Тема уроку. Давній Єгипет. Розташування та природа Єгипту.
мета:
дидактична: познайомити учнів з розташуванням Стародавнього Єгипту, навчити визначати
географічне положення Стародавнього Єгипту; формувати вміння розповідати про розташування країни, вплив її розташування і клімату на господарську діяльність єгиптян;
розвиваюча: формувати картографічні та хронологічні здібності учнів, активізувати пізнавальні можливості, сприяти запам'ятовування і відтворення вивченого матеріалу, розвитку уваги, пам'яті, логічного мислення і історичного уяви, формувати навички роботи з історичним джерелом, вчити отримувати нові знання з тексту підручника і застосовувати їх, формувати вміння «читати карту», працювати з текстом та ілюстраціями, нетекстовими джерелами інформації, розвивати усне монологічне мовлення, підвищувати особистісну самооцінку учнів
. виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу учнів до вивчення історії Стародавнього світу; формування працьовитості на уроці (робота з підручником, опорним конспектом, контурною картою)
Тип уроку – засвоєння нових знань.
Словник:
материк -дуже велика ділянка суші, оточена водою, північний схід, клімат, спека, Середземне море,
пустеля, річка Ніл, папірус розташований омивається
оточений
Методи і прийоми:
• усний: пояснення, розповідь, бесіда, фронтальне опитування;
• друковано-словесний: робота з термінами і поняттями, з історичним джерелом, складання опорного конспекту;
• наочний: робота з картою, ілюстраціями; • інноваційний: демонстрація презентації уроку.
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань бесіда
Яку історію ми з вами вивчаємо?
Коли ж починається історія стародавнього світу?
Де з'явилися перші люди, чому саме в Африці? Що впливало на життя перших людей.
Життя людини змінювалося, змінювався й сам чоловік, він ставав розумнішим, більш вмілим, він навчився чому?( відповіді дітей)
Сьогодні ми починаємо вивчення нового періоду древньої історії- часу, коли з'являються перші країни (що таке країна?), території, де живуть цілі народи, за своїми звичаями, традиціями, законами, своєю мовою, писемністю… Першою буде країна, назву якої ви спробуєте зараз відгадати самі, для цього ми розгадаємо РЕБУС
( повторюємо правила роботи з ребусом)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми починаємо знайомства з Давнім Єгиптом, країною, що виникла , близько 5 тисяч років тому.
Звернемося до стрічки часу та дізнаємося Коли же виникає перша держава в світі -Давній Єгипет
Робота з картою
Подивіться на нашу планету. Як ви думаєте, в якій частині світу, на якому материкові потрібно шукати сліди Давнього Єгипту? Чому саме там?
(атлас світу)
запишіть тему уроку: Давній Єгипет. Розташування та і природа Єгипту
План уроку
1. Розташування Давнього Єгипту
2. Природа та клімат Єгипту.
- сьогодні будемо вчитися розказувати про розташування країни за допомогою карти, але спочаткудавайте пригадаємо, що таке
материк
До якої частини мови належать слова? Омиває, оточений план опису (у кожного учня є в зошиті)
1. В якій частині світу( на якому материку)розташовано?
2. В какій частині материка?
3. Які моря омивають Давній Єгипет?
4. Найбільша річка давнього Єгипту?
5. Що оточує Єгипет з півдня, сходу, заходу?
Використовуючи карту, адаптований текст , спираючись на план-пам’ятку опису країни, учні створюють опорний конспект в зошиті, заповнюють контурну карту, працюють з контурною картою , звіряючи свою роботу з картою на дошці.
Скажіть : де розташовано Давній Єгипет (запишіть в зошит)
в якій частині материка (запишіть в зошит) які моря оточують (запишіть в зошит) найбільша ріка Єгипту (запишить)
Розкажіть про розташування (як ти розумієш це слово) Єгипту.
У вас є контурні карти -позначте на карті Єгипет, ріку Нил, позначте пустелі та підпишіть назви морів, що омивають Єгипет.
Завдання: (ланцюжок ) Використовуючи контурну карту та опорний конспект розкажіть про розташування Єгипту.
2. Природа Єгипту
-Яким був клімат в Єгипті? что такое «Природа» ?,
(сл. робота) як ви розумієте слово «клімат»
Работа с учебником
- клімат Давнього Єгипту
С.р. с текстом підручника
(сл. работа) «пустеля» ( перегляд та обговорення відеофрагмента « пустеля» в поєднанні з роботою над текстом
- рослини та тваринний світ Давнього Єгипту.( перегляд відеороліку- уривку з м-му «Принцеса Сонця») Поміркуйте: Яким був клімат Єгипту Єгипта?
Розкажіть про тварин Єгипту?
Як і місці, оточеному з трьох боків пустелями, з таким жарким кліматом, міг бути такий багатий тваринний світ та зародилася велика цивілізація?
Висновок: «Єгипет дар Нілу»
IV.Закріплення вивченого матеріалу:
Тести «Давній Єгипет»
Вправа «Доповніть речення» : Країна _____________________, виникає на матеріку_____________________, в ____________ частині. Давній _____________ оточено з півдня та заходу ______________________, а зі сходу омивається ______________________ морем. Клімат в Єгипте був ___________________. В Давньому Єгипте знали рослини: _________________________, водились такі тварини________________________________ V.Підсумок уроку
- підведення підсумків уроку
-оцінювання роботи учнів
VI. Домашнє завдання
1.За планом розповідати про розташування Єгипту
2.Вміти показати на карті на карті Єгипет, Ніл, пустелі, Середземне море, Африку.
3. Розповідати про природу Єгипту.
випереджувальне завдання
Спробуйте, передбачити чим могли займатися жителі, що було основою господарювання в Давньому Єгипті?