Тема: «Диференціація твердих та м`яких приголосних»
Цілі:
1. Освітні:
· Закріплювати в учнів поняття «твердий та м який приголосний» , вчити навичкам розрізняти «твердий та м який приголосний» ;
· Розширювати словниковий запас;
2. Розвиваючі:
· Розвивати слухову увагу, пам'ять, мислення, асоціативне мислення, розумові операції (аналіз, порівняння, узагальнення);
· Розвиток фонематических процесів (вміння визначати наявність звуку в словах, позицію звуку в словах; навичок звукового аналізу та синтезу);
· Розвивати зв'язно усну та письмову мову;
· Розвивати міжпівкульні зв'язки;
· Удосконалювати навичку правильного виразного читання;
Розвивати просторову орієнтацію і координацію тонких рухів кисті і пальців рук.
Розвивати самоконтроль і взаємоконтроль.
3. Виховні:
· Виховувати любов до рідного краю;
· Виховувати впевненість у своїх силах;
· Виховувати вміння радіти успіхам товаришів.
Обладнання:
· Площинна фігурка лося, лисички; предметні картинки, назви яких містять твердий та м який приголосний; магнітофон, диск з музикою для динамічної паузи; індивідуальні дзеркала, картки з цифрами; картки з малюнками; картки зі словами; картки зі схемами слів; масажні м'ячі; промінчики сонця, крапельки дощу; фішки для звуко-буквеного аналізу; дидактичні ігри; логопедичний зошит №2 «Грамотійко» ст.14-15.
Хід заняття.
І. Організаційний момент:
1. Привітання. Активізація позитивного настрою.
· Привітання, повернувшись спиною один до одного.
· Привітання, повернувшись обличчям один до одного, але сумним тоном.
· Привітання веселим, бадьорим голосом.
- Яке привітання сподобалося найбільше? З таким настроєм і будемо сьогодні займатися.
2. Дихальні вправи:
Методична порада: виконувати 3 -5 разів,щоб запобігти виникненню голово кружіння. Щоки не надувати.
Вправа «Здування легких предметів»
Мета: укріплювати м’язи дихального апарату й виробляти нижньо-діафрагмальний видих: дути на підвищені предмети ( промінчики сонця, крапельки дощу,сніжинки, папірці).
Вправа «Дуй плавно,різко»
1.Витягнути губи вперед трубочкою і плавно дути на «крапельки, промінчики».
2.Так само, але дути слід різко, коротко,не перериваючи повітряний струмінь
4. Артикуляційна гімнастика.
Виконання вправ: "Жаба посміхається", "Слоник", "Змійка", "Гойдалки", "Смачне варення", "Маляр", "Гармошка", "Прокоти горішок", "Пароплав гуде","Чашка", "Млинець", "Хом ячок ", "Голочка", "Змійка", "Гойдалка".
ІІ. Робота по темі:
Сьогодні на занятті будемо продовжувати вчитись розрізнювати тверді та м які приголосні.
До нас на заняття прийшли лісові жителі. Давайте відгадаємо їх.
Розставте букви по порядку у відповідності з цифрами.
3 |
7 |
1 |
6 |
2 |
5 |
4 |
с |
а |
л |
к |
и |
ч |
и |
(Виставляється площинна фігурка Лисичка.)
4 |
1 |
3 |
2 |
ь |
л |
с |
о |
(Виставляється площинна фігурка Лось.)
Вони принесли багато цікавих завдань і сюрпризів:
3 4 2 1 2 1 1
н ь і к л е о н ь б і л е д ь и р с ь
Його товариш мій веде.
Розвиток ручної моторики і моторики артикуляційного апарату
Розвиток ручної моторики: з масажним м’ячем
Цей м’ячик не простий Я м’ячем круги качаю
Весь колючий от який. Назад – вперед його ганяю
Між долоньками кладемо Ним погладжу я долоньки
Ним долоньки розітремо Ну а потім стисну трішки.
Верх та вниз його качаємо Кожним пальцем м’яч притисну
Свої ручки розвиваємо! Сильно – сильно.
Можна м’яч качати по кругу А тепер останній трюк –
Перекладувати друг – лругу М’яч літає між рук.
Один.два,три,чотири,п’ять
Вже нам час і працювати.
Грає 2 команди. Назвати малюнок, «посадити» у свій вагончик, назвати м який приголосний.
Для диференціації та автоматизації твердих і м яких парних приголосних.
ІІІ. Підсумок заняття.
Серед поданих слів відшукай «зимові» слова і підкресли букви,
що позначають м`які приголосні.
МОРОЗ, ДОЩ, СПЕКА, ВІТЕР, ЗЛИВА, ЛЮТИЙ, КОЖУХ, СІЧЕНЬ, ХОЛОД, ЗАВІРЮХА, ГРУДЕНЬ, СНІГ, СНІГОВИК.