Давня українська література
Частина української літератури від найдавніших часів до кінця XVIII ст.
Виникла вона на ґрунті усної народної словесності, слов’янської міфології, засвоєння (після запровадження 988 р. християнства) візантійсько-болгарського літературного досвіду. Перекладна (біблійні книги, апокрифи, «житія», патерики й ін.). та оригінальна(лытописи, повчання).
Повість минулих літ.
Мова: давньоукраїнська (мова Київської Русі).
Рік створення: 1113 р.
Рід: епос.
Жанр: літопис (хроніка).
Тематичний різновид: історична оповідь.
Історія написання: розпочав запис Нестор, його працю продовжить Сильвестр. Загалом літопис писатиметься й дописуватиметься понад 200 років.
Тема твору: висвітлення історії східних слов’ян і князівської влади, утвердження християнства на Русі, розповідь про виникнення слов’янської писемності.
Ідея твору: возвеличення давності слов’янського роду, уславлення загальноруського патріотизму.
Загальні мотиви: історія й становлення Київської Русі; захоплення безстрашністю князів і героїчним минулим Руської землі; глибокий сум через княжі чвари та міжусобиці; наскрізний мотив — заклик до безкорисливого служіння Вітчизні, до єдності як запоруки держави; уславлення Русі; засудження міжусобиць; осуд язичництва, утвердження християнського світогляду.
Оповідання про заснування Києва
Тема: заснування Києва; доля Кия.
Ідея: утвердження правдивого погляду на історію заснування Києва й на те, ким був Кий; возвеличення полян як мудрих людей.
Мотиви: «історична правда»; «життя великої людини»; «уславлення засновників».
Образи: людей: брати Кий, Щек, Хорив і сестра їх Либідь; поляни; цар Царгородський; природи: Дніпро; три гори, названі Боричів, Щекавиця, Хоривиця; ліс, бір; Дунай; предметів і явищ: заснування; місто Київ; перевіз; Царгород; містечко Києвець; смерть.
Композиція (зміст): згадка про полян, які живуть окремими родами — розповідь про братів і сестру, які поселилися на горах і про заснування міста, яке назвали на честь старшого брата Кия — аргументи проти того, що Кий був перевізником через Дніпро — розповідь про похід Кия в Царгород і про подарунки йому — розповідь про зупинку Кия на Дунаї й заснування містечка Києвець — смерть Кия по поверненню — смерть братів і сестри.
Оповідання про помсту Ольги древлянам.
Тема: помста княгині Ольги за смерть свого чоловіка Ігоря.
Ідея: утвердження думки про безсумнівну справедливість кари володаря попри те, що причною для помсти є його власні несправедливі дії; возвеличення мудрості й прозірливості великої княгині Ольги.
Символічні образи: спис (символ воїна, володаря); голуб (символ сили, влади, помсти).
Час подій: 6453 (945) — 6454 (946).
Місце подій: Іскоростень, Київ, Вишгород.
Композиція (зміст): Ігор бере данину в древлян — йому здається мало, він бере ще — обурені древляни убивають його й ховають — вирішують оженити свого князя Мала на княгині Ользі, а з її дитиною Святославом зробити все, що завгодно — відправляють посланців — Ольга просить їх прийти завтра, сказавши зранку тим, хто їх кликатиме: «Не їдемо на конях, ні пішки не підемо, але понесіть нас у лодії» — уночі Ольжині воїни виривають велику яму, куди вранці вкидають цілу лодію, у якій живцем закопують посланців — Ольга відправляє посланців до древлян і просить, щоб ті прислали їй найкращих мужів — мужів, які приїхали, Ольга спалює в бані — Ольга йде до древлян, просить їх підготувати меди, щоб справити тризну по чоловіку — напоєних древлян наказує вирізати — древлянські й полянські воїни сходяться на бій — малий Святослав метає списа — поляни перемагають, перелякані древляни ховаються в домівках — Ольга обіцяє їм мир, але просить наостанок маленьку данину «по три голуби й по три горобці» від дому — раді древляни їй дають цю данину — воїни Ольги підпалюють птахів, а ті летять до своїх гнізд — Іскоростень згорів, а хто вцілів, узяті в полон — Ольга накладе ще більшу данину й править довго й у злагоді зі своїм сином Святославом.
«Слово о полку Ігоревім»
Жанр ліро-епічний твір, героїчна поема.
Тема твору
Зображення невдалого походу князя Ігоря проти половців 1185 р. (у вузькому розумінні); історична доля Руської землі, її минуле, сучасне й майбутнє (у широкому розумінні).
Ідея твору:
Заклик до єднання, любові до рідної землі.
Характерні риси «Слова…» (спільні для всіх усних і писемних творів героїчного епосу):
-проводиться тема захисту рідної землі від народу-агресора;
-історичне тло створюється у протистоянні ворогу;
-у центрі боротьби стоїть держава;
-епічні герої орієнтуються на верховного правителя, який уособлює народну єдність;
-з повагою мовиться про родоначальників;
-герої проявляють небачену сміливість і в бій за рідну землю йдуть, як на свято.
Композиція
1. Вступ (пісня Бояна) – роздуми автора над манерою описування подій.
2. Основа частина (кілька оповідань):
– виступ Ігорової дружини;
– похід;
– битви з половцями (перша вдала, друга невдала)
– сон і «золоте слово» Святослава;
– «плач Ярославни»; ліричні відступи
– втеча Ігоря з полону;
3. Закінчення (величання Ігоря, князів і дружини).
Характеристика основних персонажів
Князь Ігор Святославич постає перед нами як патріот: він мужньо боронить рідну землю від найзапеклішого ворога — половців. Своїм найсвятішим обов’язком Ігор вважає захист батьківщини. Ігор — безстрашний і рішучий воїн. Моральною і фізичною силою князів Ігоря і Всеволода захоплюються і сам автор, і київський князь Святослав, який говорить: «Ваші хоробрі серця в жорстокім харалузі сковані, а в смілості загартовані». Але поряд із позитивними рисами Ігор має і вади. Честолюбство і нерозсудливість стали причиною поразки.
Князь Святослав (батько Ігоря та Всеволода) Він замальовується як глава всієї Руської держави, який турбується про загальноруські інтереси.
Ярославна (дружина Ігоря, справжнє історичне ім’я – Єфросинія, дочка галицького князя Ярослава Осмомисла). Образ Ярославни приваблює людяністю, задушевністю і разом з тим патріотизмом, вражає внутрішньою красою, красою вірності.
Сюжет
1) Заспів
Співець твору – боян.
2) Ігор рушає в похід; загрозливі віщування
3) Перша вдала битва з половцями
4) Друга битва з половцями; поразка Ігорового війська
5) Тужіння за Ігоровим військом
6) Сон і золоте слово Святослава
7) Плач Ярославни , втеча Ігоря
8) Повернення Ігоря; величання
1