4 клас
Тема. Тамара Коломієць "Ялинка мого дитинства (спогади)
Мета: поліпшувати вміння свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане; поширювати знання учнів про історію свого народу, про важкі роки Другої світової війни; розвивати зв’язне мовлення, уміння швидко орієнтуватися у тексті; виховувати інтерес до історії своєї країни, любов до прекрасного.
Обладнання: смайлики, аркушики для малюнків, смайлики на паличках, тест «Наурок».
Тип уроку: урок ознайомлення з новим твором.
Література: https://naurok.com.ua/test/tamara-kolomiec-yalinka-mogo-ditinstva-605585.html, https://ukrlit.net/lesson/4klas_5/23.html,
Хід уроку
Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись.
Вліво-вправо поверніться,
Один одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
То ж сідайте. Працювати почали.
- Діти, зараз ми з вами пограємо в гру «Пошуковці». Ви отримаєте картку з текстом, уважно його прочитаєте. Потім я буду починати зачитувати початок будь-якого речення, а ви повинні його відшукати в тексті та закінчити. Речення не викрикуємо! Користуємося правилом піднятої руки.
- Діти, на дошці ви бачите слова з пропущеними буквами, вам потрібно здогадатися, що це за слово та знайти його в тексті. Будьте уважними!
Р_кла_а (реклама), св_тку_ан_я (святкування), г_р_янди (гірлянди), ат_ос_еро_ю (атмосферою), на_е_едо_ні (напередодні), заз_але_ідь (заздалегідь).
Лічилка-небувалиця
— Куди ідеш, Кудикало?
— Куди? А в Нікудикало,
На гору Неминалицю
Ловити Небувалицю.
Оту, що озивається —
Сміється-заливається.
Ловитиму-хапатиму,
Лічитиму-питатиму:
«Чи одуд, чи зозулиця?
Ховається чи жмуриться?
- Які почуття викликає у вас цей вірш? Чи вивчили б ви таку лічилку-небувалицю?
- Чи знаєте ви хто його автор? (Ні) Це Тамара Коломієць! На сьогоднішньому уроці ми з вами познайомимося з оповіданням цієї талановитої української письменниці.
- Давайте з вами дізнаємося про життя та творчість поетеси! Допоможуть нам в цьому учні-дослідники.
1. Вправа «Продовжи»
2.тФізкультхвилинка
Один, два — усі піднялись,
Повернулись, похитались.
Три, чотири — руки вгору,
В сторони і вгору знову
П'ять, шість — опустили,
І швиденько всі присіли.
Сім, вісім — всі малята
Стрибають, як жабенята.
Дев'ять, десять, — рівно стали
І за парти посідали.
- Діти, прочитайте назву оповідання. Як ви вважаєте, про що буде йти мова в оповіданні?
2. Словникова робота
- Діти, у тексті можуть зустрітися невідомі слова, давайте одразу з’ясуємо їх значення.
Вервечка – низка чого-небудь.
Витинанка – один з видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й багаті традиціії (вирізання).
- Діти, давайте почнемо читати оповідання і дізнаємося чи відповідає йому його назва. (читаємо ланцюжком, останній абзац – про себе)
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
5.лГра « Здогадайся за описом»
- Діти, зараз я буду вам зачитувати описи із тексту, а ви повинні пригадати, про кого так сказано в оповіданні.
6. Розвиток виразного та швидкого читання
- Діти, уважно прогляньте текст. Знайдіть та виразно зачитайте речення з такими словами: витинанка, муркоче, воску, мордочка. Піднімайте руку, якщо знайшли речення.
7. Робота в групах
- Діти, об’єднайтеся у 4 групи. Погляньте уважно на дошку. Тут зображено план оповідання, але він записаний у хаотичному порядку. Вам потрібно розібратися та встановити правильний порядок дій.
- Діти, згадайте, які іграшки зробила дівчинка із солом’яного паперу? Намалюйте на маленькому аркушику будь-яку іграшку з оповідання.
VI. Підсумок уроку
- Діти, з яким твором ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
- Хто його автор?
- Що здивувало вас в прочитаному оповіданні?
- Пропоную вам оцінити свою роботу та настрій на уроці за допомогою кольорових смайликів, де зелений – я добре працював і маю гарний настрій, жовтий – я працював середнє і не до кінця зрозумів, про що оповідання, червоний – мені не сподобалося оповідання, поганий настрій). Піднімайте відповідний смайлик догори.
VII.KПовідомлення домашнього завдання
- Діти, вашим домашнім завданням буде: навчитися виразно читати та переказувати текст. Також вдома вам потрібно пройти невеликий тест за посиланням на дошці.
https://naurok.com.ua/test/tamara-kolomiec-yalinka-mogo-ditinstva-605585.html
- Чи всі зрозуміли домашнє завдання?
- До зустрічі!