні»)
кислоту доливають до води
природи реагуючих речовин
|
Самоперевірка з допомогою ключа |
4 |
Кожна група презентує свою доповідь, члени інших груп задають питання, що виникли, а , також, доповнюють за необхідності. |
«Круглий стіл» |
5 |
|
« Бліц-дискусія» |
6
|
|
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів,
реактиви та обладнання для лабораторних дослідів «Залежність
швидкості хімічної реакції від різних чинників», інструктивні картки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
Організаційний момент |
|
2 |
Термінологічна зарядка |
«Естафета» |
3 |
Учням пропонується створити асоціативний ряд для поняття «швидкість» |
«Павучок» |
4 |
|
Коментар вчителя |
5 |
|
Групова робота, виконання лабораторного досліду, «Навчаючи – вчуся» |
6 |
Робота над опорним конспектом по темі |
Робота в парах |
7 |
Вправа 140, 141( ст.96) Рефлексія |
Фронтальна бесіда « Мікрофон» |
8
|
|
|
Мета уроку:
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Хід уроку
№ етапу |
Зміст і логічна послідовність |
Примітки |
1 |
Організаційний етап |
Вчитель формулює тему та мету уроку
|
2 |
Що таке швидкість хімічної реакції? Як її можна визначити? Від яких чинників залежить?
Виконання тестових завдань
|
Усно або на дошці
Робота за двома варіантами |
3 |
Поняття про каталізатори та каталіз
Вчитель демонструє реакції розчинів купрум(ІІ) сульфату з розчином аміаку (в присутності гідроген пероксиду); гідроген пероксиду з піролюзитом
Каталітичні реакції. Поняття про інгібітори
Значення каталітичних процесів
|
Учні роблять роблять записи в зошитах.
Учні порівнюють швидкості реакцій у двох випадках, роблять висновки.
відповіді обговорюються в класі, коригуються. |
4 |
Виконання завдань
|
Групова робота(4 учні), колективне обговорення |
5 |
Підбиття підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів на уроці |
« Незакінчене речення» |
6 |
Опрацювати матеріал підручника. Скласти кросворд або ребус, що відповідає темі
|
|
Контрольна робота
Мета:визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Хімічні реакції», виявити ускладнення у засвоєнні навчального матеріалу та визначити шляхи їх подолання.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Тип уроку: корекції та контролю знань
Структура уроку
1. Організаційний етап 3 хв.
2. Контрольна робота 40 хв.
3. Підбиття підсумків уроку 2 хв.
Хід уроку
І.Організаційний етап.
Проводиться інтерактивна вправа „Очікування, побоювання”.
Інструктаж щодо виконання роботи та її оформлення.
ІІ. Контрольна робота.
Завдання для контрольної роботи
І ВАРІАНТ.
І рівень
1. Позначте правильне твердження щодо каталізатора:
2.Позначте тип реакції, які відбуваються з виділенням теплоти:
3.Визначте тип реакції, яка описується за допомогою схеми АВ+ СД = АД + СВ:
ІІ рівень
4. Позначте всі рівняння окисно-відновних реакцій:
5. Допишіть число електронів, які беруть участь у наведених процесах. Вкажіть, які із них є процесами окиснення, а які – відновлення.
H20 ______________________________→ 2H+
Mn+7_____________________________→ Mn+2
N-3_______________________________→ N-5
Ca+2 ______________________________→ Ca0
6. Наведіть приклади хімічних реакцій, які належать до таких типів:
ІІІ рівень
7. Впишіть формули речовин у відповідні колонки таблиці: S, Na, SO2, Ca, H2SO4, K2S, H2SO3, KNO3.
Речовини, що можуть бути лише відновниками |
Речовини, що можуть бути лише окисниками |
Речовини, що можуть бути і відновниками , і окисниками |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. Складіть електронний баланс для рівняння реакції:
_ Al + _ H2SO4(розв.) →____ + ____↑
9. При взаємодії вуглецю масою 12 г з водою утворюється карбон (ІІ) оксид та водень і виділяється теплота 131 кДж. Складіть термохімічне рівняння цього процесу.
IV рівень
Виконайте одне завдання
10. Взаємодія червоного залізняку з воднем відбувається відповідно до такого рівняння: Fe203 + H2 (газ). Зробіть висновки про вплив різних факторів на швидкість цієї реакції:
11. Обчисліть кількість теплоти, необхідну для розкладання вапняку СаСО3 масою 0,5 кг, якщо при його розкладанні кількістю 1 моль поглинається 157 кДж теплоти.
ІІ ВАРІАНТ
І рівень
1. Позначте правильне твердження щодо каталізатора:
2.Позначте тип реакції, які відбуваються з поглинанням теплоти:
3.Визначте тип реакції, яка описується за допомогою схеми А+ ВС = АВ + С:
ІІ рівень
4. Позначте всі рівняння окисно-відновних реакцій:
5. Допишіть число електронів, які беруть участь у наведених процесах. Вкажіть, які із них є процесами окиснення, а які – відновлення.
S+6 _______________________________→ S-2
O02_______________________________→ 2O-2
N-3_______________________________→ N+5
Pb0_______________________________→ Pb+2
6. Наведіть приклади хімічних реакцій, які належать до таких типів:
ІІІ рівень
7. Впишіть формули речовин у відповідні колонки таблиці: CO2, CO, H2O2, HNO3, Ba, NH3, P4, LiH.
Речовини, що можуть бути лише відновниками |
Речовини, що можуть бути лише окисниками |
Речовини, що можуть бути і відновниками , і окисниками |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. Складіть електронний баланс для рівняння реакції:
_ MnO2 + _ Al →____ + ____
9. При взаємодії ферум (ІІІ) оксиду масою 160г з воднем утворюється залізо та вода і виділяється теплота 90 кДж. Складіть термохімічне рівняння цього процесу.
IV рівень
Виконайте одне завдання
10. Взаємодія коксу з вуглекислим газом відбувається відповідно до такого рівняння: СО2(газ.) + С(тв.) → 2СО(газ.) Зробіть висновки про вплив різних факторів на швидкість цієї реакції:
11. Обчисліть кількість теплоти, яка виділяється при згорянні метану СН4 об’ємом 4,48л, якщо при згорянні його кількістю 1 моль виділяється 878кДж теплоти.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку