Заняття №1
Тема заняття: Числівник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Цілі заняття:
Словник термінів (глосарій):
Числівник – це самостійна частина мови, яка означає число, кількість або порядок предметів при лічбі. Числівник відповідає на питання скільки? котрий? котра? котре? котрі?
Морфологічна ознака – ознака, за якою одна частина мови відрізняється від іншої; це характеристика певної групи слів, яка визначає зміну граматичних форм цих слів або слів, що від них залежить.
Граматичні категорії – це найзагальніше поняття, що об'єднує ряд співвідносних граматичних значень і виражене в певній системі співвідносних граматичних форм.
Синтаксична роль – функція, яку виконує слово в реченні .
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Робота з підручником з метою опрацювання теоретичного матеріалу заняття.
ІІ. Опрацювання змісту теоретичного матеріалу за допомогою комп’ютерної презентації (Додаток №1) .
ІІІ. Дати відповідь на такі питання:
ІV. Тренувальні вправи
Біологічний годинник
Рослини й тварини володіють відчуттям часу. Звичайно, вони не вміють рахувати: один, два, три… Але кожна з них, підкорячись ритмові біологічного годинника, прокидається в певний час.
Соловейко і жайворонок-юла прокидаються близько другої години ночі. На початку третьої години - перепілка, польовий жайворонок, зозуля, іволга, кропив'янка, горихвістка. О четвертій годині вилітають "на роботу" шпаки, трясогрузки. Близько шостої залишають свої гнізда горобці.
Ось такий "живий" годинник існує у природі.
Дитинство Тараса
Село Моринці на Черкащині. Дев’ятого березня тисяча вісімсот чотирнадцятого року в сім’ї Шевченків народилася третя дитина (після Катерини і Микити) – Тарас. Старшій - Катрусі – всього десять років, але вона господарювала за дорослих. Братику Микиті три роки, він сидить на лежанці.
Моринців Тарас навіть не пам’ятав, бо дуже малим переїхав з рідними в Кирилівку. Хлопчикові пішов другий рік – тепер він ніжками дибав до столітнього розлогого дуба.
Тарасові - дев’ять років, а він був розсудливим, як дорослий. Любив природу: квіти, бджоли, дерева, небо… У своє дев’яте літо хлопчина пізнав і що то чекати батька-чумака з дороги, і яке невимовне горе – несподівана рання смерть матері. Далі - три роки нестерпного життя в одній хаті з мачухою, недуга батька, над яким стояло п’ятеро дрібних дітей. В дванадцять років Тарас став круглим сиротою.
До … поту;
… чоботи – пара;
… дорогою обійти;
… разів відмір, а … раз відріж;
На всі … сторони.
Довідка: 2, 7, 10, 7 і 1, 4.
2) Тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок мене на ниву батьківську веде.
3) Дві тополі високії одна одну хилять.
4) Пісня і праця — великі дві сили.
5) Зосталася тільки надія одна: надія вернутись ще раз на Вкраїну.
V. Тестові завдання для самоконтролю.
1. Числівник – це
а) службова частина мови;
б) граматична категорія;
в) синтаксична функція;
г) самостійна частина мови;
д) слово, що не є частиною мови.
2. Числівник відповідає на питання:
а) який? чий?
б) де? куди? звідки?
в) скільки? котрий?
г) хто? що?
3. Числівник означає:
а) число, кількість або порядок предметів при лічбі;
б) предмет;
в) ознаку предмета;
г) ознаку іншої ознаки.
4. Виберіть рядок, в якому всі слова є числівниками:
а) перший, тринадцять, подвійний;
б) вісім, багато, десятий;
в) кільканадцять, двадцять, п’ятірка;
г) подвоїти, сім, шостий.
5. Числівник може виконувати синтаксичну функцію:
а) лише підмета та присудка;
б) лише додатка, означення, обставини;
в) будь-якого члена речення;
г) не є членом речення.
6. Визначте відмінок виділеного числівника: Не вертаються три брати,
по світу блукають.
а) Н.в.;
б) Р.в.;
в) Д.в.;
г) З.в.
7. Позначте речення, в якому виділений числівник виконує роль підмета:
а) Сім помножити на сім – сорок дев’ять.
б) Змагання розпочнуться о десятій годині.
в) Дев’ять ділиться на три.
г) Облітав журавель сто морів, сто земель.
8. У якому рядку всі числівники вжито в родовому відмінку?
а) одного, одної восьмої, одної, одних;
б) семи, одній сьомій, сімом, шістьом;
в) дев’яноста, сорока, ста, двом;
г) п’ятдесяти, десятьох, двомстам, трьома.
Завдання на встановлення відповідності.
9. Встановіть відповідність синтаксичних функцій підкреслених слів.
|
А |
Підмет |
1 |
Світ широкий, а мати одна. |
|
Б |
Присудок |
2 |
Вісім синів вдома мала, а дев’яту дочку. |
|
В |
Додаток |
3 |
Три шляхи широкії терном заростають. |
|
Г |
означення |
4 |
Двоє третього не чекають. |
|
Д |
Обставина |
5 |
Обіцяного сім літ чекають. |
Завдання з короткою відповіддю.
10. Числівники можуть означати не лише конкретну кількість, а й _______________________________.
11. Яка синтаксична функція виділених слів?
І четвертий рік минає
Тихенько, поволі,
І четверту починаю
Книжечку в неволі (Т. Шевченко).
_______________________________.
12. Як відрізняти у реченні числівники та прислівники?
|
Правильні відповіді |
||||||||||
|
Завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 – 11 -12 |
|
Варіант правильної відповіді |
Г |
В |
А |
Б |
В |
А |
В |
А |
А3 Б1 В4 Г2 Д5 |
Творче завдання |
Заняття №2
Тема заняття: Числівники кількісні (на означення цілих чисел, дробові, збірні) і порядкові.
Цілі заняття:
Глосарій (словник термінів):
Кількісні числівники – це числівники, що означають число чи кількість предметів і відповідають на питання скільки?
Порядкові числівники – це числівники, що означають порядок предметів при лічбі й відповідають на питання котрий?
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Робота з теоретичним матеріалом підручника.
ІІ. Опрацювання змісту теоретичного матеріалу за допомогою комп’ютерної презентації (Додаток 2).
ІІІ. Дати відповіді на питання:
IV. Тренувальні вправи.
Наша планета
Відомо, що Земля здійснює два основні види руху: навколо своєї осі та навколо Сонця. Період повного обертання Землі навколо своєї осі становить двадцять три години п’ятдесят шість хвилин чотири секунди. Навколо Сонця Земля рухається по орбіті, що має форму еліпса. Повне обертання здійснюється за триста шістдесят п’ять діб шість годин. Для зручності шість годин сумуються протягом чотирьох років до однієї доби. Ось чому кожний четвертий рік є високосним і має триста шістдесят шість діб (у календарі з’являється двадцять дев’яте лютого).
Зразок: двадцять один - двадцять перший.
Два, одинадцять, шістнадцять, дев’яносто, сорок, сто, тисяча, мільйон, п’ятдесят шість, шістдесят дев’ять, триста двадцять сім.
Триста, троє, одна п’ята, мільйон, дві сьомі, четверо, шість дев’ятих, сорок, один, кількадесят, мільярд, півтори, подвоїти, чотири шості, двійко, обидва, дев’ятсот, двадцятеро, двійник.
Найбільша ріка України - Дніпро. Його довжина - 2285 кілометрів. Інші великі річки України: Дністер (1362 км), Сіверський Донець (1053 км), Тиса (966 км), Південний Буг (792 км).
V. Тестові завдання для самоконтролю
1. Кількісні числівники означають:
а) число чи кількість предметів;
б) порядок предметів при лічбі;
в) кількість частин від цілого.
2. Порядкові числівники означають:
а) число чи кількість предметів;
б) порядок предметів при лічбі;
в) кількість предметів як одне ціле.
3. Кількісні числівники змінюються за:
а) родами, числами та відмінками;
б) родами та числами;
в) тільки за відмінками.
4. Порядкові числівники змінюються за:
а) родами, числами, відмінками;
б) родами та числами;
в) тільки за відмінками.
5. У якому фразеологізмі використаний кількісний числівник?
а) бути на сьомому небі;
б) п’яте колесо до воза;
в) на всі чотири сторони.
6. У якому реченні використаний порядковий числівник?
а) Низько-низько над лугами побраталося два голоси (М. Стельмах).
б) Сьоме небо собі пригинає суєта (Л. Костенко).
в) Дорога розходилася двома чорними рукавами (М. Стельмах).
7. У якому рядку всі числівники дробові?
а) одна п’ята, шість дев’ятих, двоє;
б) дві сьомі, кількадесят, одна друга;
в) одна восьма, півтора, чотири шості.
8. У якому рядку всі числівники збірні?
а) двоє, обидва, шестеро;
б) троє, четверо, шість;
в) двійко, двадцятеро, одинадцять.
Завдання на встановлення відповідності.
9. Встановіть відповідність між розрядами числівників та прикладами:
|
А |
Цілі числа |
1 |
Десятий, п’ятий, шістнадцятий |
|
Б |
Дробові |
2 |
Сорок, двадцять п’ять, сто один |
|
В |
збірні |
3 |
Двійка, по-друге, подвоїти |
|
Г |
порядкові |
4 |
Обидва, двоє, семеро |
|
Д |
Не є числівниками |
5 |
Одна третя, дві сьомі, чотири восьмі |
Завдання з короткою відповіддю.
10. Випишіть числівник з речення та вкажіть його морфологічні ознаки:
У прохолодному передсвітанні дрімав сад з п’ятьма розквітлими вишнями (К. Мотрич).
11. Випишіть числівник з крилатого вислову, вкажіть його розряд. Якщо можливо, визначте рід, число, відмінок.
Працювати до сьомого поту.
12. Які розряди числівників за значенням ви знаєте? Доберіть до кожного по три приклади.
|
Правильні відповіді |
||||||||||
|
Завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 – 11 -12 |
|
Варіант правильної відповіді |
а |
б |
в |
а |
в |
б |
в |
а |
А2 Б5 В4 Г1 Д3 |
Творче завдання |