Розробка уроку логопедії
Тема: "Диференціація звуків [з] – [с]"
Клас: 2 Програма: Трофименко Л.І. "Корекційно-розвиткова робота для дітей з тяжкими порушеннями мовлення"
Мета уроку:
-
Навчити учнів розрізняти звуки [з] і [с] на слух, візуально та під час вимови.
-
Закріпити правильну артикуляцію звуків [з] і [с].
-
Розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, дрібну моторику.
Обладнання:
-
Картки для мультисенсорного підходу (синя – пригоросна, дзвіночок – дзвінка, ушко – глуха).
-
Дзвіночок.
-
Зображення предметів із звуками [з] і [с].
-
Звукові схеми.
-
Дзеркальця.
-
Ігровий матеріал (розмальовки, пазли).
-
Листи для письма та малювання.
Хід уроку:
-
Організаційний момент (2 хв.)
-
Привітання з учнями.
-
Психологічна підготовка: вправа "Веселий настрій" (діти передають усмішку по колу).
-
Актуалізація знань (5 хв.)
-
Повторення раніше вивченого матеріалу (звуки [с] і [з]).
-
Демонстрація дзвіночка для показу дзвінкого звуку [з].
-
Гра "Відгадай звук": логопед вимовляє звуки, а діти вказують на відповідні картки (ушко – глуха, дзвіночок – дзвінка).
-
Постановка мети уроку (2 хв.)
-
Ознайомлення учнів із завданнями уроку: навчитися розрізняти звуки [з] і [с] у словах та реченнях.
-
Основна частина (20 хв.)
1. Артикуляційна гімнастика (5 хв.)
-
Вправа "Посмішка і трубочка" (для правильної позиції губ).
-
Вправа "Змійка" – імітація шипіння змії для звука [с].
-
Вправа "Дзвіночок" – імітація дзвону дзвіночка для звука [з].
2. Фонематичне розрізнення (7 хв.)
-
Гра "Почуй і покажи": діти слухають слово і показують картку (дзвіночок – дзвінка, ушко – глуха).
-
Робота з парними словами (сік – зік, коса – коза).
-
Завдання на підбір малюнків до відповідних звуків.
3. Диференціація на рівні слова і речення (8 хв.)
-
Гра "Збери слово": учні складають слова з поданих складів, виділяючи звуки [с] і [з].
-
Розподіл карток із малюнками за групами (звуки [с] і [з]).
-
Читання речень із підкресленням звуків.
-
Закріплення матеріалу (7 хв.)
-
Розфарбовування малюнків зі словами на [з] і [с].
-
Вправа "Знайди звук": учні знаходять слова із звуками в тексті.
-
Логопедичне доміно з картками.
-
Підсумок уроку (4 хв.)
-
Повторення вивченого матеріалу.
-
Оцінювання роботи учнів.
-
Домашнє завдання: скласти речення з трьома словами, в яких є звуки [с] і [з].
Очікувані результати:
-
Учні зможуть чітко розрізняти звуки [с] і [з] на слух та під час вимови.
-
Закріплять правильну артикуляцію звуків.
-
Покращать фонематичне сприйняття та навички диференціації звуків.