Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Хімічні властивості речовин. Лабораторний дослід №3 «Проведення хімічних реакцій». Клас 7

Про матеріал
Розробка уроку "Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Хімічні властивості речовин. Лабораторний дослід №3 «Проведення хімічних реакцій». Цілі уроку: навчальні (дидактичні): розширити та поглибити знання про фізичні та хімічні явища, з´ясувати їх істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з´ясувати ознаки та умови перебігу хімічних реакцій; виховні: сприяти формуванню пізнавальної зацікавленості предметом; сприяти в ході уроку формуванню комунікативної та інформаційної компетенції. розвиваючі: сприяти формуванню умінь виділяти загальні і суттєві ознаки і властивості; умінь побачити проблему і знайти шляхи її вирішення; умінь застосовувати отримані знання на практиці і оцінювати результати виконаних дій; продовжити розвиток самостійності, уміння працювати в колективі. практичні: формувати вміння спостерігати й фіксувати результати дослідів.
Перегляд файлу

 

                                              Урок №22.

 

Тема

 

 

 

 

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Хімічні властивості речовин.

Лабораторний дослід №3 «Проведення хімічних реакцій».

Клас 7

Назва навчальної програми.

Нова навчальна програма, затверджена  наказом Міністерства № 664

від 26.06.2012 року зі змінами, затвердженими наказом Міністерства № 585  від 29.05.2015.

Компетенції учнів на уроці

Комунікативна, інформаційна.

Цілі уроку:

 

навчальні (дидактичні):

розширити та поглибити знання про фізичні та хімічні явища, з´ясувати їх істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з´ясувати ознаки та умови перебігу хімічних реакцій; виховні:

сприяти формуванню пізнавальної зацікавленості предметом;

сприяти в ході уроку формуванню комунікативної та інформаційної компетенції.

розвиваючі:

сприяти формуванню умінь виділяти загальні і суттєві ознаки і властивості; умінь побачити проблему і знайти шляхи її вирішення; умінь застосовувати отримані знання на практиці і оцінювати результати виконаних дій; продовжити розвиток самостійності, уміння працювати в колективі.

практичні:

формувати  вміння спостерігати й фіксувати результати дослідів.

 

Тип уроку: 

Вивчення нового матеріалу.

Методи:

інформаційно-рецептивні:

словесні: бесіда;

наочні: робота з роздатковим матеріалом, демонстрація відеофрагментів;

репродуктивні:  робота біля дошки, робота в зошитах;

проблемно-пошукові: проблемні питання до демонстративних дослідів;

інтерактивні : робота в групах.

Форми:

 фронтальні, індивідуальні, розповідь, лабораторні досліди,    самостійна робота.

 

 

Обладнання:

 

 

 

Засоби наочності:

 

Технічні засоби:   

    Дидактичні та методичні матеріали:                

лабораторний штатив, пробірки, спиртівка, скляна трубка, металевий пінцет, цукор, оцтова  кислота, розчин соди, каталізатор, натрій гідроксид, розчин мідного купоросу, хлоридна кислота , фенолфталеїн.

 

демонстраційний експеримент, презентація «Фізичні та

хімічні явища», відеофрагмент «Вулкан».

 

мультимедійний проектор, комп’ютер.

 

 

 

1.Хімія 7 клас. Попель, Крикля – підручник.

2.Навігатор уроку.

3.Індивідуальні картки з завданнями.

4.Папки «Фізичні та хімічні явища».

5.Конверти з індивідуальним д/з.

 

         Структура    уроку:

І. Організація класу                                                  (2 хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань                                (7 хв.)

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності                    (3 хв.)

ІV. Вивчення нового матеріалу                               (15 хв.)

V. Закріплення                                                          (10 хв.)

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія                                (6 хв.)

VІІ. Домашнє завдання                                             (2 хв.)

 

 

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     ХІД УРОКУ

Форми роботи

І . Організаційний момент. Коментар навігатору уроку.

(Додаток 3).

Мета етапу: створити сприятливий психологічний клімат на уроці.

Діяльність вчителя:

Вітає дітей. Перевіряє готовність учнів та обладнання до уроку.

Діяльність учнів:

Вітають вчителя. Демонструють готовність до уроку, посідають місця в групах.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Мета етапу:  Створення навчально-проблемної ситуації, що вводить учнів в предмет вивчення майбутньої теми.

( Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий»).

Прогнозований результат етапу:

учні усвідомлюють, чому і для чого їм потрібно вивчати дану тему, що саме їм доведеться вивчити і освоїти, яка основна задача майбутньої роботи.

Вчитель: 1. Скажіть, а яке відношення ця пісня має до нашого уроку?

Прогнозовані і відповіді учнів:

1.В пісні перераховуються фізичні явища («реве та стогне», «хвилі підійма», «верби гне», та ін.)

2.Пісня є духовним символом українського народу.

Притча про камінь.

II. Мотивація навчальної діяльності. Формулювання теми і завдань уроку.

Мета етапу:

  • викликати інтерес, допомогти учням згадати те, що вони знають;
  • Забезпечити розуміння учнями змісту діяльності, того, чого вони повинні досягти на уроці, чого чекає від них учитель.

Діяльність вчителя:

Демонструє  досліди, ставить проблемне питання.

  1. Що відбувається зі скляною трубкою під час її нагрівання?
  2. За допомогою якої речовини цукор не плавиться,

а горить?

 

 

Діяльність учнів:

Учні за допомогою вчителя формулюють тему і мету уроку, заповнюють навігатор уроку.

 

 Учитель формулює тему і завдання уроку.

 

 

 

 

 

 

Прогнозований результат етапу:

 учні згадують  те, що вони знають;

розуміють зміст діяльності, те, чого вони повинні досягти на уроці, чого чекає від них учитель.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Явища – будь-які зміни, що відбуваються в світі.

Бувають явища природні, історичні, суспільні і інші. Зміни, що відбуваються з речовинами в природі називаються природними.

 

 

 

 

 

 

 

 

Діяльність учнів:

Знаходять у підручниках приклади фізичних та хімічних явищ, формулюють поняття.

2.Поняття про фізичні явища.

Явища, під час перебігу яких речовина залишається незмінною.

Відбуваються без утворення нових речовин, їх супроводжує зміна форми тіла, агрегатного стану речовини, переміщення речовин і тіл у просторі.

Приклади фізичних явищ.

3.Поняття про хімічні явища.

Явища, під час яких відбувається перетворення речовин.

Приклади хімічних явищ.

4.Хімічні реакції.

 

 

5.Ознаки хімічних реакцій:

-поява запаху;

-зміна кольору;

-випадінні чи розчинення осаду;

-виділення тепла та світла;

-виділення газу.

6.Інструктаж із безпеки життєдіяльності.

Лабораторний дослід №3

«Проведення хімічних реакцій».

1.До розчину соди (1мл) додайте обережно! розчин хлоридної кислоти. Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

2. До розчину мідного купоросу (1 мл) додайте розчин натрію гідроксиду. Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

3.Налийте в пробірку 1-2 мл розчину лугу, додайте декілька краплин розчину фенолфталеїну. Що спостерігаємо? Обережно додайте розчин хлоридної кислоти.

Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

4.Зробіть висновок, які явища ви спостерігали? Чому?

Фізхвилинка.

Мета етапу: профілактика стомлюваності  і перенапруги в ході уроку.

Діяльність вчителя: демонструє відео з вправами.

Діяльність учнів: виконують вправи.

 

 

 

ІV. Закріплення.

Мета етапу:

Забезпечити узагальнення матеріалу, досягнення результатів уроку.

Діяльність вчителя:

Учитель знайомить з практичним завданням.

Діяльність учнів:

Виконують практичні завдання.

1.Гра «Відправ лист». (Додаток 1).

2.Гра «Уважний хімік». (Додаток 2).

V. Підсумки уроку.

Мета етапу:

  • закріпити і скорегувати засвоєне;
  • встановити зв'язки між тим, що вже відомо і тим, що потрібно засвоїти, навчитись у майбутньому.

Діяльність вчителя:

Підводить підсумки діяльності, демонструє відеофрагмент «Вулкан».    

VІ.   Оцінювання .

VІІ. Рефлексія.

Мета етапу:

вираз почуттів, що виникли в учнів протягом уроку.

Діяльність вчителя:

Учитель починає речення,а учні його закінчують.

Сьогодні я дізнався ...

Було цікаво ...

Було важко ...

Мене здивувало ...

Мені захотілося ...

 

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити визначення в робочому зошиті, опрацювати параграф 13, виконати письмово в зошитах вправи 1-4, виконати  індивідуальні завдання «Аукціон д/з».

 

Список використаних джерел.

1.Лашевська А.А. Хімія: 7 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2007. – 200с.: іл.

2.Попель П.П., Крикля Л.С. Хімія: 7 кл.: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Видавничий центр « Академія». 2008.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гра «Відправ лист».

На дошці закріплені папки з надписами «Фізичні явища»,

«Хімічні явища».

Учні дають назву своїй групі.

Кожній групі видано перелік явищ, які треба розподілити

у відповідні конверти, а потім відправити у папки на дошці.

Завдання для групи №1.

1.Ковка заліза.

2.Скисання молока.

3.Ржавління заліза.

4.Кипіння води.

Завдання для групи №2.

1.Випаровування води.

2.Жарка м’яса.

3.Плавління скла.

4.Гасіння соди.

       Завдання для групи №3.

       1.Набухання каучуку.

       2.Іде дощ.

       3.Плавління заліза.

       4.Потемніння срібла.

       Завдання для групи №4.

       1.Скисання соку.

       2.Горіння деревини.

       3.Рух автомобіля.

       4.Плавління льоду.

       Завдання для групи №5.

       1.Проходження електричного струму в металах.

       2.Поширення запаху в повітрі.

       3.Пожежа.

       4.Притягування металу магнітом.

       Завдання для групи №6.

       1.Розклад води електричним струмом.

       2.Виробництво фаршу.

       3.Падіння каміння.

       4.Горіння спирту.

 

 

 

 

 

 

 

      

        Гра «Уважний хімік» (Так чи ні).

  1. При фізичних явищах не відбувається перетворення речовин.(Так).
  2. Горіння паперу-це фізичне явище.(Ні).
  3. Прасування білизни-це хімічне явище.(Ні).
  4. При хімічних явищах відбувається перетворення речовин.(Так).
  5. Випадіння осаду свідчить про хімічне явище.(Так).
  6. Зміна агрегатного стану -це хімічне явище.(Ні).

 

 

       Навігатор уроку.

 

     

Тема уроку_____________________________________

Мета уроку_____________________________________

Порядок роботи:

Лабораторний дослід

(5 балів)

Відправ лист

(2 бали)

Уважний хімік

(3 бали)

Загальна активність на уроці (2 бали)

 

 

 

 

Загальна кількість балів

 

 

1. Лабораторний дослід №3 «Проведення хімічних реакцій».

1.До розчину соди (1мл) додайте обережно! розчин хлоридної кислоти. Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

2. До розчину мідного купоросу (1 мл) додайте розчин натрію гідроксиду. Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

3.Налийте в пробірку 1-2 мл розчину лугу, додайте декілька краплин розчину фенолфталеїну. Що спостерігаємо? Обережно додайте розчин хлоридної кислоти.

Що спостерігаємо? Результати записати в таблицю.

№ досліду

спостереження

явище

1.

 

 

2.

 

 

3.

 

 

 

2.Гра « Відправ лист». За кожну вірну відповідь-0,5 бали( всього 2 бали).

3.Гра «Уважний хімік». За кожну вірну відповідь-0,5 бали( всього 3 бали).

 

        

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бесіда

 

 

 

 

 

 

 

Бесіда

 

 

 

 

 

 

Аналіз тексту пісні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бесіда

Демонстративний експеримент

 

 

 

Запис

у навігаторі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мозковий штурм»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запис

у зошиті

 

 

Робота з

підручником

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Експеримент

 

 

Заповнення

таблиці

 

 

заповнення

навігатору

 

 

 

записи в

зошиті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота

в групах,

фронтальна

робота

 

 

 

 

 

 

 

 

Підрахунок

балів

 

 

 

запис

у навігаторі,

обговорення

 

 

 

 

 

Відповіді на питання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
15 серпня 2023
Переглядів
785
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку