Тема: Додавання і віднімання числа 5
Мета. На основі практичних вправ і знань про послідовність чисел у натуральному ряді розкрити прийоми додавання і віднімання 5.
Розкрити принципи укладання таблиць додавання і віднімання 5.
Розвивати логічне мислення, уяву.
Виховати товариськість, позитивне ставлення до навчання.
Обладнання. Таблиця “Додавання і віднімання числа 5, каса цифр, 2 корзинки з надрізами для предметних карток.” (На зображених предметах надрізи для цифр).
Хід уроку.
І. Організація класу.
1. Запрошую першокласників вирушити у цікаве далеке плавання по Математичному океану.
І сувора й солов’їна
Математики країна
Праця тут іде завзята,
Будем спритно рахувати,
Ледарів у нас немає,
Всі все вміють, всі все знають,
Вирушаємо у путь,
Нас цікаві речі ждуть.
2. Ознайомлення з маршрутом плавання.
- Наш корабель зупиняється у трьох великих портах: Усних обчислень, Задачному і Письмових обчислень.
Крім того, на шляху будуть острови, підводні рифи, льодові гори - айсберги. Кінцева мета плавання - бухта Зірочок.
3. Подорож.
- Приготувалися! Наш корабель піднімає вітрила. Дме попутний вітер. Наш курс - порт Усних обчислень. Ми наближаємось до острова цікавих задач.
ІІ. Усний рахунок.
1) Скільки?
2) По порядку
3) Яке число пропущене?
4) Гра «Заборонене число»
5) Гра «Так-ні»
5 пальців на руці.(Так)
2 вогники у світлофора.
У веселки 6 кольорів.
Тиждень – це 7 днів.
У трикутника – 4 сторони.
За партою 2 учні.
Задача № 1.
Каже мати - квочка:
В мене два синочки
І чотири дочки.
Скільки ж діток в квочки?
(2+4)
Задача № 2.
Три веселі киці
Грались на травиці.
Рижик теж до них прибіг.
Скільки кошенят усіх?
(3+1)
Задача № 3.
На полиці вісім книг.
Толя зняв одну із них.
Хто тепер сказати б міг.
Скільки на полиці книг?
(8-1)
6) Наближаємось до острова сусідів чисел:
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
- Яке наступне число 6, 7, 8?
- Попереднє 9, 10?
Ми в порту усних обчислень:
а) Де “заховалася” помилка?
б) Приклади на картках. Гра «розвідники»
Записати числа від меншого до більшого (числа записані на дошці в будь-якому порядку).
9, 10, 7, 5, 8, 4, 3, 6
ІІІ. Вивчення нового маршруту. Острів «Новий матеріал»
1. Робота з лічильним матеріалом.
(з паличками)
2. Робота з таблицею “Додавання і віднімання числа 5”.
3. Робота за завданням підручника.
а) На основі малюнка учні пояснюють, як складено таблицю додавання 5.
б) Аналогічно працюємо з таблицею віднімання.
- Прочитайте кожен приклад
Гра «Ланцюжок»
V. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Будем всі відпочивать.
Тож піднимем руки в гору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата - скоки - скоки!
Дев'ять! Десять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім.
4. Ознайомлення з таблицями.
Дадавання і віднімання 5
IV. Ми в порту Письмових обчислень.
1. Робота в зошиті
Ми в Задачному порту.
VII. Поглиблення раніше вивченого матеріалу.
Фізкультхвилинка
Річку зараз ми знімаємо,
Хвилі всі ми зображаємо.
Вліво, вправо нас гойднуло,
Пташка крилами змахнула.
Раз, два –всі пірнають.
3,4 –виринають.
5,6- на воді
Міцніють крильця молоді.
7, 8 – що є сили,
Всі до берега приплили.
9, 10 – розгорнулись,
Обсушились, потягнулись,
Покружляли, повертілись
І тихесенько усілись.
- А тепер з повними силами вирушаємо далі, на нашому шляху Задачний порт.
Але перш, ніж на нього зійти, ми маємо пригадати, з яких частин складається задача.
- Що означає знайти суму?
- Щоб збільшити, треба?
- Щоб зменшити треба?
- Складіть задачу за схемою.
1 команда
І - …карасів
ІІ - ?, на …>
2 команда
І - …щук
ІІ - ?, на ….<
- Запишіть самостійно розв’язання, і коли я скажу показати мені.
(Взаємоперевірка)
В) Запишіть тільки розв’язання (віршовані задачі)
Задачі - вірші.
Васильку, ти чому сердитий?
Сливі не можу полічити.
П'ять було, одну я з'їв.
Скільки мамі залишив?
(5-1)
Шість малят - дошкільнят
Стали струнко в один ряд.
Підійшов до них Панас:
Скільки зараз стало нас?
(6+1)
- Наш корабель прямує в бухту Зірочок. (В бухту корабель доставляє тих, хто працює на “відмінно”).
- Ще ми повинні виконати одне завдання.
- З яких геометричних фігур складено малюнки?
VIII. Підсумок уроку.
- Чому наш корабель не потонув під час плавання?
1 учень
Щоб водити корабель,
Щоб у небо полетіти, треба знать багато
І багато вміти.
І при цьому, і при цьому
Бо ж важлива отака -
Всім потрібна - необхідна -
Математика.
2 учень
Чому кораблі
Не сідають на міль;
А по курсу ідуть
Крізь Туман, заметіль?
А тому, що, а тому що -
Бо ж важлива отака -
Капітанам помагає -
Математика.