Цикл уроків з розвитку зв'язного мовлення

Про матеріал
Перша розробка-конспект для вчителя (робота над переказом);друга розробка-робочий зошит для учня; третя розробка-конспект для вчителя (алгоритм роботи над помилками, допущеними в переказі).
Перегляд файлу

Розвиток зв’язного мовлення

Конспект уроку (8 клас)

     Тема: Стислий переказ тексту «Який слід повинна залишити людина на Землі?»

Мета:

  •         спрямувати сумісну діяльність вчителя та учнів на розвиток навичок уважно слухати і розуміти текст, активно його сприймати;
  •         сприяти розвитку вмінь та навичок роботи в прослуханому матеріалі свідомий відбір;
  •         спрямувати діяльність на розвиток логічного мислення учнів;
  •         удосконалювати та збагачувати мовлення, активізувати словниковий запас;
  •         утвердити в учнів принцип необхідності жити для інших, а не для себе.

Обладнання:

  • В.Сухомлинський «Чиста криниця»,
  • Г.Сковорода «Байки»,
  • «Тлумачний словник української мови»,
  • портрети письменників,
  • алгоритми,
  • пам’ятки.

Хід уроку

  1.        МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Перед початком роботи учитель задає учням запитання:

  •         Чи важливо володіти навичками та вміннями стисло висловлювати та передавати думки?
  •         Якщо «Так», то що дає кожному з нас?

Відповіді учнів спираються на алгоритм:

Стислість

Навчає уникати

 

Прищеплює навички лаконічної мови

розтягненості викладу

 

багатослів’я

 

  1.        ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАДАЧ УРОКУ (ЗАПИС НА ДОЩЦІ).

Тема: Стислий переказ тексту «Який слід повинна залишити людина на Землі?» (за В.Сухомлинським)

Задачі:

  • з’ясувати суть та особливості стислого переказу;
  • виділити основні навчальні прийоми для його написання;
  • навчитись будувати стислий переказ тексту, передавати його зміст на письмі.

 

  1.        АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Учні повторюють теоретичні відомості про види переказів. Для підвищення продуктивності праці можна надати учням допомогу у вигляді першої букви кожного слова. У разі потреби учні можуть звернутись до довідкового бюро:

 

 

 

 Переказ:

 ДЕТАЛЬНИЙ

 СТИСЛИЙ

 ВИБІРКОВИЙ

 ТВОРЧИЙ

 

  1.        З’ЯСУВАННЯ СУТІ ТА ОСОБЛИВОСТЕЙ СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ.

 

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

 

Суть полягає в синтезуванні спільних частин тексту й узагальненні їх особливого змісту.

 

Особливість полягає в збереженні тієї послідовності матеріалу, яка подається в зміні тексту.

 

ДЛЯ УЧНІВ

 

Складається девіз роботи над стислим переказом, пропонується пояснити, як вони його розуміють.

  • Об’єднуй, але зберігай!
  • Скорочуй, але залишай!

 

  1.        ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТЕКСТУ УЧНЯМИ.

5.1

     Перед початком читання тексту увазі учням пропонується вірш:

        Щоб життя своє прожити,

        Треба завжди так робити,

        Щоб про тебе пам’ятали,

        І тебе не забували.

             Люди в світі потребують

             Миру, злагоди, добра,

               І розкрити своє серце

               Кожному із нас пора.

                    Поділись ти своїм щастям,

                    В горі ти допоможи.

                    І тоді про тебе скажуть:

                    «Недарма життя прожив».

    Учні дають відповіді на запитання:

  • Що означає вислів «недарма прожити життя»?
  • Кому з оточуючих тебе людей потрібна допомога, підтримка?

    Дітям також пропонується пригадати який-небудь випадок з власного життя про свій добрий вчинок.

  1.    ЧИТАННЯ ТЕКСТУ ВЧИТЕЛЕМ.

    Старий майстер поставив кам’яний дім. Став збоку і милується ним. «Завтра в ньому поселяться люди», - з гордістю думав майстер.

    А тут біля дому гуляв хлопчик. Він скочив на сходинку й залишив слід своєї маленької ніжки на ще не затверділому цементі.

  • Навіщо ти псуєш мою роботу? – каже з докором майстер.

      Хлопчик глянув на відбиток ноги, засміявся і втік.

      Минуло багато літ. Хлопчик став дорослим. Життя його склалось так, що він часто переїжджав з міста до міста, ніде довго не затримувався, ні до чого не прив’язувався ні руками, ні душею.

     Наспіла старість. Згадав старий чоловік своє рідне село на березі Дніпра. Захотілось йому побувати в рідному селі. Приїхав старий чоловік на свою батьківщину. Зустрічається з людьми, називає своє прізвище, та всі знизують плечима, ніхто не пам’ятає такої людини.

   - Що ж ти залишив після себе? – питає старого чоловіка один дідусь. Чи є в тебе син або донька?

  - Немає у мене ні сина, ні доньки, - відповідає старий чоловік.

  - Може ти посадив дуба?

 - Може, ти виплекав поле?

- Ні, не виплекав я поля.

- Ну, то виходить, ти пісню склав?

- Ні, і пісні я не склав.

- То, хто ж ти такий? Що ж ти робив цілісіньке життя? – з подивом запитав дідусь.

   Нічого не міг відповісти старий чоловік. Згадалась йому та мить, коли він залишив слід на сходинці. Пішов до того дому. Стоїть будинок, наче вчора його поставили, а на нижній сходинці – закам’янілий відбиток його маленької ніжки.

   «От і все, що залишиться після мене на землі, -з гіркотою думає старий чоловік. – Але ж цього мало, дуже мало…Не так треба було жити!..»

  • Як переплітається зміст вірша з основною думкою тексту?
  • Пригадай відому фразу і доповни її: «Людина за своє життя повинна

народити __________________,

збудувати __________________,

посадити ___________________.

  • А що ще може і повинна зробити людина за своє життя? (Учні дають свої варіанти відповіді).

 

  1.        СЛОВНИКОВО-ЛЕКСІЧНА РОБОТА.

 

З’ясовується зміст маловідомих слів та словосполучень за допомогою тлумачного словника:

  • милується – любується, дивиться з захопленням;
  • відбиток – слід;
  • знизують плечима – здвигують плечима;
  • псувати – робити шкоду;
  • з докором – звинувачення у чомусь, осуд;
  • наспіла – настала;
  • виплекав – виростив кого-небудь або що-небудь;
  • Батьківщи́на – рідна країна людей, які народились в ній і є її громадянами;
  • ба́тьківщина – спадщина від батьків;
  • мить – дуже короткий відрізок часу.

 

  1.        РОБОТА З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОРФОГРАФІЧНИХ ТА ПУНКТУАЦІЙНИХ ПОМИЛОК.

 

  • Знайди слова з апострофом, пригадай правила його вживання (кам’яний, прив’язувався, пам’ятай, закам’янілий).
  • Поясни вживання великої букви в слові Дніпро. Завдання для допитливих: Як у давнину називали Дніпро? (Борисфен).
  • Як називається розмова двох осіб? У даному випадку – дідуся і старого чоловіка).
  • Як оформлюються репліки на письмі?
  • Поясни вживання таких розділових знаків:

?                                            ВИЯВ СПІЛЬНОГО ПОЧУТТЯ

!                                             ПЕРЕДАЧА НЕЗАКІНЧЕННОЇ ДУМКИ

                                           РЕЧЕННЯ МІСТИТЬ В СОБІ ЗАПИТАННЯ

 

  • Заміни речення з прямою мовою на складне за допомогою сполучників.

 

  1.        АНАЛІЗ ТЕКСТУ

8.1

  • Чи можна це оповідання назвати текстом?

За допомогою алгоритму учні пригадують основні ознаки тексту та доводять свою думку.

 Алгоритм №1

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   8.2

     Учні визначають тему і основну думку тексту. У разі потреби користуються підказкою:

        Тема  - це те, про що розповідається в тексті.

        Основна думка  - це те, що автор хотів сказати своїм твором, до чого закликає.

8.3

      Діти з’ясовують тип мовлення: розповідь, опис, міркування (роздум). (Потрібне підкреслюють).

Алгоритм №2

Назва типів мовлення

На яке питання дається розповідь?

Про що говориться?

Основні частини

розповідь

Що робить особа або предмет?

Про дії, події

Початок дії, розвиток, завершення

Опис

Яким є предмет або особа?

Про ознаки предмета, особи

Загальне враження, окремі ознаки, деталі

Роздум

Чому предмет або особа такі?

Про причини ознак та дій

Тема, аргумент, висновок

 

  1.        НАВЧАЛЬНІ ПРИЙОМИ ДЛЯ НАПИСАННЯ СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ. РОБОТА НАД ЇХ ВТІЛЕННЯМ.

9.1 ПІДБІР ЗАГОЛОВКІВ ДО ПОРІВНЯННО ВЕЛИКИХ ЧАСТИН ТЕКСТУ, СКЛАДАННЯ ПЛАНУ.

 

Робота над планом проводиться у вигляді скорочень речень у його пунктах.

 

  1. Майстер і хлопчик зустрічаються біля будинку.
  1. Майстер і хлопчик.
  1. Через багато років хлопчик стає дорослою людиною.
  1. Доросле життя.
  1. Приїхав старий чоловік на свою батьківщину.
  1. Повернення.
  1. Один дідусь задав йому запитання.
  1. Зустріч з дідусем.
  1. З гіркотою подумав чоловік про свій слід на землі і сказав: «Не так треба було жити!»
  1. Не так треба було жити!

 

ВИМОГИ ДО ПЛАНУ:

План стислого переказу:

  • допомагає дотримуватись послідовності епізодів;
  • зазначає скільки спинятись на кожному епізоді;
  • зберігає пропорціональність частин викладу;
  • не допускає докладного переказу перших частин і надто стислого переказу останніх.

 

  1.    ПРОДУМАНА ПОСТАНОВКА ЗАПИТАНЬ, ЯКА СТИМУЛЮВАТИМЕ УЧНІВ БІЛЬШ ГЛИБОКО ЗРОЗУМІТИ ЗМІСТ ПРОЧИТАНОГО, ВИДІЛИТИ І ПЕРЕДАТИ ЦЕ ГОЛОВНЕ В СТИСЛІЙ ФОРМІ.

Учням пропонується дати відповідь на запитання одним словом. Під час роботи вони використовують слова-відповіді як опорні слова.

  1. Який дім поставив старий майстер? (кам’яний)
  2. Хто гуляв біля цього дому? (хлопчик)
  3. Слід чого залишив він на цементі? (слід ноги)
  4. Що робив хлопець, коли став дорослим? (переїжджав)
  5. Що згадав чоловік, коли наспіла старість? (село)
  6. Що він називав при зустрічі зі своїми земляками? (прізвище)
  7. Що йому задавав дідусь? (запитання)
  8. На чому зберігся слід цієї людини? (на сходинці)
  9. З яким почуттям дивився старий чоловік на свій слід? (з гіркотою)

              9.3 ВИДІЛЕННЯ ОСНОВНОГО ІДЕЙНОГО ЗМІСТУ І  ФОРМУВАННЯ ЙОГО У ВИГЛЯДІ КОРОТКОГО ВИСНОВКУ.

                 1. Назви героїв оповідання. (майстер, хлопець)

                 2. За якими принципами вони прожили своє життя?

 

СТАРИЙ МАЙСТЕР   жив і працював для людей («Завтра в ньому поселяться люди», - з гордістю думав майстер

ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ

дитинство

«Хлопчик глянув на відбиток ноги, засміявся і втік.»

 

 

 

 

 

легковажність, безросудливість

зрілість

«…часто переїжджав з міста до міста, ніде довго не затримувався, ні до чого не прив’язувався ні руками, ні душею.»

 

 

даремно прожиті роки

старість

«…з гіркотою думає старий чоловік. – Але ж цього мало, дуже мало… Не так треба було жити!..»

 

 

 

запізніле розуміння сенсу життя

 

За допомогою запитань учні роблять висновок з прочитаного:

  •         Що ти вважаєш основним принципом свого життя?
  •         Яку б відповідь ти дав,  якби старий чоловік (герой тексту) запитав тебе: «А як треба було жити?»

Примітка: (За наявності часу можна порекомендувати вчителю звернутися до ідеї «спорідненої» праці в байках Г.Сковороди – видатного українського філософа, мислителя, письменника (зокрема до байки «Бджола й Шершень»). Він вважав працю природною потребою кожної людини, але тільки таку працю, яка приносить щастя й задоволення окремій людині і в той же час матеріальне і духовне багатство всьому суспільству).

  1. ПОВТОРНЕ САМОСТІЙНЕ ЧИТАННЯ ТЕКСТУ.

           Основну увагу потрібно приділити наступним запитанням та пошукам шляхів їх втілення в роботі:

  • Які подробиці ти вважаєш за потрібне виключити під час написання своєї роботи?
  • Яким чином можна стисло передати всі запитання дідуся?

 

  1. СТИСЛІ УСНІ РОЗПОВІДІ УЧНІВ І КОЛЕКТИВНИЙ ЇХ АНАЛІЗ.

    Учитель повинен підсумувати розповіді учнів, визначити позитивне, а також

                              недоліки в переказах, а за потреби запропонувати зразок стислого переказу.

     Старий майстер поставив кам’яний дім. Завтра в ньому повинні поселитися люди. Біля цього будинку гуляв хлопчик. Він підбіг до сходів і залишив слід ноги на мокрому цементі.

      Пройшли роки. Хлопчик став дорослою людиною. Весь час переїжджав з міста до міста, ніде довго не затримувався.

     Наступила старість. Згадав старий чоловік своє рідне село на березі Дніпра. Повернувся він туди, називає землякам своє прізвище. Але його ніхто не пам’ятає.

     Якось зустрів старий чоловік дідуся. Дідусь довго розпитував його про прожиті роки. Він був здивований, що цей чоловік нічого не зробив за своє життя, нічого не залишив.

    Але тут згадав чоловік про слід ноги на сходинці. Цей слід зберігся. І це було все, що він залишив після себе. З гіркотою згадав він марно прожите життя.

  1. САМОСТІЙНЕ НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ УЧНЯМИ.

 

  1. САМОКОНТРОЛЬ.

    Учень працює з таблицею самоконтролю.

 У своїй роботі я:

  1. Не скорочував текст механічно.
  2. Не зосереджував увагу на другорядному.
  3. Не порушував пропорцій частин.
  4. Передавав зміст лаконічними (короткими) реченнями.
  5. Уникав розтягненості викладу.

(Потрібне підкреслити)

 

  1. ПІДСУМОК УРОКУ.
  • Чим відрізняється стислий переказ від інших видів переказу?
  • Чи потрібно володіти навичками стисло висловлювати свої думки?
  • У яких життєвих ситуаціях це може тобі допомогти?

 

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Напиши продовження тексту, починаючи зі слів (6-7 речень):

  • Не так треба було жити! Як би міг знову почати своє життя, я б…»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розвиток зв’язного мовлення

РОБОЧИЙ ЗОШИТ

ТЕМА: СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ «ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЗАЛИШИТИ ЛЮДИНА НА ЗЕМЛІ?»

  1. Працюй з алгоритмом:

 

Стислість

Навчає уникати

 

Прищеплює навички лаконічної мови

розтягненості викладу

 

багатослів’я

 

  1. Пригадай види переказів. Запиши їх назви. У разі потреби звернись у «Довідкове бюро».

 

 

 Переказ:

 ДЕТАЛЬНИЙ

 СТИСЛИЙ

 ВИБІРКОВИЙ

 ТВОРЧИЙ

 

  1. Вдумайся в девіз роботи над стислим переказом. Спробуй пояснити, як ти його розумієш.

 

ОБ’ЄДНУЙ, АЛЕ ЗБЕРІГАЙ!

СКОРОЧУЙ, АЛЕ ЗАЛИШАЙ!

 

  1. Прочитай уважно вірш.

        Щоб життя своє прожити,

        Треба завжди так робити,

        Щоб про тебе пам’ятали,

        І тебе не забували.

             Люди в світі потребують

             Миру, злагоди, добра,

               І розкрити своє серце

               Кожному із нас пора.

                    Поділись ти своїм щастям,

                    В горі ти допоможи.

                    І тоді про тебе скажуть:

                    «Недарма життя прожив».

 

  1. Дай відповідь на запитання:

1. Що означає вислів «недарма прожити життя»?

2. Кому з оточуючих тебе людей потрібна твоя допомога?

- Пригадай який-небудь випадок з свого життя. Склади і запиши декілька речень про свій добрий вчинок._______________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

 

  1. Текст переказу «Який слід повинна залишити людина на Землі?» (За В.Сухомлинським)

Старий майстер поставив кам’яний дім. Став збоку і милується ним. «Завтра в ньому поселяться люди», - з гордістю думав майстер.

    А тут біля дому гуляв хлопчик. Він скочив на сходинку й залишив слід своєї маленької ніжки на ще не затверділому цементі.

  • Навіщо ти псуєш мою роботу? – каже з докором майстер.

      Хлопчик глянув на відбиток ноги, засміявся і втік.

      Минуло багато літ. Хлопчик став дорослим. Життя його склалось так, що він часто переїжджав з міста до міста, ніде довго не затримувався, ні до чого не прив’язувався ні руками, ні душею.

     Наспіла старість. Згадав старий чоловік своє рідне село на березі Дніпра. Захотілось йому побувати в рідному селі. Приїхав старий чоловік на свою батьківщину. Зустрічається з людьми, називає своє прізвище, та всі знизують плечима, ніхто не пам’ятає такої людини.

   - Що ж ти залишив після себе? – питає старого чоловіка один дідусь. Чи є в тебе син або донька?

  - Немає у мене ні сина, ні доньки, - відповідає старий чоловік.

  - Може ти посадив дуба?

 - Може, ти виплекав поле?

- Ні, не виплекав я поля.

- Ну, то виходить, ти пісню склав?

- Ні, і пісні я не склав.

- То, хто ж ти такий? Що ж ти робив цілісіньке життя? – з подивом запитав дідусь.

   Нічого не міг відповісти старий чоловік. Згадалась йому та мить, коли він залишив слід на сходинці. Пішов до того дому. Стоїть будинок, наче вчора його поставили, а на нижній сходинці – закам’янілий відбиток його маленької ніжки.

   «От і все, що залишиться після мене на землі, -з гіркотою думає старий чоловік. – Але ж цього мало, дуже мало…Не так треба було жити!..»

  1. Подумай і скажи:
  • Як переплітається зміст вірша з основною думкою тексту?
  • Пригадай відому фразу і доповни її: «Людина за своє життя повинна народити ____________, здобувати __________, посадити ____________ .
  • А що ще може і повинна зробити людина за своє життя?

 

  1. З’ясуй за тлумачним словником значення нових та важкозрозумілих слів та словосполучень:

МИЛУЄТЬСЯ - _________________________________________________________________

ВІДБИТОК - ___________________________________________________________________

ЗНИЗУЮТЬ ПЛЕЧИМА___________________________________________________________

ПСУВАТИ______________________________________________________________________

З ДОКОРОМ___________________________________________________________________

НАСПІЛА______________________________________________________________________

ВИПЛЕКАВ____________________________________________________________________

БАТЬКІВЩИ́НА І БА́ТЬКІВЩИНА___________________________________________________

НА МИТЬ______________________________________________________________________

  • Попрацюй разом над попередженням помилок.
  •         Знайди слова з апострофом, пригадай правила його вживання. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  •         Поясни вживання великої букви в слові Дніпро. Завдання для допитливих: Як у давнину називали Дніпро? _____________________________________
  •         Як називається розмова двох осіб? (В даному тексті – дідуся і старого чоловіка). ________________________________________________________
  •         Допиши правило оформлення реплік на письмі: Кожна репліка починається… ____________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Поясни вживання таких розділових знаків:

 

   ? ВИЯВЛЕННЯ СИЛЬНОГО ПОЧУТТЯ

  ! ПЕРЕДАЧА НЕЗАКІНЧЕННОЇ ДУМКИ

  РЕЧЕННЯ МІСТИТЬ В СОБІ ЗАПИТАННЯ

  • Заміни речення з прямою мовою на складе.

 

  1. Проаналізуй текст за алгоритмом

 

  • Чи можна це оповідання назвати текстом? (Пригадай основні ознаки тексту та доведи свою думку).
  • Визнач тему і основну думку тексту. ________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 Довідкове бюро

 Алгоритм №1

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

         Тема  - це те, про що розповідається в тексті.

        Основна думка  - це те, що автор хотів сказати своїм твором, до чого закликає.

  1. Визнач тип мовлення (потрібне підкресли): розповідь, опис, роздум.

Довідкове бюро. Алгоритм №2.

Назва типів мовлення

На яке питання дається розповідь?

Про що говориться?

Основні частини

розповідь

Що робить особа або предмет?

Про дії, події

Початок дії, розвиток, завершення

Опис

Яким є предмет або особа?

Про ознаки предмета, особи

Загальне враження, окремі ознаки, деталі

Роздум

Чому предмет або особа такі?

Про причини ознак та дій

Тема, аргумент, висновок

 

  1. Готуймося разом до написання переказу.

Робота над планом. Скоротити речення в пунктах плану.

  1. Майстер і хлопчик зустрічаються біля будинку.
  2. Через багато років хлопчик стає дорослою людиною.
  3. Приїхав старий чоловік на свою батьківщину.
  4. Один дідусь задавав йому запитання.
  5. З гіркотою подумав чоловік про свій слід на землі і сказав: «Не так треба було жити!..»

ПЛАН СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ:

  • допомагає дотримуватись послідовності епізодів;
  • зазначає скільки спинятись на кожному епізоді;
  • зберігає пропорціональність частин вкладу;
  • не допускає докладного переказу перших частин і надто стислого переказу останніх.

Запиши:

  1. __________________________________________________________________________
  2. __________________________________________________________________________
  3. __________________________________________________________________________
  4. __________________________________________________________________________
  5. __________________________________________________________________________

 

  1. Дай відповідь на запитання одним словом. Запиши їх. Використовуй у своїй роботі як опорні слова.
  1. Який дім поставив старий майстер?
  2. Хто гуляв біля цього дому?
  3. Слід чого залишив він на цементі?
  4. Що робив хлопець, коли став дорослим?
  5. Що згадав чоловік, коли наспіла старість?
  6. Що він називав при зустрічі зі своїми земляками?
  7. Що йому задавав дідусь?
  8. На чому зберігся слід цієї людини?
  9. З яким почуттям дивився старий чоловік на свій слід?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  1. Робота над образами твору.
  1. Назви героїв тексту.
  2. За якими принципами вони прожили своє життя? Закінчи думку:

 

 

Старий майстер

 

жив і працював для________________________

_________________________________________

 

 

Чоловік

 

в дитинстві не _____________________________

в зрілі роки жив ___________________________

в старості задумався над ____________________

Підтвердь свою думку реченнями з тексту.

  1. Подумай і скажи:
  1. Що ти вважаєш основним принципом свого життя?
  2. Яку б відповідь ти дав, якби старий чоловік (герой тексту) запитав тебе: «А як треба було жити?».

Для допитливих:

       Великий український філософ, мислитель, письменник Григорій Сковорода в багатьох своїх байках виклав ідею «спорідненої» праці, тобто такої праці, яка є природною потребою кожної людини, приносить не тільки щастя й моральне задоволення окремій людині, але й матеріальне і духовне багатство всьому суспільству. «…Плоди твоєї праці не так тобі, як людям корисні, а тобі часто шкодять, приносячи замість нагороди смерть», звертається до Бджоли Шершень. На це Бджола відповідає: «Ми для цього народилися і не перестанемо це робити, поки не вмремо!». Задумайся над словами із байки «Бджола й Шершень». Працюй за покликанням, яке дасть тобі моральне задоволення для душі й буде користне для суспільства!

  1. Самостійно прочитай текст. Зазначай при цьому:
  • Які подробиці ти вважаєш за потрібне виключити під час написання своєї роботи?
  • Яким чином можна передати стисло всі запитання дідуся?

 

  1. Письмово передай оповідання В.Сухомлинського «Який слід повинна людина залишити на землі?».

 

  1. Перевір себе за алгоритмом. Підкресли ті пункти, які, на твою думку, мали місце у роботі.

 

АЛГОРИТМ САМОКОНТРОЛЮ

ДУМКА УЧНЯ

ДУМКА ВЧИТЕЛЯ

  1. Не скорочував текст механічно.
  2. Не зосереджував увагу на другорядному.
  3. Не порушував пропорцій частин.
  4. Передавав зміст лаконічними (короткими) реченнями.
  5. Уникав розтягненості викладу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

РОБОТА НАД ВИПРАВЛЕННЯМ ПОМИЛОК, ДОПУЩЕНИХ У ПЕРЕКАЗІ.

 

Мета:

  • проаналізувати типові помилки, допущені в переказах;
  • виробляти вміння аналізувати і виправляти власні помилки;
  • розвивати усне і писемне мовлення учнів;

 

  1. Вистав оцінку, яку ти отримав за свою роботу.

 

 

  1. Пригадай види помилок. Визнач, з чим вони пов’язані.

 

змістові

Слово вжито у невластивому йому значенні; порушено лексичну сполучуваність слів; використання слів одного стилю в іншому; невиправдані повтори.

лексичні

Думки викладаються непослідовно; є зайве речення; тема розкрита неповно; нечітко розкривається основна думка.

граматичні

Порушення правил написання слів.

орфографічні

Слово вжито не в тій формі; неправильно утворено слово; неправильно побудовано речення.

пунктуаційні

Порушення правил розстановки розділових знаків; заміна одних знаків на інші.

 

  1. Проаналізуй свою роботу. Кількість помилок познач у таблиці.

 

змістові

лексичні

граматичні

орфографічні

пунктуаційні

 

 

 

 

 

 

  1. Колективно попрацюй над типовими помилками. Звернімось до алгоритму.

 

Алгоритм роботи над помилками.

  1. Знайди слово або речення з помилкою.
  2. Визнач тип помилки.
  3. Пригадай правило.
  4. З’ясуй, чи не являється винятком з правила.
  5. Виправ допущену помилку.
  6. Підбери свої приклади.

 

  1. Виправ помилки.
  1. ВАРІАНТ

             Згадав старий чоловік своє рідне село на берегу Дніпра.

  1. ВАРІАНТ

                Але тут згадав чоловік про слід ноги на сходинці.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Постав подані слова в родовому, давальному та місцевому відмінках. Зроби висновок.

Слово

Родовий відмінок

Давальний відмінок

Місцевий відмінок

шапка

 

 

 

дорога

 

 

 

кожух

 

 

 

книга

 

 

 

водичка

 

 

 

вухо

 

 

 

 

Якщо корінь в іменнику закінчується на ________________________, то при змінюванні слів в __________________ відмінниках відбувається таке чергування: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Проаналізуй слова. Виправ допущені помилки. Доведи, що не помилився.

Слова з помилками

Правильно записані слова

Слова – помічники

сило

 

 

ром’ятає

 

 

здевований

 

 

цимент

 

 

 

Яке із слів не підпорядковується правилам?

Твій вихід із становища?

Потрібно:

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Прочитай речення. Поясни значення слів «прізвище» та «прізвисько». У діда Івана було прізвище Петриченко. Але за його гострий ум за ним закріпилось прізвисько Великий Розумник. Ніхто його в нашому селі по-іншому і не називав.

Прізвище – це ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Прізвисько – це ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     Зроби висновок про допущену помилку в тексті переказу. Повернуся він туди, називає землякам своє прізвисько.

     Запиши прізвища своїх друзів:

  1. ___________________________________________________________________________
  2. ___________________________________________________________________________
  3. ___________________________________________________________________________
  4. ___________________________________________________________________________
  5. ___________________________________________________________________________

Яке прізвисько може отримати людина, яка:

  1. працює, не покладаючи рук, __________________________________________________
  2. ніколи не мала своєї сім’ї, ____________________________________________________
  3. має довгі вуса або бороду, ____________________________________________________
  4. не вийшла зростом, _________________________________________________________

 

  1. Визнач, чим спільні та відмінні речення: Він побіг до сходів і залишив слід ноги на мокрому цементі. Весь час переїжджав з міста до міста, ніде довго не затримувався.

 


Спільне ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Відмінне ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 


Пригадай правила вживання розділових знаків у реченнях з однорідними членами речення.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     Кома ставиться:      ___________________________________________________________

                                          ___________________________________________________________

     Кома не ставиться: ___________________________________________________________

                                          ___________________________________________________________     

Склади свої речення, спираючись на вищезгадані правила.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Підведи підсумки колективної роботи над помилками.

 

  1. Самостійно опрацюй власні помилки, допущені в переказі. Заповни таблицю.

 

Слово або речення з помилкою

Тип помилки

Правило

Приклади на конкретне правило

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                

docx
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
24 лютого 2025
Переглядів
420
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку