Тема: Динаміка образу головного героя, його стосунки з матір’ю та іншими персонажами
Мета: прослідкувати динаміку розвитку образу Хлопчика-зірки, його стосунки з матір’ю та іншими персонажами; розвивати вміння характеризувати персонажів, узагальнювати прочитане, роботи висновки, вміння розв’язувати проблемні питання; виховувати любов до матері як визначеної цінності життя, як основи духовної краси людини;
Обладнання:учнівські малюнки,ілюстрації до твору, фрагмент з фільму, сторінка автора з фейсбуку.
Тип уроку: поглибленої роботи над твором письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя. На минулому уроці ми з вами познайомилися з біографією англійського письменника Оскара Уайльда. Пропоную повторити вивчене і заповнити його сторінку у фейсбуці (додаток 1)
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1.Бесіда за запитаннями:
• Яке враження справила на вас казка?
• Де відбувається подія казки?
2. Робота з текстом
«Упізнай героя за цитатою»
Хлопчик-зірка |
Та це ж горщик золота для того, хто його знайде! |
Стара жебрачка, його мати |
Ти підрізав мої крила заради власної втіхи. Як я можу літати? |
Лісоруби |
Сьогодні ти принесеш мені монету з білого золота, а якщо не принесеш, то я відшмагаю тебе батогами сто разів. |
Дружина лісоруба |
Дай мені монету, бо я помру з голоду. |
Коноплянка |
Ти навіть не поцілуєш мене перед тим, як я піду?! Я так багато страждала, щоб знайти тебе. |
Чаклун |
Що, де моя мати? Я тут нікого не бачу, крім цієї нікчемної жебрачки |
Зайчик |
Хіба в нас недостатньо своїх дітей, яким теж потрібно місце біля вогнища? І хто знає, чи не принесе це нам нещастя? І як ми будемо доглядати за ним? |
Прокажений |
Я поставився до тебе гак, як ти поставився до мене |
3. Бесіда:
- Що можна сказати про кожного з цих героїв?
- Як ставився Хлопчик-зірка до цих персонажів? Знайдіть цитати
Хлопчик-зірка ріс й виховувався з дітьми Дроворуба. Чому став іншим?
Розкажіть, як спілкувався Хлопчик-зірка з дітьми Дроворуба та сільськими дітьми; як поводився з тваринами (Кріт, Коноплянка, Білочка); нужденними, каліками. Знайдіть цитати. Передайте від імені героя, як до нього ставилися звірі у лісі (коноплянка; білочка; кріт). Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час. Чому?
Вчитель. Любов до матері – одна визначальних, найголовніших окрас людини. Вона возвеличує людей.
Як відреагував Хлопчик-зірка, коли вперше побачив свою маму?Як він її назвав?Знайдіть і виразно прочитайте діалог Хлопчика-зірки з матір’ю (жебрачкою) у будинку Дроворуба.
Фізкультхвилинка
4. Продовження бесіди:
Яка з рис характеру Хлопчика-зірки є, на вашу думку, найстрашніша? Чому? (зневажливе ставлення до матері)
5. Перегляд відео
Вчитель. Давайте переглянемо фрагмент із фільму «Казка про зоряного хлопчика». (Перегляд фрагменту фільму «Зоряний хлопчик» (перша зустріч хлопчика з матір’ю)
Чи відчував хлопчик докори сумління, коли старчиха пішла? (Ні, він зрадів і побіг до своїх товаришів.)
Складання анкети головного героя
Ім’я героя |
Хлопчик-зірка |
Батьки |
Дроворуб і його дружина — названі батьки, Король і Королева — справжні |
Вік |
10-12 років |
Освіта, вміння |
Про освіту не сказано нічого; добре бігав, міг танцювати, грати на дудці й складати гарні мелодії |
Портрет до змін |
Його губи були, як червона квітка, а очі, як фіалки біля річечки з чистою водою, а його тіло було таким, як білосніжний нарцис у полі, де ще не ступала нога косаря |
Портрет після змін |
Його обличчя було, як у жаби, а тіло було в лусці, як у гадюки |
Характер у дитинстві |
Злий, жорстокий, егоїстичний |
Характер після змін |
Добрий, милосердний, витривалий, мужній, чутливий, справедливий |
VІІ. Підсумки.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення.
«Найбільше в оповіданні мене вразив епізод..»
VIІІ. Домашнє завдання.
Заповнити таблицю
Порівняльна характеристиказовнішності та внутрішнього світу Хлопчика – зірки
(до моменту зустрічі із жебрачкою)
Зовнішність |
Внутрішній світ |
|
|
|
|
|
|
|
|