: Джерела вивчення історії

Про матеріал
- ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, нумізматику, геральдику, етнографію; дати визначення вищевказаних понять; - розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з’ясовувати роль речових джерел у вивченні історії; - виховувати шанобливе ставлення до історичних пам’яток.
Перегляд файлу

 

Тема: Джерела вивчення історії

Мета:

  • ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, нумізматику, геральдику, етнографію; дати визначення вищевказаних понять;
  • розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з’ясовувати  роль  речових джерел  у вивченні  історії;
  • виховувати  шанобливе  ставлення  до  історичних  пам’яток.

 

Обладнання: дошка, екран, проектор, ноутбук, підручник, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття: «історичні джерела», «археологія», «музей», «речові джерела», «писемні», «усні», «археологічні», «нумізматичні», «етнографічні», «геральдичні».

Основні дати: 1893, 1971.

Історичні особистості: Вікентій Хвойка, Борис Мозолевський.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання (картки кожному учню або зображення на екрані)

  1.  Кросворд «Знайомі терміни»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі:

По вертикалі:

2. певний проміжок часу, ознакою якого є визначні події або процеси в природі, суспільстві, науці, мистецтві.

4. відрізок часу із тисячі років

1. проміжок часу, дорівнює ста рокам

2. великий відрізок часу, більший за епоху чи період; в хронології початок літочислення, відповідна система літочислення

3. запис подій у послідовності

5. послідовність історичних подій у часі; часослів'я, опис і вивчення того, як саме відбувалися певні події в часі 

6. часова характеристика історичного процесу

 

 

  1. Співвіднесіть рік і століття (зробіть дописи або назвіть усно)

РІК

СТОЛІТТЯ

ТИСЯЧОЛІТТЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Метод «Мікрофон»

  1. Яким чином історики дізнаються про життя людей від найдавніших часів до наших днів?
  2. Що допомагає історикам отримати інформацію про події, що відбулися в давнину?

 

IV. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Історичні джерела.

     Завданням  історика  є  відтворення  картини  минулого.  Щоб дізнатися  про  події  минулого, історики звертаються до  історичних джерел.  Учені досліджують, порівнюють їх, роблять висновки.  Адже саме історичні джерела є відображенням минулого, без яких це минуле неможливо відтворити.

Розгляньте зображення… Пропоную разом пояснити, дивлячись на екран (чи на картки), що таке історичні джерела та їх види.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дизайн без назви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Групова робота з підручником та інфографічним джерелом (2 групи)

 

Ст. 27-33 підручника – прочитайте текст, дайте відповіді на питання:

І група

  1. Що таке археологія та археологічні джерела?
  2. Що таке нумізматичні, етнографічні, геральдичні джерела?

 

ІІ група

 

  1. Як відбуваються археологічні розкопки?
  2. Чому праця археологів потребує великої уваги та акуратності?

 

Слово вчителя

 

Археологічні відкриття ХІХ-ХХстоліття

 

 

 

                                  1893р 1971

           

                   Вікентій Хвойка                         Борис Мозолевський

                                

 

Відкрив трипільську культуру               Знайшов золоту пектораль

 

 

 

Музей

А яка ж подальша доля чекає речові памятки після їх вивчення? Вони передаються в музей.

Музей – установа, в якій збирають, вивчають і виставляють для огляду знаряддя праці, предмети побуту, книги, монети, документи, картини тощо.

Які ж бувають музеї і що вони збирають?

Музеї бувають різних напрямків : краєзнавчі, художні, книгодрукування, Великої Вітчизняної війни, природничі, археологічні, літературні, технічні та інші. (Вчитель пояснює напрямки)

Чому музеї називають скарбницями історії?

 

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

 

Бесіда за питаннями:

  1. Що таке історичні джерела? Які ви знаєте види історичних джерел? Поясніть їх.
  2. Що таке археологія? Які відкриття ХІХ-ХХстоліття було здійснено завдяки археологам?

 

VI. Підсумки уроку

 

VII. Домашнє завдання

1

 

docx
Додано
2 листопада 2020
Переглядів
798
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку