Українська мова, 2 клас
Тема: Добираю іменники. Складання речень
Мета: Вчити учнів знаходити іменники серед інших частин мови, добирати іменники до картинок, утворювати від інших частин мови, розвивати мовлення, уяву.
Хід уроку
І. Організація класу.
Дружно, діти поверніться
І гостям всім посміхніться.
Щирим словом привітайте,
Доброго дня всім побажайте.
(діти вітаються)
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Письмо для себе.
Звучить музика П.І. Чайковського «Пори року» - осінь. Учні слухають, уявляють. Потім на екрані з’являється відео з осіннім листопадом. В зошитах «Пишу для себе» учні записують вражеження від почутого і побаченного, виконують завдання:
2. Дослідження. Робота в групах.
Чи всі підкреслені слова є іменниками? Чому? Діти доводять свою думку.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
Сьогодні ми будемо вчитися добирати іменники, складати речення.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
1. Робота зі словами.
Осінь несла вам свої подарунки, але пустун-вітерець все зіпсував. Щоб її розвеселити, треба швидко зібрати слова і подарунки з’являться. Давайте допоможемо Осені.
На столах у дітей лежать конверти із завданнями на кольорових листочках (одне слово на листочку).
(зразок конверта)
Завдання
№ 1 № 2 № 3
нісмач кісолод пустка
блукоя линама ваморк
нявши цяполуни рякибу
васли нажуравли лякартоп
шагру жинао лийтеп
Діти працюють в групах.
Перевірка роботи групи №1:
- Чи всі слова є іменниками?
- Яке слово зайве? Чому?
- Як одним словом назвати групу ваших іменників?
- Який фрукт не є осіннім даром?
Ждіте, ждіте, любі діти, літо знов прилине!
(Осінь дарує дітям кошик фруктів)
Перевірка роботи групи №2
- Чи можите ви стверджувати, що всі слова є іменниками?
- Яке слово зайве? Чому?
- Як одним словом назвати групу ваших іменників?
- Якими ягодами можна ласувати взимку, розшукати навіть під снігом?
(Осінь дарує кошик з журавлиною)
Перевірка роботи групи №3
- Чи можите ви стверджувати, що всі слова є іменниками?
- Яке слово зайве? Чому?
- Як одним словом назвати групу ваших іменників?
- Який з овочів ви найбільше любите?
(Осінь дарує кошик з овочами)
За хорошу роботу діти одержують жовту і оранжеву цеглинки.
2. Складання речень
- Складемо речення про те, що ж принесла нам Осінь.
- Доберіть слова, які прикрасять ваше мовлення, зроблять речення дуже гарними.
Запис речень у зошитах.
Фізхвилинка
Осінь барви готувала
У відерце наливала,
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться все довкола
Стало різнокольоровим.
Вправи з цеглинками «Барви Осені».
(можна під музику)
- Щоб мати такий урожай, треба докласти немало праці. Як же називають людину, котра доглядає сад? Город?
- Люди яких професій ще трудилися?
3. Робота з підручником.
Вправа 6, с.58
Вправа 7, с.59
Вправа 9, с.59
Вправи вионуються за завданнями підручника.
Фізкультхвилинка для очей
4. Квестові завдання
1. Покажи стрілочкою, на яке питання відповідають подані слова.
2. Утвори іменники від поданих слів і запиши за зразком.
ЩО? ХТО?
радіти – радість продавати – продавець
сміятися - ________ лікувати - ____________
гратися - _________ учити - ______________
3. Розгадай ребуси. Запиши слова-відгадки. Постав до них питання.
V. Підсумок уроку
- Як розпізнати іменники серед інших слів?
- Коли ми ставимо питання «Хто?» до іменників?
- Коли ми ставимо питання «Що?» до іменників?
Вибірковий диктант
Осінь хоче ще раз перевірити ваші знання, тому я буду називати слова, а ви маєте в зошити записати лише іменники. Є ще одна умова: хлопчики пишуть іменники, які відповідають на питання «Що?», а дівчатка – «Хто?». Будьте уважні!
Слова для диктанту: сорока, шапка, веселий, танцює, діти, кататися, мороз.
Незабаром прийде зима. Спробуйте поєднати в реченні слова діти і мороз (складають речення).
За хорошу роботу отримують подарунок від Осені – цікаві завдання. Змініть одну букву в слові так, щоб вийшло нове слово: