Тема: Дієслово як частина мови
Мета: поглибити знання учнів про дієслово як частину мови ; формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати зацікавленість до вивчення мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Прошу всіх рівненько встать.
Пролунав уже дзвінок —
Починаємо урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Останніми днями зима розлютувала, зимові хмаринки принесли нам багато снігу, і ось декілька хмаринок зупинились у нас. Вони до нас завітали, тому що, у них є питання на які вони не знають відповіді. Давайте їм допоможемо і дамо всі відповіді на їх питання ?
- З чого складається наше мовлення? (З речень.)
- З чого складаються речення? (Зі слів.)
- Які частини мови ви вивчили? (Іменник, прикметник, числівник)
- На які запитання відповідає іменник? (Хто? Що?)
- На які запитання відповідає прикметник? (Який? Яка? Яке? Які?)
- З якою частиною мови пов’язаний прикметник? (З іменником)
- На які запитання відповідає числівник? (Котрий? Скільки?)
Я думаю, що хмаринки задоволені, адже вони очікували отримати відповіді на свої питання і ми їм допомогли, тому вони можуть прямувати далі у свою подорож, а ми будемо продовжувати поповнювати свої знання.
(відповіді учнів)
ІII. Мотивація навчальної діяльності
1. Прийом «Емоційне налаштування»
(на парті лежать картинки)
Голуб літає високо в небі. Яскраво світить сонце. Машина їде по дорозі. Собака біжить по дорозі…..
- Що спільне у всіх цих реченнях? (Спільне в цих реченнях те, що кожен предмет виконує певну дію.)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великої теми, про одну із
відомих нам частин мови, яку ми вивчали в попередніх класах.
Спробуйте вгадати її послухавши загадку :
Вони хочуть діяти, а не сидіти,
Творити, співати, радіти, летіти.
Вони будь-яку дію означають сміло.
А мова із ними багата й жива –
Така їхня суть – бо вони … (дієслова).
V. Вивчення нового матеріалу 1.Каліграфічна хвилинка. Запишіть в зошитах каліграфічно речення яке ви склали.
У гайочок ми ходили.
Зайця сірого зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок в кущах сидить.
Посиділи і ми трішки,
Щоб спочили руки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
У гайок підемо знову.
Скажіть, то навіщо нам вивчати дієслова?
(щоб наша мова була милозвучна, багата….)
VI. Включення у систему знань і повторення
1. Гра «Аукціон».
- Подивіться на дошку тут є багато слів (терпіти, кохати, розуміти, прощати, веселитись, шкандибати, подобатися, переживати, допомагати, мерзнути. зігрівати, малювати, їсти, обіймати, цінувати, обожнювати, тонути, карати ),
Ваше завдання., перемістити усі дієслова, які підходять до слова любов, і пояснити чому ви обрали саме це сово.
Я почну……
Скажіть, чому ми обирали саме дієслова до слова любов.
То яку частину мови ми вивчали?
Чи справдилися ваші сподівання?
(вибірково кладу руку на плече Я дізнався….. ,Я навчився……..)
VIІI. Рефлексія навчальної діяльності
2. Самооцінка роботи на уроці.
― Оцініть свою роботу на уроці:
Підсумок урок.