Цикл уроків з теми “Будова слова” з використанням інтерактивних технологій Українська мова. З клас
Цикл уроків з теми “Будова слова” з використанням інтерактивних технологій
Українська мова. З клас
Урок 1. Урок-подорож
Тема. Будова слова. Закінчення слова.
Мета. Формувати уявлення про закінчення слова, як змінну частину слова та засіб зв’язку слів у реченні, вчити визначати закінчення слів за допомогою зміни їх форми, знайомити з незмінними іншомовними словами, розширювати словниковий запас
Розвивати мовлення і мислення учнів, пам’ять.
Виховувати любов до природи, інтерес до мови.
Хід уроку І.АОЗ.
(На дошці приклади: 4×5= 80-61= 7×3+2= 5×6+3= 40:4=).
6} запис числа і класної роботи;
в) каліграфічна хвилинка: об (нижнє з’єднання) “Капкан”;
г) творча робота – до об + назву бджолиної сім’ї = обрій.
д) “Аукціон” слова.
Молодці. Отже маємо квитки.
2. Перон “Словниковий”.
1) Ребус.
– Сідайте зручненько, поїхали. Подорожувати ми будемо країною “Будова слова”. Ми досліджуватимемо з яких частин складаються слова, якою частиною вони закінчуються. Отож, тема нашого уроку – закінчення слова.
III. Опрацювання нового матеріалу.
1. Станція “Пошукова”.
Ось записані запитання, давайте змінимо словникове слово горизонт за запитаннями (метод контрольних запитань)
На дошці (що?); (чого?); (над чим?); (на чому?)
Складають учні алгоритм визначення закінчення.
Висновок.
Робота в групах: визначити закінчення: (Алгоритм дії – на партах)
1 група визначає закінчення в слові – вода;
2 – коса;
3 – роса;
4 – рука;
5 – читала;
6 – мама;
7 – сова;
8 – лісова.
Перевірка роботи в групах.
Висновок.
Запис речення.
Віє вітер нам в лице. Захиталось деревце.
Вітерець все тихше-тихше. Деревце все вище-вище.
На дошці варіанти відповідей: 1)е, и.
У класній кімнаті розміщені номери 1, 2, 3, 4. діти обирають правильну відповідь і займає спікер групи позицію відповідно № відповіді.
– Яке закінчення в слові деревце? Доведіть.
Самостійна робота (виконують послідовно всі рівні)
Середній рівень: Вправа 154.
Достатній: визначити закінчення слова в дужках в 1 реченні; в 4 реченні.
Високий: синтаксичний розбір одного речення.
– То для чого служать закінчення?
– До нас завітав казковий герой Незнайко. Він ніяк не може зрозуміти, як
слова зв’язуються в реченнях? Як визначити закінчення?
Робота в парах:
1 в. – дає відповідь для учнів другого варіанту на друге запитання, а 2в. – на перше.
А група учнів, в яких на партах геометричні фігури, працюють в “Акваріумі” (метод “Акваріум”)
Завдання: прочитайте лист Незнайка Буратіно. Чи все гаразд? Якщо ні, виправте помилки.
Привіт другу!
Я сьогодні ходив в кіно. Там йшло кіно “Дюймовочка”. В кіні мені сподобалось. Після кіна ми пішли в кафе. Раджу тобі подивитися це кіно.
Відредагований текст
Привіт, друже!
Я сьогодні ходив в кіно. Там йшов фільм “Дюймовочка”. В кіно мені сподобалось. Після перегляду фільму ми пішли в кафе. Раджу тобі подивитися це кіно.
– Із слова горизонт утвори нові слова.
Будова слова. Урок 2
Тема. Основа слова.
Мета: формувати у дітей поняття «основа слова», вчити знаходити основу; виділяючи закінчення;
розвивати мовне чуття, мовлення, увагу та уяву;
виховувати почуття товариськості, любов та повагу до рідного краю, батьківської оселі.
Хід уроку
І Актуалізація опорних знань учнів 1. Бесіда.
Алгоритм виділення закінчення.
Питання: хто? що? кого? чого? кому? чому? ким? чим?
Перевірка диктанту з поясненням добору слів та орфограм, виділенням закінчень слів.
Що це за частина слова ми і взнаємо сьогодні на уроці.
III. Вивчення нового матеріалу
Самостійне опрацювання правила дітьми.
(1. Прочитати слово.
незмінна частина слова є основою, в ній заключається лексичне значення слова. Зверніть увагу на дошку. (На дошці зразки змінювання слова дружба.)
Учень зачитує із словника значення слова.
– За чим у слові дружба ми визначили лексичне значення слова: за закінченням
чи основою?
Вправа 158 (з коментуванням)
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи літять-відлітають
А учні тихенько за парти сідають.
Достатній рівень Вправа 159 (завдання 1)
Високий рівень
Зроби синтаксичний розбір 4 речення.
Вправа 160.
Перевірка.
Що для тебе рідний край? (Гра «Мікрофон») 3. «Акваріум»
Поки всі учні класу працюють в парах 4 учні працюють в «акваріумі», виконуючи вправу 161.
VII. Домашнє завдання
За вибором.
Достатній рівень
Вправа 162.
Високий рівень
Написати твір за одним із прислів’їв із вправи 159.
Будова слова. Урок З
Інтерактивний урок «У мовному кафе»
Тема. Частини основи: префікс, корінь, суфікс.
Мета: закріпити знання учнів про основу слова; сформувати поняття «префікс», «корінь», «суфікс» як значущих частин основи; розвивати мовне чуття та увагу, мовлення, мислення; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
Хід уроку І. Етап орієнтації
– Що це таке ? Ви були у кафе? Що там робили?
– Але кафе у нас буде не звичайне, а «мовне». Ми будемо замовляти всі страви,
які стосуються української мови.
– Особу, яка обслуговує відвідувачів кафе, називають офіціантом. Сьогодні я буду
офіціантом, ви — відвідувачами. Отже, сьогодні в меню:
|
Меню |
Вартість |
1 |
Перевірка д/з |
|
2 |
Хвилинка калігоасЬії |
* |
3 |
«Аукціон» |
* |
4 |
Словниковий диктант |
** |
Реклама |
||
5 |
Працюємо разом |
** |
Активний відпочинок |
||
6 |
Робота в папах |
* |
7 |
Працюємо самостійно |
*** |
8 |
Творча робота |
|
Валюта :
Увага
Правильність Взаємодопомога Згуртованість
Дисципліна Швидкість
Це — валюта, за яку ви можете придбати будь-яку страву із нашого меню.
а) Перевірка д/з
б)Бесіда.
– Чи може існувати слово без своєї основи?
в) Хвилинка каліграфії
ліс лоб осінь льон (Повторення з’єднання буквосполучень ос, об, ьо, он,)
г) «Аукціон» слова ліс.
д) Словниковий диктант
Для замовлення цієї страви прошу з кожного столика по одному представнику Олень, спасибі, Київ, райдуга, лелека, предмет, корінь, бабуся, лісовичок, Україна, ґанок.
– А зараз я пропоную рекламну кампанію нової страви!
Основа слова — це дуже смачна, вітамінна та корисна страва у нашому «мовному кафе». З чого вона складається ми сьогодні взнаємо.
III. Етап проектування
1. Проблемне питання:
– На які частини можна поділити основу? Пригадайте, що спільного в
словах ліс, лісовичок? Як називається ця частина слова? (Корінь)
– З яких частин складається основа?
– Як на письмі позначаються частини основи?
Слово |
|||
Основа |
Закінчення |
||
Префікс |
Корінь |
Суфікс |
|
пра-про – |
– ліс |
– ок –ов –к – |
-ий – и |
– Основа слова складається з трьох значущих частин: префікса, кореня,
суфікса. Обов’язковою значущою частиною є корінь.
Ми в кафе відпочивали
Смачні страви куштували.
Подивіться вправо, вліво—
Тут і там — знання на диво!
Треба їх усі придбати,
Щоб розумними зростати!
Середній рівень Випишіть спільнокореневі слова.
Достатній рівень Познач частини основи.
Високий рівень
Запиши слово, в якому є всі частини основи.
|
І.Бліц-тест:
3) Основа слова складається з кореня, префікса, суфікса. Без кореня не існує слово. (+) 2. Підсумки уроку
Достатній рівень
Вправа 167.
Високий рівень
Встановити зв’язок слів в реченні.
Будова слова. Урок 4
Тема. Спільнокореневі слова. Корінь слова.
Мета: продовжувати формувати уявлення учнів про спільнокореневІ
(споріднені) слова на основі спорідненості слів, про корінь – спільну
частину споріднених слів;
розвивати вміння добирати спільнокореневІ слова (різні частини мови);
виховувати повагу до професії будівельників, бережне ставлення до
природи..
Хід уроку
Ббббббуд*
2 Хвилинка творчості
– Прочитайте склад на дошці. Що цікаве можна зробити з цим складом?
(Переставити місцями букви – дуб.
Утворити слова, додаючи суфікси, префікси – будова, будівельник, будова, буда, прибуде…
«Довідкове бюро» (с. 81 «Тематичний словник» К.С. Прищепи) Записування речення. Розбір речення.
III. Оголошення теми уроку
Послухайте загадку.
Я у кожній деревинці, Квітці, кущику, травинці. В класі на уроці мови Ти побачиш мене в слові.
(Корінь)
– Ви підбирали слова з однаковим кореням. Пригадайте, як називаються
слова з однаковим коренем?
Вправа 168.
Як визначити корінь? Доберіть 2-3 ряди спільнокореневих слів. Визначте в них спільну частину: – корінь.
Запишіть слова у колонки так, щоб у кожній були: тільки споріднені, виділіть корені.
Шелест, зерно, легкий, легенько, шелестить, зернистий, легше, шелестіння, зернятко, зернина, зашелестіли, легесенький.
Висновок (роблять діти). Спільна частина споріднених слів – корінь.
У корені закладене основне значення слів.
Наскочуся досхочу:
Як захочу, так підскочу
– Навіть хату перескочу.
Я по колу, стриб та стриб
На одній возі, як гриб.
Ще й на другій стрибу, стрибу…
Вже мені немає стриму.
Вже скачу, скачу, скачу.
Наскачуся – досхочу.
– Стрибаю і скачу – це спільнокореневі слова? Чому? А які?
Достатній рівень Вправа 169.
– Хто це – щирі друзі будівельників? Чому професія будівельника є
потрібною і важливою для людей?
Високий рівень Написати твір «Професія будівельник»
Перевірка роботи. Розбір слова будівельник за будовою. 6. Гра «Займи позицію» Вправа 170.
Після усного виконання вправи у групах обговорюється проблемне питання: слова біла, білка — спільнокореневі? Доведіть. На дошці варіанти відповідей: спільнокореневі слова:
Висновок (роблять діти). Корені звучать однаково, але значення мають різне, тому ці слова не спільнокореневі.
Вправа 171.
– Чи можна поєднати в реченні слова будівельник та дуб? Як?
– Дубові дошки дійсно дуже гарний будівельний матеріал. Як же його
використовувати і не зашкодити природі?
За матеріалами вправи складання алгоритму визначення кореня.
Визначте корінь. Доведіть свою думку.
Сад, садочок, садівник, посадка; вода, водичка, підводний, водяний, водій. Висновок (роблять діти). Щоб знайти корінь, треба дібрати і зіставити кілька споріднених слів.
VII. Домашнє завдання
Завдання на вибір
Достатній рівень Вправа 172
Високий рівень Написати твір-мініатюру «Професія лікар»
Будова слова. Урок 5
Тема. Вправи на розрізнення синонімів, спільнокореневих та форм того ж слова. Мета: навчити дітей розрізняти такі поняття, як «слова, різні за значенням», «споріднені слова», «форми одного і того ж слова»; розвивати у дітей мовне чуття, уміння аналізувати і узагальнювати; виховувати повагу до будь-якої праці.
Хід уроку
Високий рівень – скласти слова з в та йотованими (в’юн, солов’ї, в’їзд, в’ю, в’ється, любов’ю).
– Назвіть споріднені слова.
«Капкан»: – А ще таке слово свято. Чому ні?
Я березку хитну,
я тебе підштовхну.
Налечу, засвищу,
парасольку потягну.
А мене не видно. Хто я? (Вітер)
– Доберіть слова, споріднені слову вітер.
(Вітер, вітерець, вітряний, вітряк, вітрище, вітрюган, вітрисько,)
Який корінь в цих словах? Виділіть його, – Що сталося в корені слів вітер – вітряний? «Капкан»: – Запишіть каліграфічно речення Не кидай слів на
(Це не речення, бо не закінчена думка) Доповнення речення. – Що означає цей вислів?
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
1) Самостійне повторення
Клас поділений на 3 групи. Кожна група самостійно за картками-алгоритмами дій, підручником, універсальними довідниками повторюють знання про:
У кожного члена групи є відповідний номер, причому номери кожної групи
різних кольорів.
2) Обмін інформацією з Іншими групами
За сигналом вчителя групи складаються за номерами. Тоді у кожній групі поЗ учні, які повідомляють у новій групі свою інформацію, наводячи приклади.
3) Обмін інформацією в початковій групі
Учні повертаються в групи за кольорами, обмінюються отриманою інформацією.
4) Підсумок
– Підібрати синоніми, форми слова та споріднені слова до слова сніговій.
Представник кожної великої групи працює біля дошки, а решта в зошитах.
Спільнокореневі слова: Форми слова: Синоніми:
сніг сніг сніговій
сніжок снігу хурделиця
сніговий снігом віхола
сніжинка снігів завія
засніжений снігами метелиця.
Ми писали, ми трудились, Пальці ваші потомились. Треба вам їх розім’яти, Щоб могли вони писати. Вже не маємо турботи І продовжуєм роботу.
Достатній рівень. Вправа 176 (завдання 2) Високий рівень
Вправа 175 Взаємоперевірка. V.Підсумки уроку
Високий рівень – скласти казку про слова-синоніми та спільнокореневі слова.
Будова слова. Урок б
Тема. Розрізнення слів з омонімічними коренями.
Мета: навчити дітей розрізняти між собою груп» слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але мають різне значення; розвивати в учнів мовне чуття, уміння аналізувати; виховувати турботливе ставлення до свого здоров’я.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання Учні зачитують спільнокореневі слова, які виписали з орфографічного словника.
– Що потрібно було зробити, щоб визначити в словах закінчення? А основу?
– Назвіть корінь у кожному ряду спІльнокореневих слів.
II. Актуалізація опорних знань учнів
– Утворити слова, щоб закінчувалися на оя. Визначити кількість складів. (Зоя,
твоя, моя, Троя, зброя…)
– Чи спільнокореневі слова білка — білий, сіра миша і комп ‘ютерна миша?
Доведіть.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
1 .Спостереження над мовним матеріалом Робота з віршем.
– Прочитайте вірш.
Частування
Кажаниха кажана Частувала з казана.
Каже: «їжа ця смачна –
їж, кажане, з казана».
(Г. Храпач)
а) Вправа 178.
– Прочитайте рядки слів. Визначте у них корінь. Порівняйте корені слів у двох
рядках. Зробіть висновок.
б) Робота в парах
Розгляд малюнків (с. 77), добір спільнокореневих слів.
в) «Наукове» дослідження (с. 78).
Вправа 179. Учні визначають корені у словах двох рядків, пояснюють їх значення. Складіть з виділеними словами речення. 3. Робота над текстом. Вправа 180, с. 78. а) Читання тексту.
– Чи є у тексті спільнокореневі слова? Доведіть.
Берег – бережок, на березі.
Берізка – берізонька, підберезник.
– Чи може слово береже бути спорідненим до якогось з цих слів? Доберіть до
слова береже споріднені слова. (Береже, збереже, берегти, бережений, оберіг.)
Повторити чергування приголосних у корені.. 4. Фізкультхвилинка.
Пташки
Крильця пташки розправляють, їх до сонця підіймають. Потім можна політати І комашок поганяти. На галявину злетілись, Там зернят вони наїлись. Потім знову полетіли І в гніздечко хутко сіли.
– Поділіть споріднені слова по групах.
Рік, річниця, ріка, річковий, річний, рокові річ, речовий.
– Скільки груп споріднених слів вийшло. Виділить корені.
IV. Узагальнення і систематизація слів
а)Виразне читання вірша. б)Бесіда за змістом.
в) Коментоване виконання завдання 2.
2.Гра «Третій – зайвий».
Серед трьох слів знайдіть одне слово, що не є спорідненим до інших.
1) Білити, біль, білизна;
Родичі
Одного разу зустріла Гусениця сім’ю гусей. – Хто ви? – спитала вона.
– Як ви гадаєте, чи мала право Гусениця так сказати? Назвіть споріднені слова. Доведіть.
Скласти казку «Родичі» про інші слова.
Будова слова. Урок 7
Тема. Чергування голосних звуків [о], [є] – [і] в коренях слів.
Мета: формувати уявлення учнів про те, що в одному І тому же корені голосні звуки можуть змінюватися (чергуватись) при зміні слів або доборі споріднених; закріплювати знання про будову слова,
розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; зв’язне мовлення та мовне чуття; виховувати повагу до старших людей.
Хід уроку І. Актуалізація опорних знань
Ол ол (звертаю увагу на нижнє з ‘єднання)
Утвори слова, визнач в них закінчення:
*ол* (коло, соло, Коля, доля, воля, зола, воли, солі, ролі…)
Проблемна ситуація
III. Опрацювання нового матеріалу
– Розгляньте малюнки (стіл, столяр, стілець). Що Це? Дайте відповіді на запитання одним словом. Запишіть слова. Чи можна назвати їх спільноко-реневими? Чому? Позначте корінь. Який голосний змінився в корені?
б) І ряд
Висновок. У багатьох словах в українській о, є чергуються з і: у відкритих складах виступає -еу в закритих – /.
– Запишіть відгадки, а поряд – ці самі слова, змінені так, щоб відбулося
чергування голосних. |
а)Має ноги, а держиться підлоги. (Стіл – стола)
б) Невидимка ходить в гаї, всі дерева трусить. (Осінь – осені)
в)Коло бабусі сидить дід у кожусі,
проти гріється,
без водички миється. (Кіт – кота) г) Кінь біжить, земля дрижить. (Грім — грому)
– Підкресліть слова, в яких можливе чергування голосних в корені.
А потім підстрибнули,
Повільно походили
Й зарядку закінчили.
– Чи є у словах фізкультхвилинки слова, в коренях яких відбувається чергування? Доведіть. (Ведмедики – ведмідь. Походили – похід)
– Прочитайте вірш. Зверніть увагу на виділені слова. Змініть усно ці слова
так, щоб голосний звук у них змінився.
Які почуття викликає цей вірш?
Як ви допомагаєте своїм бабусям та дідусям?
Які твори на цю тему ми читали на уроках читання?
Бесіда за змістом прочитаного.
Достатній рівень
– Виписати з тексту спільнокореневі слова, у яких відбувається чергування голосних звуків у корені. Підкреслити букви, що позначають голосні звуки, що чергуються.
Високий рівень
– З поданих слів утворіть словосполучення. Підкресліть букви, що
позначають звуки, які чергуються. Утворіть словосполучення у 2 рядку,
змініть їх так, щоб відбулося чергування у виділених словах.
Яскраві (колір), напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати (кіт), стояти на (поріг);
(який?) лебідь, (який?) лід, (який?) плід.
Самоперевірка за столом самоконтролю
– Що ви помітили в останній парі слів першого рядка?
IV. Підсумки уроку
Там де І в закритім складі, У відкритім – О та Е. У закритім складі кінь,
У відкритому – коня.
Поміркуй вад цим, прикинь –
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім – гостя жди.
У закритім складі шість,
У відкритому – шести.
Не кінець тут прикладам –
Ще раз вам викладем:
Лебідь – лебедя;
обід – обода,
Невід – невода,
чобіт – чобота…
А є й виняток: хобот – хобота.
Й ще сучасніший: робот – робота.
(Головко З.Л., Морська Я.Ф, Цікава граматика в початкових класах. 2 (1) -4(3) – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 1997. – С. 23.)
Діти сигналізують сигнальними картками варіанти правильних відповідей.
Кінь, нога, чобіт, робот, шість, сіль, осінь, вісім, луг.
– Назвіть слово, в якому відбувається чергування і голосного і приголосного. (Нога -ніжка).
Advertisements