Екологічний проєкт: "Людина та довкілля"

Про матеріал
Сама природа вчить нас цінувати красу й мистецтво, а головне — берегти їх. Але не завжди ми можемо захистити прекрасне. Найчастіше з нашої вини — вільної або мимовільної — гинуть ліси, річки, тварини, птахи, забруднюється повітря. І це далеко не повний перелік руйнівного впливу людини на рідну природу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Екологічний проект: « Людина та довкілля»Печанівський ліцей Житомирської області Миропільська ОТГ Вчитель хімії Савчук Алла Василівна

Номер слайду 2

В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановувати майже всі доступні відновні і невідновні природні ресурси, але разом з тим забруднювати і руйнувати довкілля.

Номер слайду 3

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), із більш ніж 6 млн. відомих хімічних сполук практично використовується до 500 тис. сполук; із них біля 40 тис. мають шкідливі для людини властивості, а 12 тис. є токсичними. До кінця XX в. забруднення навколишнього середовища відходами, викидами, стічними водами всіх видів промислового виробництва, сільського господарства, комунального господарства міст набуло глобального характеру і поставило людство на грань екологічної катастрофи.

Номер слайду 4

Втручання людини у природні процеси різко зростає і може спричиняти зміну режиму ґрунтових і підземних вод у цілих регіонах, поверхневого стоку, структури ґрунтів, інтенсифікацію ерозійних процесів, активізацію геохімічних та хімічних процесів у атмосфері, гідросфері та літосфері, зміни мікроклімату тощо. Сучасна діяльність, наприклад, будівництво гідротехнічних споруд, шахт, рудників, доріг, свердловин, водойм, дамб, деформація суші ядерними вибухами, будівництво гігантських міст, обводнення і озеленення пустель, та інші повсякденні аспекти діяльності людини, вже викликали значні видимі і приховані зміни довкілля.

Номер слайду 5

В історичному плані виділяють декілька етапів зміни біосфери людством, які увінчались екологічними кризами та революціями, а саме:- вплив людства на біосферу як звичайного біологічного виду; - надінтенсивне полювання без змін екосистем у період становлення людства; - зміни екосистем внаслідок процесів, що відбуваються природнім шляхом: - випасання, посилення росту трав шляхом випалювання тощо; - інтенсифікація впливу на природу шляхом розорювання ґрунтів та вирубування лісів; - глобальні зміни всіх екологічних компонентів біосфери в цілому.

Номер слайду 6

Вплив людини на біосферу зводиться до чотирьох головних форм: - зміна структури земної поверхні (розорювання степів, вирубування лісів, меліорація, - створення штучних водойм та інші зміни режиму поверхневих вод тощо), - зміна складу біосфери, кругообігу і балансу тих речовин, які її складають (добування корисних копалин, створення відвалів, викиди різних речовин у атмосферу та водойми), зміна енергетичного, зокрема теплового, балансу окремих регіонів земної кулі і всієї планети, - зміни, які вносяться у біоту (сукупність живих організмів) внаслідок знищення деяких видів, руйнування їх природних місць існування, створення нових порід тварин та сортів рослин, переміщення їх на нові місця існування тощо.

Номер слайду 7

Поняття забруднення. Класифікація забруднень довкілля. Під забрудненням навколишнього середовища розуміють надходження в біосферу будь-яких твердих, рідких і газоподібних речовин або видів енергії (теплоти, звуку, радіоактивності і т. п.) у кількостях, що шкідливо впливають на людину, тварин і рослини як безпосередньо, так і непрямим шляхом. Безпосередньо об'єктами забруднення (акцепторами забруднених речовин) є основні компоненти екотопу (місце існування біотичного угруповання): - атмосфера, - вода, - ґрунт.

Номер слайду 8

Опосередкованими об'єктами забруднення (жертвами забруднення) є складові біогеоценозу:- рослини,- тварини,- гриби,- мікроорганізми.

Номер слайду 9

За просторовим поширенням (розміру охоплюючих територій) забруднення поділяють на: - Локальні забруднення характерні для міст, значних промислових підприємств, районів видобутку тих або інших корисних копалин, значних тваринницьких комплексів. - Регіональні забруднення охоплюють значні території й акваторії, що підлягають впливу значних промислових районів.

Номер слайду 10

Глобальні забруднення частіше всього викликаються атмосферними викидами, поширюються на великі відстані від місця свого виникнення і створюють несприятливий вплив на крупні регіони, а іноді і на всю планету.

Номер слайду 11

За джерелами виникнення забруднення поділяють на:- промислові (наприклад, SО2); - транспортні (наприклад, альдегіди вихлопів автотранспорту);- сільськогосподарські (наприклад, пестициди); - побутові (наприклад, синтетичні мийних засобів).

Номер слайду 12

Джерела забруднення. Джерела забруднення дуже різноманітні: серед них не тільки промислові підприємства і паливно-енергетичний комплекс, але і побутові відходи, відходи тваринництва, транспорту, а також хімічні речовини, які людина цілеспрямовано вводить до екосистеми для захисту корисних продуцентів і консументів від шкідників, хвороб і бур'янів.

Номер слайду 13

Серед інгредієнтів забруднення - тисячі хімічних сполук, особливо важкі метали та оксиди, токсичні речовини та аерозолі. Різні джерела викидів можуть бути однаковими за складом і характером забруднюючих речовин. Так вуглеводні надходять у атмосферу і при спалюванні палива, і від нафтопереробної промисловості, і від газовидобувної промисловості..

Номер слайду 14

Джерела забруднюючих речовин різноманітні, також багаточисельні види відходів і характер їхнього впливу на компоненти біосфери. Біосфера забруднюється твердими відходами, газовими викидами і стічними водами металургійних, металообробних і машинобудівних заводів. Величезної шкоди завдають водяним ресурсам стічні води целюлозно-паперової, харчової, деревообробної, нафтохімічної промисловості.

Номер слайду 15

Розвиток автомобільного транспорту призвів до забруднення атмосфери міст і транспортних комунікацій важкими металами і токсичними вуглеводнями, а постійне зростання масштабів морських перевезень викликало майже повсюдне забруднення морів і океанів нафтою і нафтопродуктами. Масове застосування мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин призвело до появи отрутохімікатів в атмосфері, ґрунтах і природних водах, забрудненню біогенними елементами водойм, водотоків і сільськогосподарської продукції (нітрати, пестициди і т. п.).

Номер слайду 16

До основних антропогенних забруднювачів довкілля належать: - речовини, що викидаються промисловими підприємствами; - нафта та нафтопродукти; - пестициди; - мінеральні добрива;

Номер слайду 17

- шуми від виробництв, транспорту;- іонізуюче випромінювання;- вібрації;- світло-теплові впливи.

Номер слайду 18

Найпоширенішими шкідливими газовими забруднювачами є: - оксиди сульфуру (сірки) - SO2, SO3; - сірководень (Н2 S); -сірковуглець (СS2); -оксиди нітрогену (азоту) - Nox; - бензапірен; - аміак; -сполуки хлору; - сполуки фтору; - сірководень; - вуглеводні; -синтетичні поверхнево-активні речовини; - канцерогени; -важкі метали; - оксиди карбону (вуглецю) - СО, СО2.

Номер слайду 19

Ми часто згадуємо в розмові слово «природа». І у кожної людини це слово викликає тільки приємні асоціації та спогади: луки з польовими квітами, білокорі берізки, чисті струмочки й озера, ліси з передзвоном пташиних голосів. Сама природа вчить нас цінувати красу й мистецтво, а головне — берегти їх. Але не завжди ми можемо захистити прекрасне. Найчастіше з нашої вини — вільної або мимовільної — гинуть ліси, річки, тварини, птахи, забруднюється повітря. І це далеко не повний перелік руйнівного впливу людини на рідну природу. Гублячи природу, людина не усвідомлює, що гине сама. Адже її здоров’я і добра доля залежать від навколишнього середовища. Тому кожен з нас зобов’язаний завжди пам’ятати про це, повинен вміти бути вдячним. Тож, будемо берегти природу — кожен в міру своїх сил і можливостей. Ми маємо піклуватися про майбутнє нового покоління. Хотілося б, щоб і воно могло побачити й оцінити цю незрівнянну красу матінки-природи.

Номер слайду 20

Зима Як не любити зими сніжно-синьої на Україні моїй, саду старого в пухнастому інеї, сивих, веселих завій? Як не любити весни многошумної, меду пахучих суцвіть, як не любити роботи розумної, праці, що дух веселить? Максим Рильський

Номер слайду 21

Дякую за увагу!!!Дякую за увагу!

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Презентації
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
1 березня 2023
Переглядів
821
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку