Тема. Ділення з остачею. Властивість остачі
Мета: навчати учнів виконувати ділення з остачею за алгоритмом; сприяти осмисленню того, що остача завжди менша, ніж дільник; удосконалювати вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
2.1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1064
Прочитайте приклади з остачею 1 (22 : 7 = 3 (ост. 1), 50 : 7 = 7 (ост. 1), 25 : 4 = 6 (ост. 1), 33 : 8 = 4 (ост. 1)); з остачею 2 (12 : 5 = 2 (ост. 2), 14 : 3 = 4 (ост. 2)); з остачею 3 (21 : 6 = 3 (ост. 3), 75 : 6 = 12 (ост. 3)); з остачею 4 (60 : 7 = 8 (ост. 4)); з остачею 5 (40 : 7 = 5 (ост. 5)).
Завдання 1065
— Скільки було качок? (60 – 60 : 6 = 50 качок)
2.2. Робота на індивідуальних картках
2.3.Хвилинк каліграфії
Продовжи рядки
20, 18, 16, 14, 12, …, …, …, … .
5, 10, 15, 20, …, …, …, … .
2.3 Робота в групах
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над діленням з остачею.
IV. Вивчення нового матеріалу
4.2. Робота за таблицею в парах (с. 161, завдання 1067)
— Перевірте, чи правильно знайдено остачі при діленні на 2; 3; 4; 5, та зробіть висновок.
— Якими цифрами закінчуються числа, які діляться на 2 без остачі? А на 5?
— Порівняйте найбільшу остачу з дільником. Зробіть висновок.
Висновок. Остача менша від дільника.
4.3. Усні обчислення «Гра Футбол»
7:7= 10:7= 13:7= 16:7=
8:7= 11:7= 14:7= 17:7=
9:7= 12:7= 15:7= 18:7=
V. Фізкультхвилинка
VІ. Розвиток математичних знань
6.1. Робота над задачею (с. 161, завдання 1069)
— Про що йдеться в задачі?
— Яким є питання?
— Скільки всього дітей у хорі?
— Що сказано про кількість хлопчиків?
— Якою дією знайдемо дев’яту частину всіх дітей?
— Що сказано про кількість дівчаток?
— Як знайдемо решту?
— Якою дією відповімо на питання задачі?
Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
Розв’язання
1) 36 : 9 = 4 (хл.) — хлопчиків у хорі;
2) 36 – 9 = 27 (дівч.) — дівчаток у хорі;
3) 27 – 4 = 23 (дівч.)
Відповідь: на 23 в хорі більше дівчаток, ніж хлопчиків.
6.2. Офтальмологічна пауза
6.3. . Складання істинних рівностей за блок-схемами (с. 161, завдання 1066)
Запишіть виразом в зошит
60 – 6 • 7 = 18; 23 • 5 + 45 = 160; 63 : (49 : 7) = 9
6.4. Тестування
VІІ. Підсумок уроку
7.1. Гра «Мікрофон»
— Які остачі можуть вийти при діленні на 3; 4?
— Чи може остача дорівнювати дільнику?
VІІІ . Домашнє завдання
С.162, завдання 1073; 1074