28.10.2022
Тема. Дієслова I і II дієвідмін. Букви е, и в особових закінченнях дієслів I і II дієвідмін.
Мета: поглибити знання учнів про дієслова I і II дієвідмін, пояснити правопис особових закінчень дієслів; формувати вміння розрізняти дієслова I і II дієвідмін, правильно писати особові закінчення; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати повагу до України.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань формування умінь та навичок.
Наочність. Роздатковий матеріал, презентація.
ХІД УРОКУ
Дорогі діти, сьогодні на уроці я вам бажаю впевненості у собі, навчитися чомусь новому і не боятися роботи помилки. Чудова пора року за вікном, часом радує бабиним літом, а інколи вередує дощами. Пропоную вам обрати захист від усіх негараздів на уроці – парасольку. Оберіть той колір, що вам імпонує, а я прочитаю про його значення.
Усно. У реченні, вставити пропущені букви, розставляючи розділові знаки. Визначимо в дієсловах вид, час, особу.
Українці поважают.. і бережут.. наші символи бат..ківс..ку хату материнс..ку пісню святий хліб вишитий рушник червону калину.
Відповідь. Поважають, бережуть - 3 особа множини, недок, теперішній час
2. Усне опитування. Репродуктивна бесіда
1. Яка частина мови називається дієсловом?
2. Назвіть форми дієслів.
3. Які види дієслів розрізняють?
4. Що означають дієслова доконаного виду? Недоконаного?
5. Форму якого часу можуть мати дієслова?
6. Що означають дієслова теперішнього часу? Минулого? Майбутнього?
Запишіть число, класна робота, тема уроку.
Мета: поглибити знання учнів про дієслова I і II дієвідмін, пояснити правопис особових закінчень дієслів; формувати вміння розрізняти дієслова I і II дієвідмін, правильно писати особові закінчення; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати повагу до народнопоетичних символів України.
Мрія, яка об’єднує усіх нас – перемога. МИ з вами сьогодні спробуємо зробити все для нашої перемоги: вчитися, пізнавати, бути справжніми українями.
Але перед нами постане проблемне питання? Наша основна мрія сьогодіні- перемога.
Проблемне питання. От ми пережЕмо чи переможИмо?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення нового матеріалу за допомогою мультимедійної презентації, спроєктованої на телевізор.
1. Записати дієслова у 2 колонки:
1. I дієвідміна
2. II дієвідміна
Рости, говорити, радіти, написати, шуміти, зустріти, любити, стояти, писати, міркувати, їсти, плести.
Віповідь.
І дієвідміна |
ІІ дієвідміна |
виростуть радіють напишуть зустрінуть борються
|
говорять шумлять любять стоять
|
Отже, щоб визначити дієвідміну дієслова потрібно поставити дієслово в 3 особу множини й визначити закінчення.
2. Пояснювальний диктант
Записати речення, зробити його синтаксичний розбір.
Ми любимо нашу Україну, шануємо її звичаї і вивчаємо рідну мову.
Відповідь. Любимо – літери И, бо дієслово ІІ дієвідміни.
Шануємо, вивчаємо – літера Є, бо дієслово І дієвідміни
Отже, дієслова І дієвідміни мають закінчення Е, Є, другої – И,Ї.
3. Вправа з підручника 115, перші три речення.
Переписати речення, розставити розділові знаки, прокоментувати поставлені літери и та е в особових закінченнях дієслів.
Відповідь. Вітре буйний, ти з морем говориш. Ревеш, вітре, та не плачеш, бо тобі не тяжко.
Мовчиш, мій друже ясний, і зітхаєш.
4. Поставити дієслова у формі другої особи однини теперішнього часу. Запишіть утворені форми Підкресліть літери е,є; и, ї в особових закінченнях дієслів
Говорити, тягнути, знати, мітити, мріяти, крутити, читати, печалити, співати
4. Фізкультхвилинка. Робота з текстом пісні «Пес Патрон».
Підкреслюємо дієслова, визначаємо дієвідміну
Хто тримає цей район?
Пес Патрон, пес Патрон
Хто крутіший за iPhone?
Пес Патрон, пес Патрон
Хто не ходить на газон?
Пес Патрон, пес Патрон
В розмінуванні чемпіон
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон, пес Патрон
Таких нам треба батальйон
Пес Патрон, пес Патрон
Рішучіший, ніж Макрон
Пес Патрон, пес Патрон
Біжить постійно марафон
Пес Патрон, пес Патрон
Такий один в нас на мільйон
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон, пес Патрон
Хто оберігає сон?
Пес Патрон, пес Патрон
В кого Джолі телефон?
Пес Патрон, пес Патрон
Задоволений, як слон
Пес Патрон, пес Патрон
"Это шо за покемон?"
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон, пес Патрон
В "Сільпо" полює на скидон
Пес Патрон, пес Патрон
Інтерв'ю візьме Гордон
Пес Патрон, пес Патрон
Притулі скинувся на дрон
Пес Патрон, пес Патрон
Тепер собачий еталон
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон (yeah), пес Патрон (come on, come on, come on)
Пес Патрон, пес Патрон
Пес Патрон, пес Патрон
7 дієслів
Відповідь. Тримає – І дієвідміна,
ходить – ІІ дієвідміна,
біжить - ІІ дієвідміна,
оберігає- І дієвідміна,
полює - І дієвідміна,
візьме - І дієвідміна,
скинувся- І дієвідміна.
5. Знайти дієслова, у яких допущено помилки, записати правильно
1.Мовчете, лежить, кажеш, сваришся.
2.Мрієте, аплодуєте, ловете, чекаєте.
3. Пишеш, клеїш, говориш, біжемо
Відповідь. Мовчите, літери И, бо дієслово ІІ дієвідміни.
Ловите, літери И, бо дієслово другої дієвідміни
Біжимо, літери И, бо дієслово ІІ дієвідміни.
https://learningapps.org/17387860
Бесіда
VI. Домашнє завдання
Вправа 117 у підручнику, посилання на завдання на платформі LearningApps https://learningapps.org/17387860
Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5
Роменської міської ради Сумської області
ВІДКРИТИЙ УРОК
З ТЕМИ
«Дієслова I і II дієвідмін.
Букви е, и в особових закінченнях дієслів I і II дієвідмін»
Провела учитель
української мови
та літератури – Пупкова Т.С.
2022