Тема. Додаємо і віднімаємо число 5.
Мета: Формувати вміння і навички додавати і віднімати число 5;розв’язувати прості
задачі на додавання і віднімання; підбирати питання до умов задачі і навпаки.
Розвивати логічне мислення, спостережливість, увагу, кмітливість та інтерес
до математики.
Виховувати дисциплінованість, наполегливість, любов до природи.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, зошит з друкованою основою
Література: 1. Скворцова С.О. Математика: підруч. для 1 кл.загал. серед. освіти /
С.О. Скворцова, О.В. Онопрієнко. Харків: Вид-во «Ранок»,2018- 144 с,
2. Математика. 1 клас. Розробки уроків : до видання : Скворцова С. О.,
Онопрієнко О. В. Математика. 1 клас. Навчальний зошит : — Харків :
Видавництво «Ранок», 2018.
Тип уроку: урок повторення і закріплення знань учнів
Хід уроку
I.Організація учнів до уроку (1хв)
-Добрий день, діти. Сідайте, будь ласка. Мене звати Вікторія Юріївна, і я сьогодні проведу у вас урок математики.
- Девіз нашого уроку:
Міркуємо- швидко
Відповідаємо-точно
Лічимо- правильно
Пишемо-гарно. ( Повторюємо разом)
II. Повідомлення теми і завдань урок (2 хв)
-А зараз послухайте загадку.
Ніжки бубликом зігнула.
Рученята простягнула.
Он де вийшла танцювать
Добре знана цифра … (П’ять).
-Дітки, то вже знає відгадку?
-Сьогодні на урок до нас завітало число 5. І на уроці ми будемо додавати і віднімати число 5, також будемо розв’язувати задачі з цим числом. Будьте активні і уважні.
III.Повторення і закріплення знань учнів (30-35хв)
1.Гра « Віднови ряд»
- А зараз ми проведемо гру «Віднови ряд»
Жив був Жук - Цифроїд,
Їв він цифри на обід.
Ось він скільки з’їв із чаєм !
Встав, яких не вистачає.
- Розгляньте перший ряд чисел. 1…4…6
-Які числа пропущено? (2,3,5)
-Якщо відповідь правильна, підійміть великий пальчик вверх, якщо неправильно, великий пальчик вниз.
-Оцініть відповідь.( Розумничка/Розумник)
-Розгляньте другий ряд чисел. 6…3…1
-Які числа пропущено? (5,4,2)
-Оцініть відповідь. Розумничка/Розумник
2. Усні обчислення
-А зараз число 5 запрошує нас в мандрівку на математичному потязі.
-Увага на екран. Що ви бачите? (Потяг з вагонами)
- Нам потрібно виконати завдання. А завдання таке скласти і розв’язати рівності і тоді сказати відповідь.
-Розгляньте малюнок першого потяга.
-Складіть першу рівність. (6+4)
-Яка відповідь? (10)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 10.
-Складіть другу рівність.(10-3)
-Яка відповідь? (7)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 7.
-Складіть третю рівність.(7+2)
-Яка відповідь? (9)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 9.
-Складіть четверту рівність.(9-3)
-Яка відповідь? (6)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 6
-Давайте складемо наступну п’яту рівність.(6-1)
-Яка відповідь? (5)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 5
-Складіть шосту рівність.(5+4)
-Яка відповідь? (9)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 9.
-Хто склав сьому рівність?
Яка вона?(9+0)
-Яка відповідь? (9)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 9
-Складіть останню рівність.(9-9)
-Яка відповідь? (0)
- А в тебе яка відповідь?
-Правильна відповідь 0.
-Отже, ми з вами склали всі вирази, то яка ж кінцева відповідь?
-Розумнички, ви гарно виконали завдання.
3. Гра «Закінчи обчислення»
-Зараз ми проведемо гру закінчи обчислення.
- Перша група отримає своє завдання.5+5=5+4+1= +1= . Розберіть картки між собою.
- Друга група отримає своє завдання. 9-5=9-4-1= - =. Розберіть картки між собою.
- Третя група отримає своє завдання. 8-5=8-2-3=-= Розберіть картки між собою.
- Четверта група отримає своє завдання.4+5=4+2+3=+= Розберіть картки між собою.
- П’ята група отримає своє завдання. 5+5=5+4+1= +1= Розберіть картки між собою.
-Шоста група отримає своє завдання. 9-5=9-4-1= - =. Розберіть картки між собою.
-Сьома група отримає своє завдання.. 8-5=8-2-3=-= Розберіть картки між собою.
-Восьма група отримає своє завдання. 4+5=4+2+3=+= Розберіть картки між собою.
- Всі розібрали картки між собою?
- Кожен з вас має закінчити обчислення виразів, можете радитися між собою.
- Яка група виконає завдання, утворює «озерце».
-Всі групи швидко виконали завдання.
- Увага на екран. А зараз перевіримо.
-Як виконувала завдання перша і п’ята група? Поясніть.
-Діти оцініть відповідь. Розумник/Розумниця.
-Як виконувала завдання друга і шоста група? Поясніть.
-Діти оцініть відповідь. Розумник/Розумниця.
-Як виконувала завдання третя і сьома група? Поясніть.
-Діти оцініть відповідь. Розумник/Розумниця.
-Як виконувала завдання четверта і восьма група? Поясніть.
-Діти оцініть відповідь. Розумник/Розумниця.
4. Фізкультхвилинка ( Показ Відео)
- Дітки, ми гарно попрацювали, тому зараз настав час для відпочинку.Станьте всі рівненько біля своїх стільчиків, так щоб вам було зручно. Дивимось відео і повторюємо всі разом!
-Фізкультхвилинка закінчилась. Тихенько сідайте на місце і продовжуємо працювати.
5. Робота в зошиті з друкованою основою.
Завдання 1:
-Розглянемо перший вираз.
-Прочитайте цей вираз
-Яка сума чисел 5+4? (9). Відповідь записуємо в порожню клітинку біля виразу.
-Тепер з цієї рівності складемо рівності на віднімання.
-Дітки як називається число 5? (Перший доданок)
- Як називається число 4? (Другий доданок)
-Як називається число 9?(Сума)
-Якщо ми від суми 9 віднімемо перший доданок 5, то у відповіді буде другий доданок .
-То яку рівність потрібно записати? (9-5=4)
-Записуємо першу рівність в перший рядок клітиночок.
-Складіть другу рівність на віднімання.
-Яку рівність потрібно записати? (9-4=5)
-Запишіть цю рівність в другий рядочок.
-Розглянемо другу рівність на додавання
-Яка сума чисел 2+5? (7)
-Запишіть відповідь в порожню клітинку біля другого виразу.
-Складіть з цієї рівності дві рівності на віднімання.
-Яка перша рівність? (7-2=5). Запишіть цю рівність.
-Яка друга рівність? (7-5=2). Запишіть цю рівність
-Розглянемо третю рівність.
-Яка сума чисел 5+3? (8) .Запишіть відповідь в порожню клітинку біля виразу
-Самостійно складіть рівності на віднімання і запишіть в зошит.
-Читай першу рівність на віднімання? (8-5=3).
-Читай другу рівність на віднімання? (8-3=5).
-Розумнички ми справилися з цим завданням, ви гарно вмієте складати рівності.
Завдання 2
«Складання задач»
-Покажіть пальчиком завдання 2. (Бабуся зібрала 6 лисичок і 3сироїжки). Уважно послухайте, що вам потрібно зробити.
-Вам потрібно до умови задачі підібрати питання.
-Слухайте умову задачі, я читаю а ви слідкуєте.«Бабуся зібрала 6 лисичок і 3 сироїжки.»
-А знаєте ви, що лисички – одні з самих смачних і корисних грибів, що ростуть в наших лісах. (показ фото)
Сироїжки-названо так тому, що деякі їх різновиди колись можна було вживати в їжу сирими. Зустрічаються їстівні і неїстівні (Показ фото)
- Тепер давайте прочитаємо умову разом (Бабуся зібрала 6 лисичок і 3 сироїжки.)
- Прочитаємо перше питання, я читаю а ви слідкуєте.
1) Скільки лисичок зібрала бабуся?
-Прочитаємо питання разом
-Чи можна таке питання поставити до задачі? Чому? (Не можна.Нам відомо,що бабуся зібрала 6 лисичок).
- Це запитання не підходить до умови.
- Прочитаємо друге запитання, я читаю а ви слідкуєте.
2)На скільки більше лисичок, ніж сироїжок, зібрала бабуся?
-Чи можна таке питання поставити до задачі? (Так)
-Давайте повторимо всю задачу
-Послухайте задачу.( Бабуся зібрала 6 лисичок і 3 сироїжки. На скільки більше лисичок, ніж сироїжок, зібрала бабуся?)
-То що збирала бабуся? (Гриби)
-Які гриби збирала бабуся? (Бабуся збирала лисички і сироїжки)
-Скільки лисичок зібрала бабуся? (6 лисичок)
-Скільки сироїжок зібрала бабуся( 3 сироїжки)
-Що запитується в задачі? ( в задачі запитується на скільки більше лисичок, ніж сироїжок, зібрала бабуся?)
-То як розв’язати задачу? 6-3=3(гр.)
-А ти як розв’язав задачу?
- Отже, яка ж відповідь в задачі? ( Бабуся зібрала на 3 лисички більше)
-Знайдіть третє запитання. Я буду читати, а ви слідкуйте
3)Скільки сироїжок зібрала бабуся?
-Давайте прочитаємо це запитання разом
- Можна таке питання поставити до задачі? Чому? (Ні, тому що в задачі відомо скільки сироїжок)
-Це запитання не підходить до умови задачі.
-Я прочитаю четверте запитання, а ви уважно слідкуйте.
4)Скільки всього грибів зібрала бабуся?
-Прочитаймо це запитання разом.
-Можна таке питання поставити до задачі? Чому? (Так можна.)
Повторимо задачу ( Бабуся зібрала 6 лисичок і 3 сироїжки. Скільки всього грибів зібрала бабуся?)
- Як розв’язати задачу? 6+3=9(гр.)
-А ти як роз’язав задачу?
-То яка відповідь задачі? (Відповідь бабуся всього зібрала 9 грибів)
5) Скільки лисичок біля нори?
- Можна таке питання поставити до задачі? Чому? (Ні. Тому що в задачі розповідається про гриби сироїжки і лисички, а не про тваринок-лисичок)
Офтальмонологічна пауза
-Дітки, ваші оченята вже стомилися, тому давайте дамо їм трішки відпочити.
-А для цього дивимось на дошку і рухаємо оченятами за равликом.
-Все ми відпочили, продовжуємо далі працювати.
3авдання 3
-Поставте всі пальчики на завдання 3.
-Послухайте, що вам потрібно зробити у цьому завдані
-Вам потрібно до питання дібрати умову задачі.
-Я читаю запитання, а ви уважно слідкуйте.
-Послухайте питання до якого потрібно дібрати умову.(Скільки всього істот грілися на сонці?)
-Прочитаємо разом. Скільки всього істот грілися на сонці?
- А хто знає, що означає слово «істота»? (Істота-це живий організ, істотою може бути людина і тварина.)
-Розгляньте малюнок. Кого зображено на малюнку? (ящірки і сонечка- це і є істоти)
- Я читаю першу умову, а ви слідкуйте .
1 На сонці грілися 5 істот, з них 4 ящерки.
-А зараз складемо задачу з цією умовою
На сонці грілися 5 істот, з них 4 ящерки. Скільки всього істот грілися на сонці?
-Чи можна дібрати таку умову до запитання? Чому? (не можна, нам відома кількість істот)
-Спробуємо скласти другу задачу. Я читаю умову,а ви уважно слухайте
2. На сонці грілися 5 сонечок, а ящерок на 4 менше.
-Складемо другу задачу (На сонці грілися 5 істот, з них 4 ящерки. Скільки всього істот грілися на сонці?)
-Можна дібрати таку умову до запитання? Чому? (Не можна, тому що треба знайти Скільки всього істот, а не скільки всього ящірок)
-Я, читаю вам третю умову, а ви уважно слухайте.
3. На сонці грілися 5 сонечок і 4 ящерки.
-Складемо і прочитаємо задачу з цією умовою.( На сонці грілися 5 сонечок і 4 ящерки. Скільки всього істот грілися на сонці?)
-Чи можна дібрати таку умову до запитання? Чому?( Можна, тому що ми можемо дізнатися скільки істот)
-Давайте розв’яжемо задачу.
-Скільки ящірок грілося на сонці?(4)
-Скільки сонечок грілося на сонці?(5)
-Про що запитується в задачі? (В задачі запитується скільки всього грілося істот)
-То як знайти скільки всього істот грілося на сонці? (5+4=9)
-Яка відповідь задачі? (9 істот грілося на сонці.)
Завдання 4
Зоровий диктант
-Увага на дошку. Розгляньте геометричні фігури що зображені.
-Які фігури зображені?(Трикутники, квадрати)
-Скільки всього трикутників?(3)
-Скільки зелених трикутників? (1)
-Скільки фіолетових трикутників ?(1)
-Скільки червоних трикутників? (1)
-Скільки блакитних трикутників? (0)
-Скільки квадратів?(3)
-Скільки великих квадратів?(2)
-Який колір мають великі квадрати?(блакитним і фіолетовим)
-Скільки маленьких квадратів?(1)
-Який колір маленького квадрата?(Блакитним)
-Дітки, а зараз подивіться і скажіть що змінилося? ( змінилися кольори і розміри фігур)
-Розумнички ви були дуже уважні. (Змінився колір першого трикутника, змінився розмір другого трикутника, змінився колі третього трикутника, змінився розмір першого і другого квадратів, змінився колір і розмір останнього квадрата)
Завдання 5
-Повертаємося до зошита, знайдіть завдання 5, покажіть його пальчиком.
-Хто зображений на малюнку?( Бурсучок)
- Борсуки – досить великі тварини, довжина тіла яких може досягати 90 см. Бурски впадають на зиму в сплячку. Борсуки живуть і до 16 років, в умовах , які для них створила людей. Борсуки – дуже охайні тварини, вони чистять та доглядають за своїми норами.
-Що на картинці робить бурсучок? ( кидає в нірку яблука і груші)
-В цьому завдані нам потрібно доповнити умову задачі і розв’язати її.
-Я читаю вам умову задачі, а ви слідкую (Борсучок припас яблук і 4 груші. Скільки всього фруктів припас борсучок?)
-Розгляньте малюнок.
-Полічіть ,скільки яблук припас бурсучок? (6)
-Полічіть скільки всього яблук?(6)
-Отже, записуємо в клітинку,там де умова число 6.
-Прочитаймо задачу ще раз. Борсучок припас яблук 6 і 4 груші.Скільки всього фруктів припас борсучок?
-Подумайте і скажіть скільки всього фруктів припас бурсучок? (10)
-А як ти дізнався? (6+4=10)
-Запишемо розв’яння задачі в зошит 6+4=10 (фр.)
-Запишемо відповідь ( Відповідь: 10 фруктів.)
-Яку дію потрібно виконати (6+4=10)
-Яка відповідь задачі? (Бурсучок припас 10 фруктів)
Завдання 6
-Знайдіть завдання 6- це наступне завдання
-Хто зображений на малюнку?(Бурсучок)
-Так, на малюнку знову зображений бурсучок, але цього разу у нього більше яблук.
-Полічіть скільки яблук у бурсучка?
-То скільки яблук зображено у бурсучка? (6)
-Запишіть число 6 до умови задачі( в порожньому квадратику) .(Борсучок припас яблук і 4 груші.На скільки менше груш, ніж яблук?)
-Прочитаймо задачу всі разом.
-Що ж запитується в задачі?
- А як же знайти,на скільки одне число менше ніж друге? (Потрібно від більшого відняти менше)
-То скільки яблук припас бурсучок? (6)
-А скільки груш припас бурсучок? (4)
-Як же знайти на скільки груш менше, ніж яблук?( 6-4=2)
-Запишіть розв’язок задачі в зошит 6-4=2 (фр.)
-То яка ж відповідь задачі? Запишіть відповідь в зошит ( Відповідь: на 6 фр. менше)
- Ми з вами розв’язали дві задачі про бурсучка
-То ж хто був уважним і скаже нам чим вони відрізняються ці задачі? (В Задачі 5 дія додавання, в задачі 6 дія віднімання, в 5 шукали, скільки всього фруктів, а в задачі 6 на скільки груш менше)
-Які ж ви розумнички, ви добре виконали завдання.
Завдання 7
-А зараз покладіть свої пальчики на завдання сім.
-Діти, погляньте на картинки. Хто на них зображений? (Жук,павук, коник стрибунець, бабка, гусениця)
-Я прочитаю вам умову завдання, а ви слідкуйте
-Давайте прочитаємо умову завдання разом.
-А зараз кожна група скаже пару але так, щоб не було повторів.
-То з ким може танцювати жук? (Жук-Бабка, жук-гусениця)
-А з ким буде танцювати павук?( Павук- бабка, павук-гусениця)
-З ким ж буде танцювати коник- стрибунець? (коник- бабка, коник- гусениця)
-Скільки утворилося пар?(6)
-Восьма група назвіть всі пари.( Жук-Бабка, жук-гусениця, Павук- бабка, павук-гусениця, коник- бабка, коник- гусениця)
V.Підсумок уроку (2хв).
-Чому ми вчилися сьогодні на уроці? (Додавати і віднімати з числом 5)
-Ой подивіться чомусь наша п’ятірка засмутилася. Напевно через те, що в прикладах які ви бачите на екрані є помилки. 4+5=8 3+5=10
-Нам терміново потрібно їх виправити
-Читай першу рівність (4+5=8)
-Чи правильна відповідь? (Ні, тому, що 4+5=9, а не 8)
-Читай другу рівність (3+5=10)
-Чи правильна відповідь? (Ні, тому що 3+5=8, а не 10 )
-Завдяки вам наша 5 знову весела, їй сподобалося гостювати на уроці в 1-А класі.
-Ви розумнички гарно працювали, були активні , та дуже кмітливі.
-На цьому наш урок закінчено. Дякую за увагу. До побачення.
1