Про жовті грушки та червоні яблука

Про матеріал
Мета:закріпити розуміння учнями понять про "дружба',"друг",Удосконалювати навички виразного читання тексту,інтонувати речення,аналізувати прочитане:учити розповідати про свої почуття,,враження зі свого досвіду.виховувати толерантність,вихованість.
Перегляд файлу

 

 Про жовті грушки та червоні вушка. Коли буває соромно?

 

Мета: закріпити розуміння учнями понять «дружба», «друг» / «подруга»; удосконалювати навички виразного читання тексту, інтонувати речення, аналізувати прочитане; учити розповідати про свої почуття, враження зі свого досвіду; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; формувати інтерес до читання; виховувати толерантність, вихованість, увічливість, дружелюбність.

 

Формувати ключові компетентності:

соціальну: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та в парі;

надавати зворотній зв’язок учням, підтримувати учнів у навчанні шляхом

формувального оцінювання;

громадянську: спряти формуванню дружніх стосунків, взаємодопомоги.

 

загальнокультурну: усвідомлювати значення вчинків та їх наслідків для себе та суспільства, роль прислів’їв як джерело народної мудрості у житті людини,  пізнавати  навколишній світ шляхом спостереження, встановлення причинно-наслідкових зв’язків засобами літературних творів.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть встановлювати зв’язок між вчинками та їх наслідками, аргументовано  доводити свою думку, давати власну оцінку вчинків персонажів оповідання.

 

Тип уроку: урок  вироблення і закріплення  умінь і навичок

 

Технології навчання: технології  формування критичного мислення, сторітелінг, «РАФТ»,  ігрові технології.

 

Форми роботи: фронтальні, індивідуальні, парні, групові.

 

Методи роботи: діяльнісні,  інтерактивні, практичні, наочні, словесні.

 

Обладнання:  «чарівні» окуляри, віночок зі стрічками,  різнокольорові олівці, картки з прислів’ями, щоденник читача.

 

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

 

 

 

 

 

 

Перебіг уроку

 

 

 Організація класу. Емоційне налаштування на урок

Слайд 2-5

-         Якщо у вас на душі похмуро,

Згадайте, що після дощу часто буває райдуга.

Нехай у вас на душі буде сонячно!

Своїм теплом ви зможете зігріти своїх друзів!

 

 Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Слайд 6

Перевірка домашнього завдання

· Читання оповідання Катерини Василенко «НЛО» учнями «ланцюжком» (с. 110).

Поділ тексту на зачин, основну частину та кінцівку.

 

Слайд 7

 Мотивація навчальної діяльності

 

Вправа «Чарівні окуляри»

*можна використати іграшкові окуляри або вирізати за шаблоном декілька, діти обирають для себе ті, що сподобались.

 

— Я принесла вам чарівні окуляри. Крізь них можна побачити тільки хороше. Назвімо дві хороші риси свого друга. (Надягає окуляри.)

— Мій друг надійний, добрий. А твій? (Дає окуляри дитині праворуч.)

Діти по черзі надягають окуляри і називають дві хороші риси свого друга.

 

Робота над загадками

 

• Вона нам дуже дорога,

В житті усім допомага,

Коли вона у тебе є

І радісним життя стає.

Разом можна все зробити

Нам без неї не прожити. (Дружба.)

 

 

• Самотнє дерево і вітерець зламає,

А разом з ним у тебе сила є.

Без нього не прожити — кожен знає.

Без нього сіре все життя твоє. (Друг.)

 

Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми поговоримо про дружбу та дізнаємося, хто такі друзі.

А для цього маємо прочитати оповідання Леоніда Нечаєва «Про жовті грушки та червоні вушка».

 

Слайд 8

Вивчення нового матеріалу

Артикуляційні вправи. Мовна розминка

- Швидко і глибко вдихніть носом повітря, спокійно повільно видихаючи ротом, вимовте звуки а о у и і е

- Стискаємо і розтискаємо губи, ніби смакуємо грушами.

Читання вірша у різному темпі, голосно, пошепки, сердито, радісно:

Є у яблуні подружка,

Соковита жовта грушка,

У середині чудова:

Ароматна і медова.

 

Слайд 9

Вправа «передбачення». Робота із заголовком.

- Прочитайте будь ласка назву оповідання. Як можуть розгортатися події у цьому творі? (Відповіді учнів)

 

Слайд 10-16

Первинне читання оповідання с. 111-112

На розсуд вчителя:

*читання оповідання Леоніда Нечаєва «Про жовті грушки та червоні вушка» вчителем.

 

*або слухання в аудіозаписі

https://www.youtube.com/watch?v=BADCuwRXlbo&t=4s

 

*можна поєднати: вчитель читає початок оповідання, а основну чатину і кінцівку учні слухають в аудіозаписі.

 

— Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так вважаєте?

 

Перевірка первинного сприймання змісту твору

 

Хто дійові особи оповідання?

Де  відбувалася  описана  у  творі  подія?  З  якої  частини (зачину,  основної  частини,  кінцівки)    стало  про  це відомо?

- Що вас здивувало? Вразило?

- А що сподобалося? Залишилося незрозумілим?

 

Слайд 17-22

Словникова робота с.111

— Діти, прочитайте слова.

Відпочивали, здивувалась, враховується, усміхаючись, простягнула.

 

— Які слова вам незрозумілі?

 

Слайд 23

  алергія

— Прочитайте правильно слово, з'ясуємо його значення.

 

Слайд 24

Колективне читання тексту учнями «ланцюжком»

 

 Змістовий і структурний аналіз тексту

Бесіда за змістом прочитанного з елементами вибіркового читання

  • - У яку ситуацію потрапила Оксанка?
  • -  Чому Оксанці стало соромно?
  • - Які почуття їй довелося пережити?
  • - Як ці почуття  відобразилися на її обличчі, вушках?
  • - Чому вушка стали червоні?
  • - Які думки виникли в тебе як читача (читачки)?
  • - Чого вчить нас це оповідання?

 

Вибіркове читання

  • Знайдіть і прочитайте опис груш.
  • Знайдіть і прочитайте, як Оленка просила грушки.

 

Слайд 25

 Робота над емоціями

- Розгляньте малюнки груш з емоціями.

  • Які емоції переживала Оленка?
  • Які емоції переживала  Оксанка?
  • Як ви думаєте, що відчували б ви на місці Оленки?
  • Як ви думаєте, що відчували б ви на місці Оксанки?

 

Слайд 26

  • Чому Оленці стало соромно?
  • Опишіть, як, на вашу думку, почуття  сорому відображається на  обличчі, вушках?

Слайд 27

Читання   в  особах 

Зверніть  увагу  на  розділові знаки в кінці речень і виділені слова.

Робота в парах

Перекажіть одне одному оповідання пошепки.

*Додаткове  завдання. Інсценування оповідання.

 

Слайд 28

Руханка «Макарена»

Всі стомились працювати, будемо відпочивати.

https://www.youtube.com/watch?v=NtIuEWvOZDM

 

Слайд 29

 Вправа «Крісло автора»

— Розкажіть, як можуть розгорнутися події далі? Поясніть свою думку.

 

Слайд 30

Стратегія «Запитання Блума»

Ромашка для вдумливого читача

Питання пелюстки:

Просте. Де відбувалася описана у творі подія? З якої частини вам це стало відомо?

Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, головний герой твору — Оксанка?

Пояснювальне. У яку ситуацію потрапила Оксанка?

Творче. Які думки виникли у вас як читачів?

Оцінювальне. Як можуть розгорнутися події далі?

Практичне. Що можна порадити дітям, у яких нема друзів?

 

Слайд 31

 Робота над прислів'ям

- Поясніть роботу значення прислів'я

Уміти дружити — велике мистецтво.

 

Складіть правила дружби.

 

Закріплення вивченого матеріалу

 

Слайд 32

Робота над прислів'ями та приказками. Робота в группах

 

*учні стоять у колі, вчитель показує на учня, промовляє «яблука, груша, виноград, слива». Учні запам'ятовують слово, потім об'єднуються у пари. Вчитель може назвати потрібну кількість слів-фруктів, відповідну кількості учнів.

 

Об'єднаймося у «фруктові» пари-трійки за допомогою лічилки «яблука, груша, виноград, слива…».

-         Використовуючи кольорові олівці, слід з'єднайте початок і кінець прислів'я. Після завершення роботи зачитайте прислів'я і поясніть їхні значення.

 

Доброму скрізь

а поганого цурайся.

Добре діло

добре.

Не одяг красить людину,

роби сміло.

Добре слово квітка,

а добрі справи.

Роби добро -

а зле колючка.

Доброго тримайся,

воно дорожче золота

 

Відповіді

· Доброму скрізь добре.

· Добре діло роби сміло.

· Не одяг красить людину, а добрі справи.

· Добре слово квітка, а зле колючка.

· Роби добро — воно дорожче золота.

· Доброго тримайся, а поганого цурайся.

 

Стратегія «РАФТ». Робота в парах

Учні складають  висловлювання від імені подруги/друга.

Зразок

Роль — подруга/друг. Аудиторія — друг. Формат — запрошення. Тема — дружба.

 

Зразок:

Оксанко! Дякую тобі за чудову прогулянку парком. Наступного разу відвідаємо зоопарк. Познайомимося з тваринами.

 

Твоя подруга Тетянка

*вчитель для прикладу читає зразок учням.

 

Слайд 33

«Віночок добрих слів»

— Діти, у мене є віночок  з кольоровими стрічками. Узявши кожен стрічку, назвіть слово, що можна дібрати до слова «добро». (Добренький, добрий, доброзичливий..)

— У нас утворився віночок добрих слів, я хочу, щоб ці стрічечки добра завжди панували серед нас.

 

Слайд 34

Щоденник читача

 

Підсумок уроку

 

Слайд 35-36

Рефлексія «Все в твоїх руках»

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Чого вас навчило це оповідання?
  • Коли вам буває соромно?

 

Домашнє завдання (за вибором)

 1.Прочитати та переказати оповідання Леоніда Нечаєва «Про жовті грушки та червоні вушка» (с. 111-112).

2.Прочитати та переказати оповідання Леоніда Нечаєва «Про жовті грушки та червоні вушка» (с. 111-112). Відшукати прислів'я про дружбу з різних джерел.

3. Після читання оповідання намалювати Оленку та Оксанку.

 

Слайд 37

-         Давайте оцінимо, як ми сьогодні працювали на уроці. Хто був уважним та активним? А можливо комусь треба ще трішки попрацювати?

Дякую Вам діти за чудовий урок! Ви молодці!

 

Слайд 38

Подяка від учителя учням за урок

 

«Коло успіху»

      Всі разом стають у коло. На витягнуту долоньку вчителя учні кладуть свою долоньку з побажаннями. Вчитель узагальнює: «Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай завжди усім щастить!». Разом скажемо: «Ми – найкращі!» та привітаємо один одного оплесками, адже ми всі доклали зусиль, щоб навчитись міркувати, відстоювати свою думку.

Будьте добрими, щасливими, розумними!

1

 

docx
Додано
29 лютого
Переглядів
339
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку