Дана розробка уроку допоможе вчителю ознайомити учнів з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0;закріпити вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати уважність, любов до Батьківщини, почуття патріотизму та гордості за свою країну.
Множення чисел 0 і 1. Множення на 0 і 1
Мета: ознайомити учнів з випадками множення, коли одним із множників є числа 1 і 0;
закріпити вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати уважність, любов до Батьківщини, почуття патріотизму та гордості за свою країну.
Хід уроку
І.Організація класу
Ми вам раді, добрі люди,
Та вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3 клас!
Дітки, всі приготувались,
На перерві постарались.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Перевірка настрою.
У-важними
Р-озумними
О-хайними
К-мітливими
Щоб країні прислужитись,
Ви повинні добре вчитись —
Для могутності і слави
Української держави.
II. Актуалізація опорних знань
Каліграфічна хвилинка.
14 14 14 14 14 14 24 24 24 24 24
Пісня «Таблиця множення числа 9».
Самостійна робота.
Пальчикова гімнастика
Здавна в нашій Україні
Люблять фарби жовті й сині.
Хай гойдає вітерець
Український прапорець.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Веселий нуль прошепотів
Сусідці-одиниці:
- З тобою поруч я б хотів
Постояти, сестрице! -
Та одиниця каже: - Ні,
Ти нуль, число нікчемне.
Не стій зі мною, бо мені
Це завсім неприємно! -
А нуль на це: - Я знаю сам,
Що в світі значу мало...
Та якби поруч стати нам,
Десятка б з тебе стала!
Поглянь на себе: ти ж у нас
Мала та худорлява,
Та станеш більша в десять раз,
Коли я стану справа!
Нехай не кажуть, що нулі
Такі нікчемні та малі:
Гра «Допоможи Одиничці наздогнати Нулика»
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 49, завдання 347)
— Поясніть, що показує кожний множник.
— З якою дією пов’язана дія множення? (Із дією додавання)
— Замініть множення додаванням.
— Обчисліть кожну рівність.
2. Пояснення нового матеріалу (с. 49, завдання 348)
— Замініть дію множення дією додавання.
— Знайдіть результат.
1 • 4 = 1 + 1 + 1 + 1 = 4
1 • 6 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 6
Висновок. При множенні на 1 отримали у добутку те число, на яке множили.
1 • a = a
0 • 5 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0
0 • 7 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0
Висновок. При множенні числа 0 на будь-яке число отримуємо нуль.
0 • a = 0
— На що вказує перший множник? (Яке число будемо додавати.)
— На що вказує другий множник? (Скільки разів будемо додавати другий множник.)
3. Тренувальна вправа (с. 49, завдання 349)
— Чи можна замінити додаванням добутки 5 • 1 та 6 • 0? (Добутки 5 • 1 та 6 • 0 не можна замінити додаванням однакових доданків. При множенні на 1 та 0 застосовують відповідні правила.)
4. Повторення теоретичного матеріалу
При множенні будь-якого числа на одиницю у добутку дістаємо те саме число.
а • 1 = а
При множенні будь-якого числа на нуль у добутку дістаємо нуль.
а • 0 = 0
Київ нам вдячний, а ми вирушаємо до Львова. Його називають культурною столицею, тому ми відвідаємо тут театр, де нам покажуть казкову виставу про множення 0 і одинички, щоб ми краще запам’ятали правила множення цих чисел і ніколи не плутали.
А акторами будуть наші друзі 1 і 0 та інші цифри. Вони дуже хвилюються, підтримаємо їх оплесками.
Жили собі Нулик і Одиничка і весь час сварилися між собою. Побачила це зла відьма і перетворила Одиничку на дзеркало, а нулика на свій капелюх. Приходять числа множитися до Одинички, а бачать лиш себе. Тому при множенні на 1 виходить теж саме число. Приходять цифри множитися до нулика, а вони зникають в шляпі, тобто немає нічого – 0.
5. Усна лічба
А ми відвідаємо гори Карпати. Щоб на них вилізти треба розв’язати приклади, записуємо тільки останню відповідь. Хто вилізе на гору, той закриває оченята і відпочиває.
Хвилинка релаксації.
А зараз ми з вами поїдемо на схід України. По дорозі повторимо Повторили , можна й потанцювати.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
Розв’яжіть задачу. (Слабшим учням роздаю порядок дій).
Збираючи подарунки для воїнів АТО, гімназисти зібрали 12 кг печива в шести однакових коробках. Скільки потрібно таких коробок, щоб розкласти 18 кг печива?
1) 12 : 6 = 2(кг) – печива в у коробці;
2) 18: 2 = 9 (к.) – потрібно, щоб розкласти 18 кг печива.
Відповідь: 9 коробок.
Одесити пропонують нам розв’язати жартівливі задачі.
Робота в групах.
VII. Домашнє завдання №355, №356.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія. Самооцінка.
— Чи сподобалась вам подорож?
— Скільки міст ми відвідали?(6)
— Де вам сподобалось найбільше?
— Що отримаємо в добутку при множенні на 1?
— Що отримаємо при множенні будь-якого числа на 0?