Однією зі сфер психологічної корекції є психологія сім’ї, яка покликана розкрити способи гармонізації сімейно-шлюбних стосунків, об’єктивні й суб’єктивні умови їх розвитку та впливу на соціалізацію індивіда.
Психологія сімейних стосунків – це складний феномен, складна психічна реальність, яка вивчає структуру стосунків у сім’ї, її аспекти життя та функціонування.
Життєвий цикл сім’ї – це історія життя сім’ї, власна динаміка; життя сім’ї, відображає повторюваність, регулярність сімейних подій.
У психології сімейних відносин виокремлюють два поняття: функціональна сім’я та дисфункціональна сім’я.
Функціональна (здорова) сім’я характеризується гнучкою ієрархічною структурою влади, чітко сформульованими сімейними правилами, сильною батьківською коаліцією, неушкодженими міжпоколінними межами. Сімейні правила відкриті і слугують позитивними орієнтирами для зростання. Чітка дистанція між поколіннями – один із компонентів у структурі добре функціонуючої сім’ї.
Дисфункціональна сім’я не забезпечує особистісного зростання кожного зі своїх членів. Для дисфункційних сімей характерними є наступні проблеми: помилковий вибір партнера (очікування, що чоловік/дружина/ нагадуватимуть батька/матір/); незавершені стосунки з батьківською сім’єю (звернення за порадою до батьків, замість того, щоб радитися один із одним під час вирішення внутрішньосімейних проблем); утрата ілюзій; переживання розгубленості; подружня зрада і загроза розлучення; цивільний шлюб як спроба уникнути відповідальності (моральної, юридичної, фінансової тощо).
Отже, сім’я проходить такі цикли (етапи):
І. Зародження сім’ї (з моменту створення
сім’ї до появи першої
дитини) ІІ. Етап появи першої
та наступних дітей
ІІІ. Етап зрілої сім’ї
(до повноліття дітей)
сім’ї
Перелік можливих питань для обговорення
– Обговоріть, що на ваш погляд, повинно бути причиною для створення сім’ї?
– Що ви сьогодні дізналися нового про любов, довіру, вірність, чесність і дружбу в стосункахміж хлопцем і дівчиною, між нареченими, між подружжям? (Для хлопця і дівчини ці поняття повинні бути орієнтиром у побудові стосунків, між нареченими вони повинні бути підставою сказати один одному «так» стосовно створення сім’ї, між чоловіком і жінкою вони забезпечують щасливе життя).
– У чому різниця між знаннями і переконанням? Які ваші знання ви хотіли б перетворитина переконання?
– Який досвід, приклад, подружнього життя ваших батьків ви помічаєте у власному житті?
– Які, на ваш погляд, основні характеристики сім’ї? Як ви гадаєте, які конкретні вчинки,кроки може зробити кожен член родини для того, щоб бути разом щасливими?
– Як Ви думаєте, завдяки чому деяким парам вдається прожити разом усе життя з любов’юодин до одного?
– Проаналізуйте разом, наскільки ваші стосунки довірливі та надійні.