ПОВНОВАЖЕННЯ У СФЕРІ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУЗакон України «Про освіту»СТАТТЯ 22. Заклад освіти як суб’єкт господарювання може діяти в одному з таких статусів: бюджетна установа; неприбутковий заклад освіти; прибутковий заклад освіти. Кодекс цивільного захисту України. СТАТТЯ 20. Завдання і обов'язки суб'єктів господарювання здійснення заходів ЦЗ, що зменшують рівень ризику виникнення НС; забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту; організація та здійснення евакуаційних заходів щодо працівників та майна; здійснення навчання працівників з питань ЦЗ, у тому числі пожежної безпеки; проведення об’єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту; розміщення інформації про заходи безпеки та поведінку у разі виникнення НС. СТАТТЯ 40. Навчання працюючого населення1. Навчання працюючого населення є обов’язковим і здійснюється в робочий час за рахунок коштів роботодавця за програмами підготовки населення діям у НС, а також під час прове-дення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань ЦЗ.3. Для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у НС з урахуванням особли-востей виробничої діяльності у кожному суб’єкті господарювання обладнується інформа-ційно-довідковий куточок з питань ЦЗ.4. Особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань ЦЗ, пожежної безпеки та дій у НС. СТАТТЯ 91. Навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту. Особи керівного складу суб’єктів господарювання, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три роки зобов’язані проходити навчання з питань ЦЗ у навчально-методичних центрах сфери ЦЗ.
ЗАГАЛЬНІ ДОКУМЕНТИ З ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУРозпорядчі документи (накази) керівника закладу освіти про:- призначення особи з питань цивільного захисту, у тому числі відповідальної за роботу із забезпечення пожежної безпеки;- утворення комісії з питань надзвичайних ситуацій;- утворення комісії з евакуації;- утворення навчальних груп працівників для занять за програмою загальної підготовки до дій у надзвичайних ситуаціях (на рік);- підготовку і проведення Дня ЦЗ, Тижня безпеки дитини. Положення (посадові інструкції):- особи з питань цивільного захисту;- про комісію з питань надзвичайних ситуацій;- особи, яка виконує функції з питань евакуації;- про проведення інструктажів та перевірки знань з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;- про підготовку і проведення Дня ЦЗ, Тижня безпеки дитини;- інструкція для працівників охорони (сторожів) з контролю за додержанням протипожежного режиму. Програми:- програма загальної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях.
ПЛАНУЮЧІ, ОБЛІКОВІ ТА ЗВІТНІ ДОКУМЕНТИ З ЦЗПлануючі документи (інструкції):- план реагування на НС (інструкція щодо дій персоналу у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій – для закладів освіти з чисельністю працівників 50 осіб і менше);ІНСТРУКЦІЯщодо дій персоналуу разі загрози або виникнення НСМІСТИТЬ: відомості про можливі (прогнозовані) надзвичайні ситуації, які можуть виникнути на об'єктах суб'єкта господарювання, сигнали оповіщення про небезпеку, дії персоналу після отримання таких сигналів, маршрути евакуації персоналу в безпечні місця, його укриття у захисних спорудах цивільного захисту, заходи із збереження матеріальних цінностей.- план евакуації працівників та дітей; - орієнтовний план навчання працівників діям у надзвичайних ситуаціях (на рік);- інструкції про заходи пожежної безпеки;- інструкція щодо дій персоналу із забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей у разі загрози та виникнення пожежі; Облікові та звітні документи:- журнали інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзви-чайних ситуаціях;- плани проведення занять з групами працівників за програмою загальної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях;- журнали теоретичного навчання працівників діям у надзвичайних ситуаціях;- план проведення Дня ЦЗ та звіт про його проведення.
Структура ЦЗ у закладі•Керівник цивільного захисту – директор закладу •посадові особи з питань цивільного захисту – заступники директора з НВР (ЗЗСО) та (ЗДО)•комісія з надзвичайних ситуацій; •комісія з питань евакуації; •формування ЦЗ: ланки оповіщення і зв’язку, пожежогасіння, група охорони громадського порядку, санітарний пост; •пункт видачі засобів радіаційно-хімічного захисту.
НАВЧАННЯ ПРАЦІВНИКІВ З ПІДГОТОВКИ ДО ДІЙ У НСГРУПОВЕ НАВЧАННЯЗаняття проводять командири спеціалізованих ланокІНДИВІДУАЛЬНЕ НАВЧАННЯІНСТРУКТАЖІСамостійне та шляхом консультацій, які надають командири спеціалізованих ланок. З питань ЦЗ, техногенної та пожежної безпеки проводять відповідальні, вступний – посадові особи з ЦЗ у ЗЗСО та ЗДОРозклади занять. Журнали обліку теоретичного навчання. Графіки проведення консультацій. Картки обліку індивідуальних консультацій працівника. Журнали проведення інструктажів
ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ З БЖД ТА ЦЗ ДЕРЖАВНІ СТАНДАРТИ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ Мета предмету «Основи здоров'я» – формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, навичками безпечної для життя і здоров’я поведінки. Розділ «Здоров’я людини» передбачає формування цілісного уявлення учнів про … безпеку, а також засвоєння учнями правил безпечної поведінки у природному й техногенному середовищі. Розділ «Соціальна складова здоров’я» присвячено вивченню … правил безпечної поведінки у навколиш-ньому середовищі. Мета предмету «Захист України» - формування в учнівської молоді життєво необхідних знань, умінь і навичок щодо захисту Вітчизни та дій в умовах надзвичайних ситуацій. Розділ «Основи цивільного захисту» (для юнаків і дівчат). Розділ «Міжнародне гуманітарне право про захист цивільного населення» (для дівчат). БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИІнваріантна складова змісту дошкільної освіти Освітня лінія «Особистість дитини» передбачає формування навичок безпечної життєдіяльності. (Правила безпечного перебування вдома, у закладі, на вулиці, на воді, льоду, ігровому, спортивному майданчиках. Орієнтується у правилах поводження з незнайомими предметами та речовинами; пожежної безпеки. Знає та може скористатися номером телефону служби допомоги; усвідомлює, до кого можна звернутись у критичній ситуації) Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі» містить наявність уявлень про явища природи. (Вміє безпеч-но поводитися під час граду, грози, блискавки. Має уявлення про землетрус, заметіль, хуртовину, паводок, оже-ледицю. Правильно поводиться з вогнем. Дотримується правил безпечної поведінки з грибами, ягодами). Освітня лінія «Дитина у світі культури» передбачає компетентну поведінку в життєвих ситуаціях. (Дотри-мується правил поведінки на вулицях і дорогах. Користується побутовими предметами за призначенням)
УДОСКОНАЛЕННЯ ФОРМ І МЕТОДІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУДні рятувальника, виставки, конференції, семінариметодичні, дидактичні, наочні матеріали, сценарії навчальних та виховних заходівдовідкова, навчальна та методична література з питань цивільного захистузасідання, обмін досвідом, творчі звіти, спільні заходи за відповідною тематикоюучасть в організації та проведенні занять за програмами загальної та спеціальної підготовки працівників закладуелектронні методичні напрацювання (онлайн презентації та уроки)Методичне забезпечення предмету «Основи здоров’я»Участь у проведенізаходів. Положення, планипроведення. Вивчення, узагальнення, поширення Спільні методичні заходи ЗДО та ЗЗСОФормування бібліотечної бази. Формування електронної бази. Підтримкадіяльності спецалізованих ланокпідготовка і проведення заходів «Дня ЦЗ» у ЗЗСО, «Тижня безпеки дитини» у ЗДОдосвід проведення закладами освіти району «Дня ЦЗ», «Тижня безпеки дитини»
Підготовки та проведення Дня цивільного захисту{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Терміни виконання. Заходи, що виконуються. За 1,5 місяцідо початку Дня ЦЗВидання наказу про підготовки до Дня ЦЗ за 1 місяцьдо початку Дня ЦЗВідпрацювання задуму та плану Дня ЦЗЗа 20 днів. Затвердження Плану проведення Дня ЦЗза 0,5 місяця. Відпрацювання практичних заходів за 15 – 5 днів. Проведення занять з персоналом, який залучається до Дня ЦЗ та з особовим складом імітаційної команди за 10 – 5 днів. Підготовка навчальних місць, місць імітації. Підготовка тренувань з підрозділами цивільного захисту. За 1 тиждень до проведення. Перевірка готовності до Дня цивільного захисту. День проведення Дня цивільного захисту. Не пізніше 1 дняпісля проведення. Підсумки Дня ЦЗ. Підготовка наказу про результати проведення Дня цивільного захисту. Не пізніше 7 днів після проведення. План усунення виявлених недоліків під час проведення «Дня цивільного захисту»
Основними завданнями під час відпрацювання Дня ЦЗ та евакозаходів є:•вдосконалення учнями та персоналом теоретичних знань і практичних навичок щодо дій в умовах екстремальних ситуацій;•формування та розвиток в учнів високих морально-психологічних якостей: відваги, мужності, витримки, спритності; •виконання законодавчих актів з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.