Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль (урок-лабораторія мислення)

Про матеріал
Мета уроку: поглибити знання учнів про дієприкметник як форму дієслова, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; систематизувати знання про особливості функціонування дієприкметників в українській мові; відпрацювати навички розпізнання дієприкметників; розвивати вміння аналізувати лексичні та граматичні відмінності різних форм дієслова; збагачувати словниковий запас учнів; сприяти вихованню любові до рідного слова, природи, людини.
Перегляд файлу

 

Тема уроку. Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль (урок-лабораторія мислення)

Мета уроку: поглибити знання учнів про дієприкметник як форму дієслова, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; систематизувати знання про особливості функціонування дієприкметників в українській мові; відпрацювати навички розпізнання дієприкметників; розвивати вміння аналізувати лексичні та граматичні відмінності різних форм дієслова; збагачувати словниковий запас учнів; сприяти вихованню любові до рідного слова, природи, людини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: схеми,  підручник, картки-завдання, сигнальні картки, мультимедійна дошка, пам’ятка «Як працювати в групі»,  рефлексійні анкети.

Методи, прийоми і форми роботи: аутотренінг, інтерактивні вправи «Закодоване слово», діаграма Вена, «Сніжна грудка», гра «Так чи ні», «Мікрофон», «Незакінчене речення», презентація.

 

Хід уроку

І. Організація учнів на навчальну діяльність.

Аутотренінг.

Учитель. Сподіваюсь, що ви почуваєте себе комфортно. Не хвилюйтесь. Краще привітайтев добрий час гостей усмішкою й миром. А тепер за парти всі сідайте рівно, і до роботивізьмімось сумлінно!

 

ІІ. Актуалізація знань, мотивація навчальної діяльності.

 

Епіграфом сьогоднішнього уроку ми обрали

Невже це осінь, осінь,о! – та сама

Ліна Костенко

Ці слова ми обрали недаремно. Адже познайомитися з дієприкметником нам сьогодні буде допомагати незвичайна гостя. А що це за гостя, вам розкаже уривок  Ліни Костенко

Гей килим витканий із птиць, летить над полемє

Багдадський злодій літо вкрав, багдадський злодій.

І плаче коник серед трав – нема мелодій.

 

Так, це осінь. Пора, яка є однією найкрасивішою за своїми фарбами, її оспівували багато поетів Наша гостя сьогодні підготувала для нас багато цікавих завдань і запрошує нас у творчу лабораторію.

Отже, завдання 1.

 Лабораторія «Закодоване слово».  Перед учнями на парті тест.

Учні виконують тести, виписуючи лише початкові літери правильних варіантів. У відповідях закодовано тему уроку.

Початковий тест

1. Яка частина мови виражає ознаку або влас-

тивість предмета?

а) іменник; б) займенник; д) прикметник.

2. У якому рядку прикметники?

і) ясний, білий, тихий; є) ясно, тихо, зелено; є) зелень,

синь, радість.

3. Яким членом речення найчастіше висту-

пають прикметники?

а) додатком; є) присудком; є) означенням.

4. Розряди прикметників

м) якісні, особові, відносні; н) відносні, зворотні, пи-

тальні; п) якісні, відносні, присвійні.

5. Знайдіть прикметники вищого ступеня

простої форми

о) більш відомий, менш відомий;

п) найстарший, якнайдорожчий; р) глибший, ширший,

ближчий.

6. Яка частина мови виражає дію предмета?

є) числівник; и) дієслово; і) прислівник.

7. Які є види дієслів?

й) минулий і майбутній; к) доконаний і недоконаний; л)

теперішній і минулий.

8. Часи дієслів

л) доконаний, недоконаний;

м) теперішній, минулий, майбутній;

н) перехідні і неперехідні.

9. Найчастіше у реченні дієслово виступає:

д) підметом; е) присудком; є) обставиною.

10. У якому рядку дієслова II дієвідміни?

р) казати, малювати; с) писати, бігти; т) стояти, ліпити.

11. У якому рядку дієслова пишуться разом?

н) не/навидіти, не/хтувати, не/дописати;

о) не/могти, не/йти, не/робити;

п) не/покоїтися, не/вчити, не/читати.

12. Де безособові форми дієслова?

є) сіяно, рано; и) збито, приклеєно; і) кіно, жито.

13. Які є способи дієслів?

к) дійсний, умовний,наказовий;

л) умовний, доконаний, перехідний;

м) минулий, майбутній, теперішній.

Діти записали отримане слово.

Отже, діти, закодоване слово — дієприкметник, це тема нашого уроку.

ІІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку.

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось  з однією особливою формою дієслова – дієприкметником.

(Дiти записують у зошитах тему уроку).

Тема уроку: «Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль».

Це перший урок нової теми, присвяченої вивченню дієприкметника.

Спробуйте разом у парi сформулювати мету,скориставшись формулою «Сьогоднішній урок

навчить нас...»

(На дошці – листочок з формулою «Сьогоднішній урок навчить нас...»)

Визначають самі учні:

• давати визначення дієприкметника як особливої форми дієслова;

• розпізнавати дієприкметники в реченнях;

• визначати морфологічні ознаки та синтаксичну роль дієприкметників;

• правильно використовувати дієприкметники у власному мовленні.

ІV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу. 

Слово вчителя.

Прочитайте речення на дошці, знайдіть слова на позначення ознаки. Які з цих слів означають не просто ознаку, а ознаку за дією?

  1. Садок, оповитий розмаїто-жовтим серпанком осені, задумливо дрімав.
  2. Сонце восени схоже на згасаюче червоне багаття.
  3. Перед нами розкрився зовсім інший світ, осяяний  денним сонцем.
  4. У зарослому садку панувала мертва тиша

Слова, які називають ознаку за дією, належать до особливої  форми дієслова, яка називається дієприкметником.

Як ви гадаєте, із яких слів складається поняття «дієприкметник»? Як ви думаєте, у яких частин мови дієприкметник «попросив» певні ознаки для себе? Спробуємо це з’ясувати.

Робота в групах.

Я вам пропоную об’єднатися у три групиі пригадати правила роботи в групі.

Пам’ятка «Як працювати в групі?»

Розподіліть ролі в групі: спікер (головуючий), секретар, посередник, доповідач.

Стежте за часом.

Поважайте інших членів групи, критикуйте позицію, але не людину.

Говоріть послідовно, не виходьте за рамки запропонованої теми.

Лабораторія «Склади діаграму Вена»

За допомогою підручника  діти шукають спільне і відмінне між дієприкметником та дієсловом, дієприкметником та прикметником. Дієслово + Прикметник = Дієприкметник

Кожна группа виконує завдання і презентує відповіді:І группа називає ознаки дієслова, ІІ – ознаки прикметника, ІІІ – ознаки дієприкметника.

Лабораторія «Сторінками народного календаря»

   Непомітно після літа наступає осінь. Журавлі курличуть в небі, та вітри голосять. Видніється зоране поле. Загорілась над рікою достигла калина. Яка ж ця осінь писана красуня!

   А ще осінь весіллям багата. Саме у вересні розпочинається довгоочікуваний період шлюбів. 14 вересня – день Семена. До цього дня земля повинна бути засіяна озиминою. Серед найвідоміших жовтневих свят – Покрова (14 жовтня). Якщо в цей день земля не покрита снігом, то не покриється в листопаді і грудні. Остаточна межа переходу від осені до зими є день 4 листопада – День Казанської Божої Матері.

Групам запропоновані завдання

Група 1.

Виписати речення здієприкметниками, визначити якими членами речення вони виступають.

Група 2.

Виписати дієприкметники.

Визначити спільні ознаки з прикметником.

Група 3.

Визначити спільні ознаки з дієсловом.

Підсумок. Учитель узагальнює вивчений матеріал. Молодці, ви дуже гарно впорались із завдан-

ням.

Лабораторія «Думай. Вибирай»

Запишіть словосполучення у дві колонки. У першу — іменник з прикметником, у другу  - іменник з дієприкметником.

Свіже повітря, посвіжіле повітря; світлий погляд, освітлений погляд; біла кімната, побілена кімната; жовтий колос, пожовклий колос; полохливий птах, сполоханий птах; тихий голос, стишений голос.

Лабораторія «Юний лінгвіст»

Від поданих словосполучень утворіть

інше словосполучення із залежним сло-

вом — дієприкметником.

Прочитати книжку –

Прослухати текст –

Визначити тему –

Скласти план –

Записати речення –

Вивчити вірш –

Переказати параграф –

Промовити слово –

Надати допомогу –

Фізкультхвилинка.

Трава низенька-низенька (усі присіли),

Дерева високі-високі (піднімають руки вгору),

Вітер дерева колише-гойдає (обертаються),

То вліво, то вправо нахиляє (нахил вправо, вліво),

То вгору, то назад (потягуються вгору, назад),

То вниз нагинає (нагинаються вперед),

Птахи летять – відлітають (махають руками),

А учні тихенько за парти сідають (всі сідають).

Діти, а давайте на якусь хвильку спробуємо побути творцями.

Отже, у нас творчий відпочинок.

Лабораторія  «На крилах творчості». 

• Доберіть епітети (дієприкметники) до слів осінь, листя, сонце, земля.

Складіть мініатюру «Золотокоса краса».

Осінь Закосичена Прикрашена ... ...

Листя Пожовкле Позолочене … ...

Земля Умита Устелена Переткана …

Чи ви пізнаєте ці куточки природи? Так, це куточки нашого селища. Подивіться, яка пора року на цих світлинах. Сподіваюсь, що вони вам допоможуть у створення творів-мініатюр.

• Заслуховування творів-мініатюр.

. 

 Лабораторія«Сніжна грудка».

 Працюємо «ланцюжком».

Перший називає прикметник, другий утворює дієприкметник, третій складає з ним речення.

 Самостійна лабораторія

Індивідуальні завдання

Дібровами підперті небокраї виблискують у золоті та сріблі.

Ніжить вухо притишена музика.

З дитинства я закохана в слова.

 (учні працюють біля дошки):

– зробити неповний синтаксичний розбір другого речення;

– розібрати дієприкметник за будовою з другого і третього речення;

– виписати словосполучення з дієприкметником і розібрати їх.

Наше дерево по-справжньому стає осіннє.

VI. Закіплення вивченого матерiалу.

 

Лабораторія «Гра «Так чи ні».

Робота з сигнальними картками (зелена «Так», червона «Ні»).

1. Дієприкметник — це особлива форма дієслова, що вказує на ознаку за дією.

2. Дієприкметники поєднують ознаки дієслова

та прикметник.

3. Дієприкметники бувають майбутнього, минулого та теперішнього часу.

4. В реченні дієприкметники виступаютьтільки означенням.

5. Слова опалий, померзлий, хитаючий 

дієприкметники.

6. Дієприкметник узгоджується з іменником, займенником у роді, числі, відмінку.

 

VII. Домашнє завдання.

Підручник, § 11 (ст. 68).

І рівень. Підручник, вправа 131 (письмово).

ІІ рівень. Виписати з художньої літератури три речення з дієппикметниками недоконаного виду і

три речення з дієприкметниками доконаного виду.

Дієприкметники підкреслити, визначити їх вид.

ІІІ рівень. Скласти письмовий діалог за темою «Дієприкметник як особлива форма дієслова».

ІV рівень.

 Написати твір-мініатюру з використанням дієприкметників «Народні традиції осінніх свят». Дієприкметники підкреслити, визначити вид, час, рід, число, відмінок.

 

VІII. Підсумки уроку.

1. Рефлексія.

Перед вами на партах лежить анкета. Користуючись нею, ми висловимо усно свої враження від сьогоднішнього уроку. (Метод «Мікрофон»).

Рефлексійна анкета.

На уроці я:

дізнався...

повторив...

навчився...

зрозумів...

зробив успіхи...

труднощі я відчув...

я не вмів, а тепер умію...

2. Самооцінювання.

3. Заключне слово вчителя.сьогодні ми прощаємося з осінню

Стихли вітри-буревії,

Десь причаїлись, мовчать.

Осінь в далеку дорогу

Йде по зівялих листах

Плачуть дерева дощами

В тихій задумі стоять!

Осінь прощається з нами –

Пізній іде листопад.

Прощай, осінь! Вам, діти, дякую за наполегливу роботу в нашій осінній лабораторії-мислення.

doc
Додано
30 січня 2022
Переглядів
483
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку