◤
§ Необоротним називається фізичний процес, який може мимовільно протікати тільки в одному визначеному напрямку.
§ У зворотному напрямку такі процеси можуть протікати тільки як одна з ланок складнішого процесу.
§◤ Математично незворотність механічних процесів виражається в тому, що рівняння руху макроскопічних тіл змінюється зі зміною знака часу: вони не інваріантні при заміні t на -t. При цьому прискорення і сили, що залежать від відстані, не змінюють свої знаки. Знак при заміні t на -t змінюється у швидкості. Відповідно змінює знак сила, що залежить від швидкості, — сила тертя. Саме тому при вчиненні роботи силами тертя кінетична енергія тіла необоротно переходить у внутрішню.
частина енергії розсіюється за рахунок випромінювання, тертя і т. д. Наприклад, тепло, як відомо, завжди переходить від більш гарячого тіла більш холодному — це найбільш типовий приклад ◤ незворотного процесу (хоча зворотний перехід не суперечить закону збереження енергії).
протікати практично однаково як у прямому, так і у «зворотному» напрямі в часі — як у фільмі, що показують у зворотному порядку (від кінця до початку). Такі явища ◤ називають оборотними.
◤
§ Теплові явища. Серед теплових явищ також є оборотні. Наприклад, під час адіабатного стиснення або розширення газу (тобто за відсутності теплопередачі) газ поводиться подібно пружині: якщо натиснути на поршень, під яким міститься газ у теплоізольованій циліндричній посудині,
§ а потім відпустити поршень, він почне коливатися — як вантаж, що підвішено до пружини.
◤
§ Однак ті теплові явища, у яких істотну роль відіграє теплопередача, явно необоротні, тому що поті|« тепла спрямований завжди в один бік — від гарячого тіла до холодного.
§ Можна було б заперечити, що домашній холодильник здійснює передачу тепла у «зворотному» напрямі — від холодного тіла до гарячого Теплові двигуни, холодильники і кондиціонери. Але ◤ для цього, як ми бачили, необхідно виконувати роботу
§ Необоротність реальних процесів. Оскільки тертя або теплопередача певною мірою присутні в будь-якому процесі, усі процеси, що відбуваються в природі, є ◤ необоротними. Наприклад, коливання вантажу, підвішеного на нитці чи пружині, зрештою все ж таки загасають.