Експерименти в економіці у 1950 - х на початку 1960 - х років.

Про матеріал
Після Другої світової війни Україна опинилася в руїнах. Важка промисловість, яка була зруйнована німецькою окупацією, потребувала масштабної відбудови, а сільське господарство, яке зазнало значних втрат, - реорганізації. Крім того, "холодна війна" і гонка озброєнь змушували Радянський Союз, а відповідно й Україну, спрямовувати значні ресурси на розвиток військової промисловості. Саме ці фактори формували умови для розвитку української економіки протягом повоєнного десятиліття та наступних десятиліть.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Експерименти в економіці у 1950 –х на початку 1960 – х років. Підготувала: Нєдова В. В.

Номер слайду 2

План1. децентралізація управління промисловістю.2. Розвиток базових галузей промисловості.3. стан сільського господарства.

Номер слайду 3

Повторення та систематизація. Які особливості і результати відбудови промисловості в першому повоєнному десятилітті?Яким було становище сільського господарства України після війни?Як «холодна війна» вплинула на розвиток української економіки?

Номер слайду 4

Відбудова та розвиток української економіки після Другої світової війни. Після Другої світової війни Україна опинилася в руїнах. Важка промисловість, яка була зруйнована німецькою окупацією, потребувала масштабної відбудови, а сільське господарство, яке зазнало значних втрат, - реорганізації. Крім того, "холодна війна" і гонка озброєнь змушували Радянський Союз, а відповідно й Україну, спрямовувати значні ресурси на розвиток військової промисловості. Саме ці фактори формували умови для розвитку української економіки протягом повоєнного десятиліття та наступних десятиліть.

Номер слайду 5

Особливості відбудови промисловості1 Повоєнна відбудова. Відбудова промисловості в першому повоєнному десятилітті була пріоритетом для Радянського Союзу. Величезні ресурси були спрямовані на відновлення зруйнованих заводів і фабрик, зокрема в Україні, яка була одним з ключових індустріальних центрів СРСР. Однак, ця відбудова відбувалася в умовах жорсткої централізації і контролю з боку Москви.2 Військово-промисловий комплекс"Холодна війна" стала стимулом для розвитку військової промисловості в Україні. У республіці активно будувалися підприємства, які виробляли ракетно-космічну, авіаційну, суднобудівну, бронетанкову та радіоелектронну техніку. Це призвело до створення потужного військово-промислового комплексу, який відігравав ключову роль в обороні Радянського Союзу.3 Структурні зміни. Відбудова промисловості супроводжувалася структурними змінами. Зростало значення важкої промисловості, яка виробляла сировину та обладнання для військово-промислового комплексу. В Україні будувалися нові шахти, електростанції, заводи важкого машинобудування. Це призводило до посилення екологічних проблем, наприклад, через будівництво гідроелектростанцій на Дніпрі.4 Досягнення НТРВпровадження досягнень науково-технічної революції (НТР) також стало важливим фактором розвитку української економіки. Хоча основні ресурси йшли на розвиток військової промисловості, в Україні все ж таки почали з'являтися нові технології, як в машинобудуванні (кукурудзозбиральні комбайни, нові металорізальні верстати), так і в інших галузях.

Номер слайду 6

Децентралізація управління промисловістю11953 р. Початок децентралізації, пов'язаної з розширенням прав республіканських органів управління. Створення союзно-республіканських міністерств чорної металургії, вугільної, паперової та деревообробної, текстильної, легкої промисловості, зв'язку та республіканського міністерства автомобільного транспорту.21957 р. Реформа, що передбачала передачу деяких функцій центральних органів управління місцевим органам. Ліквідація більшості галузевих міністерств, як союзних, так і республіканських. Залишились лише підприємства військового комплексу та енергетична система.31957-1965 рр. Впровадження територіального принципу управління економікою через Ради народного господарства (раднаргоспи). Спочатку створено 11 економічних районів (і 11 раднаргоспів), а в 1960 році – 14. Київський раднаргосп об'єднував 5 областей.41962 р. Зменшення кількості економічних районів до 7, а наступного року – до 3.51965 р. Ліквідація раднаргоспів. Відновлення діяльності 10 міністерств в Україні.

Номер слайду 7

Результати децентралізаціїПозитивніЗбільшення питомої ваги республіканської промисловості в Україні (з 35 % у 1953 році до 76 % у 1956 році). Можливість для УРСР самостійно формувати свій бюджет, вирішувати питання матеріально-технічного постачання та використовувати капіталовкладення. Обмежена господарська самостійність регіонів. НегативніНезначне зростання продукції промисловості (менше 9% щорічно). Зменшення національного доходу в республіці через постійне фінансування нового промислового будівництва. Зниження продуктивності праці робітників. Сповільнення темпів розвитку галузей, що виробляли товари народного споживання. Низький рівень виробництва продукції на душу населення в Україні та низький життєвий рівень українців. У чому зміст децентралізації? Коли її було започатковано?Що таке раднаргоспи? Які переваги отримали регіони завдяки децентралізації?Чому результати децентралізації були суперечливі?

Номер слайду 8

1. Куди першочергово впроваджували досягнення НТР? Чому?2. Яка галузь промисловості була пріоритетною для фінансування? Чому?3. Наведіть приклади розвитку транспортної інфраструктури в Україні.1. Опрацюйте свідчення очевидця подій та фотофакт. Як вони пов’язані з приказкою«Господарювати треба з розумом»?2. За допомогою інтернет-ресурсів дослідіть, які ще екологічні проблеми спричинило бездумне господарювання.

Номер слайду 9

Стан сільського господарства після війни. Відновлення. На початку 1950-х років українське село зазнало величезних втрат від війни і потребувало відбудови. Радянська влада запровадила заходи для стимулювання сільськогосподарського виробництва: зменшила планові показники для колгоспів, анулювала заборгованість, підвищила закупівельні ціни та виплати за трудодень. Ліквідація МТСУ 1958 році було ліквідовано машинно-тракторні станції (МТС), передавши їхню техніку колгоспам. Однак, колгоспи мали викуповувати техніку власним коштом, що стало великим економічним тягарем і призвело до укрупнення колгоспів. Надпрограми. Радянська влада ініціювала низку надпрограм для розвитку сільського господарства, таких як освоєння цілинних земель в Казахстані, Уралі, Алтаю та півдні Сибіру, та кампанія з масового вирощування кукурудзи. Ці програми мали на меті збільшити виробництво зерна та інших сільськогосподарських продуктів. Наслідки. Більшість надпрограм не дали очікуваних результатів, оскільки їхнє виконання не враховувало місцевих умов. Виробництво сільськогосподарської продукції зростало за рахунок розширення посівних площ, а не за рахунок впровадження новітніх технологій.

Номер слайду 10

Наслідки надпрограм для сільського господарства. Освоєння цілинних земель. Освоєння цілинних земель спричинило значне виснаження ґрунтів. З України було відправлено тисячі тракторів та робітників, але не всі повернулися додому. Кукурудзяна кампанія. Масове вирощування кукурудзи призвело до зменшення посівів інших культур, що спричинило неврожай. СРСР почав закуповувати зерно в США та Канаді, що стало звичним явищем. Екстенсивний шлях розвитку. Зростання виробництва сільськогосподарської продукції досягалося за рахунок розширення посівних площ, а не за рахунок впровадження новітніх технологій та підвищення продуктивності праці.

Номер слайду 11

Вплив "холодної війни" на економіку України. Військова промисловість. Головним напрямком розвитку української економіки в умовах "холодної війни" стала військова промисловість. Ракетно-космічна, авіаційна, суднобудівна, бронетанкова та радіоелектронна галузі отримали пріоритетне фінансування. Це призвело до швидкого зростання військово-промислового комплексу, але також до перекосів у розвитку інших галузей. Фінансування. Значні кошти були спрямовані на розвиток військової промисловості, що обмежувало можливості для розвитку інших галузей. Українська економіка стала залежною від військових замовлень, що негативно вплинуло на її диверсифікацію.Індустріалізація"Холодна війна" пришвидшила індустріалізацію в Україні. Будувалися нові підприємства, розвивалися нові технології, але це відбувалося за рахунок екологічних проблем, зниження рівня життя населення, та перекосів в розвитку галузей. Атомна енергетика"Холодна війна" призвела до розвитку атомної енергетики в Україні. Будувалися атомні електростанції, але це створювало нові екологічні ризики та загрозу для здоров'я населення.

Номер слайду 12

Наслідки для української економіки. Галузь. Вплив "холодної війни"Наслідки. Військова промисловість. Швидкий розвиток. Перекоси в розвитку інших галузей. Сільське господарство. Негативний вплив (особливо через надпрограми)Зменшення виробництва сільськогосподарської продукції, нестача продовольстваІндустріалізація. Прискорення. Екологічні проблеми, зниження рівня життя населення. Атомна енергетика. Розширення. Екологічні ризики та загроза для здоров'я населення. Економічна залежність. Збільшення. Недостатня диверсифікація економіки, перетворення на "військовий завод"

Номер слайду 13

1. Які кроки радянської влади у 1950-х роках сприяли розвитку сільського господарства в Україні, а які — його гальмували?2. Доведіть, що під час «відлиги» тривав наступ на особисті присадибні господарства.3. Що таке надпрограми? До реалізації яких надпрограм було втягнуто Україну?

Номер слайду 14

Домашнє завдання. Поясніть значення понять: воєнно-промисловий комплекс, децентралізація, раднаргоспи. Аргументовано доведіть твердження: «Реалізація хрущовських надпрограм здійсню- валася за рахунок людських і матеріальних ресурсів Української РСР». Під час децентралізації відбулося економічне районування Української РСР. У 1957 році було виокремлено 11 економічних районів, а в 1963 році їх було укрупнено до трьох. А) За допомогою інтернет-ресурсів дізнайтеся, які області входили до Донецько- Придніпровського, Південно-Західного і Південного економічних районів. Б) Проаналізуйте дані таблиці. Визначте особливості кожного з економічних районів.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Прибитько Іван Олександрович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
31 липня
Переглядів
417
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку