Формування алгоритмічного мислення молодших школярів на уроках математики в початковій школі
Зміна статусу математики як навчального предмета у загальноосвітній школі пов'язується, насамперед, із розширенням змісту математичної освіти, що дозволяє реалізувати принцип індивідуалізації та диференціації навчання, а також - із зменшенням навчального часу на математичні дисципліни, що призводить до зниження рівня математичної підготовки певної частини випускників шкіл, який спостерігається останніми роками під час вступних тестових іспитів до вищих навчальних закладів (ВНЗ). Серед основних помилок, яких припускаються вступники до ВНЗ, можна зазначити, передусім, неглибокі, поверхові знання теоретичного матеріалу, невміння вибирати потрібний спосіб розв'язування тестового завдання, низький рівень обчислювальної культури.
Упровадження державних стандартів освіти, в яких викладено новий підхід до навчання у загальноосвітній школі, передбачає пошук методів і прийомів, спрямованих на підвищення якості навчання окремих предметів.
На сучасному етапі дедалі більшого значення набуває формування творчої ініціативної особистості. За висловом Л.М.Толстого, знання тільки тоді знання, коли набуті зусиллям думки, а не пам'яті. У зв'язку з цим необхідно зробити навчальний процес творчим, осмисленим, активізувати всю пізнавальну діяльність школярів.
В.О.Сухомлинський вважав, що майстерність учителя полягає в умінні вчити дітей мислити, кожний педагог має виховувати розум учнів. У навчальному процесі вчитель постає, насамперед, як організатор і керівник пізнавальної діяльності учнів. Він створює умови, за яких школярі можуть найбільш раціонально і продуктивно розвивати мислення.
Одним із шляхів реалізації ідеї продуктивного навчання є формування алгоритмічної культури школярів.Основним компонентом алгоритмічної культури є алгоритм.У математиці та педагогіці це поняття розглядають з різною мірою точності.Сучасна наука під алгоритмом розуміє систему правил для розвя зання пев- ного класу задач.Характерними властивостями алгоритму є масовість,визначеність, результативність.Суттєвим елементом алгоритмічної культури є мова як засіб для запису алгоритму.Вибір мови в кожному окремому випадку визначається сферою за-стосування алгоритму.Навчальний алгоритм-це послідовність мислительних операцій .Ця логічна побудова розкриває зміст і структуру мислительної діяльності учня в процесі розв язування завдань і є практичним керівництвом для вироблення навичок та формування понять. «Кроки» навчального алгоритму будуються з урахуванням фактичного рівня розвитку учнів та їхньої попередньої підготовки.Послідовність операцій визначається не лише логіко-граматичними або логіко-математичними,а й дидактичними принципами.У науковій літературі є ряд праць,присвячених формуванню алгоритмічної культури молодших школярів.Окремі аспекти її формування,зокрема психологічне обґрунтування проблеми використання алгоритмів у процесі пізнавальної діяльності,розкрито у дослідженнях психологів (Д.М.Богоявленський, П.Я.Гальперін )Принципи побудови навчальних алгоритмів відображено в працях дидактів(Ю.К.Бабанський,Л.В.Занков)
Учені-методисти(І.М.Антипов,В.М.Монахов та ін.) великої уваги надавали розробле нню методики застосування алгоритмів у навчальному процесі.Проблеми, пов язані з формуванням алгоритмічної культури з використанням нових інформаційних тех- нологій,досліджували спеціалісти з кібернетики,обчислювальної техніки та програ- мування(В.М.Глушков,А.П.Єршов,ін.) На думку вчених,навчальний алгоритм харак- теризується варіативністю умов,багатозначністю і варіативністю загального резуль- тату,досягненням оптимального варіанта або часткового результату.Отже,алгоритмі-чний припис допускає велику свободу в характері використання його учнями,а дії,що ним описуються,є варіативними й багатозначними.
Важливо,щоб діти брали участь у формулюванні правила й складанні алго- ритмічного припису.У такому випадку вони осягають зміст кожного кроку алгоритму й легше запам ятовують послідовність дій.Якщо точно дотримуватися всіх «кроків»,то алгоритм завжди призведе до правильного розв язку,глибокого засвоєння правил. Ідеї моделювання й алгоритмізації розумової діяльності школярів усе більше реалізуються в шкільній практиці.Алгоритми й програмоване навчання допомагають розвивати в учнів навички логічного мислення,формувати вміння пра- вильно діяти в нових ситуаціях,перевіряти себе.
Оволодіння алгоритмічною діяльністю неможливе без урахування логічної структури знань та аналізу форми суджень. Для забезпечення високої результативності навчання потрібно враховувати основні логічні елементи поняття. Логічний компонент надає дії спрямованості. Конструктивно це зображається у вигляді системи вказівок і альтернативних умов, що регулюють їх використання: зроби, знайди, якщо..., то... та ін. [22].
Значна кількість досліджень присвячена проблемам формування логічних умінь у процесі вивчення математики, мови та інших навчальних предметів. Основні ідеї розвитку логічної грамотності учнів на уроках математики викладено в працях І. Гібша, К.О. Калужніна, В.В.Нікітіна, В.Г. Рупасова, А.А. Столяра, І.Ф. Тесленка, А.Л. Фетисова та ін.
Роль навчання в розвитку логічного мислення й основні методологічні положення з виховання логічної культури досліджували Ю.М. Колягін, АТ. Маркушевич, А.М. Пишкало, С.Й. Шварцбурд та ін.
Різні аспекти проблеми формування прийомів розумової, в тому числі й логічної діяльності, розглянуто дослідниками-психологами П.Я.Гальперіним, ЄЛ.Голантом, Є.М. Кабановою-Меллєр, М.О. Леонтьєвим, Н.О. Менчинською, С.Л. Рубінштейном, Н.Ф. Тализіною та ін.
Уміння характеризуються здатністю виконувати певні дії в різних умовах. Особливістю логічних умінь є те, що учень має вміти не лише аналізувати, синтезувати, порівнювати, абстрагувати, узагальнювати, а й мислити, робити умовиводи, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між фактами, процесами, явищами, узгоджувати їх із законами логіки, вичленовувати інваріантні загальнопізнавальні способи діяльності для різних навчальних предметів, ступенів навчання та переносити їх у нові умови застосування. Тому процес формування логічних умінь передбачає виконання певних послідовних етапів. Це пов'язано як з рівнями загальної підготовки учнів, характером навчального матеріалу, складністю виконуваних завдань, так і специфічними особливостями мислення дітей відповідних вікових груп.
Основні логічні структури мислення формуються у віці 5—11 років. Тому логічну підготовку дитини потрібно здійснювати, розпочинаючи з початкової школи.
Під логічною підготовкою молодших школярів будемо розуміти засвоєння на інтуїтивно-практичному рівні певних логічних понять і набуття відповідних способів діяльності з метою їх розвитку в наступних ланках навчання.
На основі логічних знань і вмінь учнів формуються елементи алгоритмічної культури, адже "...поняття "алгоритм" є об'єктом дослідження теорії алгоритмів, яка, у свою чергу, базується на конструктивній логіці" [8, 31]. Враховуючи взаємозв'язок між елементами логічної й алгоритмічної грамотності, можна вибудувати єдину логіко-алгоритмічну лінію курсу математики: вміння розпізнавати та розподіляти предмети за певними ознаками, порівнювати об'єкти, встановлювати співвідношення загального і часткового, одержувати та обґрунтовувати умовиводи; розуміння сутності алгоритму, його властивостей; уміння виконувати, перетворювати, вибирати раціональний та конструювати алгоритм; ознайомлення з основними типами алгоритмічних процесів.
Логічні дії дошкільнят та молодших школярів базуються на інтуїтивних уявленнях, набутих у результаті спостережень і життєвого досвіду. Важливим завданням процесу навчання в початковій ланці є встановлення причинно-наслідкових зв'язків між предметами та явищами навколишнього світу, формування логічних умінь на основі вивчення змістового матеріалу, максимально наближеного до життєвого досвіду молодших школярів.
З метою набуття пропедевтичних знань з математичної логіки до змісту програм з математики в початковій школі включено елементи алгебри. Учні 1—4 класів мають отримати початкові уявлення про математичні вирази,
числові рівності й нерівності, ознайомитися з буквеною символікою, навчитися розв'язувати найпростіші рівняння й нерівності.У 1-4 класах діти мають навчитися читати й записувати вирази, засвоїти правила порядку виконання дій, ознайомитися з алгебраїчними перетвореннями тощо.
Діяльність, що розвиває мислення й мову молодших школярів у процесі вивчення математики, передбачає засвоєння простих і складних висловлень. Для цього використовуються різноманітні відношення (менше, більше, нижче, вище та ін.) між величинами (зріст, вага, висота та ін.).
Розпочинаючи з першого класу, діти вдосконалюють уміння, пов'язані з класифікацією множин. У математиці - це знаходження чисел, кратних 2, 3, 4 та ін.
"Значну роль у розвитку інтелектуальних здібностей молодших школярів відіграють уміння систематизувати об'єкти за зовнішніми ознаками, узагальнювати на основі порівняння, виділяючи спільне, вибирати найсуттєвіше" [7, 46].
У процесі навчання потрібно розвивати здібності, пов'язані з аналітико-синтетичними операціями, що сприятиме встановленню "...причинно-наслідкових зв'язків між явищами, одиничними факторами й загальними закономірностями, оволодінню умовиводами" [14, 63].
Формувати логічні уявлення учнів можна й під час вивчення навчальних предметів не математичного циклу. Наприклад, на уроках мови вони класифікують звуки й букви (голосні, приголосні), слова (іменники, прикметники, дієслова та ін.). Школярам часто доводиться знаходити спільні ознаки множин оточуючих істот і предметів: інструментів, меблів, одягу, тварин, овочів та ін.
Використовуючи набуті знання, здійснюють формування природничих, алгоритмічних понять. Подібна діяльність завершується виявленням родово-видових відношень між поняттями й визначенням видових відмінностей, а потім - описом цих понять.
Експериментальні дослідження свідчать, що для успішного засвоєння учнями основної й старшої школи тем "Алгоритми" і "Програмування" курсу "Інформатика", потрібно розвивати способи логічного, алгоритмічного, системного мислення, розпочинаючи з першого класу.
Вирішення вищезазначеної проблеми здійснюється за умови використання інформаційно-комунікаційних технологій, формування логічної складової алгоритмічної культури особистості.
Учням початкової школи доступні такі способи запису алгоритмів: граф- і блок-схеми; таблиці; розгорнутий словесний опис.
Граф-схеми. У першому класі учні ознайомлюються з лінійними та розгалуженими граф-схемами.
Для формування уявлень про спосіб запису алгоритмів за допомогою граф-схем доцільно використовувати такі завдання:
• обчислити значення виразу, використовуючи граф-схему;
• здійснити різноманітні інтерпретації відповідних граф-схем.
Доцільно також розв'язувати завдання, використовуючи схеми з відсутніми числовими значеннями й відношення між ними. Частково заповнені блоки застосовуються для відпрацьовування "особливих" умінь, наприклад, дій з нулем і одиницею. Мета подібних завдань — удосконалення обчислювальних навичок й ознайомлення з властивостями алгоритмів.
Таблиця. У процесі її заповнення за вказаним правилом в учнів формуються уявлення про циклічні процеси.
Розгорнутий словесний опис. Результат дії залежить від рівня усвідомлення її алгоритмічної сутності. З першого класу важливо навчати дітей розпізнавати алгоритми, виділяти елементарні операції, розпочинаючи із засвоєння найпростіших алгоритмів. Наприклад, можна скласти разом із дітьми алгоритм переходу через вулицю або ліплення сніговика та ін.
Важливим компонентом формування алгоритмічної культури молодших школярів є поетапне оволодіння логічними способами мислення, потрібними для пропедевтики елементів алгоритмізації, що передбачає засвоєння сутності понять "логічне мислення" й "алгоритмічне мислення".
Психологічною основою розвитку алгоритмічної культури й логічних прийомів мислення є теорія поетапного формування розумових дій і засвоєння знань [ 4, 18]. Згідно з цією теорією, з кожним елементом знань пов'язаний не лише спосіб оволодіння ним, а й формування певних розумових дій. Використання комп'ютера з відповідним педагогічним програмним забезпеченням дає змогу керувати навчально-пізнавальною діяльністю учня.
Організація навчального процесу на основі вищевказаної теорії передбачає усвідомлення учнями сутності розумових дій під час засвоєння знань. Внаслідок цього процес оволодіння мисленнєвими операціями й відповідно знаннями стає керованим.
Згідно з цією теорією, учневі надається система орієнтирів для успішного виконання певної дії, розкриття її сутності, що можна подати у вигляді алгоритму або евристичної схеми.
Об'єктами навчання під час розпізнання алгоритмів є певні мисленнєві операції:
Основні властивості алгоритму — дискретність, зрозумілість, визначеність, масовість і результативність. Якщо одночасно виконуються всі вищевказані властивості для певної послідовності операцій, то вона є алгоритмом. Якщо ж хоча б одна властивість не виконується, то така послідовність — не алгоритм.
Визначену послідовність операцій можна подати у вигляді алгоритму:
ЯКЩО (виконується властивість дискретності) і
(виконується властивість визначеності) і
(виконується властивість зрозумілості) і
(виконується властивість результативності) і
(виконується властивість масовості),
ТО це алгоритм, ІНАКШЕ - не алгоритм.
Варто звернути увагу на певні особливості вивчення основних понять алгоритмічної культури: "виконавець", "алгоритм". Описове означення вищевказаних понять містить терміни, що застосовуються в інших наукових галузях. Наприклад, в означенні алгоритму замість терміна "дія" вживаються синоніми: "команда" або "операція".
У процесі формування поняття "алгоритмічна культура" здійснюється рух думки від поняття до речі, від загального до конкретного, від внутрішнього до зовнішнього, що, як підкреслює Л.С.Виготський, є суттєвим для розвитку теоретичного мислення [ 3 ]. Під час формування алгоритмічної культури провідна роль належить поняттям "алгоритм", "блочність", "розгалуження", "цикл". Тому алгоритмічне мислення — основа набуття теоретичних знань.
Узагальнюючи вищезазначене, можна дійти висновку:
Розвивати алгоритмічне мислення молодших школярів необхідно на основі початкового курсу математики. Діяльність кожного учня в колективі, а також самостійна робота школярів, свідоме засвоєння знань, доведення до автоматизму вмінь та навичок здійснюються за допомогою системи алгоритмів для індивідуального та колективного користування.
На етапі попереднього ознайомлення із завданням важливо не тільки розповісти, як слід розв'язувати його, а й продемонструвати процес практичного виконання. Алгоритм дії за правилом складається так: учитель пояснює хід діяльності (з чого починати, в якому порядку проробляти певні операції). На перших порах міркування розгорнуті. В міру засвоєння матеріалу вони скорочуються, і учні в поясненнях зазначають тільки головні етапи судження.
Алгоритми належать до інструкційних завдань, в яких розкриваються порядок і спосіб виконання: подається зразок дії, теоретична довідка з інструкцією чи пам'яткою.
Навчання учнів ефективно використовувати алгоритми проходить у 3 етапи.
3. Етап скорочення операцій.
На цьому етапі відбувається процес автоматизації навички: деякі операції здійснюються за аналогією, інші – інтуїтивно, без напруження пом’яті. Процес згортання відбувається не одночасно, а різними шляхами в різних учнів.
Своєчасному згортанню алгоритму сприяють скорочені коментарі та приклади. Коментарі ефективні тоді, коли викладені системно і пов’язані між собою загальними ознаками, подані в певній послідовності.
Для поліпшення засвоєння моделі алгоритму існують спеціальні прийоми:
Множення суми на число учні мають виконувати не розчленовано, а як цілісну дію. Навчаючись письмового множення на двоцифрові числа, діти самі, вслід за класоводом, складають алгоритм дії. На першій стадії вони поетапно керуються ним, не заучуючи напам'ять. Згодом, у міру невимушеного запам'ятовування, звертаються для контролю до картки з алгоритмом дедалі рідше.
Отже, алгоритмічні завдання розраховані на перший ступінь формування пізнавальної самостійності (наслідування, копіювання, перенесення за аналогією); водночас вони створюють певні умови для переходу до складніших завдань, що потребують вищого рівня пізнавальної активності та самостійності.
На уроках математики в початкових класах, враховуючи вікові особливості молодших школярів, вчу дітей розрізняти алгоритмічність окремих процесів; формую вміння міркувати так, як це прийнято в алгоритмах (за командами присвоєння, умовного переходу і циклічності), ознайомлюю з найпростішими способами їх опису та застосування. А для цього широко використовую сюжетно-ігрові ситуації, що моделюють суперечності, які треба відповідним чином розв'язати.
У сюжетно-ігрових ситуаціях учні змушені міркувати в алгоритмічний спосіб. Виникає також можливість ознайомити їх з графічним фіксуванням цих міркувань — блок-схемою. Блок-схема має точно і чітко описувати алгоритмічні дії. Як відомо, одним із головних завдань початкового курсу математики є формування обчислювальних навичок. Однак, треба не лише навчити додавати, віднімати, множити, ділити, а й виконувати дії раціонально, осмислено. Для цього важливо розвивати математичну зіркість, кмітливість.
Міцність і автоматизм потрібних навичок досягаються у процесі тривалих вправлянь, та оскільки однотипні завдання втомлюють дітей, їх треба урізноманітнювати. Тому в 3, 4 класах вводяться складніші циклічні алгоритми та незвичні лабіринти. Ускладнені циклічні алгоритми включають у себе складніші повторення виконань кількох арифметичних дій у певній послідовності. Незвичні лабіринти використовую переважно для усної лічби і розв'язування задач. Дітям вони подобаються. Адже, йдучи такими лабіринтами, вони вчаться відповідати усно, що розвиває їхнє мовлення, активізує мислення і закріплює навички усного рахунку.
Подорож лабіринтами викликає у дітей більше зацікавлення, ніж просте механічне виконання арифметичних дій, сприяє кращому засвоєнню обчислювальних навичок. Такий матеріал доступний і цікавий учням, вони працюють із задоволенням.Часто в лабіринтах для перевірки умови використовується блок розгалуження. В такому блоці записують умову, яку необхідно перевірити, і залежно від того, чи вона виконується, обчислення продовжуються по гілці "так", або по гілці "ні", якщо не виконується. Необхідно пояснити призначення нового блоку ромб, та чим він відрізняється від прямокутника. (Прямокутник — це блок, що нагадує кімнату, у якої одні двері зверху - вхід, а внизу - один вихід. Ромб має один вхід, але виходи — два: вихід — так, вихід — ні. Який же вибрати? Якою дорогою рухатись далі? Це залежить від умови, яку записано в блоці ромб).
Основними помилками під час виконання арифметичних дій, а саме, ділення, є неправильно визначена кількість цифр у частці, зокрема, у випадках ділення з нулями (у частці, діленні чисел, що закінчуються нулями), та невміння правильно визначити перше і наступні неповні ділені. Однак, причини помилок, які роблять випускники шкіл під час виконання дії ділення з багатоцифровими числами, слід виявляти не тільки у надмірній інформатизації навчального процесу, коли учні надають перевагу "кнопковим" обчисленням за допомогою калькулятора чи комп'ютера, зменшенні кількості годин для навчання математичних дисциплін у загальноосвітній школі, а й у низькому рівні сформованості навичок письмового виконання дії у початкових класах.
Недостатня розробленість проблем наступності та неперервності між ступенями математичної освіти (початкової, середньої) для формування повновартісних обчислювальних навичок і умінь на різних етапах навчання спричиняє порушення цілісного процесу розвитку математичного мислення учнів і такої математичної якості, як алгоритмічність. Реалізація дидактичних принципів наступності і неперервності в обчислювальній діяльності забезпечується взаємодією суміжних ланок освіти за змістовими лініями, однією з яких є дія ділення. Розглядаючи цю дію ширше, ніж арифметичну, вкажемо її алгебраїчний і арифметичний аспекти та спільну царину у формуванні алгоритмічності мислення.
До алгебраїчного аспекту належить вміння виконувати округлення, знаходити значення квадратного кореня, застосовувати алгоритм ділення многочленів (теорема Безу), що містить сукупність приписів, послідовне виконання яких приводить до знаходження частки. Наступним прикладом може виступати алгоритм Евкліда для знаходження найбільшого спільного дільника, алгоритм переходу від запису звичайного дробу до ланцюгового, ділення поліномів. Арифметичний аспект полягає у засвоєнні алгоритму ділення, формуванні стійких та міцних навичок усного та письмового виконання дії ділення, зокрема, табличного і позатабличного ділення, ділення багатоцифрового числа на одно- і двоцифрові числа, ділення з остачею. Спільним для алгебраїчного та арифметичного аспектів ділення є: існування алгоритму як сукупності настанов щодо послідовності виконання окремих операцій; чіткість, лаконічність і обґрунтованість кожної команди та їх послідовність; циклічність процесу ділення; використання алгоритму для певного класу завдань (алгебраїчних, арифметичних); результативність або існування частки при діленні математичних виразів.
У середньовіччя вміння виконувати ділення натуральних чисел було однією з вимог магістерського екзамену, а більше двохсот років тому математиками була запропонована форма запису письмового ділення, близька до сучасної. Однак, процес ділення у навчанні дітей на той час мав ознаки формального виконання дії. Лише з упровадженням усвідомлено-практичного підходу до викладання математики молодшим школярам постало питання не тільки про технічний аспект письмового виконання дії ділення, а й про теоретичну базу та обгрунтування окремих операцій, про підготовчу роботу, спрямовану на усвідомлене засвоєння письмового алгоритму ділення. Розкриємо теоретичні положення та подамо методичні рекомендації, які, на мою думку, сприятимуть формуванню алгоритмічності мислення молодших школярів та підвищенню якості їхньої математичної підготовки.
Способи підрахунку кількості цифр у частці
Перший спосіб полягає у попередньому визначенні кількості цифр за різницею кількості цифр діленого і дільника. Можливі лише два варіанти:
I варіант. Наприклад, при діленні числа 500072 на число 68 у частці буде число 7354. Різниця цифр діленого (6 цифр) та дільника (2 цифри) дає кількість цифр у частці (4 цифри).
II варіант. При діленні числа 750516 на 68 кількість цифр у частці буде на одну більша, ніж різниця кількості цифр діленого і дільника (4 цифри). Частка дорівнює 11037, отже, кількість цифр у частці — 5.
Таким чином, при діленні багатоцифрових чисел кількість цифр у частці дорівнює різниці кількості цифр діленого та дільника або більша на одиницю.
Тому варто подавати молодшим школярам завдання для визначення кількості цифр у частці, використовуючи обидва варіанти. Добирати числа так, щоб розглянути різні варіанти завдань, у яких: а) ділене — варіативне число, а дільник — стале; б) ділене — стале число, тоді як дільник — варіативне число.
Завдання 1. Що спільного у прикладах і чим вони відрізняються? Визначити підрахунком різницю кількості цифр діленого і дільника:
486720 : 6 = 81120 (Різниця дорівнює 5 і вона співпадає з кількістю цифр у частці);
486720 : 39 = 12480 (Різниця дорівнює 4. Кількість цифр у частці на одну більша, ніж знайдена різниця).
Завдання 2. Визначити кількість цифр у частці підрахунком різниці кількості цифр діленого та дільника. Перевірити правильність відповіді діленням:
410733 : 47. Різниця дорівнює 6-2 = 4 (цифри), частка — 8739.
581296 : 47. Різниця дорівнює 6-2 = 4 (цифри), частка — 12368. У частці кількість цифр на одну більша, ніж визначена підрахунком — 5.
Завдання 3. Визначити кількість цифр у частці підрахунком різниці та перевірити діленням:
395136 : 2 = (Частка - 197568. Кількість цифр у частці на одиницю більша за різницю кількості цифр діленого і дільника).
395136 : 8 = (Частка - 49392. Кількість цифр у частці дорівнює різниці кількості цифр діленого і дільника).
Другий спосіб встановлення кількості цифр у частці пов'язаний із визначенням першого неповного діленого та назвою загальної кількості одиниць неповного діленого.
Розглянемо конкретні випадки ділення багатоцифрового числа на одноцифрове. Знову-таки можливі два випадки: а) якщо кількість одиниць найвищого розряду більша за ділене. Наприклад, 741879 : 3. Найвищий розряд першого неповного діленого — сотні тисяч, оскільки 7 тисяч можемо поділити на 3 (7 > 3) і у частці найвищим розрядом буде сотня тисяч, а цифр - шість (741879 : 3 = 247293). Пропонуємо над першим неповним діленим креслити дугу, що дозволить здійснювати підрахунок кількості цифр у частці; б) якщо кількість одиниць найвищого розряду менша за ділене. Наприклад, 655123 : 7. Подамо зразок міркування: найвищий розряд діленого — сотні тисяч. У діленому всього 6 сотень тисяч, однак 6 сотень тисяч не можна поділити на 7 (6 < 7) так, щоб у частці були одиниці цього розряду. Отже, першим неповним діленим буде число 65 десятків тисяч, а у частці п'ять цифр (655123 : 7 = 93589). Зразок підрахунку цифр частки:
741879 3 655123 7
У випадку ділення багатоцифрового числа на двоцифрове знаходження кількості цифр у частці зводиться до визначення першого неповного діленого та його аналізу. Розглянемо два випадки ділення: а) якщо перше неповне ділене містить дві цифри, наприклад, 876012 : 37. Зразок міркування: дільник є двоцифровим числом, тому перше неповне ділене може бути 87 десятків тисяч. Число 87 десятків тисяч можемо поділити на 37 (87 > 37) і найвищим розрядом частки буде розряд десятків тисяч. У частці матимемо п'ять цифр; б) якщо перше неповне ділене містить три цифри. Наприклад, при діленні чисел 566475 та 83. Число 56 десятків тисяч не може бути першим неповним діленим, оскільки 56 десятків тисяч не можемо поділити на 83 (56 < 83), щоб у частці залишалася цифра цього розряду. Отже, перше неповне ділене — 566 тисяч, а у частці чотири цифри.
Алгоритм визначення кількості цифр у частці полягає у відокремленні у діленому зліва стількох цифр, скільки їх є у дільнику, у підрахунку кількості цифр, що залишилися (знайдена частка міститиме таку ж кількість цифр або на одну менше), а також у визначенні першого неповного діленого так, щоб воно ділилося на дільник і у частці цифра найвищого розряду відповідала розряду першого неповного діленого.
Алгоритми письмового ділення. У формуванні вмінь виконувати письмове ділення слід розрізняти види алгоритмів письмового ділення залежно від дидактичного навантаження, яке вони виконують у навчальному процесі. Вкажемо такі види алгоритмів, як узагальнений, розширений та згорнутий.
Узагальнений алгоритм характеризується циклічністю та масовістю. Подамо цикл цього алгоритму:
5. Повторити від команди № 2 до знаходження останньої цифри частки.
У процесі формування письмового ділення під час етапу ознайомлення із конкретним випадком ділення важливо, щоб розмірковування учнів будувалися за допомогою розширеного алгоритму із використанням опорних слів {неповне ділене, кількість цифр у частці, пробна цифра, різниця чисел, остача).
Організаційно-методичне забезпечення формування повновартісних навичок письмового виконання арифметичних дій передбачає систему різновидних завдань на засвоєння письмового виконання дії ділення та розвитку алгоритмічності мислення . У формуванні алгоритмічної культури під час навчальної діяльності учнів початкових класів важливу роль відіграє застосування інформаційно-комунікаційних технологій. Використання комп’ютера на уроці уможливлює індивідуалізацію навчального процесу. Комп’ютерні програми, як правило, передбачають поділ завдань за рівнями складності. Учням пропонують завдання того рівня, який їм доступний.
Досконала організація та змістове наповнення комп’ютерного уроку, чіткість у переході від одного виду роботи до іншого – все це підвищує його інтенсивність. Різноманітні форми комп’ютерного контролю (малюнок – приз – оцінка («тобі присвоюється звання професора») – самоконтроль та ін.) забезпечують об’єктивність і своєчасність у підбитті підсумків роботи.
Отже, сучасний розвиток освіти, зростаючий потік інформації свідчать про те, що в наш час недостатньо використовувати лише традиційні засоби навчання, потрібно їх удосконалювати на основі новітніх досягнень науки і техніки. Одним із шляхів такої модернізації є розроблення концепції алгоритмізованого навчання.
Алгоритм може бути елементом програмованого навчання як системи навчальної роботи з опосередкованим програмним управлінням пізнавальною діяльністю учнів.
Для кращого розуміння учнями логічної моделі алгоритму потрібно, щоб він був складений ними самими, звичайно, з допомогою вчителя.
Під час навчальної діяльності, спрямованої на формування алгоритмічної культури молодших школярів, потрібно, щоб діти дотримувалися визначеної послідовності виконання алгоритму, виділяли графічно основний зміст у ньому, а також поступово наповнювали модель новою якістю, крім операцій, що швидко запам’ятовуються.
Якщо точно виконувати всі «кроки», то алгоритм завжди призводить до правильного розв’язку, глибокого засвоєння правил.
Навчання учнів способів і прийомів виконання певного курсу завдань є ефективним засобом управління своїм мисленням. Використання алгоритмів сприяє успішному засвоєнню знань з різних предметів, адже з їх допомогою:
Вивчення навчального матеріалу за допомогою алгоритмів сприяє досконалій організації навчальної праці, спонукає учнів до точності, економічності дій, формує в них алгоритмічний спосіб мислення.
Виявивши теоретичні основи і принципи методики формування міцних навичок за допомогою алгоритмізації процесу навчання, обґрунтувавши ефективність застосування різноманітних видів алгоритмічних приписів у процесі засвоєння школярами правил, доведено, що процес навчання може відбуватися інтенсивніше і може бути результативнішим, якщо робота, пов’язана із застосуванням алгоритмів-правил й алгоритмів-дій, проводитиметься вчителем систематично і на стадії згортання буде близькою до автоматизму.
Саме алгоритмічність мислення впливає на розвиток логічного мислення, упорядкування розмірковувань, дотримання чіткості в обгрунтуванні окремих операцій та їх комплексу, що сприяє формуванню усвідомленого та відповідального ставлення до виконаної роботи, а в широкому розумінні - соціальної відповідальності майбутнього члена суспільства.