Артикуляційна гімнастика. Вправа «Лопатка»Усміхнутися, відкрити рот, широкий розслаблений язик злегка висунути із рота і покласти на верхню губу. Утримувати: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10. Вправа «Неслухняний язичок»Широкий язик покласти на нижню губу та промовляти «пя-пя-пя», неначе похлопувати свій «неслухняний язичок» верхньою губою.
Вправа «Гойдалка» Відкрити рот і гострим кінчиком язика почергово тягнутися то до підборіддя, то до носа. Вправа «Індичата» Відкрити рот , покласти широкий язик на верхню губу та виконувати погладжувальні рухи вперед-назад, слідкувати за тим, щоб широкий язик не відривався від губи. Рухи виконувати спочатку безшумно, а потім додати голос (виходить щось схоже набл-бл-бл).
Вправа «Грибочок»Присмоктати язик до піднебіння, широко відкрити рот. Спинка язика – це капелюшок гриба, а підʼязикова вуздечка – ніжка. Вправа «Чашечка»Відкрити широко рот, висунути язик. Кінчик і бічні краї язика підняти до верхніх зубів, але не торкатись їх. Утримувати: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
Вправа «Кулька»Надуваємо швидко кульку. Вона стає великою. Раптом куля лопнула, бо повітря вийшло –Cтала вона тонкою і худою. Пальці обох рук в «ланцюжку» і стикаються кінчиками, в цьому положенні дуємо на них, при цьому пальчики приймають форму кулі, коли повітря «виходить» – пальчики приймають вихідне положення.
Впіймай звук [Р] у словах: кора, гора, нога, квадрат, трикутник, коло, варення, комар, відро, шланг, ракетка, м'яч, сітка, піраміда, пустеля, віслюк, іграшка, робот, лимон, парк. Впіймай звук [Л] у словах: лимон, клоун, трамвай, колесо, велосипед, вірш, дятел, ліс, сад, виноград, ліжко, ковдра, виделка, чашка, серветка, стіл, стілець. Гра «Впіймай звук»