Електрорушійна сила. Закон Ома для повного кола.

Про матеріал
Викладання теоретичного матеріалу разом зі слайдами,розкрити зміст електрорушійної сили; сформулювати закон Ома для повного кола та використати його для розв'язування задач.
Перегляд файлу

 

Електрорушійна сила. Закон Ома для повного  кола.


 

 

План

 

 

 

Щоб розібратися чи достатньо цих умов, для виникнення струму в провіднику розглянемо фізичні моделі, які допоможуть глибше зрозуміти природу струму.

Дослід1.Кульки лежать нерухомо на горизонтальному жолобі.На кульки діє гравітаційне поле Землі з силою тяжіння, подібно до того як електричне поле діє з кулонівською силою на заряджені частинки в провіднику.

Кульки не рухаються.Що потрібно зробити, щоб вони почали рухатись під дією тяжіння?(Створити різницю рівнів між кінцями жолоба).

Тоді кулька матиме різну потенціальну енергію в різних місцях жолоба, і рухатиметься в бік меншого значення потенціальної енергії

 

 

 

Дослід 2.Два електрометри; провідник з ізольованою ручкою; скляна паличка; папір.

Як створити струм між двома кулями?(Потрібно одній з куль надати енергії (потенціалу) передавши їй заряд і з’єднати кулі провідником). Або обом кулям надати різного за величиною зарядів. Струм матиме напрям у бік меншого потенціалу

 

 Щоб струм знайшов споживача – необхідне електричне коло. Що ми називаємо електричним колом? Електричною схемою? (слайд 6),(учні дають відповіді на поставлені запитання)

 

Дослід 3. Кулька, скотившись похилим жолобом на стіл, швидко зупиняється і струм між кулями, після з’єднання їх провідником,  швидко зникає.  Проте лампочка, при замиканні  ваших електричних кіл, світиться  як  завгодно довго.

Як зробити так, щоб кулька постійно рухалась жолобом? А струм постійно існував у провіднику. (учні висловлюють свої думки,а висновок наступний: як тільки кулька скочується, їй потрібно швидко переміщувати на старт, аналогічну роботу потрібно виконувати із електронами).

Але дану роботу не може виконувати сила тяжіння чи електрична сила, адже кулька має рухатися в бік до більшої енергії, а заряд до більшого потенціалу. Цю роботу виконують сторонні сили

 

Види джерел струму

 

 

Дослід №4.Демонстрація роботи різних джерел струму:

  1. Хімічні 

Овочі – хімічні джерела струму:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Світлові

  1. Теплові  (при нагріванні термопари полум’ям свічки, гальванометр покаже наявність струму).
  2. Механічні  (створення струму при обертанні ручки електрофорної машини).
  3. Магнітні  (в котушці замкнутій на гальванометрі виникає струм при розміщенні її у змінному магнітному полі,  наприклад,  при русі постійного магніта в котушці)

Отже, сторонні сили виконують роботу струму у внутрішньому та зовнішньому колах.

Астзовнвн,поділимо на q

Астзовн + Авн(1)

 q         qq

 

 

У формулі (1  - електрорушійна сила джерела (е.р.с.)

 

= IR-спад напруги на зовнішній ділянцікола


= Ir-спад напруги на внутрішній ділянцікола
 

Тоді, сума спадів напруг на зовнішній та внутрішній ділянці кола дорівнює електрорушійній силі.

 

 

 

(2)

 

Перетворюємо формулу (2) і отримуємо закон Ома для повного кола:

сила струму в замкненому електричному колі прямо пропорційна електрорушійній силі джерела струму й обернено пропорційна повному опору кола.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Матеріали до уроків
Додано
5 травня 2022
Переглядів
2511
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку