ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
з математики та основ здоров’я
1 клас
«Склад числа 7»
Тема: Склад числа 7. Складання прикладів на додавання. Дні тижня. Написання цифр.
Мета:
За допомогою героїв казки «Вовк і семеро козенят».
Тип уроку: інтегрований (з математики та основ здоров’я)
Обладнання: предметні малюнки, казкові герої (вовк, коза, козенята, ведмідь), кошик, роздатковий матеріал (морква), набори геометричного матеріалу.
Хід уроку
Добрий день, мої маленькі математики!
Сіли правильно, рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися складати і розв’язувати приклади в межах 7. З’ясуємо, з яких чисел складається число 7.
Давайте допоможемо мамі-козі діток знайти,
Бідних козенят від вовка спасти.
Каліграфічна хвилинка (повторюємо послідовність чисел в межах 7).
Діти записують цифри.)
Перевірка: учні показують картками-сигналами результати своєї роботи.
Зустріч з казкою.
Сірий вовк ще не встиг з’їсти козенят. Він погодився віддати їх матусі, якщо козенята виконають математичні завдання.
Козенята навчаються в лісовій школі у Мудрої сови, але вони зараз дуже налякані вовком і тому потребують нашої допомоги.
(Виконуючи завдання, козенят пересуваємо до мами-кози).
«Цікаві задачі».
Ніс п’ять яблук та пиріг.
Одне впало, покотилось.
Скільки яблук залишилось? (5-1=4)
Стали струнко в один ряд
Підійшов до них Панас
Скільки зараз стало нас? (6+1=7)
3. П’ять метеликів літають
І на квіточки сідають.
Прилетів ось ще один-
Сів на квіточку і він.
Полічимо швидше всіх,
Цих метеликів прудких. (5+1=6)
Песик теж до них прибіг -
Скільки тваринок всіх? (3+1=4)
Сім ягід малини.
Одну ягідку з’їла
А скільки залишила? (7-1=6)
Підсумок:
- Яке число отримаємо додаванням 1 до даного числа?
- Яке число утворюється при відніманні 1?
- Молодці! Одне козеня врятоване. (пересуваємо його до матусі)
- Скільки козенят врятували? (1)
- Скільки залишилося у вовка? (6)
- Тобто число 7 складається з 6 і 1 (7= 1+6)
а) Для поліпшення роботи серця П’ятачок з’їдає з ранку 3 горішки, один горішок в обід, і ввечері ще один. Скільки горіхів з’їдає П’ятачок за день?
б) Кожного ранку Вінні-Пух приймає душ 6 хвилин, а П’ятачок – на одну хвилину довше. Скільки хвилин приймає душ П’ятачок?
(- Ось як поросятко піклується про своє здоров’я)
- Ви були дуже старанними, тому врятоване ще одне козеня.
Підсумок:
- Скільки козенят врятували? (2)
- Скільки залишилося у вовка? (5)
- Тобто ще з яких двох чисел складається число 7? (7= 2+5)
4+2 5+1 6+1 3+3 2+2
Треба ці приклади розв’язати.
(П’ятеро учнів по черзі достають морквини з кошика, розв’язують біля дошки. Решта працюють в зошитах).
Підсумок:
- Тож скільки врятовано козенят? (3)
- Скільки залишилося у вовка? (4)
- Які ще два числа утворюють число 7? (7= 3+4)
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Нам потрібно спочивать
Тож піднімем руки вгору –
Мов поглянемо на зорі.
А тепер всі руки вбоки
- Як зайчата: скоки, скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час до праці нам усім!
5.1 - Вовк вимагає пояснити на які числа можна розкласти число 7.
- Відкрийте підручник на с. 28.
а) Бесіда за малюнками завдання №1, в ході якої з’ясовується, на які числа можна розкласти число 7.
б) Коментоване виконання завдання №2
(Учень з місця пояснює, дивлячись на малюнок. На шнурочку є 7 намистинок: 6 голубих і 1 жовта. Отже, 7 – це 6 і 1. Пишу: 7=6+1. Інші учні аналогічно пояснюють 2 наступні випадки. Учні класу записують завдання в зошитах самостійно).
Врятоване ще одне звірятко!
Підсумок:
- Скільки козенят у мами? (4)
- А у Вовка? (3)
- Як ще можна утворити число 7? (7= 4+3)
5.2 А ще одне козеня ми врятуємо, якщо відгадаємо загадку, яку для нього підготував Вовк.
Сім братів віком рівні
Іменами різні. (Дні тижня)
- Давайте згадаємо назви всіх днів тижня.
- Молодці! І ще одне козенятко біжить до мами, залишивши біля вовка двох братів. А ми з вами запам’ятаємо, з яких двох чисел складається число 7. (7=5+2)
а) «Тік-Так» (Показати, як працює годинник)
б) Кругові оберти за годинниковою стрілкою і проти.
в) Рухи очима зверху – вниз.
г) «День-Ніч» (Сильно заплющити очі, відкрити).
(Діти обчислюють вирази і ставлять відповідні знаки)
Підсумок:
- Скільки у мами козенят? (6)
- А у Вовка? (1)
- Як ще можна утворити число 7? (7= 6+1)
Сірий вовк запросив на допомогу ведмедя. І вони разом склали останнє завдання. Спочатку нам потрібно назвати ці геометричні фігури:
1 |
6 |
2 |
5 |
3 |
4 |
4 |
3 |
5 |
2 |
6 |
1 |
YI. Підсумок уроку