Тема: Додавання виду 45+7 способом округлення. Розв’язування задач, які містять змінні.
Мета: ознайомити учнів з новим прийомом додавання; вдосконалювати вміння учнів виконувати додавання способом округлення; розвивати математичну мову; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція та закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 54, завдання 299; 300)
2. Усна лічба
1) Доповніть до 12.
100; 90; 80; 70; 50; 20.
31; 32; 35; 73; 39.
44; 55; 35; 66; 22.
4. Гра «Обери»
— З кожної пари виразів випишіть вираз із меншим значенням.
17 – 9 і 12 – 3; 16 – 7 і 12 – 9; 3 + 9 і 4 + 8; 9 + 4 і 9 + 7.
— Доберіть числа, щоб рівності були правильними.
8 + = 16 + 1 |
3 + = 6 + 6 |
|
9 + 9 = + 10 |
8 + 6 = + 7 |
6. Хвилинка каліграфії (с. 55)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з деякими прийомами додавання двоцифрових чисел.
IV. Розвиток математичних умінь.
1. Робота за підручником (с. 55)
Завдання 301. Робота в групах
Гра «Швидка відповідь»
1) Доповніть кожне з чисел до 10.
2) Кожне число замініть круглим, близьким до нього.
Завдання 302. Колективне опрацювання матеріалу
— Розгляньте, як виконали додавання.
45 + 7 = 45 + 10 – 3 = 52
53 + 9 = 53 + 10 – 1 = 62
Завдання 303. Письмове виконання завдання з коментуванням
57 + 7 = 57 + 10 – 3 = 64 35 + 8 = 35 + 10 – 2 = 43
87 + 6 = 87 + 10 – 4 = 93 15 + 9 = 15 + 10 – 1 = 24
Завдання 304. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 305
Під час повторення умови один учень на дошці складає вираз та знаходить його значення.
Завдання 306
Після складання плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
V. Узагальнення й систематизація знань
17 – 9 |
4 + 7 – 9 |
16 – 9 |
5 + 9 – 6 |
13 – 4 + 9 |
13 – 7 |
12 – 5 + 81 |
У сітці було 12 кг цибулі. Першого дня продали 4 кг цибулі, а другого — 5 кг. Скільки кілограмів цибулі залишилося в сітці?
Розв’яжіть задачу двома способами.
Периметр трикутника 12 см. Довжини двох сторін 5 см і 4 см. Знайдіть довжину третьої сторони.
4. Розв’язування логічних задач
а) два трикутники;
б) трикутник і чотирикутник;
в) два чотирикутники;
г) трикутник і п’ятикутник.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чого навчалися на уроці?
— З якими прийомами обчислень ознайомилися?
VII. Домашнє завдання
С. 55, завдання 307; 308.