ознайомити учнів з випадками ділення числа на одиницю і діленням рівних чисел; розвивати вміння розв'язувати задачі на три дії; виховувати інтерес до предмета.
Ділення на одиницю. Ділення рівних чисел. Складання й розвязування задач за короткими записами. Творча робота над задачами
Мета: ознайомити учнів з випадками ділення числа на одиницю і діленням рівних чисел; розвивати вміння розв’язувати задачі на три дії; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
1) С. 50, завдання 357.
3. Конкурс «Бігунок»
— Який ряд швидше добіжить до фінішу — обчислить усі рівності?
1 • 9 1 • 7
1 • 6 1 • 1
0 • 1 1 • 2
0 • 7 1 • 1
0 • 4 9 • 0
15 • 1 15 • 0
14 • 1 29 • 0
13 • 1 25 • 0
0 • 17 28 • 0
0 • 4 0 • 10
6 • 0
4. Робота за картками індивідуального контролю
Картка 1
1. Розв’яжіть задачу.
Першого дня крокодил виплакав 230 сльозинок, другого — на 110 менше, третього — стільки, скільки першого і другого дня разом. Скільки сльозинок виплакав крокодил третього дня?
2. Обчисліть вирази.
1 • 41 • (27 – 18) 1 • 16 – 57 • 1
60 • 1 + 13 21 • 0 16 • 0 + 4
Картка 2
1. Розв’яжіть задачу.
Цибуліно вів щоденник добрих справ. На першій сторінці альбому Цибуліно записав 315 добрих справ, на другій сторінці — на 106 менше, а на третій — стільки, скільки на першій і другій разом. Скільки добрих справ записав Цибуліно на третій сторінці?
2. Обчисліть вирази.
0 • 6 0 • 57 1 • 12 1 • 4 + 23 9 • 0
0 • (45 – 27) 25 • 1 18 • 1 – 15
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми розглянемо деякі випадки ділення та продовжимо роботу над задачами.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 50, завдання 358)
— З кожного прикладу на множення та його значення складіть по дві рівності на ділення.
2. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 50, завдання 359)
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1? (Те саме число.)
— Що дістанемо в частці, при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля? (1)
— Отже, якщо число a розділити на 1, отримаємо число a.
а : 1 = а
Якщо число a розділити на а, отримаємо 1.
а : а = 1
3. Тренувальна вправа (с. 50, завдання 360)
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 50, завдання 361)
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
Шовку — 6 м
Сатину — ?, у 2 рази >
Сукна — ?, на 3 м <
— Яке головне питання задачі?
— Чи можемо відразу дати відповідь на це питання? Чому?
— Як дізнатися, скільки купили сатину?
— Якою дією дізнаємось кількість шовку і сатину разом?
Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки.
Розв’язання
1) 6 • 2 = 12 (м) — купили сатину
2) 12 + 6 = 18 (м) — купили шовку і сатину
3) 18 – 3 = 15 (м)
Відповідь: 15 м сукна купили.
2. Усне складання задачі за малюнком (с. 51, завдання 362)
VI. Підсумок уроку
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа на 1?
— Що дістанемо в частці при діленні будь-якого числа, крім нуля, на це саме число?
— Чи можна ділити на 0?
VII. Домашнє завдання
№ 364,365.