Красовська Т.Д. Учитель зарубіжної літератури
КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів №15 Маріупольської міської ради
Донецької області»
Чарлз Діккенс
Цикл уроків
Урок №1 із зарубіжної літератури для 6 класу
Біографія. Презентація повісті «Різдвяна пісня в прозі,
або Різдвяне оповідання з привидами».
Сюжет і композиція повісті.
Опис роботи. Ця робота націлена на те, щоб зацікавити учнів творчістю Чарлза Діккенса; допомогти учням засвоїти зміст повісті; розвивати навички самостійної та колективної роботи, вчити висловлювати свої думки та враження від прочитаного. Робота складається з бліц-опитування, мозкової атаки, кластера, міні-диспута.
Цілі. Ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, зацікавити ними; ознайомити учнів з розділами твору, допомогти усвідомити їхнє ідейно-художнє значення; розвивати образне, критичне мислення; навчити самостійній роботі з художнім текстом, уміння переказувати, виділяти ключові моменти, висловлювати свої оціночні судження, почуття та враження.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ознайомлення з темою і метою уроку.
ІІІ. Сприйняття й осмислення навчального матеріалу.
1.Робота з підручником (Підручник. Волощук Є.В. Світова література: підручник для 6-го кл. загальноосвіт.навч.закл./ Євгенія Волощук. – К.:Генеза, 2014. – 256 с.). Опрацювання статті підручника про Ч. Діккенса (стор.82-84).
2. Бліц-опитування.
Повість – це (прозовий твір, за обсягом більший, ніж оповідання. У повісті зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов’язаних з ним другорядних персонажів).
Композиція – це (побудова літературного твору, його структура).
Строфа – це (група рядків, що повторюються в тексті віршованого твору. У пісні строфа зазвичай утворює основу куплету).
Мозкова атака. Як ви гадаєте, про що йдеться у цьому творі? Які ваші припущення? (Відповіді учнів)
3. Ознайомлення з історією написання «Різдвяної пісні в прозі…» (стор.84 – 85)
4. Питання до класу. Що таке гуманізм? (Учні відповідають) Записуємо в зошит.
Гуманізм – щира любов до людини та повага до її гідності.
Гідність – 1.Сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості. 2.Усвідомлення людиною своєї громадської ваги, громадського обов’язку. ( За даними словника «Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і головн. ред. В.Т.Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2001. – 1440 с.» Стор.180)
5. Робота з текстом. Виразне читання строфи І «Марлеєва тінь»
Читаємо текст і складаємо кластер. Відповідаємо на питання: «Скрудж. Який він?»
сім років. Однак на вивісці, що прикрашала двері їхньої контори, як і раніше, було написано: «Скрудж і Марлей».
Як ми називаємо таких людей? (Байдужими; в кластері пишемо «байдужий»)
придушити, скрутити, згребти». (В кластері пишемо «жмикрут»)
скритний, потайний та самостійний, як той слимак». (В кластері записуємо «заздрісний, жадібний, твердий, скритний, безлюдькуватий, потайний, як слимак»)
не могла зігріти Скруджа…»
(В кластері пишемо «холодний = мертвий»)
бувають часом щедрі, а Скрудж ніколи». ( «Жадібний, скупий, байдужий»)
(Ми вже писали, що такий чоловік – жмикрут)
такими дурнями, як ти!» (записуємо «гнівливий»)
дурня, що шляється та славить Христа, зварив разом з його різдвяною стравою й поховав би, застромивши йому ялинку в серце!» (Записуємо «лютий»)
Кластер
IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
Подивіться на кластер, який ми створили. Проговоримо його ще раз.
Знайомтеся. Скрудж. Який він? (Відповіді учнів).
Робимо висновок. САМОТНІЙ.
V. Інтерактивна вправа.
Міні-диспут «Чи може така людина, як Скрудж жити щасливо?»
VI. Підбиття підсумків уроку.
VII. Домашнє завдання. Дочитайте повість. Зверніть увагу на подорож Скруджа у часі і просторі.