Щоб слово нове утворити,
треба префікс запросити
Серія уроків з української мови
В 3 класі по темі «Префікс»
Передмова
Як відомо, навчально-виховний процес повинен будуватися відповідно до потреб особистості та індивідуальних можливостей дітей, зростання їх самостійності й творчої активності. А це вимагає організації навчання відповідно до здібностей, здатності до навчання, таланту дитини. Необхідна переорієнтація на те, щоб створити можливості кожному стати самим собою. В освітньому закладі основи цих важливих змін закладаються безпосередньо на уроці. То яким повинен бути урок у таких умовах?
Аналіз сучасної педагогічної літератури свідчить, що зміни неможливі без застосування на уроках інтерактивних технологій, які ґрунтуються на діалозі, моделюванні ситуацій вибору, вільному обміні думками тощо.
Особистісний підхід до навчально-виховного процесу передбачає певну переорієнтацію свідомості вчителя, погляду на особистість учня та на себе як цінність та самоцінність. Тоді навчально-виховний процес набуде особистісного спрямування. А всі зміни в системі освіти повинні розглядатися в контексті удосконаленого уроку, навчання на якому має підпорядковуватися не повідомленню матеріалу й перевірці знань, а виявленню досвіду учнів щодо викладеної вчителем інформації.
Потребує зміни і режисура уроку. Важливо, щоб на ньому учні не тільки слухали розповідь учителя, а й співпрацювали з ним, висловлювали свої думки, ділилися інформацією. Завдання вчителя - пропонувати свою точку зору з позиції наукового знання, а не змушувати учня схилятися до своєї думки; розвивати критичне мислення школярів, тобто навчати здатності самостійно аналізувати інформацію; формувати вміння бачити помилки у твердженнях товаришів; аргументувати свої думки, змінювати їх, якщо вони неправильні, прагнути пошуку оптимальних рішень; обирати свою позицію стосовно тих чи інших питань тощо.
Якщо ми хочемо залучити особистість до освітнього процесу (уроку), то зобов'язані допомогти дитині побачити в ньому свою значущість, мотиви власної діяльності. Сьогодні вже неможливо навчати традиційно: у центрі навчально-виховного процесу має бути учень. Від його творчої активності на уроці, вміння доказово міркувати, обґрунтовувати свої думки, вміння спілкуватися з учителем, учнями класу залежить успіх у свідомому опануванні шкільної програми.
Тема уроку: Префікс. Спостереження за словотворчою роллю префіксів
Мета уроку: Ознайомити учнів з роллю префіксів в словах, їх словотворчою функцією; вчити з’ясовувати лексичні значення слів з найуживанішими префіксами; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати любов до праці, культуру писемного мовлення__________________
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Привітання.
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік!
Є у нас предмет чудовий —
Урок української мови.
Ласкаво просимо ми вас
Сьогодні на урок до нас.
2. Слово вчителя.
— Сьогодні, діти, ми ось на цьому автобусі поїдемо від зупинки до зупинки за новими знаннями, будемо виконувати різні завдання! Отож, сідайте зручно і будьте уважними. Поїхали! Як завжди, працюємо з фішками. Наприкінці уроку ми дізнаємось, хто з учнів класу є найактивнішим на уроці.
Він і отримає найвищу кількість балів.
II. Актуалізація знань
— Перша зупинка — Галявина Мовознавців.
1. Мовна розминка.
Троє учнів працюють на картках.
• Підкреслити підмет і присудок.
Розкинувся наш Київ над Дніпром.
Сірий ранок брови хмурить.
• Розібрати за будовою, визначити корінь, закінчення, основу.
Легенький—...
Апельсини—...
— А ми перевіримо домашнє завдання.
(Вправа 239. Викликати учня до дошки. Він читає домашнє завдання. Інші учні перевіряють.)
— Текст домашньої вправи потрібно було записати під диктовку і підкреслити дзвінкі приголосні, які потрібно вимовляти виразно в кінці слова та в кінці складу.
- Яке слово допоможе перевірити сумнівну букву в слові?
Легко — легенько;
швидко — швиденько.
(Назвати кількість балів за виконання домашнього завдання. Продемонструвати кращі зошити. Підбити підсумок перевірки домашнього завдання.)
— Що означає опанувати культуру писемного мовлення?
2. Сходинки слів.
— У вільні клітинки «сходинок» потрібно вписати букви так, щоб отримати спільнокореневе слово.
— Який корінь у цих словах?
— Що називається коренем слова?
— А ось погляньте, який чудовий ліс взимку!
Складіть речення (твір-мініатюру) за малюнком.
— Ви добре впорались із завданням на цій галявині, отже, подорожуємо далі.
— Друга зупинка — Стежинка Всезнайок.
Ось прилетіла Сова і пропонує згадати, як пишеться буква Бб і буквосполучення з нею.
(Каліграфічна хвилинка.)
— Яких ви знаєте птахів, у назвах яких зустрічається буква Б?
(Альбатрос, яструб, колібрі, рибалочка, горобець, бусол)
(Учні по черзі записують на дошці.)
— Складіть речення зі словом колібрі.
(Показати малюнок.)
— Розберіть за будовою (визначте корінь, закінчення, основу).
Рибалочка — рибка, рибалити, рибний.
(Показати малюнок.)
— Що називається закінченням?
— Що таке основа слова? (Частина слова без закінчення називається основою.)
— Ви успішно впоралися із усіма завданнями і приїхали на третю зупинку – Долину Чомусиків.
III. Оголошення теми і завдання уроку
— Діти, давайте згадаємо, з яких частин складається основа. (Основа слова може складатися з таких частин: префікса, кореня і суфікса.)
— Яку частину основи ми ще не вивчали? (Префікс і суфікс)
— Отже, сьогодні ми з вами почнемо вивчати префікс. Це також дуже важлива частина слова. Її опрацювання збагатить ваше мовлення значною кількістю нових слів, які ви навчитеся правильно вимовляти та писати.
Запишіть тему нашого уроку.
— Що ж ми сьогодні повинні вивчити на уроці?
— А тепер, діти, ми знаходимось на четвертій зупинці.
IV.Зупинка Уважних
1. Вправа 240 (наочність).
— Складіть за схемою словосполучення. Зверніть увагу на виділені частини слів.
— Чи змінився зміст словосполучень?
2. Вправа 241. Робота в групах
І група
— Що таке антоніми?
— До поданих слів за зразком доберіть антоніми. Позначте корені.
— Ту частину, що знаходиться перед коренем, виділіть значком.
— Давайте назвемо разом ті частинки, які ми виділили.
— Ось ці частинки, що знаходяться перед коренем, — це і є префікси.
— Отже, частина слова, що знаходиться перед коренем, називається
префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова.
(Повторити разом правило.)
ІІ група
- Спишіть вірш з дошки.
Джерельце
Уночі над степом
Прошуміла злива
Гомінке джерельце
В балці зашуміло.
Ми взяли лопату,
Шлях йому звільнили
Ще й малу вербичку
Поруч посадили.
- Позначте префікси у словах.
- Якими ви уявляєте собі дітей, читаючи ці вірші?
- Які ілюстрації ви б намалювали до цього вірша?
3. Самостійне читання правила в підручнику (С. 100).
Повторення правила 2—3 учнями.
4. Фізкультхвилинка.
V. П'ята зупинка — Галявина Розумійок
— Прочитайте вправу 243. Що потрібно зробити в цій вправі?
(Вправу по черзі записати на дошці. Повторити правило.)
VІ. Шоста зупинка — Яр Самостійності
Творче списування (диференційовано, групами)
— Діти, в яких на зошитах є сині кружечки, виконують вправу 242; діти в яких на зошитах є червоні кружечки, — вправу 244.
— Що потрібно зробити у вправі 242. (Переписати, виділити префікси.)
— Що потрібно зробити у вправі 244? (Виписати виділені слова, дібрати спільнокореневі, виділити корінь та префікс.)
(Перевірити, повторити правило.)
— Чому текст називається «Тарасова криниця»?
VII. Сьома зупинка — Стежинка Кмітливості
— Відгадайте зашифроване слово.
Перша його частина — префікс, друга — назва будинку для проживання влітку, а разом — те, що часом важко розв'язати. (Задача)
Де префікс у цьому слові?
— А ось, діти, ребус, який потрібно розв'язати.
(Книжка мовчки все розкаже.)
— В якому слові є префікс?
VIII. Восьма зупинка — Місток Творчості
— По колу дописати префікси та прочитати спільнокореневі слова.
(Роздати наочність . Перевірити. Учні отримують по дві фішки.)
IX. Дев'ята зупинка — Підсумкова
1. Відповіді на запитання.
— Чого ми вивчили сьогодні на уроці?
— Яка частина слова називається префіксом?
— Для чого потрібні префікси?
— Що найбільше сподобалось на уроці?
— Підрахуйте свої бали. Хто отримав 12, 11, 10, 9, 8, 7...?
2. Гра «Додай потрібний префікс»
…ходив на дорогу, …брів у воду,
…плив до берега, …співали пісню
…писав із книжки, …малювала ілюстрацію
X. Домашнє завдання
Вправа 245, правило (С. 100).
Тема уроку: Префікси і прийменники. Розрізнення значень і написання однозвучних префіксів і прийменників.
Мета уроку: Закріпити знання учнів про істотні ознаки префікса, формувати вміння утворювати слова за допомогою префіксів; вчити розрізняти значення і написання однозвучних префіксів і прийменників на конкретних прикладах; розвивати навички спостереження , аналізу, зіставлення; виховувати любов до рідної мови, самостійність
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
1.Фронтальне опитування.
а) Вправа 245.
— Виписані слова прочитати, вказати префікси.
б) Що називається префіксом? Для чого він служить?
2.Завдання на карточках (індивідуально) (№1, №2, №3).
Картка №1.
Утвори нові слова за допомогою префіксів за-, пере-, на- від слова писати. Префікси у словах познач.
Картка №2
Додаючи до слова шити префікси під-, ви-, при-, за-, напиши, яку роботу виконує мама, коли бере в руки голку. Дірку на штанях ... ; ґудзик до сорочки ... ; кофтину квітами ... ; низу сукні.... Префікси у словах познач.
Картка №3.
Прочитай. Яких слів не вистачає у реченні? Чи можна обійтися без них? Для чого служать ці слова?
... клумбі розцвіли айстри. Ластівка прилетіла ... гнізда. ... села протікала річка.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Категорія «Очікування»
Ось у нас є «Дерево вирішень». Запишіть на квіточках конкретні очікувані результати від сьогоднішнього уроку, тобто продовжте мою думку: «Сьогоднішній урок мене навчає…»
(Учні працюють в парах. У кожного з учнів на парті є квіточка, на якій вони записують очікувані результати уроку.)
- Усі ці квіточки прикріпіть на «Дереві вирішень», а в кінці уроку ми побачимо, чи досягли ви очікуваного результату.
- Бачите, як рясно зацвіло наше дерево! Щоб воно цвіло і тішило нас очікуваними результатами, повправляємося в каліграфії.
2. Каліграфічна хвилинка.
Н н Нн ну но на на клумбі
На клумбі розцвіли айстри.
Олекса написав гарний твір про калину.
3. Оголошення теми і мети уроку.
4. Вправа 249.
— Утворення слів за допомогою префіксів. (Кожному учневі по одному слову.)
— Повторення правила про префікси, їх роль, позначення.
Висновок. Префікси зі словами пишуться разом.
5.Вправа 246.
— Списати словосполучення, підкреслити прийменники.
Висновок. Прийменники зі словами пишуться окремо.
6.Коментоване письмо (вправа 247).
— Від слова пишу утворити нові слова за допомогою префіксів, пов'язати їх зі словом зошит за допомогою різних прийменників.
Напишу у зошиті
Запишу в зошиті
Допишу у зошиті
Випишу із зошита
Перепишу до зошита
— З утвореними словосполученнями скласти два-три речення (усно). Одне записати.
— Як пишуться префікси і прийменники зі словами?
7. Робота над правилом (с. 103).
Розрізняй префікси і прийменники!
Префікс — це частина слова, а прийменник — окреме слово.
Робота з довідниками.
8. Вибірковий диктант {вправа 248).
а) Прочитайте вірш.
б) Яку ілюстрацію можна було б намалювати до третьої строфи вірша?
в) Виписати в один стовпчик слова з прийменниками, а в інший — слова з префіксами. на землю упав
на гілках завис
у гайках забіліла
на зиму влаштувався
в барлозі згадує
у сні усміхається
в сніг змерзлі
— Чому треба розрізняти префікси і прийменники?
IV. Закріплення вивченого.
1.Робота з перфокартами.
(До)школи (по)чинай (з)биратися (з)вечора. (По)дивися (роз)клад, (при)гадай, які уроки чекають (на)тебе завтра, й (по)чинай готуватися (до)зустрічі з ними.)
2.Робота з прислів'ями.
Гра "Впізнай, де префікс, а де прийменник".
Наскочила коса на камінь.
Бездонної бочки не наллєш.
Совість гризе без зубів.
У лиху годину пізнаєш вірну людину.
На добрій землі хліб сіють.
Їхали ми, їхали,
До гори доїхали.
Виїхали, з'їхали
І далі поїхали,
їхали ми, їхали,
До ями доїхали.
Яму ми об'їхали
І далі поїхали.
Фізкультхвилинка. (Повторити вивчені вправи.)
4. Робота з текстом {вправа 251).
— Прочитайте текст, вставляючи потрібні прийменники чи префікси.
— Як ви розрізняєте префікси і прийменники?
— Що означає слово тріскачка?
— Письмово встановіть зв'язок між членами останнього речення.
Ясен (що робить?) скрипить;
скрипить (як?) тужно;
скрипить (чим?) гілками;
гілками (якими?) могутніми.
5. Розвиток зв'язного мовлення (вправа 252).
— Прочитайте текст і дайте відповідь на запитання: Що ти встиг за сьогодні?
— Запишіть відповідь кількома реченнями.
— Позначте у словах префікси, підкресліть прийменники.
6. Вибіркове списування.
Робота з орфографічним словничком (вправа 253).
— Випишіть з орфографічного словника по 5 слів з префіксами в-, від-, поділяючи їх для переносу.
V. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Над чим ми працювали сьогодні на уроці?
— Як розрізняти префікси і прийменники?
— Чому потрібно це знати?
2. Гра "Ланцюжок" (за матеріалами вправ 249, 250).
— Утворіть нові слова за допомогою даних префіксів (виконують дівчатка).
— Утворіть словосполучення з потрібними прийменниками (виконують хлопчики).
Тема уроку: Правопис префіксів роз-, без-.
Мета уроку: Ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати; розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова; виховувати почуття доброти і любові до природи та рідного краю.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
- Діти, сьогоднішній урок я хочу розпочати чудовими словами: "Хто поважає рідну мову - вживає всі її слова безпомилково".
II. Етап орієнтації
- Для початку прошу вас відгадати загадку
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі,
Поля причепурила
І білим снігом вкрила.
Хто це? (Зима)
- Правильно. Дійсно, адже за вікном зараз зима, тому наш урок буде проводитись у зимовому настрої.
1. Технологія "Робота в групах'.
- А щоб нам всім було на уроці цікавіше і щоб ми виконали більше завдань, давайте об'єднаємо всіх учнів у групи. (Вчитель об'єднує всіх учнів у 6 груп і кожній дає назву: біла сніжинка, голуба сніжинка, синя сніжинка, сіра сніжинка, фіолетова сніжинка, срібна сніжинка.
2. Технологія "Асоціативний кущ".
- Діти, от ви відгадали загадку і сказали мені що таке зима. А що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які асоціації у вас виникають?
Сніг
Святий Миколай Холод
Лід Зима Мороз
Канікули Сніговик
Різдво
Молодці, можна придумати ще багато слів. Можливо, ці слова ще ми сьогодні стрінемо на уроці.
Етапи проектування
- А зараз я пропоную вам познайомитися з тими етапами уроку, які чекають нас сьогодні.
- Ви, мабуть, помітили, що наша дошка вкрита хмаринками, давайте
прочитаємо, що ж принесла нам кожна хмаринка.
Етап організації виконання плану діяльності.
Каліграфінка (каліграфічна хвилинка).
У кожного з вас на парті лежать зразки каліграфічних хвилинок, а яке ж вибрати нам? (Зима.) А що тут цікавого є у його написанні? Яка цікавинка? Яка орфограма?
(Правопис ненаголошених є, и.) Як перевірити?
Учні виконують індивідуальні завдання на картках.
(Учитель звертає увагу на каліграфію, правильний нахил, охайність.)
2. Повторялочка. "Мозковий штурм".
(Учитель швидко дає запитання кожній групі, а учні швидко відповідають.)
- Яка частина слова називається префіксом?
- Що таке прийменник?
- Як ви розрізняєте префікси і прийменники?
- Як пишуться префікси зі словами?
- Як пишуться прийменники зі словами?
- Де у слові стоїть префікс?
- Молодці!
3. Зустрічалочка.
- До нас на урок хтось завітав.
(Учитель вивішує незакінчений малюнок із зображенням сніговика.)
- Як ви гадаєте, хто це? (Сніговик.)
розвеселився безокий
розсміявся безносий
роздивився безрукий
розщедрився безногий
- Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (Очей, носика, ротика, рук, ніг, мітли.)
- Якщо у нього всього цього нема, то який він? (Безокий, безносий, безрукий, безногий.)
(Учитель біля сніговика записує у стовпчики слова.)
- Чи шкода вам сніговика? Давайте ми йому допоможемо і вилікуємо його.
(Учитель поступово дочіпляє йому ті частини, яких не вистачає.)
- От ми і вилікували нашого сніговика. Що з ним тепер сталося? Він, напевне, роздивився нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам.
- Як багато він приніс нам слів. Давайте прочитаємо їх. (Читають разом.)
- Якщо ви були уважні, то помітили, що якась частинка слова у першому і другому стовпчиках повторюється. Яка? (Роз-, без-.) Що це?
- Ви гадаєте, що це префікс? Добре. Перевіримо себе. Коли доберемо
спільнокореневі слова, і ця частинка буде зникати, то ви сказали правильно.
(Діти усно добирають спільнокореневі слова.)
- Отже, сьогодні на уроці ми маємо вивчити, як правильно писати префікси роз-, без-. А оскільки ви бачите такі слова на дошці, то запам'ятайте, у префіксах
роз-, без- завжди пишеться буква "з".
- А тепер прочитайте у підручнику правила на с.104.
4. Складаночка.
- Я знаю, що ви любите різні ігри, тож пограємо у "Складалочку". Я кажу слово, а ви називаєте слово з префіксами роз-, без- роз-: малювати, писати, чесати, їхати, бити, мити.
без-: ніс, око, мова, хмара, шум, вода.
- Молодці!
5. Завдання з конверта.
(На парті у кожного учня конверт із завданням.)
- А зараз завдання, що їх принесли нам сніжинки на ваші парти. У кожному конвертику є окремі слова. Вам потрібно скласти з них речення і записати ці речення у зошити. (Доповідач кожної групи читає, вчитель оцінює.)
6. Відпочивалочка.
Фізкультхвилинка
Морозець, морозець, пощіпай нам щічки,
Теплі валянки у нас, шубки, рукавички.
Морозець, морозець, плещемо в долоні,
У дівчаток і хлоп'яток носики червоні.
7. Цікавинка. Робота з підручником,
- Дуже цікаві перетворення відбуваються зі словами. От і зараз ми за цим поспостерігаємо. Для цього я пропоную вам виконати вправу 256.
Виконайте цю вправу, а речення кожна група повинна скласти лише одне. (Учитель перевіряє фронтально.)
8. Завершалочка.
Робота з перфокартами.
- На партах у вас є перфокарти. Вам н Заповнюють '"павутинку" тими словами, що їх називають діти.)
- На партах у вас є перфокарти. Вам необхідно погрупувати спільнокореневі слова у відповідні стовпчики. (Вчитель перевіряє, викликавши до дошки
одного учня, щоб він розібрав за будовою всі ці слова.)
Вода, водичка, підводна, безводний.
- Отже, щоб краще запам'ятати, як пишуться префікси роз-, без-, прочитайте ці слова.
Ро плести Бе шумний
Ро З горнути Бе З водний
Ро малювати Бе крайній
V Рефлексія
- Діти, що ви сьогодні вивчили на уроці?
Технологія «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я …
ІV Домашнє завдання.
Вправа 260, скласти казку про сніговика
Тема уроку: Вимова і правопис слів з префіксами з-, с-.
Мета уроку: Ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів з-, с-; працювати над збагаченням активного словника учнів; розвивати навички аналізу, порівняння мовних явищ; виховувати любов до отчого дому, повагу до народних традицій.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 260).
— Зачитайте свої розповіді "Снігове містечко", які ви склали на основі малюнка підручника та відомих казок.
— Які слова з префіксами роз-, без- ви використали?
(Зошити з письмовими розповідями вчитель збирає для перевірки.)
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
- Діти, сьогодні ми помандруємо у казкову подорож країною «Префікс», де пригадаємо все, що вчили про префікс, навчимося правильно називати слова і правильно записувати їх. А допомагати нам буде добрий і веселий герой.
Відгадайте загадку і дізнаєтеся, хто він.
Я - клубочок не простий.
Я - клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від діда утікав,
І від баби утікав.
Ти за мною тепер йди
І знання собі знайди. (Колобок)
- Мандрувати ми будемо ось таким маршрутом:
1. Зупинка "Повторялочка".
2. Зупинка "Новинка".
3. Зупинка "Веселинка".
4. Зупинка "Плутанка".
5. Зупинка "Тренувальна галявина".
III. Зупинка «Повторялочка»
- А хто ж назмітав борошна, випік Колобка? Правильно, дід і баба. І завжди пам’ятав Колобок, та не забував, що він схожий на сонечко. Тож примандрували ми до зупинки «Повторялочка».
Самостійна робота
1. Попереджувальний диктант.
Буйно розрослися трави та кущі, потемніло листя на деревах (О. Донченко). На городі молода пишні коси розплела, у зеленій хустині золоті хова зернини (Народна творчість). Це все — мій рідний край з безмежними полями, земля моїх батьків (В. Сосюра).
2. Завдання.
— Позначте закінчення та частини основи у словах.
1 варіант: безмежний, розмова.
2 варіант: розгадка, безстрашний.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Зупинка «Новинка»
- Покотився Колобок і зустрів Зайчика. Притомився і послухав, що той йому розповів і попросив виконати своє завдання.
1. Актуалізація опорних знань.
— Які приголосні звуки утворюються за участю голосу й шуму?
— (Дзвінкі і глухі.)
— Назвіть парні дзвінкі і глухі приголосні звуки.
(Використовується таблиця або матеріал підручника, с. 92.)
2. Робота з текстом.
Вправа 261.
— Про що ви дізналися з тексту вправи?
— Як у вас проходив день Святого Миколая у минулому році?
— Прочитайте виділені слова. Зверніть увагу на те, який префікс стоїть перед буквами, що позначають дзвінкі приголосні звуки.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
4. Спостереження за вимовою і написанням префіксів з-, с-.
а) За таблицею.
Пишемо так, як чуємо і вимовляємо
скопати знімати
спитати збирати
С- стати З- здавати
схопити згортати
сформувати зварити
б) За підручником.
Вправа 262.
— Перед якими буквами пишеться префікс с-?
— Які звуки, дзвінкі чи глухі, позначають ці букви?
Висновок. Префікс с- пишеться тільки перед буквами к, п, т, х, ф. Вправа 263.
— Прочитайте слова лівого і правого стовпчиків. Порівняйте префікси і поясніть їх правопис.
— Що ви могли б додати до правила? {Перед іншими буквами пишеться префікс з-.)
— Спишіть слова з префіксом с- {вправа 262) і слова з префіксом з-
{вправа 263).
— Складіть речення з виділеними словами (усно).
в) Засвоєння правила, с. 107.
5. Зупинка «Веселинка»
- Втомився наш Колобок, покотився він далі і зустрів їжака. І вирішили вони разом відпочити. Тож давайте і ми з ними відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка
Вийшли вранці на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли.
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись,
Головою похитали
Й працювати знов почали.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Зупинка "Плутанка".
Побіг Колобок далі й зустрів Ведмедя, який попросив допомогти виконати завдання.
1. Каліграфічна хвилинка.
Дд Бб Тт Мм дідусь бабуся мама тато
Шануй батька й неньку, буде скрізь тобі гладенько.
— Як ви розумієте зміст прислів'я?
— Які ще прислів'я на запропоновану тему ви знаєте?
{На сонці тепло, а біля матері добре. Добре тому, хто має батька, бо в батька найтепліша хатка. Своя хата — своя стріха, свій батько — своя втіха. Куди баба, туди й дід.)
2. Розвиток зв'язного мовлення.
Вправа 264.
— Про що ви дізналися з тексту вправи?
— Розкажіть, як і що ви побажаєте своїм рідним у їхній день народження. {Використовується підбір малюнків cім'я, родина ".)
3. Вибіркове списування.
Вправа 266.
— Випишіть слова, вставляючи пропущений префікс з- чи с-.
— Доведіть правильність свого вибору.
— Зверніть увагу на правопис слова зігрілося і вживання префікса зі-.
{Пропонується ознайомитись з теоретичним матеріалом, с. 108).
4. Поетична хвилинка.
а) — Де була ти, мишко мила?
— Я до лісу ходила.
- Що ж ти в лісі робила?
- Я суничок шукала.
- І що, назбирала?
- їх сорока зібрала.
І навіщо сороці
ті червоні суниці?
б) Сіра мишка сидить,
про щось прикре мовчить.
Вона в поле ходила
рнятко згубила.ернятко зійшло
і все пишно зацвіло.
— Я його вже не знайду —
заховалось в колоску.
— Які слова з префіксами ви запам'ятали?
5. Зупинка «Тренувальна галявина»
— А тут Колобок зустрів Лисичку, яка попросила відгадати загадки.
Добір слів за будовою.
а) Вправа 269.
— Спишіть слова.
— Позначте частини слова.
б) Загадки.
— Відгадайте загадки і "поселіть" слова-відгадки у відповідні будиночки
• Поховались за пеньки
довгоногі хлопчаки
у картузиках руденьких.
Називають їх ... (опеньки).
• Червоненькі намистинки
нанизались на стеблинки.
Подивись на їхні личка
і впізнаєш в них ... (сунички).
• Відома з віку рідина,
усяк її вживає,
буває хмаркою вона,
пушинкою буває,
бува, як скло, крихка, тверда –
звичайна це …( вода )
VІ Підсумок уроку
- Над чим ми сьогодні працювали на уроці?
- Перед якими буквами пишеться префікс с- ?
- Що ви запам’ятали про правопис префікса з- ?
- Яким префіксом може замінюватися префікс з- у деяких словах? (Префіксом зі-?)
- З якою метою це робиться? (Для полегшення вимови слова, для милозвучності.)
VІІІ Домашнє завдання
С. 107, правило; вправи 265, 267,268, диференційовано.
Тема уроку: Апостроф після префіксів
Мета уроку: Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів; засвоїти правило переносу слів, у яких після префікса стоїть апостроф; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, бережне ставлення до оточуючого світу.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Шкільний дзвінок уже лунає,
до роботи школярів скликає.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання.
а) Вправа 265.
— Який префікс — з- чи с— ви дописали у словах?
— Прочитайте речення із звертаннями. Які це речення за метою висловлювання?
— Чому у слові зв'яжи більше звуків, ніж букв?
б) Вправа 267.
— Прочитайте словосполучення із префіксами.
— Який заголовок ви дібрали до своєї розповіді?
в) Вправа 268.
— Поясніть вживання пропущених букв.
— Прочитайте речення із звертанням. Яке воно за інтонацією?
2. Вибірковий диктант.
— Випишіть слова з префіксами. Позначте префікси.
Робота людину прикрашає. Слово має звучання, а прислів'я прикрасу. Усюди сонце вранці сходить. Гарна розмова скорочує дорогу. Спільна біда здружить.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Робота з підручником (вправа 270).
а) Повторення правила про вживання апострофа та наведення прикладів слів з апострофом (завдання 1).
б) Спостереження за вимовою і написанням слів у зіставленні (завдання 2).
Висновок. Апостроф пишеться після префіксів, які закінчуються на твердий приголосний, перед я, ю, є, ї. Букви я, ю, є, ї, перед якими ставиться апостроф, позначають по два звуки. (Використовується таблиця "Апостроф ".)
3. Каліграфічна хвилинка.
Л л лл лі ла 3 з зи им
Літо збирає, а зима з’їдає.
— Як ви розумієте зміст прислів'я?
— Знайдіть у прислів'ї слова з префіксами і поясніть їх написання.
4. Морфемне конструювання.
Вправа 271.
— За допомогою префіксів утворіть і запишіть нові слова. Поясніть їх написання.
— З трьома словами складіть речення (усно).
5. Засвоєння правила переносу слів з апострофом після префіксів.
Вправа 275.
а) Вправляння у поділі слів на склади.
б) Ознайомлення з правилом (с. 111).
Фізкультхвилинка.
Лапки в боки, вгору вушка.
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
по гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
люблять білочки стрибать.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Тренувальні вправи.
а) Вибіркове списування (за вправою 274).
б) Складання зв'язної розповіді за опорними словами (виділеними у вправі).
— Про що можна скласти розповідь, використовуючи виділені слова?
(Про поїздку на екскурсію чи на прогулянку.)
Варіант розповіді.
У п'ятницю після уроків на подвір'ї школи з'юрмилися діти. О п'ятнадцятій годині прибуде автобус. Усі школярі з'явилися вчасно. Дружно сіли в автобус і поїхали на екскурсію.
в) Робота з антонімами.
— Доберіть слова з протилежними значеннями за допомогою префіксів.
Від’їжджати —:,.., з 'єднати — ...,
з Пхатися — ... , приїздити -~ ... .
— Поясніть вживання апострофа.
2. Робота з текстами. (Розвиток зв'язного мовлення.)
а) Вправа 272.
— Як ви розумієте дідусеву відповідь?
— Знайдіть слова з апострофом і поясніть їх написання.
б) Вправа 273.
— Про що ви дізналися із тексту вправи?
— оберіть до тексту заголовок.
— Розкажіть, як ви допомагаєте пташкам взимку.
(Використовуються малюнки пташиних годівниць.)
в) Хвилинка-цікавинка.
• За ніч сова з'їдає до 15 гризунів.
• Одна сім'я синичок знищує за день майже 400 шкідливих комах та
різної гусені, що з'їдає листя дерев.
• Сім'я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько
З тисяч комах.
3. Коментоване письмо. Вправа 276.
а) Добір заголовка до тексту.
б) Спостереження над виразами, вжитими в переносному значенні.
в) Виписування слів з префіксами (звернути увагу на префікс розі-, вжитий для полегшення вимови слова, його милозвучності).
4. Робота в групах.
Гра «Склади слово»
Кожна група одержує конверт зі смужками, на яких написані корені та префікси. За командою вчителя учні складають слова.
І група. Префікси: від-, при-, по-; корені: -літ, -віт.
(Відліт, приліт, політ, привіт)
ІІ група. Префікси: при-, ви-, по-; корені: -діл, -хід.
(Вихід, прихід, захід, поділ)
ІІІ група. Префікси: під-, за-, при-; корені: -пис, -їзд.
(Підпис, запис, припис, під’їзд, заїзд, приїзд).
V. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— У якому випадку після префіксів перед буквами я, ю, є, ї ставиться
апостроф? (Коли префікс закінчується на твердий приголосний)
— Назвіть кілька префіксів, після яких ставиться апостроф перед я, ю,
є, ї.
(Від-, роз-, з-, під-, об-, в-.)
— Назвіть кілька префіксів, після яких не треба ставити апостроф.
(За-, до-, при-, пере-, ви-, на-.)
2. Гра "Продовж рядок".
Завдання. Продовжіть ряди слів.
Матеріал для гри
У словах безмежний, безлюдний префікс без-. Такий же префікс у словах …
У словах розфарбувати, розповідь префікс роз-. Такий же префікс у словах ....
У словах зробити, змолоти префікс з~. Такий же префікс у словах ....
У словах схованка, списати префікс с~. Такий же префікс у словах ....
VI. Домашнє завдання (с. 109, 111, правила; вправа 277).
Зміст
1