Цикл уроків на щодень у 6-му класі на тему: «Відміни та групи іменників». Конспекти складено до підручника: Єрмоленко С. Я. Українська мова : підруч. для 6 кл. ЗНЗ / С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова, М. Г. Жук. – К. : Грамота, 2014. − 272 с.
Увага! Бажання, морозиво, поле - це ім. 2 відміни. Ілля в Кл. в. - Ілле. У конспекті помилка друку.
Цикл уроків на щодень у 6-му класі на тему: «Відміни та групи іменників»
Конспекти складено до підручника:
Підручник. Єрмоленко С. Я. Українська мова : підруч. для 6 кл. ЗНЗ / С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова, М. Г. Жук. – К. : Грамота, 2014. − 272 с.
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Відмінювання іменників. Поділ відмінників на відміни й групи.
Мета: ознайомити учнів з принципом поділу іменників на відміни та групи в українській мові; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Проблемне завдання.
Відгадайте, будь ласка, загадки.
Повернемося до цього завдання пізніше − після вивчення нового матеріалу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Робота з підручником (С. 110 − 111).
Бесіда за питаннями:
Проблемне завдання.
До яких відмін належать слова-відгадки?
Виконання вправ.
1. Бажання, морозиво, поле − 1-ша відм., а кошеня − 4-та відм.
2. Лоша, курча, лисеня − 4-та відм., а скло − 2-га відм.
3. Ім’я, тім’я, хлоп’я − 4-та відм., а сім’я − 1-ша відм.
1-ша відм. |
2-га відм. |
3-тя відм. |
4-та відм. |
Дошка, вишня, Ярина, Десна, мураха, тривога, собака, невдаха, соня, яма. |
Бібліотекар, гвинт, дім, ювілей, плющ, ніс, слово, огірок, тюль, добро. |
Любов, мати, честь, злість. |
Ягня, немовля, курча, |
Бесіда за питаннями:
Пояснення вчителя.
Робота з таблицею в підручнику (С. 110 − 111).
Бесіда за питаннями:
Виконання вправ.
Тверда група |
М’яка група |
Мішана група |
Недотепа, екзотика, м’ята, азбука, єхидна, думка, епоха, ракета, естрада, ваза, ангіна. |
Будівля, ерудиція, заготівля. |
Каша, огорожа, раджа, іржа, невдача, ноша, Яремче. |
Ключ. Немає дерева без коріння.
1. Діжка, парта, пригода − тв. гр., скеля − м’як. гр.
2. Рукою, хмарою, лелекою − тв. гр., кручею − міш. гр.
3. Оленко, Ірино, Віро − тв. гр., Юліє − м’як. гр.
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
Бесіда за питаннями:
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. § 33, 34 (вивч. прав.); впр. 267 (1), С. 112 (записати слова, зашифровані в схемі, визначити їхні відміни та групи).
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Відмінювання іменників ІІ відміни.
Мета: формувати вміння відмінювати іменники другої відміни та навички правопису їхніх відмінкових закінчень; розвивати вимовну пам’ять, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Міні-самостійна робота.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Проблемне завдання.
Відгадайте, будь ласка, загадки.
Бесіда за питаннями:
Проблемне завдання.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Робота з підручником (С. 116).
Бесіда за питаннями:
Виконання вправ.
Тверда |
М’яка |
Мішана |
Стрибок, морозиво, берег, автограф, банк, око, гурт, віск, льон, мед, колесо, фонд, хист, Дніпро, салют, |
Зілля, князь, ліцей, збіжжя, узгір’я, сценарій, побачення, обличчя, стиль, вугілля, щастя, |
Париж, вантаж, ключ. |
Бесіда за питаннями:
Робота з таблицею в підручнику (С. 117).
Бесіда за питаннями:
Місяць, життя, шістдесятиріччя, ювілей, науковець (зразок).
Н. місяць |
місяці́ |
життя́ |
життя́ |
шістдесятирі́ччя |
шістдесятирі́ччя |
ювіле́й |
ювіле́ї |
Р. місяця |
місяці́в |
життя́ |
житті́в |
шістдесятирі́ччя |
шістдесятирі́ч |
ювіле́ю |
ювіле́їв |
Д. місяцю (еві) |
місяця́м |
життю́ |
життя́м |
шістдесятирі́ччю |
шістдесятирі́ччям |
ювіле́ю, ювіле́єві |
ювіле́ям |
Зн. місяць |
місяці́ |
життя́ |
життя́ |
шістдесятирі́ччя |
шістдесятирі́ччя |
ювіле́й |
ювіле́ї |
Ор. місяцем |
місяця́ми |
життя́м |
життя́ми |
шістдесятирі́ччям |
шістдесятирі́ччями |
ювіле́єм |
ювіле́ями |
М. на (у) місяці |
на/у місяця́х |
на/у житті́, життю́ |
на/у життя́х |
на/у шістдесятирі́ччі, шістдесятирі́ччю |
на/у шістдесятирі́ччях |
на/у ювіле́ї, ювіле́ю |
на/у ювіле́ях |
Кл. місяцю |
місяці́ |
життя́ |
життя́ |
шістдесятирі́ччя* |
шістдесятирі́ччя |
ювіле́ю |
ювіле́ї |
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
Бесіда за питаннями:
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. § 35 (вивч. прав.); впр. 278, С. 117 (списати текст, поставивши слова в дужках у потрібному відмінку).
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Особливості відмінювання іменників чоловічого роду в родовому відмінку. Букви -а (-я), -у (-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду ІІ відміни.
Мета: розглянути відмінювання іменників ІІ відміни, їх розподіл на тверду / м’яку/ мішану групи, з’ясувати правила правопису букв -а (-я), -у (-ю) в іменниках чоловічого роду ІІ відміни однини в родовому відмінку; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: комбінований урок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Впр. 293, С. 121.
І в.: Одеса;
ІІ в.: Дніпропетровськ (-а), Донецьк (-а), Київ (-а), Харків (Харкова).
Проблемне питання: чому в Р. в. іменники ч. р. ІІ в. мають закінчення -а?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя (А).
Робота з підручником (С. 120).
Бесіда за питаннями:
Виконання вправ.
Впр. 292 (1), С. 121.
Рядка, жиру, портрета, футболу, абзацу, пейзажу, струмка, стола / столу, Ірану, документа, атестата, університету.
Словникова робота:
Атестат − свідоцтво про закінчення навчального закладу.
Пояснення вчителя (Б).
Робота з підручником (С. 122).
Бесіда за питаннями:
Виконання вправ.
Впр. 295, С. 122.
Тверда група |
М’яка група |
Мішана група |
Скипидару, кашовара, кулінара, нектару, інжиру, буксира, дебошира, капіляра, пазура, муляра, процесора, столяра. |
Виноградаря, писанкаря, димаря, квіткаря, пустиря, пекаря. |
Ковзаняра, школяра. |
Виконати вправу за допомогою алгоритму (узято з мережі Інтернет).
Словникова робота:
Дебошир − скандаліст.
Капіляр − 1. Трубочка з вузьким внутрішнім каналом. Капіляр термометра. 2. Найдрібніша кровоносна судина.
Бесіда за питаннями:
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
Розв’яжіть мовну задачу.
Шестикласники складали речення зі словом листопад. Учениця вивела в зошиті: «У час листопаду земля в парку вкривається жовто-червоним килимом». Учень записав: «На початку листопада періщили холодні дощі». Чому діти вжили слово листопад у родовому відмінку по-різному?
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. § 36 (вивч. прав.); впр. 287, С. 120 (записати речення, розкриваючи дужки).
Картка № 1 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Степ − мед − жанр − |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Зві́р − зві́ра (група ) дві́р − дво́ру (група ) лі́кар − лі́каря (група ) |
Картка № 2 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Гай − сад − університет − |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Снігу́р − снігура́ (група ) друка́р − друкаря́ (група ) газетя́р − газетяра́ (група ) |
Картка № 3 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Кущ − рядок − абзац − |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Кома́р − комара́ (група ) жи́р − жи́ру (група ) куліна́р − куліна́ра (група ) |
Картка № 4 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Майстер − плющ − вальс − |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Хаба́р − хабара́ (група ) буква́р − букваря́ (група ) каси́р − каси́ра (група ) |
Картка № 5 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Цар − ківш − дуб − |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. До́лар − до́лара (група ) ми́р − ми́ру (група ) сто́вбур − сто́вбура (група ) |
Картка № 1 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Степ − степу; мед − меду; жанр − жанру |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Зві́р − зві́ра (група тверда) дві́р − дво́ру (група тверда) лі́кар − лі́каря (група м’яка) |
Картка № 2 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Гай − гаю; сад − саду; університет − університету |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Снігу́р − снігура́ (група тверда) друка́р − друкаря́ (група м’яка) газетя́р − газетяра́ (група мішана) |
Картка № 3 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Кущ − куща; рядок − рядка; абзац − абзацу |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Кома́р − комара́ (група тверда) жи́р − жи́ру (група тверда) куліна́р − куліна́ра (група тверда) |
Картка № 4 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Майстер − майстра; плющ − плюща; вальс − вальсу |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. Хаба́р − хабара́ (група тверда) буква́р − букваря́ (група м’яка) каси́р − каси́ра (група тверда) |
Картка № 5 |
|
Указати закінчення ім. чол. р. ІІ відм. одн. у Р. в.: напр., відмінок − відмінка, дощ − дощу тощо. Цар − царя; ківш − ковша; дуб − дуба |
Указати групу ім. чол. р. ІІ відм. одн.: напр., бухга́лтер − бухга́лтера (група тверда) тощо. До́лар − до́лара (група тверда) ми́р − ми́ру (група тверда) сто́вбур − сто́вбура (група тверда) |
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Відмінювання іменників ІІІ − IV відмін.
Мета: розглянути особливості відмінювання ім. ІІІ − IV відмін, учити розпізнавати відмінки; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: комбінований урок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Самостійна робота за картками (письмово; 6 хв.).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Впр. 298, С. 124.
Числовий код: 1 − А; 2 − Ґ; 3 − Г; 4 − В; 5 − Б.
Хоч гать (З. в.) гати, кров (Н. в.) ударила в голову, день і ніч (Н. в.), збиватися з путі (Р. в.)., розкидати сіті (З. в.).
Бесіда за питаннями:
IV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником (С. 123): спостереження за таблицею.
Бесіда за питаннями:
Пояснення вчителя.
Робота з підручником (С. 124).
Виконання вправ.
Впр. 297, С. 124 (учитель показує зразок; діти працюють біля дошки).
Мужністю, любов’ю, печаллю,актуальністю, багатобарвністю, ніччю, Січчю, честю, байдужістю, вродливістю, вермішеллю, кров’ю, гордістю, кіновар’ю, люттю, памороззю, вертикаллю, галуззю.
Словникова робота:
Актуальність − ім. до прикм. актуальний (актуальний − важливий для даного часу; який відповідає найважливішим потребам сучасності).
Кіновар − мінерал червоного кольору різних відтінків; сірчиста ртуть, цинобра.
Бесіда за питаннями:
Назвіть особливості відмінювання ім. ІІІ в. в О. в. одн.
Робота з підручником (С. 125).
Бесіда за питаннями:
Виконання вправ.
Впр. 301, С. 125.
Каченя, зайченя, телям, ведмежам, оленяти, курчатам, собачат, лоша.
Відповідь: четверта.
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Прослухати речення. Коли вчитель називає ім. IV в., плещемо в долоні.
Діти мої, сиротята! Пропав же я з вами! Із чужого чортеняти не зробиш власного дитяти. Із лисого теляти буде лисий віл. Любляться, як гуска з поросям. А ми подібні, паровані, кращі горнят мальованих.
VІІ. Домашнє завдання. § 37 (опрац.); впр. 300, С. 120 (виписати ім. ІІІ в.).; впр. 302, С. 126 (виписати ім. IV в.).
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Незмінювані іменники. Рід незмінюваних іменників. Відмінювання іменників, що мають форму лише множини.
Мета: повторити особливості визначення роду незмінюваних іменників; розглянути особливості відмінювання іменників, що мають форму лише множини; розвивати пам’ять, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: комбінований урок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
IV. Актуалізація опорних знань.
Повт. за С. 102.
Бесіда за питаннями:
V. Основний зміст уроку.
Вправа
Утворити словосполучення, дібравши до поданих іменників прикметники.
(Швидке болеро); молодий кюре; (популярне) ватерполо; (свіжа) Боржомі; (австралійський) ему; (піщана) Гобі; (сонячний) Капрі; (гостинне) Палермо; (зелене) Сухумі; (елегантна) мадам; (шановний) мосьє; (гарячий) сироко; (барвисте) конфеті; (смачна) івасі; (затишне) кабаре; (безкрилий) ківі.
Словникова робота:
Кюре − католицький священик.
Болеро − 1. Старовинний іспанський танець. 2. Частина народного костюму.
Ватерполо − спортивна гра в м’яч на воді; водне поло.
Впр. 311, С. 129.
1. Назви одягу й взуття: штани, бриджі, панталони.
2. Власні назви: Чернівці, Суми, Карпати.
3. Назви парних предметів: окуляри, терези, ножиці.
4. Назви речовин: парфуми, вершки, дріжджі.
5. Назви дій і процесів: посиденьки, канікули, іменини.
Пояснення вчителя.
Робота з підручником (С. 129): спостереження за таблицею.
Бесіда за питаннями:
Впр. 314, С. 130 (учитель показує зразок; діти працюють біля дошки).
Коштів, коштами; надр, надрами; іменин, іменинами; грошенят, грошенятами; дебатів, дебатами; виборів, виборами; дріжджів, дріжджами; жалощів, жалощами; задвірків, задвірками; зборів, зборами; кайданів, кайданами; копалин, копалинами; курантів, курантами.
V. Узагальнення й систематизація вивченого.
Творча робота «У кафе».
Складаємо асоціативний кущ. Добираємо до іменників прикметники.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. С. 102 (повт.), § 39 (вивч. прав.); впр. 313, С. 130 (списати текст; підкреслити іменники, що вживаються лише в множині; визначити їхні відмінки).