Ця робота націлена на те, щоб підсумувати й узагальнити вивчене учнями про повість; допоможе усвідомити її ідейно-художнє значення; розвиває здібності висловлювати свої оціночні судження, почуття та враження; формує почуття милосердя, повагу до сімейних та загальнолюдських цінностей. Робота складається з евристичної бесіди, мозкової атаки, роботи з текстом з елементами оціночного судження, кластера, кросворда.
Красовська Т.Д. Учитель зарубіжної літератури
КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів №15 Маріупольської міської ради
Донецької області»
Чарлз Діккенс
Цикл уроків
Урок №3 Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі,
або Різдвяне оповідання з привидами».
Динаміка образу Скруджа та його духовне переродження.
Опис роботи. Ця робота націлена на те, щоб підсумувати й узагальнити вивчене учнями про повість; допоможе усвідомити її ідейно-художнє значення; розвиває здібності висловлювати свої оціночні судження, почуття та враження; формує почуття милосердя, повагу до сімейних та загальнолюдських цінностей. Робота складається з евристичної бесіди, мозкової атаки, роботи з текстом з елементами оціночного судження, кластера, кросворда.
Цілі. Підсумувати й узагальнити вивчене учнями про твір; допомогти усвідомити його ідейно-художнє та виховне значення; розвивати образне, критичне мислення, навички узагальнення вивченого; вчити виділяти ключові моменти, висловлювати свої оціночні судження, почуття та враження; формувати почуття милосердя, повагу до сімейних та загальнолюдських цінностей.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
1.Презентація робіт учнів «Ланцюжок помилок Скруджа». Учні презентують свої роботи усно, якщо це ілюстрована робота – розташовуємо на дошці до кінця уроку.
2.Бесіда.
Мозкова атака. Об’єднуємося в групи. Обговорюємо питання.
Формулюємо спільну думку. Презентація своєї відповіді. А навіщо Діккенс влаштовує зустріч Скруджа с останнім духом нинішнього Різдва?
ІІІ. Сприйняття й осмислення навчального матеріалу.
1.Робота з текстом останньої строфи.
Як змінився Скрудж? Як змінилася його поведінка? Що змінилося в його мовленні?
Як ви гадаєте, для чого ми будемо відповідати на це питання? Так. Ми створимо ще один кластер - Скрудж після зустрічі з духами.
*
«Я спокутую минуле теперішнім і майбутнім» Спокутував свої гріхи
*
«Усі три духи будуть жити в мені» Спокутував свої гріхи
*
«Нехай святиться Різдво!»
*
«Я кажу це на колінах…»
*
«Скрудж був такий зворушений, що голос його Зворушений
тремтів і не слухався його»
*
« - Я не знаю , що робити! – скрикнув Скрудж, сміючись Щасливий
і плачучи водночас. – Я почуваю себе легким як пушинка;
щасливим, як ангел; веселим, як школяр…» Як ангел (а не слимак)
*
«Дай, Боже, кожному веселого Різдва! Дай, Боже, Щирий
щасливого Нового року всьому світові!» Вдячний
*
«Нарешті Скрудж убрався у свій найкращий одяг …» Оновлений
*
«… Скрудж ішов, поглядаючи на всіх з усмішкою…» Веселий
*
«… привітно озивався до дітей, до старців…» Порядний
*
«Дай вам, Боже, кращого Різдва, мій любий друже, Щедрий
ніж ті Святки, що я багато років робив вам. Я збільшу вам
платню й буду старатися, щоб допомогти вашій бідній родині»
Кластер №2
Висновок
«Скрудж став таким добрим другом, добрим господарем і доброю людиною,
що навряд чи й був другий такий у доброму старому Лондоні.
Або в якому іншому доброму старому місті в доброму старому світі»
IV.Закріплення знань, умінь і навичок.
Кросворд
Завдання. Відповідаючи на питання, заповнюємо клітинки кросворду.
Питання за вертикаллю.
1.Тайні Тім і батько прийшли додому перед Різдвом. Де вони були? (У церкві, пишемо «церква»)
2.Ім’я клерка, який працював у конторі Скруджа? (Боб)
3.Ім’я компаньйона Скруджа? (Марлей)
4.Привид компаньйона Скруджа був закутий у … (ланцюг)
5.Ім’я другої дочки Кретчитів? (Белінда)
6.Улюблене свято сім’ї Кретчитів? (Різдво)
7.Старший син Кретчита? (Пітер)
8.Марлей прийшов до Скруджа під виглядом … (привида; пишемо «привид»)
9.Головна страва на столі Кретчитів? (Гуска)
10.Як називається місце в конторі Скруджа, де працював клерк? (Закамарок)
11.Дочка Кретчита, яка мало не запізнилась на Свят-вечір? (Марта)
12.Чим ще поласувала сім’я Кретчитів на Різдво? (Пудинг)
13.На прохання клерка Скрудж «подарував» йому … (вихідний)
14.Шахраї, що викрили речі з дому небіжчика, зібралися у крамниці старого … (Джо)
Кросворд
Учитель. Якщо ви правильно відповіли на мої питання, то в кросворді за горизонталлю ви прочитаєте ім’я головного героя повісті Діккенса «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами». Це
ЕБЕНЕЗЕР СКРУДЖ
V.Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивний прийом. Виберіть одне речення, подумайте над відповіддю, продовжите речення.
VI.Домашнє завдання.
Напишіть твір-роздум «Що для мене Різдво?»