Тема: «Формули коренів квадратного рівняння»
Мета: удосконалити вміння розв’язувати квадратні рівняння за допомогою формул коренів квадратного рівняння; сформувати вміння розв’язувати квадратні рівняння з парним другим коефіцієнтом;
розвивати вміння проводити аналогії, порівняння, логічне мислення .
Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.
Обладнання та наочність: картки, таблиця « Формули коренів квадратного рівняння», підручник.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання з учнями, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
«Інтелектуальна розминка»
1.Назвіть перший, другий коефіцієнти і вільний член квадратного рівняння:
3х2+7х-8=0
х2-11х+2=0
х+х2=1
х2-5=0
5х=х2-4
5х2-6х+1=0
3х+18-х2=0
100х2- 63=160 х
2.З першого завдання відберіть квадратні рівняння у яких другий коефіцієнт є парним числом.
ІІІ. Удосконалення знань та вмінь
Сьогодні на уроці розв’яжемо квадратні рівняння , другий коефіцієнт яких є парним числом.
Яке число називається парним? ( b=2k).
Формули коренів квадратного рівняння, другий коефіцієнт якого є парним числом.
! Якщо другий коефіцієнт рівняння ax2+bx+c=0є парним числом ,тобто b=2k,то для знаходження розв’язків рівняння можна скористатися формулами x= ,де D1= k2-ac.
Наприклад.3х2+10 х+3=0
a=3, b=10,c=3, b- парне число
D1=2-ac, D1=52-3∙3=25-9=16, D1>0, рівняння має два корені,отже
х1= =; х2= =.
Фронтальна робота « Мозковий штурм»
1.З-поміж наведених рівнянь виберіть ті, які зручно розв’язати за допомогою формул коренів квадратного рівняння, другий коефіцієнт якого є парним числом:а) х2-22х-23=0; б) 32х+3х2+80=0; в)3х+18-х2=0; г)24-5х2-26 х=0;
д)3х2-10-13х=0; е)100х2+63=160х;ж) 4х2+4х+1=0;з) 4х2+1=2х.
2. Розв’яжіть рівняння вибрані в першому завданні.
х2-22х-23=0
24-5х2-26х=0
100х2+63=160х
4х2+4х+1=0
4х2+1=2х.
Робота в парах (виконати завдання картках з друкованою основою)
Заповніть таблицю,де a,b,c-коефіцієнти квадратного рівняння ax2+bx+c=0, D – його дискримінант, x1, x2-корені.
Рівняння |
a |
b |
c |
D |
x1 |
x2 |
3х2-13х+14=0 |
|
|
|
|
|
|
4x2+x=33 |
|
|
|
|
|
|
1-6x+5x2=0 |
|
|
|
|
|
|
Розв’язування задач за допомогою квадратних рівнянь.
Задача 1. Знайдіть натуральне число, квадрат якого на 56 більший , ніж саме число.(Відповідь: 8)
Задача 2.Подайте число 120 у вигляді добутку двох чисел, одне з яких на 2 менше від другого.(Відповідь: 10і 12; або -10 і -12).
IV. Домашнє завдання.
V. Підсумки уроку
Це корисно знати .
Нестандартні прийоми розв’язання квадратних рівнянь.
ax2+bx+c=0
Спосіб «коефіцієнтів»
1)Якщо a+b+c=0, х1=1;х2=
2) якщо b=a+c, х1=-1,х2=-