Дослідницька робота учениці 2 класу.
Тема. Дихання рослин
Я дуже люблю природу. А що означає любити природу?
Я хочу сказати про ту любов, коли лежиш на галявині і спостерігаєш за тим, як пливуть хмарки і ти впізнаєш у них різні фігури. Коли дощові краплі стукають у вікно і ти чуєш музику. Любов до природи - це коли ти їдеш у поїзді і милуєшся лісами, полями, горами. При цьому жодного разу не ловиш себе на думці, що тобі нудно.
Отже, любити природу – значить помічати красу в її дрібницях, не думаючи про користь та вигоду. А ще, відчувати, що вона жива…
Так, саме жива.
Ще в дитячому садочку я дізналася про те, що рослини – це живі організми. Вони вміють рости, розмножуватись, харчуватись, відмирати, дихати.
Мої міркування були приблизно такими: «Ну те, як вони ростуть, я бачила овочі на городі, дерева в садку. Харчуються – це коли їх поливаєш і вони вбирають вологу. Розмножуються… Ми з мамою розсаджували квіти. Бачила, як рослини засихали, а значить відмирали. А як вони дихають?
Я вирішила вгамувати свою цікавість і зробити свій перший крок у дослідництві.
Об’єкт дослідження: рослини.
Мета: довести, що рослини дихають.
Завдання.
Дізнатися:
Гіпотеза: рослини дихають і мають органи дихання.
Ознайомившись із теорією про рослини, я прийшла до висновку, що рослини живі організми. Крім живлення, розмноження, росту, відмирання вони дихають і утворюють фотосинтез. Рослини дихають і вдень і вночі. А фотосинтез відбувається тільки вдень. При диханні рослини використовують кисень і виділяють вуглекислий газ. При фотосинтезі рослина, вбираючи сонячну енергію, воду та вуглекислий газ, утворює кисень, який так необхідний для інших живих організмів.
Кисень проникає в рослину через коріння, стебло та листки. Важливу роль у диханні рослин має листок. У них є продихи, які поглинають повітря. Їх можна побачити тільки під мікроскопом.
Дихання рослин залежить від росту, температури, освітлення, атмосферного тиску.
Про те, що рослини є фабрикою кисню, підтвердив ще у 18 сторіччі англійський вчений Прістлі.
Існує думка про кімнатні рослини-вампіри. Але вона хибна. Просто існують рослини, які виділяють меншу кількість кисню, а від дефіциту кисню люди почувають себе не добре. Рекомендують у квартирах розводити такі кімнатні рослини: хлорофітум, герань, орхідея, плющ, спатифіллум. Саме у них інтенсивно проходить фотосинтез.
А найкращою кисневою лабораторією є такі дерева: тополя, акація, каштан.
Частково я підтвердила теорію практикою.
Мною були проведені 3 досліди, у ході яких я дізналася:
Проаналізувавши результати дослідів, я зробила для себе висновки:
Моя гіпотеза підтвердилась. Рослини дійсно дихають. Терміну «органи дихання рослин» я не знайшла. Але я вважаю, що продихи у листку – це і є органи дихання.
Здається все дуже просто. Але все у наших руках! Залишається тільки кожному із нас стати другом природи, розсаджувати дерева та розмножувати рослини, доглядати за ними. І чистим повітрям ми забезпечені!