Тема: Сюжет повісті «Пригоди Тома Сойєра». Система образів.
Мета: розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх;
виховувати допитливість;
розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
Обладнання: текст твору.
Епіграф до уроку: Гімн дитинства, перекладений прозою. ( Марк Твен)
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Знайомлячи нас зі своїм героєм Томом Сойєром, автор в тексті використовує цілий ряд фразеологізмів. Ваше завдання: записати фразеологізми, витлумачити їх зміст і визначити, як їх можна співвіднести з героями твору та їх вчинками.
Викидати коники |
Вередувати, виявляти свою примхливість; Робити що-небудь незвичайне, несподіване або легковажне. |
Так говорить тітка Поллі про Тома, який був здатен на будь-які витівки |
Збити з пантелику |
Дезорієнтувати, заплутувати кого-небудь. |
Своєю поведінкою Том міг спантеличити будь-кого |
Руки опускаються |
Хто-небудь впадає в апатію, стає байдужим, пасивним, бездіяльним; не хоче робити чогось. |
Це тітка Поллі втрачала часом сили і терпіння при вихованні Тома |
Дурня клеїти |
Безвідповідально ставитися до виконання своїх обов’язків, вдаючи, що не розумієш шо потрібно робити, що від тебе вимагають. |
Поведінка хлопчаків |
Голову відірвати |
Суворо покарати кого-небудь. |
Так могли покарати хлопчаків містечка, передусім Тома |
Сунути носа не в свої справи |
Безцеремонно втручатися в що-небудь, переважно в те, що не стосується когось. |
Хлопчати могли втрутитись у будь-чиї справи |
ІІ. Вивчення нового матеріалу: текстуальне вивчення твору.
Розділ 2. Том на вулиці.
ІІІ. Закріплення.
Саме у вчинках, поведінці, різних життєвих ситуаціях відкривається справжня сутність Тома. Тож заповніть узагальнюючу таблицю.
Пригоди, вчинки, поведінка |
Том, риси характеру |
Вдома |
|
На вулиці |
|
В недільній школі |
|
В церкві |
|
В школі |
|
ІV. Домашнє завдання.
Літературний диктант. Поставити + або -
1. Том жив разом зі своїми батьками та сестрою в затишному будиночку. |
|
2. Тітка Поллі зловила Тома на гарячому: вибігав з комірчини, де їв варення. |
|
3. Тома виховувала тітка Поллі, сестра його покійної матері. |
|
4.Сід був близьким другом Тома, між ними панувало взаєморозуміння. |
|
5. Том, як і завжди, цього дня ходив до школи, повернувшись допомагав тітці по господарству. |
|
6. За вечерею, як завжди, Том пустував: нишком тягав цукор. |
|
7.Тітка Поллі, здогадуючись, що Том не ходив до школи, а бігав купатися, зловила його на гарячому: у нього була мокра сорочка |
|
8. Томові вдалося б викрутитись від допитів тітки Поллі. якби не Сід, який звернув увагу, що комірець пришитий не білою, а чорною ниткою. |
|
9. Втікши від тітки Поллі, Том почав випробовувати особливий спосіб свисту. |
|
10. На дорозі Том зустрів незнайомого хлопця, з яким познайомився і заприятелював. |
|
11. Найбільше у незнайомцеві Тома дратував ошатний одяг. |
|
12. Розпочавши бійку з незнайомцем, Том вийшов переможцем. |
|