Білозерська районна державна адміністрація
Відділ освіти, молоді і спорту
Комунальна установа
"Районний центр по обслуговуванню закладів освіти
Білозерської районної ради Херсонської області"
Районний методичний кабінет
(з досвіду роботи Лисенко Наталі Василівни, учителя хімії
Олександрівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Білозерської районної ради Херсонської області)
Білозерка 2019
Лисенко Наталя Василівна
спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, «старший учитель»
учитель хімії
Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Білозерської районної ради
Херсонської області
Автор досвіду:
Лисенко Н.В., вчитель хімії та інформатики Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Білозерської районної ради Херсонської області, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, «старший учитель»
Рецензенти:
Г.О.Задніпряний: завідуючий районним методичним кабінетом комунальної установи "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області", вчитель вищої кваліфікаційної категорії, «учитель методист»
Н.О. Чорна: голова районного методичного об’єднання вчителів хімії, вчитель хімії і біології Токарівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Білозерської районної ради Херсонської області, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, «старший учитель»
Т.М. Рідкоборода: учитель хімії і біології, екології Станіславського закладу повної загальної середньої освіти Станіславської сільської ради Херсонської області ім. К.Й. Голобородька, спеціаліст вищої категорії, «старший учитель»
Формування екологічної свідомості учнів – гармонія єдності з природою / автор. Н.В.Лисенко. – Білозерка: Районний методичний кабінет РЦОЗО, 2019. – 103 с.
У збірці розглядаються проблеми і застосування на практиці використання напрямів екологічної освіти на уроках; запропоновано методичні рекомендації щодо впровадження екологічної науки в шкільний курс хімії у сучасних умовах навчання в навчальних закладах освіти, які надають можливість учителям використовувати та вдосконалювати нові методи роботи, підкрасити ефективність навчального процесу і рівень знань учнів та спрямувати навчально-виховний процес на взаєморозуміння, взаємодію, вирішення проблем, важливих для кожного із учасників навчального процесу
Схвалено науково-методичною радою районного методичного кабінету
КУ «РЦОЗО» (Протокол №5 від 23 .05.2019)
ЗМІСТ
ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА
АВТОРСЬКІ ПУБЛІКАЦІЇ
АНОТАЦІЯ ДОСВІДУ
ВСТУП
РОЗДІЛ І. Формування екологічної компетентності на уроках хімії
РОЗДІЛ ІІ. Екологічна культура особистості як передумова формування свідомого громадянина
РОЗДІЛ ІІІ. Методичні рекомендації щодо впровадження екологічної науки в шкільний курс хімії
РОЗДІЛ ІV. Напрями екологічної освіти на уроках хімії
4.1. Розв’язання задач із екологічним змістом
4.2. Використання ігор на уроках хімії
4.3. Використання відеофільмів.
4.4. Підготовка учнями повідомлень і рефератів
4.5. Оформлення малюнків та плакатів
4.6. Проведення екологічних хвилинок
4.7. Постановка екологічних вистав
4.8. Метод екологічних проектів
4.9. Проведення екологічних досліджень
4.10. Науково-дослідницька діяльність
ВИСНОВКИ
ДОДАТКИ
Додаток Д. Сценарій екологічної агітбригади «Бумеранг» («Моя мала батьківщина»)
ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРА
Прізвище, ім’я, по батькові:
Лисенко Наталя Василівна
Рік народження: 21.06.1980
Який навчальний заклад закінчила, в якому році, спеціальність згідно диплому: Херсонський державний університет 2003 рік, викладач хімії
Звання, нагороди:
Посада, педстаж: заступник директора з науково-методичної роботи / вчитель хімії та інформатики, 16 років
Адреса досвіду: Олександрівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Білозерської районної ради Херсонської області с.Олександрівка вул.Комсомольська, 55
Е-mail: Taly.Lisenko.1980@ukr.net
Кваліфікаційна категорія, педагогічне звання: вища, «старший вчитель»
Проблема, над якою працює вчитель: «Педагогічна компетенція сучасного вчителя в умовах соціалізації учня»
АВТОРСЬКІ ПУБЛІКАЦІЇ
АНОТАЦІЯ ДОСВІДУ
Тема: Формування екологічної свідомості учнів – гармонія єдності з природою.
Провідна ідея: організація навчальної діяльності учнів, спрямованих на розвиток особистості з урахуванням їх індивідуальних задатків, здібностей, інтелекту, здатності до самоосвіти на основі підвищення внутрішньої мотивації засобами формування екологічної компетентності на уроках хімії.
Мета: Розкрити значущість екологічної культури для формування екологічної свідомості учнів у навчально-виховному процесі. Розробити методичні рекомендації щодо впровадження екологічної науки в шкільний курс хімії.
Завдання: Розкрити роль формування екологічної свідомості у розвитку пізнавальної активності учнів та показати їх значущість під час навчального процесу.
Педагогічні технології: формування особистості, її здатності до науково-технічної та інноваційної діяльності, на оновлення змісту освітнього процесу здійснюється з використання методів «портфоліо учня», інтеграції, інноваційних та Інтернет ресурсів.
Новизна: Удосконалення системи організації навчання хімії шляхом застосування напрямів екологічної освіти на уроках хімії з метою підвищення внутрішньої мотивації школярів до діяльності.
Практична значущість: Використання інноваційних форм діяльності, що дозволяють розкрити напрями екологічної освіти на уроках хімії, формувати екологічну компетентність та культуру учня.
ВСТУП
В.Данилов – Данильян, К.Лосє
Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей, що робить украй актуальною проблему зміни ставлення людства до природи. Проблема формування екологічної свідомості досить гостро виникла у ХХ столітті, відколи людство стало усвідомлювати згубні наслідки своєї діяльності, які призвели до глобальної екологічної кризи. Прояви цієї кризи ми спостерігаємо в різноманітних сферах життєдіяльності: забруднення навколишнього середовища, зникнення цілого ряду тварин та рослин, нераціональне використання природних ресурсів тощо.
Тому закономірним є те, що в наш час активізувалися філософські, екологічні, психологічні та інші дослідження, пов’язані з необхідністю розуміння взаємодії людини зі світом природи. Це призвело до наукового обґрунтування проблеми з різними варіантами її розв’язання щодо формування екологічної свідомості особистості.
Досить часто екологічну свідомість визначають як відображення соціальних, природних та специфічних соціально-екологічних законів функціонування системи «суспільство-природа», що виступають об'єктом відображення цієї форми суспільної свідомості.
Предметом відображення екологічної свідомості в сучасну епоху виступають відносини та зв'язки між природним середовищем та суспільством як підсистем єдиного цілісного об'єкту, що реалізуються в комплексі суспільних відносин, пов'язаних з діяльністю щодо оптимізації системи «суспільство-природа».
Іноді, акцентуючи увагу на причині виникнення цього феномену, екологічну свідомість визначають як усвідомлення людиною, суспільством екологічної ситуації, що складається з нерозривного зв'язку з природою, вміння та звичку діяти по відношенню до природи так, щоб не порушувати зв'язків та колообігів природного середовища, сприяти його покращенню для життя нинішнього та майбутнього поколінь.
Сприйняття природи допомагає розвивати такі якості, як життєрадісність, емоційність, чутливе, уважне ставлення до всього живого. Природа сприяє розумовому розвиткові дітей, їхній логічній думці та мові. Якщо привчати дітей милуватися яскравими фарбами неба, просторами полів, формою сніжинок, польотом ластівки, у них розвиватиметься художній смак, потреба в творчості, стане глибшими сприйняття навколишнього світу.
Як влучно підмітив відомий російський письменник Леонід Леонов, “… виховувати творців і захисників лісу важливіше, ніж вирощувати сам ліс”. Цими словами він не хотів применшити практичної сторони справи, а лише підкреслив важливу роль екологічної культури, екологічного виховання у справі охорони природи.
Екологічна культура особистості формується в процесі виховання і навчання. Вона наскрізь пронизана етичними принципами. Адже етика, на думку Альберта Швейцера, - це “безмежна відповідальність людини за все, що живе”.
Об'єктивним показником екологічної культури людства є рівень нашого спілкування з природою. А рівень цей низький. За висловом відомого вченого Льва Канторовича, “низька культура природокористування не є результатом низького рівня науково-технічної думки, а є наслідком відсутності у нас етики”. Неетичне ставлення до природи і самих себе є показником бездуховності людства.
Відомий теоретик соціальної екології Е.В.Прусов зазначає, що екологічна свідомість – це сукупність поглядів, теорій та емоцій, що відображають проблеми співвідношення суспільства та природи в плані оптимального їх вирішення відповідно до конкретних потреб суспільства та природних можливостей. При цьому головним у запропонованому визначенні є означення головного завдання екологічної свідомості.
Сказане вище окреслює мету роботи: висвітлення шляхів формування екологічної свідомості учнів на уроках хімії, яке здійснюється на всіх етапах навчання у школі, кожному з яких, з огляду на вікові особливості школярів, властиві певні цілі, завдання, методика.
РОЗДІЛ І. ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ НА УРОКАХ ХІМІЇ
Національна доктрина розвитку освіти України в ХХІ столітті визначає екологічний напрям у числі пріоритетних. Екологічно орієнтована освіта підростаючого покоління стає необхідною запорукою для ефективного визначення і розв’язання екологічних проблем в Україні. Основною метою освітня доктрина визначає серед інших формування екологічної культури учнів.
Державними стандартами базової і повної середньої освіти в освітній галузі «Природознавство» ставиться мета усвідомлення учнями способів діяльності і ціннісних орієнтацій, які дають змогу цивілізовано взаємодіяти з природним середовищем. У змісті освітньої галузі «Природознавство», так само як і навчальних програмах предметів природничо-наукового циклу, зокрема, у старшій школі, серед інших складових компонентів наукового мислення ставиться безпосередні завдання формування екологічного мислення та екологічної культури учнів.
Таким чином, формування екологічної компетентності в учнів стає актуальним.
Життя людини тісно пов’язане з природою, яка завжди була для неї джерелом матеріальних і духовних сил. Але сьогодні людство зіткнулося з безліччю проблем, викликаних споживацьким ставленням людини до природи і пов’язаних з низьким освітнім рівнем населення. Наукові оцінки глобальної сучасної екологічної ситуації не оптимістичні. Вони змушують замислюватися кожну розумну людину, яка вболіває за майбутнє своїх дітей, онуків, всієї планети.
Від того, наскільки глибоко усвідомлять учні потребу дбайливого, бережливого ставлення до природи як національного суспільного багатства, вмітимуть передбачати наслідки своєї поведінки, а також дій інших людей у природі, спиратися на глибоко наукові знання при виборі рішень стосовно природи у процесі своєї трудової діяльності, істотною мірою залежатиме майбутнє людства. Ставлення школяра до природи свідчить про рівень його культури, його позицію як громадянина незалежної України.
Саме тому так важливо здійснювати формування основ екологічної компетентності у учнів, формувати особистість, яка вміє жити в гармонії з природою, відчувати себе її часткою, для якої нормою життя є дбайливе ставлення до неї, починаючи з раннього дитинства. Виходячи з актуальності означеної проблеми, зі всією гостротою постає питання про поліпшення екологічного виховання підростаючого покоління.
Завдання дбайливого ставлення до природи означені в Конституції України: «кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі». У Державній національній програмі «Освіта. Україна ХХІ століття» йдеться про те, що необхідно «формувати екологічну культуру людини в гармонії її відносин з природою».
Метою освітньої галузі «Природознавство» є формування в учнів природничо-наукової компетентності як базової та відповідних предметних компетентностей як обов’язкової складової загальної культури особистості і розвитку її творчого потенціалу.
Екологічна компетентність — здатність особистості до ситуативної діяльності в побуті та природному оточенні, за якої набуті екологічні знання, навички, досвід і цінності актуалізуються в умінні приймати рішення, виконувати відповідні дії, нести відповідальність за прийняті рішення, усвідомлюючи їх наслідки для довкілля.
На відміну від екологічної культури, яка може стосуватися як спільноти, так і окремої особистості, екологічна компетентність, як і компетентність загалом, стосується лише певної особистості. Набуття компетентності об’єднує нормативний, когнітивний, емоційний, аксіологічно-мотиваційний і практичний компоненти, забезпечує на їх основі екологічну рівновагу у відносинах з природою, попереджає екологічно небезпечні ситуації.
Екологічна компетентність виявляється в систематичному прийнятті рішень щодо врахування екологічних наслідків власної діяльності, що чинить певний вплив на довкілля. Якщо цей вплив буде позитивним, він не порушить крихкої динамічної рівноваги у біосфері.
Основою екологічної компетентності є екологічні знання, досвід практичної діяльності в довкіллі. Набуті екологічні знання є власним надбанням особистості, вони формуються під впливом екологічної інформації. Таку інформацію учні дістають на заняттях із природничих предметів.
Наприклад, на уроках біології вони дізнаються про необхідність збереження рослин і тварин, що занесені до Червоної книги України (зокрема, про збереження першоцвіту, який щовесни знищується тоннами); на уроках хімії – про перенасичення ґрунтів та природних водойм нітратами від невмілого користування добривами, забруднення довкілля продуктами хімічної і нафтохімічної промисловості; на уроках фізики – про спроби побудови атомних електростанцій у сейсмічно активних зонах (на щастя прийдешніх поколінь, припинено будівництво такої станції в Криму); на уроках географії – про випадки нераціонального використання природних ресурсів, виснаження малих річок, обвали ґрунту тощо.
Сьогодні розв’язок суперечностей між потребами людини і можливостями природи здійсненний лише за умови зміни всієї системи цінностей людини, її екологічної компетентності й екологічної культури загалом, формування якої в молоді набуває дедалі більшого значення.
Нині спостерігається нова парадигма взаємодії людини з довкіллям – парадигма спілкування, ідеї рівного партнерства у взаємозв’язку біосфери та інтелектуальної сфери – ноосфери («ноос» – розум). За сучасними уявленнями, ноосфера – це сфера гармонійної взаємодії природи і суспільства, у межах якої розумна діяльність стає головним, вирішальним чинником розвитку біосферних процесів. Перехід до ноосфери – ідеальний варіант майбутнього, в основі якого лежить гармонізація відносин між біосферою та господарською діяльністю людини. Для цього необхідне набуття людиною у процесі навчання екологічної компетентності, значна ціннісна перебудова екологічної свідомості людей, зміна споживацьких настроїв на духовні, естетичні, пізнавальні мотиви відносно довкілля.
Результатом набуття екологічної компетентності підростаючим поколінням є розуміння первинності законів природи щодо соціальних законів, усвідомлення зростання взаємозалежності і взаємовпливу природи і суспільства, особистої відповідальності за екологічні проблеми не лише свого освітнього простору, свого регіону, а й світу загалом (глобальне сприйняття).
В основних орієнтирах виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів зазначено, що ціннісне ставлення до природи формується у процесі екологічного виховання і виявляється у таких ознаках:
Учням корисно й цікаво знати про хімічні процеси, що відбуваються в оточуючому їх середовищі, як вони впливають на хімічний склад води, ґрунтів, повітря, на здоров’я людини.
Шкільною програмою з хімії передбачено, що програмовий матеріал має чітко виражене екологічне спрямування. Насамперед це стосується висвітлення глобальних екологічних проблем:
Вивчення хімії спрямоване також на формування життєвої і соціальної компетентностей учнів, зокрема їх екологічної культури, навичок безпечного поводження з речовинами у побуті та на виробництві.
Хімія життєво необхідна світу, вона стала частиною нашого життя, і від уже зроблених страшних помилок врятувати може лише вона – хімія.
РОЗДІЛ ІІ. ЕКОЛОГІЧНА КУЛЬТУРА ОСОБИСТОСТІ ЯК ПЕРЕДУМОВА ФОРМУВАННЯ СВІДОМОГО ГРОМАДЯНИНА
«Екологічне виховання – це могутнє джерело енергії думки, це поштовх, який може пробудити лінивого, сонного. Перед красою природи дитина стає такою, якою повинна бути. Коли учень є з природою віч-на-віч і перед ним відкривається світ дивних і цікавих речей, то треба дати волю дитині і тоді вчитель може краще спостерігати, як дитина сприймає навколишній світ, як вона бачить, як думає»,- писав В.О. Сухомлинський.
Сучасне суспільство це суспільство нових освітніх технологій. Важливим завданням сучасної школи є формування в учнів ключових компетентностей екологічної думки. Сьогодні головне завдання вчителя підвести учнів до правильної оцінки теперішнього екологічного становища, до розуміння необхідності бережливого і економного ставлення до ресурсів природи. Екологічні знання допомагають учням виробляти певну позицію, екологічно грамотну поведінку, виховувати бережливе ставлення до природи.
Одним із завдань шкільного курсу хімії та біології є формування навичок поведінки з речовинами, умінь грамотно застосовувати знання в спілкуванні з природою, показати гуманістичну спрямованість природничих наук, їх зростаючу роль у розв’язанні глобальних проблем людства, в тому числі й захисті довкілля від забруднення промисловими і побутовими відходами, виховувати екологічну культуру учнів. Таким чином, природничі дисципліни в школі мають всі можливості для формування екологічної культури учня. Наприклад, хімія має основне навантаження в розкритті таких проблем, як забруднення навколишнього середовища техногенними речовинами, радіаційне забруднення середовища, порушення озонового шару, смоги, кислотні дощі та парниковий ефект. Хімія та біологія дають змогу засобами свого предмета здійснювати екологічну освіту і виховання учнів безпосередньо у процесі навчання. При цьому екологічна освіта повинна:
Природоохоронна освіта тісно пов’язується з екологічним вихованням.
Екологічне виховання – систематична педагогічна діяльність, спрямована на розвиток у людини культури взаємодії з природою.
Завдання екологічного виховання полягають у наступному:
Зміст екологічного виховання – усвідомлення того, що світ природи є середовищем існування людини, тому вона має бути зацікавлена в збереженні його цілісності, чистоти, гармонії..
Метою екологічного виховання, на мою думку, є формування в особистості екологічної свідомості і мислення. Передумова для цього – екологічні знання, наслідок – екологічний світогляд. Екологічну свідомість як моральну категорію потрібно виховувати у дітей з раннього дитинства.
Екологічна культура особистості формується в процесі виховання і навчання.
Основними показниками екологічної культури вважають:
Екологічна культура особистості складається з трьох взаємопов’язаних складових: екологічних знань, екологічних переконань, екологічної діяльності.
Важливо виховати особистість, здатну бачити, відчувати і передбачати стан довкілля, вміти зберегти і відновити його, розуміти місце людини в ньому, адже одним із пріоритетів державної політики в розвитку освіти є подолання прірви між освітою та життям, компетентнісне ставлення особистості до життя..
Нині екологічна компетентність залишається складовою життєвої. Відповідно учні повинні вміти самостійно спостерігати, порівнювати, аналізувати, бачити причинно-наслідкові зв’язки між ними. Справа у тому, що значна частина учнів не усвідомлює особистої причетності до виникнення та розв’язання екологічних проблем, вони не пов’язують ці проблеми зі своєю життєдіяльністю.
Така ситуація спричинена наявністю суперечностей у взаємодії учнів із природою. А саме між:
Сучасні екологічні проблеми можна розв’язати спільними зусиллями. Потік екологічної інформації повинен не лякати, а спонукати до дії. Сьогодні головне завдання вчителя, і зокрема вчителя хімії та біології – підвести учнів до правильної оцінки теперішнього екологічного становища, до розуміння необхідності бережливого й економного ставлення до ресурсів природи.
Саме тому всю навчально-виховну роботу я спрямовую на розвиток розумових здібностей учнів, виховання в них екологічної культури. У своїй роботі на уроках хімії та біології я формую екологічний стиль мислення, навчаю учнів правил екологічно доцільної поведінки та здорового способу життя.
Використовую принцип: від знань до діяльності, від діяльності до виховання. На уроках намагаюся спонукати учнів замислитись над використанням властивостей речовин, над наслідками, до яких може призвести непродумана діяльність людини. При вивченні різних тем шкільного курсу хімії та біології постійно звертаю увагу на природоохоронний аспект, пропоную учням задачі екологічної тематики, підготовку повідомлень про охорону довкілля, шкідливий вплив радіоактивного випромінювання на живі організми, про нітрати та проблему вмісту їх у продуктах харчування, про парниковий ефект, про охорону навколишнього середовища під час переробки сміття. Пояснюю дітям, що знання, отримані на уроці, повинні бути реалізовані в практичній діяльності.
Від того, наскільки глибоко усвідомлять учні потребу дбайливого, бережливого ставлення до природи як національного суспільного багатства, вмітимуть передбачати наслідки своєї поведінки, а також дій інших людей у природі, спиратися на глибоко наукові знання при виборі рішень стосовно природи у процесі своєї трудової діяльності, істотною мірою залежатиме майбутнє людства. Ставлення школяра до природи свідчить про рівень його культури, його позицію як громадянина незалежної України.
РОЗДІЛ ІІІ. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ НАУКИ В ШКІЛЬНИЙ КУРС ХІМІЇ
Вважається, що в біосфері – середовищі всього живого, включаючи людину, циркулюють десятки тисяч хімічних речовин. Проблемі охорони навколишнього середовища від хімічних забруднень приділяється велика увага. Сучасний рівень розвитку науки і техніки дозволяє запобігти багатьом забрудненням. Але при не регламентованому застосуванні хімічних препаратів значна їх кількість дрібних частинок несеться потоками повітря у верхні шари атмосфери і, довго утримуючись там, циркулюють навкруги Земної кулі, випадаючи з дощем і снігом, що призводить до невідворотності циркуляції їх у біосфері.
Будь-яка виробнича діяльність людини пов'язана із забрудненням навколишнього середовища.
Вирішення екологічних проблем – це одне з головних завдань всього людства в цілому, важливо підвищувати рівень відповідальності у людей, їх культуру виховання для того, щоб ми більш дбайливо ставилися до того, що нам дала матінка-природа.
Раціональне використання будь-яких ресурсів значною мірою знизить негативний вплив людини на навколишнє середовище.
Найбільш актуальною проблемою сучасності можна вважати забруднення довкілля, адже антропогенна діяльність зачіпає абсолютно всі земні сфери. До них можна віднести гідросферу, атмосферу і літосферу. На жаль, саме людина є головним винуватцем такої ситуації, при цьому щодня він сам і стає головною її жертвою. Жахлива статистика говорить про те, що близько 60% людей у світі гине саме від забруднення атмосферного повітря, водних ресурсів, ґрунтового покриву.
Відходи є головним джерелом забруднення всіх природних сфер. З кожним днем число відходів стрімко зростає, тому проблема утилізації сміття стає все більш актуальною для людства.
Справа в тому, що дана проблема не має державних кордонів, а стосується всього людства в цілому, тому шляхи вирішення екологічних проблем повинні проходити на світовому рівні. Для ефективної боротьби створені так звані «зелені» організації, які протягом багатьох років з успіхом пропагують свою діяльність, до них можна віднести «Всесвітній фонд дикої природи», «Green Peace», та інші громадські організації, основна діяльність яких спрямована на збереження природи
Не менш важливим вважається зменшення кількості відстрілу тварин, адже вони є важливою ланкою в ланцюжку розвитку природи. Ганяючись за наживою і матеріальними благами, ми забуваємо про те, що знищуємо своє майбутнє, забираємо у наших дітей право на здорове майбутнє.
Озеленення планети вважається одні із способів поліпшити стан нашої довкілля, поліпшити стан повітря і дати можливість розвиватися багатьом рослинам в нашому непростому світі.
Тому, актуальним є під час навчального процесу розкривати ці проблеми. Нова програма передбачає впровадження навчальних проектів. У 7 класі пропонуються такі екологічні дослідження: «Проблема забруднення повітря та шляхи їх розв’язування», «Проблема збереження чистоти водойм». У 8 класі: «Вплив хімічних сполук на довкілля і здоров’я людини». Учні під час дослідження можуть розкривати ці аспекти в повній мірі, використовуючи будь-які засоби та прийоми.
Також проблему довкілля можна деталізувати і під час вивчення хімії на звичайних уроках. В кожному класі є такі теми, які дозволять висвітлити та пояснити значущість екологічної проблеми сучасності. Тому навчальний матеріал слід підбирати ретельніше, та якомога більше уваги приділяти саме питанням екологічної катастрофи всесвіту.
Теми, які дозволять дітям розкрити питання екологічної проблеми:
Важко допомогти людині, яка переконана, що в неї немає проблем. Подібно з нашою планетою, аби поліпшити її здоров’я, нам спочатку слід визнати, що вона хвора. Або освіта зробила б видатний поступ у врятуванні планети. Більшість людей нині глибоко розуміють, що земля зубожіла, забруднилась і людям слід щось з цим робити. Небезпека занепаду навколишнього середовища сьогодні більша, ніж загроза ядерної війни.
Глобальна проблема екологічного забруднення буде існувати до тих пір, поки все людство не об`єднається для її вирішення, тому що від цього належить майбутнє наступних поколінь. Як говорить древня індійська сентенція: “Природа – це не те, що ми отримали у спадщину від пращурів, а те що ми взяли у позику від нащадків.
РОЗДІЛ ІV. НАПРЯМИ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ
НА УРОКАХ ХІМІЇ
А тому одне із завдань сучасної школи – виховати покоління людей, що усвідомлюють значимість екологічних знань для подальшого виживання людства.
Лейтмотивом екологізації навчально-виховного процесу має стати необхідність формування екоцентричної свідомості, для якого характерно:
Але слід пам'ятати, що «освіта настільки потужно, що може погіршити стан справ» (Дж. Бердвуд). Це відноситься і до утворення екологічному, якщо воно ведеться непрофесійно, без урахування вікових особливостей учнів, епізодично і т.д. У зв'язку з цим особливо зростає роль вчителів професіоналів природничого циклу. Саме на цих уроках можна і потрібно не тільки надавати учням інформацію про стан навколишнього середовища, але і вчити її сприймати і інтерпретувати, так як інформація, що породжує тривогу, часто блокується свідомістю людини.
Як учитель хімії я бачу своє завдання в тому, щоб озброїти учнів екологічними знаннями, прищепити їм навички усвідомленої екологічної культури поведінки у трудовій діяльності та в побуті. Практично до кожної теми шкільного курсу хімії можна підібрати відповідний екологічний матеріал. Проблема полягає в тому, як його піднести, щоб учням він був цікавий, щоб не викликав «відторгнення» як щось обридле і «приїлася».
На уроках хімії можна яскраво й переконливо висвітлити як негативні наслідки втручання людини у природне середовище, так і можливі шляхи оптимізації антропогенного впливу на нього. Ефективною формою роботи є розв’язування задач екологічного змісту. Кожна задача містить екологічну інформацію і передбачає теоретичні розрахунки, складання рівнянь реакцій тощо. Це дає змогу використовувати задачі і під час вивчення нового матеріалу, і для закріплення й поглиблення знань, і для творчих домашніх завдань.
В екологічній освіті пріоритетними методами вважають методи ігрового активного навчання. Ділові ігри сприяють підвищенню інтересу до поставлених питань, кращому засвоєнню інформації, є важливим методичним прийомом, що дозволяє успішно вирішувати завдання природоохоронної освіти і виховання. Збуджуючи розумову активність, вони дають змогу учням ґрунтовні знання, набуті в результаті особистого досвіду; різноманітність думок з проблеми навчає сперечатися, відстоювати власну точку зору. Кожен повинен відчувати свою причетність до того, що відбувається навколо нього, бути спроможним приймати рішення, діяти, виконуючи свій обов’язок перед природою.
Добре зроблений відеосюжет, що враховує вікові особливості, виробляє достатньо сильне враження, а його обговорення дозволяє сформувати правильне розуміння тієї або іншої екологічної проблеми. Для учнів 8 класів використовую відеосюжети «Оксфордської відеоенциклопедії» – нетривалі, доступні для первинного сприйняття, дуже наочні. Для старшокласників – сюжети більш серйозні, наукові, які сьогодні, я думаю, без зусиль можна підібрати в будь-якій відеотеки.
Прагну пропонувати для робіт цікаві теми і рекомендую додаткову літературу. Важливо відпрацювати з учнем подачу матеріалу: коротко, динамічно, з використанням наочності у вигляді малюнків, таблиць, діаграм. Збільшує ефективність сприйняття матеріалу, що викладається введення елементів бесіди, постановки проблемних питань з матеріалу, відображеного в рефераті, адже практично про будь-який екологічної проблеми в учнів є якесь уявлення, що склалося під впливом ЗМІ, інших уроків. І їм цілком посильна роль не тільки простих слухачів, але і співрозмовників, опонентів. А підсумок, який підводить готував реферат учень, сприймається після цього більш усвідомлено.
Демонстрація малюнків і плакатів, виконаних учнями – це гарний прийом зворотного зв'язку. Пояснюю учням, що важливо не стільки якість виконання, як правильність розуміння проблеми, оригінальність її інтерпретації. Робота ця творча, і її оцінювання слід проводити дуже тактовно, щоб не відбити бажаннятворити далі, може бути в іншому жанрі. А зміст робіт добре відбиває рівень освоєння та осмислення матеріалу, помилки сприйняття, які тут же можна виправити, уточнити.
По ходу пояснення матеріалу або під час опитування часто проводжу «екологічні хвилинки» і, щоб посилити емоційний вплив, щоб сказане запало в душу, я використовую віршовані рядки:
Бережіть землі, ці води, Навіть малу билинку люблячи,
Бережіть всіх звірів всередині природи,
Вбивайте лише звірів всередині себе. (Є. Євтушенко)
Всі діти – артисти, з величезним задоволенням грають на сцені. Постановка екологічних вистав – це благодатний грунт для екологічного виховання при достатньо великому виборі екологічних сценаріїв, що публікуються у предметних журналах і газетах. Сприйняте почуттями екологічне знання залишається в думці ісерце на довгі роки, може бути, на все життя.
Метод екологічних проектів дає можливість формувати в учнів творчий підхід до пізнання природи, оцінки екологічної ситуації, виявляти, аналізувати та оцінювати вплив антропогенних факторів на навколишнє середовище, прогнозувати зміни, пропонувати своє вирішення екологічних проблем, сприяє вихованню екологічної свідомості учнів, формує природоохоронну компетентність.
Навіть при самому скромному оснащенні хімічного кабінету існує можливість організувати для зацікавлених учнів невеликі екологічні дослідження. Так, виконавши досліди з вивчення активності ферменту амілази в різних середовищах і встановленню кислотності опадів (снігу) в різних ділянках селища, мої дослідники прийшли до висновку, що проростання насіння на пришкільній ділянці повинно пройти нормально. А дослідження ситуації з використання тютюну, алкоголю, наркотиків викликали чималий інтерес в учнів, вчителів та батьків, спонукали до переосмислення цієї проблеми.
Робота екологічного факультативу, шкільного наукового товариства, участь у Всеукраїнських та обласних екологічних конкурсах, написання МАНівських робіт, проведення конференцій сприяє формуванню відповідального ставлення учнів до природи та накопиченню власного досвіду розв’язання екологічних проблем довкілля. Віриться, що учні, які перейнялися екологічними проблемами, в майбутньому будуть грамотно поводитися у побуті, у природі та виробництві. Сформовані екологічні компетенції та набуті в школі знання допоможуть бережно ставитися до природи та жити в гармонії з нею.
Екологічне виховання учнів буде більш ефективним, якщо:
ВИСНОВКИ
Любов до природи слід виховувати з раннього дитинства. "Дітей, що не вміють ще ходити, - писав Г. Ващенко, - треба частіше виносити на свіже повітря, щоб вони могли бачити рідне небо, дерева, квіти, різних тварин. Все це залишається в дитячій душі, осяяне почуттям радості, і покладе основи любові до рідної природи".
В екологічному вихованні особливого значення набувають предмети природничо-географічного циклу. Біологія і географія розкривають дітям світ рослин, тварин, середовище, що їх оточує. Фізика і хімія формують комплекс політехнічних знань, наукові засади і принципи сучасного виробництва. Історія, правознавство показують неприпустимість варварського ставлення до природи. Предмети естетичного циклу розкривають естетичну сутність природи, її неповторну красу, вплив на людину.
Підкреслю, що ефективне екологічне виховання школярів передбачає: оптимізацію змісту неперервної екологічної освіти всіх вікових груп школярів, висвітлення екологічних питань у процесі вивчення окремих предметів, використання внутрішньопредметних та міжпредметних зв'язків; створення в школах належної навчально-матеріальної бази (куточків охорони природи, живих куточків тощо); удосконалення форм і методів екологічного виховання, активне залучення школярів до природоохоронної роботи; формування мотивів відповідального ставлення до природи, прагнення глибше пізнати її, примножувати її багатства.
Відтак, результатом екологічного виховання має бути сформована екологічна свідомість людини, що характеризується різнобічними глибокими знаннями про навколишнє середовище (природне та соціальне), наявністю світоглядних ціннісних орієнтацій щодо природи, екологічним стилем мислення і відповідальним ставленням до природи та свого здоров'я, набуттям умінь і досвіду вирішення екологічних проблем (насамперед на місцевому та локальному рівнях), безпосередньою участю у природоохоронній роботі, передбаченням можливих негативних наслідків природоперетворювальної діяльності людини.
ДОДАТКИ
ДОДАТОК А. ЕКОЛОГІЗАЦІЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ З ХІМІЇ
Тема за програмою |
Екологічні питання |
Оксиди. Вода – природний окисник. Оксиди в природі |
Охорона водойм. Закон про охорону водних ресурсів. Оксиди як забруднювачі атмосфери. Захист атмосфери від шкідливих видів оксидів |
Кислоти. Поширення кислот в природі |
Кислотні дощі, які спричинюють зменшення родючості, загибель лісів, руйнування пам’яток архітектури, збільшення кількості захворювань. |
Хлоридна кислота і хлороводень |
Шкода. Якої завдає хлорид на кислота в разі потрапляння у водойми (гинуть риби, комахи, рослини) |
Періодичний закон і періодична система хімічних елементів |
Взаємозв’язок живої та неживої природи у формуванні хімічного складу природи. Ізотопи. Ядерні реакції. Радіація |
Склад атомних ядер |
Радіоактивний вплив на живі організми заходи щодо його зменшення та усунення |
Поняття про розчини |
Проблеми чистої води та її охорона від забруднення |
Хімічна рівновага |
Варварське ставлення до природи в одній країні може призвести до негативних наслідків у сусідніх країнах |
Поняття органічні сполуки |
Взаємозв’язок живого і неживого. Розклад органічних речовин |
Метан. Склад і будова молекул. Фізичні й хімічні властивості метану |
Екологічні аспекти використання газоподібного палива у промисловості й побуті |
Полімери. Склад і будова молекул. Властивості |
Проблема утилізації полімерів. Використання полімерних виробів у побуті |
Вуглеводи |
Фотосинтез і розв’язання енергетичної прблеми |
Теорія хімічної будови органічних речовин . Електронна природи зв’язків |
Вуглець , як основа живої природи та взаємозв′язок живої та неживої природи. |
Насичені вуглеводні |
Використання газуватого палива. Проблема очищення природного газу та продуктів його згорання. |
Ароматичні вуглеводні |
Хлорорганічні пестициди , дія на живі організми . Фактори , що визначають забруднення продуктів харчування пестицидами , вплив переробки продуктів на вміст пестицидів у них. |
Природні джерела вуглеводнів та їх переробка |
Джерела забруднення нафтовими вуглеводнями . Перетворення вуглеводнів нафти в океанічному середовищі , їх дія на живі організми. Очисні споруди на нафтопереробних заводах . Нафтопродукти як паливо. Екологія транспорту. |
Спирти та феноли |
Токсична дія фенолу та його похідних на живі організми. Похідні фенолу як пестициди. |
Складні ефіри. Жири |
Хімічний склад СМЗ . Дія активних речовин на живі організми. Наслідки забруднення води активними речовинами. |
Вуглеводи |
Процес фотосинтезу та його екологічне значення . Фотосинтез та розв’язання екологічної проблеми. |
Аміни. Амінокислоти |
Циклічні сполуки як гербіциди. Токсична дія , здатність змінювати структуру нуклеїнових кислот. Розподіл гербіцидів та пестицидів у навколишньому середовищі. |
Полімери |
Використання пластмас як замінників металів. Проблема утилізації пластмасових відходів. |
ДОДАТОК Б. РОЗРОБКИ УРОКІВ
РОЗРОБКА УРОКУ З ТЕМИ:
ВОДА – ДИВОВИЖНА РЕЧОВИНА
Цілі:
Тип уроку: урок-подорож (проект).
Форма проведення: бінарний – хімія та українська література
Робочі групи експозицій: хімічної, екологічної, природничої, етнографічної, літературної.
Вода!.. Ти – найбільше багатство на світі!
А. Сент-Екзюпері
ХІД УРОКУ
Учитель хімії
Вода – сполука дивна і проста.
Для існування всім потрібна.
Вона корисна і чарівна,
Всіх речовин вона царівна.
Це про хімічну речовину – Гідроген оксид – Н2О.
Учитель літератури
Будь багатий, як – земля,
а здоровий, як вода!
Це про джерело життя на Землі, яке оспіване в легендах, казках, віршах.
Учитель хімії
На цьому уроці – ми будемо подорожувати. Та розширимо знання про воду як речовину та мінерал, покажемо різні погляди на роль води, які беруть своє коріння з історії й національної культури та творчості.
У м. Києві є водно-інформаційний центр, більш відомий під назвою Музей Води. Експозиції розташовані під землею. Наш вчитель української літератури, булав цьому музеї тому вона буде гідом.
Тож і ми створили свій музей, зали якого робочі групи заповнили інформацією. Ми проведемо віртуальну подорож різними залами музею й ознайомимося з цими експозиціями.
Давайте згадаємо перед екскурсією – яка вона, вода.
Діти
Три агрегатні стани, без запаху, кольору, смаку, текуча…
Нагадую, ви працюєте по групах. Не забувайте заповнювати картки самооцінювання.
Тепер пропоную пройти до нашого віртуального музею.
Учитель літератури
Розповідає про експозиції. Демонструє фото
Хіміки
Вода – прозора речовина, без запаху, смаку, має три агрегаті стани. Але цікаве те, що вона має велику теплоємність; щоб її нагріти, потрібно витратити велику кількість енергії, яку вона потім виділяє під час охолодження. Тому моря й океани є великим акумулятором тепла. Цікаво, що теплоти, яка виділяється під час перетворення 1 л води на лід, достатньо, щоб підігріти на 1 °С 250 тис. літрів повітря.
Молекула води полярна. Вона, як магніт, має два полюси: негативний, сконцентрований на атомі Оксигену, і позитивний, сконцентрований на атомах Гідрогену.
Між молекулами води утворюються специфічні хімічні зв’язки, але їх дуже багато. Для розриву водневих зв’язків і перетворення води на пар або льоду на воду потрібно багато енергії. Через це вода має аномально високі температури кипіння й плавлення.
Усі тіла під час нагрівання розширюються, у процесі охолодження стискаються, усі крім води. Під час замерзання води відбувається збільшення об’єму. Цим пояснюється той факт, що лід, який утворюється в процесі замерзання води, розриває закриті ємності.
Вода має максимальну густину за + 4°С. Лід легший за воду та плаває на її поверхні.
Учитель хімії
А зараз перевіримо ваші знання.
Учитель літератури
Перевіримо й оцінимо завдання. Але пропоную ще одне цікаве завдання. Є віршики, в яких описані певні перетворення води.
Давайте виконаємо завдання-гру «Пізнайко».
Гра «Пізнайко»
Визначте, які перетворення води описано нижче.
№ |
Вид перетворення |
Агрегатний стан |
Явище природи |
1 |
Конденсація |
|
Дощ |
2 |
|
|
Роса, туман |
3 |
|
|
Роса |
4 |
|
|
Утворення хмар |
5 |
|
|
Танення снігу |
Учитель літератури
Ми вже почули, що світ виник від води. І з давніх часів людина стала . демонструвати свою шану до води.
Вода – одна з тих сил, що здатні вдихнути життя. Як і вогонь, вона нетерпима до зла, бореться з нечистою силою.
Наші предки зі святістю ставилися до води, тому їй присвячено багато прислів'їв, приказок.
Пропоную згадати деякі.
У вас на столі картки із завданням: продовжити прислів'я.
Гра «Чарівний конверт»
Учитель хімії
Вода – сполука загадкова. Що нам скажуть про її походження?
Учень
У міфологічних уявленнях українців вода була божеством, з якого почалося життя на землі. З первісного океану виросло дерево життя, яке дало початок усьому.
Як ще не було початку світу
Та ще не було ні неба, ні землі,
А лише було широке море,
А на тім морі явір зелений...
Існує кілька гіпотез доходження води:
Учень В чистих криницях ллється з глибин,
Не висихає і не спада,
Все прибуває чудо-вода…
Вода – сполука загадкова. Чудо-вода…
Учитель хімії
Стає цікаво і містино. Недарма ми переходимо до творчої зали.
Вода – розчинник.
«Розчин», «розчинність» мають корінь – «чин», а що він означає?
Учитель літератури
«Чин» – чинити, діяти. Тобто приготування розчину – творча справа.
Прошу розглянути малюнки, які ви зробили, вивчаючи художні твори.
Конкурс «Я художник»
Учитель літератури
До цілющих властивостей води потрібно ставитися з обережністю. Давайте згадаємо твори.
Перелік проектується на екрані
Робота з творами «Зачарована Десна», «Гуси-лебеді летять «Сім'я дикої качки»
Чому Десна зачарована? Чи справді зачарована? А які ви знаєте обряди, пов'язані з водою?
УРИВОК «ЗАЧАРОВАНА ДЕЄНА»
«...Одна лише Десна осталася нетлінною у стомленій уяві. Свята, чиста ріка моїх дитячих незабутніх літ і мрій.
Нема тепер уже таких річок, як ти була колись» Десно, нема. Нема ні таємниць на річках, ні спокою. Ясно скрізь...
Десна була глибокою і бистрою рікою. Була тоді ще дівкою Десна, а я – здивованим маленьким хлопчиком із широко розкритими зеленими очима.
Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так багато ти мені дала подарунків на все життя...»
(О. Довженко)
Обговорення уривку з учнями
Учитель літератури
А можливо, вода, дійсно, має чародійні властивості? Зазирнемо в наступну залу.
Розповідає про експозиції. Демонструє фото
Учитель хімії
Давайте розкриємо таємниці.
Організм людини на 60-75% складається з води: у мозку –80%, м'язах – 70-80%, кістках –20 %, у крові – 75 % води.
Учень
У казках говорять про «живу» та «мертву» воду.
Хімічно чиста вода – це «мертва».
«Жива» – це й мінеральна, і тала, бо стимулюються обмінні біологічні процеси.
Понад 2000 років тому знали про цілющі властивості води, яку зберігали в срібних посудинах. У такій воді гинуть одноклітинні водорості та бактерії.
Зараз «срібну воду» використовують у медицині та побуті.
Групи води |
Кількість розчинених речовин, г |
Прісна |
Менше 1 г на 1 л води |
Мінералізована |
Від 1 г до 50 г на 1 л води |
Розсол |
Більше 50 г на 1 л води |
Учень
Ми знаємо вираз: «Тоді воду цінують, як колодязь висохне». Невже потрібно втратити воду, щоб потім її цінувати?
Учитель хімії
Поговоримо про болюче питання – екологію. Розвиток виробничих сил, збільшення використання хімічних речовин у побуті, виробництві веде до забруднення водойм.
Учень
Основні наші артерії – Дніпро та Дністер. В їх басейнах мешкає близько 80% населення. Що призводить до кризових ситуацій?
Учень
У Дніпро щорічно скидається 370 млн м3 забруднених стоків, або 14 % від їх обсягу по країні. Охорона й використання водних ресурсів регулюється Водним Кодексом України 1993 року. Пам'ятайте: у середньому за добу з капаючого крану виливається до 60 л води.
Учитель хімії
Цікаво знати, що за добу людина витрачає приблизно 100-180 л води; з них:
Близько 60 тис. л води людина випиває за все життя.
Учитель літератури
Уявіть собі планету на якій раптом зникла вся вода.
О, жах! Яка вона страшна!
Похмурі впадини морів, Річок і навіть океанів
Покриті товстим шаром солі,
Не може бути на Землі
За це у світі гірше долі.
Учитель хімії
Ми розуміємо, що в кожного в душі є спогади, пов’язані з водою, тому зачитаю такі рядки:
Квітне весною земля,
Рястом видніють поля.
В небі, у річках блакить, -
Як цю красу не любить!
Учитель літератури
Ми починали з характеристики води. Пройшовши по залах музею, дайте характеристику воді.
Учні
Вода: ...жива, смачна…
Учитель хімії
А як ми повинні до неї ставитися?
Учні
Берегти, не забруднювати переходити на безвідходні технології виробництва, дбайливо використовувати.
Учитель літератури
Отже, вода – це чистота душі, помислів людини.
Вода – це життя.
Учитель хімії
Ось і завершилася наша подорож світом води. Хочу підбити невеличкий під сумок:
Вода – першооснова життя на Землі.
Берегти її - обов'язок кожного.
Вода – джерело творчості, природної краси,
натхнення, любові, енергії, довголіття.
РОЗРОБКА УРОКУ З ТЕМИ:
"ПЕРЕРОБКА НАФТИ"
Мета: ознайомити учнів зі способами переробки нафти, підкреслити роль хімії у вирішенні сировинної та енергетичної проблем, показати широкі межі використання нафтопродуктів.
Обладнання: флакон з нафтою, таблиця "Нафтохімія", колекції "Нафта та продукти її переробки", саморобні таблиці та схеми на кожну групу учнів.
Тип уроку: комбінований.
Девізи:
Я знаю: нафта – чорна кров планети.
Мільйони років тому утворилась на Землі,
Щоб людство, розірвавши гравітації планети,
Могло у Всесвіт вивести космічні кораблі.
* * *
Нафта – не паливо. Опалювати можна й асигнаціями.
Д.І.Менделєєв
Написи на дошці:
Людство не може обійтися без енергії.
Сучасна цивілізація використовує енергію нафти.
* * *
Через 20 – 25 років нафта скінчиться.
Пошук альтернативи слід розпочати сьогодні.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Ми продовжуємо вивчення теми "Нафта". На мій погляд, це одна з найважливіших тем в курсі органічної хімії. А що ви думаєте з цього приводу? У чому важливість знань про нафту й нафтопродукти?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
На минулому уроці ми здійснили подорож у далеке минуле, коли на дні моря з решток організмів утворилася нафта. Вона акумулювала в собі сонячну енергію й сьогодні віддає її людям.
Сиру нафту використовували економічно невигідно.
Ми дізнаємося, як хімічні процеси дозволили збільшити вихід бензину у 2-2,5 рази, зупинимося на екологічних проблемах нафтової промисловості.
Зверніть увагу: девізи сьогоднішнього уроку суперечать один одному. Тож, всебічно розглянувши проблему, ми в кінці уроку маємо вирішити: чим повинна бути нафта – паливом чи сировиною.
Тема нашого уроку – "Переробка нафти".
ІІІ. Перевірка знань
Додому було задано підготувати цікаве запитання з теми "Нафта". Кожна група переглядає підготовлені учнями запитання, вибирає найкраще, й учень, який його склав, зачитує його.
Учні мають не лише дати відповідь: кожна група оцінює кожне питання, й за сумою балів визначається найкраще.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Пригадайте: переганяючи нафту в лабораторії, нагрівання слід вести швидко чи повільно?
Якщо необхідно перегнати не 5 – 10г, а 5 – 10 т нафти, як це впливає на швидкість процесу?
Тож чи вигідно переганяти нафту на переробних заводах, використовуючи установки, подібні до лабораторних?
При перегонці нафти на заводі її всю нагрівають до 320 – 350`С. при цьому майже вся нафта переходить у газоподібний стан і подається в атмосферну колону. Піднімаючись угору, газ охолоджується та зріджується. У верхній частині колони виділяють фракцію бензину, у нижній – мазут.
Мазут розганяють у вакуумній колоні, бо там він має нижчу температуру кипіння: 300 - 400`С.
При атмосферному тиску температура кипіння на 100`С вища й мазут розкладається.
Кількість фракцій залежить від розкладу нафти й потреб господарства. Кожну фракцію можна розігнати ще раз. Так, лише бензинів відомо кілька десятків різновидів, що відрізняються температурою кипіння:
З легких і важких масел, при їх охолодженні, виділяють твердий парафін – сировину для мікробіологічної промисловості.
В Україні 10 нафтопереробних заводів, які можуть переробити в 20 разів більше нафти, ніж її добувають в Україні, але лише один з них – завод у Лисичанську – відповідає світовим стандартам (1-2% втрат). На інших підприємствах втрати складають 40 – 50%.
У 1894 році у світі було лише чотири автомобілі. У 2003 році їх налічується більше 400млн. Потреби в бензині збільшилися в сотні мільйонів разів, і крім нарощування обсягів нафтовидобутку постало питання збільшення виходу бензину.
Але як цього досягти?
На допомогу прийшов випадок. В ХІХ ст.. на одному з нафтоперегонних заводів США нафту при перегонці перегріли й отримали з 1т. ~ 400 л бензину й лише ~ 50 л гасу. Це була велика неприємність, за тодішніми мірками нафту було зіпсовано.
Але в ХХ ст.. цим випадком зацікавилися вчені-хіміки. Вони вивчили це явище й розробили рекомендації для практичного використання його в промисловості.
Спробуймо й ми розібратися в цьому явищі. Зверніть увагу на таблицю "Нафтопродукти".
Демонструємо модель молекули н-гексадекану – С16Н34
При підвищенні температури зростає швидкість руху молекул. Зрештою дана молекула розпадається на дві приблизно однакові частини, кожна з яких має по 8 атомів Карбону.
Ми ознайомились з явищем крекінгу нафтопродуктів.
Запишемо рівняння крекінгу гексадекану:
С16Н34 → С18Н18 + С8Н16
Звісно, вірніше було б говорити "термокаталітичний крекінг".
Роздивіться таблицю "Переробка нафти".
Переробка нафти
фізична хімічна
↓ ↓
крекінг
↓ ↓
|
перегонка |
термічний |
каталітичний |
Умови: t - р - каталізатор - |
350`С 1 атм., вакуум - |
550`С 40 – 50 атм. - |
450`С 20 атм. алюмосилікати |
Сировина: |
Нафта |
Мазут |
Гас, газойль |
Продукти: |
Бензин Гас Газойль Мазут Масла, гудрон |
Бензин, гас Крекінг-гази С2Н4, С3Н6 С4Н10 |
Бензин, гас Крекінг-гази С2Н4, С3Н6 С4Н10 |
Бензинова фракція: вихід бензину - наявність алкенів - октанове число - |
~ 50% - 60 - 70 |
~ 40% ~ 50% 70 - 80 |
~ 40 % ~ 25% 95 і > |
Дайте відповіді на запитання:
Доповідь учня
До процесу переробки нафтопродуктів належать також риформінг – ізомеризація вуглеводнів на платиновому каталізаторі, при цьому різко зростає октанове число бензину, та піроліз – розщеплення нафтопродуктів при 600 - 700`С, при цьому утворюється велика кількість крекінг газів – сировини для нафтохімії.
Використання нафти
пластмаси, каучук, гума, синтетичні волокна,
миючі засоби, ароматичні речовини, барвники,
спирт, оцтова кислота, ліки.
Сировиною нафтохімії є крекінг-гази, з яких виробляють тисячі найменувань різних речовин, без яких не можна уявити наше сьогодення.
Лабораторна робота №
Ознайомлення зі зразками продуктів нафтопереробки
Роздивіться колекцію зразків продуктів нафтопереробки. Дайте характеристику їхніх властивостей і галузей застосування.
Крім сировинної нафта допомагає вирішити продовольчу проблему. З парафінів нафти виготовляють білок, який згодовують тваринам.
1т зерна………. 0,3т білка
1т парафінів……1т кормового білка
Добування → транспортування → використання
- Які негативні наслідки пов’язані з добуванням нафти?
Уже сьогодні Європа споживає кисню в 3 рази більше, ніж виробляють її ліси. Через 150 років рівень О2 знизиться до критичної межі. Але набагато раніше - через 20 – 25 років вичерпаються запаси нафти, а через 50 років, можливо, ми залишимося без природних джерел вуглеводневої сировини.
V. Рефлексія
Дискусія "Нафта паливо, чи сировина "
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати §38 і конспект. Скласти твір – мініатюру "Світ через 25 років". Підготувати повідомлення: "Утворення кам’яного вугілля",
"Проблеми вугільної сировини".
РОЗРОБКА УРОКУ З ТЕМИ:
"БІЛКИ – ОСНОВА ЖИТТЯ"
Мета:
Тип уроку: продуктивний
Обладнання: схема: «Класифікація білків», схема: «Значення білків», фото вчених, малюнки «Будова структур білка», таблиця амінокислот, хімічні реактиви, додатковий матеріал.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя
Вчитель
Життя вирує навкруги в усіх своїх проявах. Про нього свідчить дзижчання комах, щебетання птахів, шарудіння звірів. Воно існує як в льодовикових полярних зонах, так і в гарячих пустелях. Ми зустрічаємо його всюди, починаючи з осяйної сонцем поверхні моря і закінчуючи найтемнішими глибинами океану. Високо в повітрі літають маленькі живі істоти, а під ногами в ґрунті працюють мікроорганізми, роблячи ґрунт родючим, придатним для росту зелені, яка необхідна, в свою чергу, іншим формам життя. Земля насичена життям в такій різноманітності, що тяжко збагнути все. Чи задумувались ви над тим, що лежить в основі життя?
Це одне з основних питань на яке намагається відповісти наука протягом усієї історії. Вже давно вчені зрозуміли, що основну роль в усіх життєвих процесах відіграють білки. Спочатку були лише передбачення, що символом зародження життя є яйце. Ось чому білок пташиного яйця дав назву всьому класові – білки. Білки містяться у всіх живих організмах, у всіх їх клітинах. Жодну речовину хіміки не вивчали так довго, як білки, перш ніж вдалося встановити їх будову. Від перших кроків на шляху пізнання складу білків до визначення їх структури минуло більше 200 років. Коли було вивчено структуру білка, то постало завдання його синтезу. Давайте спробуємо сьогодні на нашому уроці обґрунтувати вислів «Життя – це спосіб існування білкових тіл».
Таємниця білка – це таємниця життя.
ІІ. Мотивація та актуалізація знань учнів
Вчитель
Останні два-три десятиліття явище життя інтенсивно вивчається фізиками, хіміками, математиками і біологами, різноманітні методи дали початок такій новій галузі науки як фізико-хімічна біологія.
Хімія збагатила біологію своїми методами. Хімік тепер замислюється над питаннями суто біологічними: як білки поводять себе в клітині в оточенні інших молекул.
Тому темою нашого уроку є: «Білки – основа життя».
Постановка мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Питання, які ми сьогодні будемо розглядати знаходять в чарівній скриньці Давайте відкриємо її та дізнаємось які питання будуть сьогодні розкриті: отже 1-ше питання – Елементарний склад білків.
Слово надається Біологу-теоретику.
Біолог-теоретик
Білки складають 50-80% всіх органічних речовин клітини, вони входять до складу міжклітинної рідини, лімфи, плазми крові, входять до складу всіх організмів і мембран клітин, становлячи основний структурний матеріал.
Хоча велика масова частка в організмі рослин і тварин припадає на білки, вони є дефіцитними матеріалом, про що свідчить те, що жири і вуглеводи мають запасний матеріал у вигляді крохмалю і глікогену (вуглеводи) і жирів, а білки про запас організм не відкладає. Коли організм починає голодувати, він використовує структурні білки.
З цього ми можемо зробити висновок, що білки є основою життя.
Елементарний склад білківС – 55-60%;
Вчитель:
Білки – це полімери, мономерами яких є амінокислоти. Вони зв’язані між собою пептидними зв’язками. Отже наступним питанням є: Будова білкових молекул. Доповідати буде: Дослідник.
Дослідник
Будова молекул білку
Відображає послідовність розташування амінокислотних залишків в молекулах білку. Залишки зв’язані пептидними зв’язками.
Групи -С=О та -N-Н- знаходяться в трансположенні.
Білкова молекула закручується в спіраль за рахунок водневого зв’язку між групами -С=О та -N-Н-, які знаходяться в різних сегментах. Може руйнуватися при дисоціації. Досліджували Л.Полінг та Р.Корі
Виникає за рахунок додаткових зв’язків між певними ділянками білкової молекули: дисульфідні місточки, естерні групи, сольові зв’язки, додаткові пептидні зв’язки. Утворюються «комочки» (глобулярні білки) та «волокна» (фібрилян і білки). Досліджували – Джон Кендрю – 1597 р.
Утворюється за рахунок з’єднання декількох молекул білка.
Вчитель: Білки мають різноманітні властивості, найяскравішими є якісні реакції. Досліджуємо властивості білків, та розглядаємо якісні реакції на білки.
Хімік-практик
Якщо трішки нагріти розчин, то з’явиться яскраво-жовтий колір.
Якщо додати краплину натрій гідроксиду (конц.), то осад розчиниться, а забарвлення розчину стане яскраво-оранжеве.
Це все відбувається тому, що бензольне кільце нітрується.
Значення та використання цієї властивості: при отруєнні солями важких металів як протиотруту застосовують білки (яйця, молоко).
Вчитель: Про те, що відбувається в нашій кухонній лабораторії та які продукти є джерелами білків доповість Експерт харчової промисловості.
Експерт харчової промисловості
Вчитель: Крім того білки виконують ряд функцій. Про це нам доповість Фізіолог.
Фізіолог
Вчитель: Наша скринька має й таке питання: Класифікацію білків
Класифікація білків
Вчитель: Наступним питанням з нашої скриньки є: Проблема синтезу білків та Внесок вчених у вивченні білка. Ці питання досить важливі, адже синтез білків допоміг вирішити ряд важливих проблем.
Історик-дослідник
Нині здійснено синтез інсуліну. Інсулін допоміг продовжити життя хворим на цукровий діабет, котрі раніше жили не більше 2 років. В наш час розшифровано і синтезовано і інші білки.
Світова проблема – забезпечити людство продуктами харчування, а тваринництво повноцінними кормами – лежить в нестачі білка. Як рослини так і тварини накопичують про запас жири і вуглеводи, тому голодування пов’язане в основному саме з нестачею білка.
Білкові препарати допомагають лікувати ряд захворювань. Розшифрувавши білки, генетика може попередити ряд спадкових захворювань.
В наш час усе ширше використовуються мікробіологічний синтез білків, що допомагає підвищити продуктивність тваринницької галузі.
Вчитель: Дослідити перетворення білків в живих організмах та проінформувати ас про свої дослідження буде Біолог-дослідник.
Біолог-дослідник
В органах травлення людини відбувається розщеплення білків на амінокислоти у тонкому кишечнику відбувається їх всмоктування у кров і разом з кров’ю та киснем вони потрапляють до клітин. З 1 г білка утворюється приблизно 17,6 кДж енергії або 41 ккал, СО2, Н2О та сечовина.
У клітинах відбувається синтез білка, який потрібний і який характерний для людського організму. За нашого часу відомо понад 100 природних амінокислот з відомими будовами і функціями. Переважна більшість їх знаходиться в організмах у вільному вигляді і лише 20 з них входять до складу білків. Не всі амінокислоти рівноцінні в харчовому відношенні.
Людина і тварина втратили здатність синтезувати амінокислоти, які називають незамінними. Їх 9 – аргінін, валін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан, фенілаланін. Але на практиці доводиться зустрічатися з недостачею у харчовому раціоні 3-х (лізин, метіонін, триптофан). Їх синтезують рослини, гриби, бактерії.
Висновок: білки – це природні полімери, мономерами яких є амінокислоти, сполучені пептидними зв’язками, мають 4 рівні організації білкової молекули. Білки є будівельним і енергетичним матеріалом і забезпечують виконання в живих організмах ряду важливих функцій.
Отже, життя – це спосіб існування білкових тіл. Навіть це можна підтвердити тим, що віруси – неклітинні форми життя, збудовані з білка і нуклеїнових кислот.
Вчитель: Оскільки синтез білка є основною задачею хіміків, тому про досягнення в цій галузі нам доповість Вчений-дослідник, також він розкриє їх Біологічну активність.
Вчений-дослідник
Вчитель: На основі вивченого нами матеріалу ми повинні Розкрити значення білків.
Обговорення з учнями
Вчитель: Останнє питання, яке містить наша скринька – це Довести, що життя це спосіб існування білкових тіл. Ми це доводили на протязі нашого уроку.
ІV. Узагальнення і систематизація
Диктант
Перевіряємо самооцінюванням учнів
V. Рефлексія
VІ. Інструктаж домашнього завдання
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Оцінювання учнів
РОЗРОБКА УРОКУ З ТЕМИ:
"ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ ВУГЛЕВОДНЯМИ,
СПИРТАМИ, АЛЬДЕГІДАМИ, КАРБОНОВИМИ КИСЛОТАМИ"
Мета уроку:
Тип уроку: ділова гра
Напис на дошці:
"Широко простягає хімія руки свої у справи людські" М.В.Ломоносов
Девіз: "Від простого споглядання
до абстрактного мислення"
Хід уроку
Вчитель:
На уроці ми розглянемо одну з галузей, в якій широко застосовується хімія. Це – медицина, галузь хімічної промисловості, пов’язана з виробництвом лікарських речовин, так звана хіміко-фармацевтична галузь.
Уявімо собі, що ми перебуваємо на фармацевтичному заводі, де є 3 хімічні лабораторії – А, В, С, перед кожною з яких чітко поставлено одну з глобальних задач.
Директор – керівник роботи всього заводу, від нього залежить подальша доля виробництва.
Директор:
Перед нашим заводом стоїть дуже актуальна на сьогодні проблема: синтез лікарських препаратів.
Кожна лабораторія одержала певні задачі, що відрізнялися за складністю процесу одержання необхідного продукту.
Перед керівниками лабораторій А, В, С було висунуто задачу – дешева сировина за мінімальних економічних витрат.
Завідувачі лабораторій з можливих пропонованих варіантів відібрали найбільш, на їх думку, прийняті й сьогодні винесуть їх на ваше обговорення.
Завдання для лабораторії А
(завдання творчого характеру)
Завдання для лабораторії В
(завдання практичного характеру)
Завдання для лабораторії С
(завдання репродуктивного характеру)
Директор:
У результаті виконаної роботи завідувачі лабораторій ґрунтовно й науково захистили результати своїх проектів. З усього вище сказаного можна зробити такі висновки:
Учитель: На цьому уроці ви спробували узагальнити й поглибити всі знання про оксигеновмісні органічні сполуки, щоб наступного уроку їх застосувати на тематичному заліку. Багато учнів виявили вміння самостійно користуватися додатковою літературою, швидко орієнтуватися в потоці інформації, виявили гарні знання про класи органічних сполук.
Підведення підсумків
ДОДАТОК В. МАТЕРІАЛИ ТИЖНЯ ХІМІЇ
ХІМІЧНА ВІКТОРИНА (СКАРБНИЦЯ)
Мета:
Клас: 7
Девізом нашої роботи пропоную взяти слова американського політика Теодора Рузвельта:
«Зробіть усе, що можете, застосувавши те, що знаєте,
знаходячись там, де ви є»
Конкурс 1. Розподілення команд
На картках символи хімічних елементів: метали та неметали. Учні обирають картки, та автоматичні розподіляються на команди. Якщо учень сам правильно виявив елемент, то команді додається 1 бал.
Команди готують назви та девіз-слоган.
Конкурс 2. Представлення команд
Учні презентують назву та девіз команди. Конкурс оцінюється від 1 до 3 балів.
Конкурс 3. "Без води і не туди і не сюди"
Команди по черзі називають приказок про воду. Конкурс оцінюється від кількості приказок.
Наприклад
Конкурс 4. Загадка
Командам задаються загадки. Яка команда швидше підніме руку, та й відповідає. Кожна правильно відгадана загадка 1 бал.
На дно сідає і кипить.
І тріскотить, і так зникає.
Відгадай, коли таке буває. (Під час хімічної реакції)
Конкурс 5. Вгадай елемент
Команди отримують завдання. Конкурс оцінюється в 1 бал.
Конкурс 6. Чомучки
Командам по черзі задаються питання. Кожна правильно відгадана загадка 1 бал.
Конкурс 7. Лабіринт
Командам роздаються кросворди. Кожен правильно відгаданий елемент 1 бал.
Знайди хімічний елемент
к |
а |
б |
о |
н |
і |
й |
у |
р |
к |
і |
о |
н |
р |
а |
р |
і |
е |
р |
к |
і |
а |
л |
д |
о |
б |
л |
ю |
м |
м |
г |
н |
й |
а |
і |
й |
ф |
у |
м |
б |
а |
м |
а |
і |
г |
р |
у |
м |
е |
р |
п |
л |
р |
і |
й |
й |
е |
н |
т |
ф |
с |
і |
й |
ю |
м |
а |
р |
а |
ц |
и |
с |
о |
и |
ц |
м |
у |
б |
у |
о |
м |
н |
н |
ф |
о |
л |
і |
м |
а |
н |
р |
у |
м |
а |
к |
й |
р |
к |
о |
е |
н |
г |
а |
н |
р |
т |
р |
і |
с |
с |
и |
г |
б |
р |
о |
м |
у |
ф |
ь |
л |
у |
Відповіді
Карбон, Ферум, Силіцій, Оксиген, Бор, Алюміній, Плюмбум, Манган, Бром, Меркурій, Магній, Хлор, Аурум, Сульфур, Натрій, Калій, Іод, Аргентум, Фосфор, Цинк, Хром, Магній
Конкурс 7. Вболівальники
Вболівальникам задаються питання. Кожна правильна відповідь 1 бал тій команді, за яку вболівають.
Підведення підсумків
ПІЗНАВАЛЬНО-РОЗВАЖАЛЬНА ГРА “ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК”
Мета: розвивати пізнавальний інтерес і творчу активність учнів;
Клас: 8
Розподіл на команди
Вибір лідера, назви, девізу
Представлення команд
І Конкурс «Далі…»
За умовами першого конкурсу кожній команді пропонується за одну хвилину відповісти як можна на більшу кількість питань. Часу на обдумування не відводиться, тому відповіді повинні звучати зразу ж. Приймається перша відповідь, яка прозвучить від команди.
Питання до першого конкурсу «Далі…»
1. Процеси що відбуваються із зміною ступеня окиснення? (Окисно-відновні)
2. Речовини, розчини яких проводять електричний струм? (Електроліти)
3. Речовини, що складаються із одного виду атомів? (Прості)
4. Формула крейди (СаСО3)
5. Хімічний елемент, що має атомну масу 16. (Оксиген)
6. Як називаються елементи І групи головної підгрупи? (Лужні)
7. Складні сполуки, що складаються з двох елементів один із яких Оксиген. (Оксиди)
8. Таблиця, в якій зібрані всі хімічні елементи. (Періодична)
9. Автор атомно-молекулярного вчення. (Ломоносов)
10. Хімічно неподільні частинки, з яких складаються молекули. (Атоми)
11. Елемент з порядковим номером 1. (Гідроген)
12. Самий поширений оксид у природі (Вода (оксид гідрогену)
13. Чому дорівнює молярний об’єм. (22,4л/моль)
14. Речовини, розчини яких дисоціюють на йони гідрогену і кислотного залишку? (Кислоти)
15. Самий поширений хімічний елемент у земній корі. (Оксиген)
16. Складні речовини, що складаються з атомів металу і кислотного залишку. (Солі)
17. Процес віддачі електронів. (Окиснення)
18. Елемент, що приймає електрони. (Відновник)
19. Речовина, що прискорює хімічну реакцію. (Каталізатор)
20. Неактивний метал червоного кольору. (Мідь)
21. Одиниця вимірювання кількості речовини. (Моль)
22. Число Авогадро. (6,02 1023)
23. Одиниці вимірювання маси. (Грами)
24. Чому дорівнює заряд ядра. (Порядковому номеру)
25. Формула Гідрогену оксиду. (Н2О)
26. Відношення маси розчиненої речовини до маси розчину. (Масова частка)
27. Одиниці вимірювання молярного об’єму. (л/моль)
28. На що вказує номер групи в періодичний таблиці. (На максимальну валентність)
29. Валентність алюмінію. (ІІІ)
30. Формула кухонної солі. (NaCl)
31. Речовини, що складаються з кількох видів атомів. (Складні)
32. Позитивно та негативно заряджені частинки. (Йони)
33. Процес приєднання електронів. (Відновлення)
34. Самий поширений елемент у космосі. (Гідроген)
35. Порядковий номер Гідрогену. (1)
36. Як називаються елементи VII групи. (Галогени)
37. Ступінь окиснення Оксисену. (-2)
38. Складні речовини, утворені атомами металів і гідроксогрупою. (Основи (луги, гідроксиди)
39. Розпад електролітів на йони. (Дисоціація)
40. Рідкий метал. (Ртуть)
41. Певний вид атомів. (Хімічний елемент)
42. Суміші, в яких не видно частинок розчиненої речовини. (Однорідні)
43. Елемент, який приймає електрони. (Окисник)
44. Формула сульфатної кислоти. (Н2SO4)
45. Кислота, що використовується в акумуляторах. (Сульфатна)
46. Речовини, що змінюють забарвлення у різному середовищі. (Індикатори)
47. Здатність атома приєднувати відповідну кількість атомів іншого елемента. (Валентність)
48. Формула снігу. (Н2О)
49. Валентність Оксигену. (ІІ)
50. Електроліти, що дисоціюють на йони металів і кислотного залишку. (Солі)
51. Автор періодичної таблиці. (Менделєєв)
52. Одиниці вимірювання молярної маси. (г/моль)
53. Відношення маси речовини до її кількості. (Молярна маса)
54. Елементи VII групи періодичної таблиці. (Галогени)
55. Формула вуглекислого газу. (СО2)
56. Величина, що вимірюється в молях. (Кількість речовини (ню)
57. Частинка речовини, що виражає її властивості. (Молекула)
58. Наука, що вивчає хімічні перетворення. (Хімія)
59. Газ, що поглинають рослини при фотосинтезі. (СО2 (вуглекислий)
60. Благородний метал жовтого кольору. (Золото)
ІІ. Конкурс “Кіт у мішку”.
А у нас у мішку буде не кіт, а номерки від 1 до 10. Кожному номеру відповідає запитання. Який номер вибере команда на таке запитання і буде відповідати.
Діставати питання команди будуть почергово. Час на обдумування 20 секунд. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. У випадку неправильної відповіді, дається право відповісти на це ж питання болільникам цієї команди із залу і у випадку правильної відповіді, команда отримає 0,5 бала.
Питання до конкурсу «Кіт в мішку»
1. Який з хімічних елементів був відкритий спочатку на сонці, а потім на землі? (Гелій)
2. Який елемент носить ім’я героя давньогрецької міфології? (Тантал)
3. Який елемент може бути твердим, як алмаз і м’яким як сажа? Карбон. (Алмаз і сажа – алотропні відозміни)
4. Який колір має йод? (Чистий йод уявляє собою кристалічну тверду речовину сірого кольору)
5. Літію чи свинцю міститься більше в земній корі? (Літію більше в земній корі, ніж свинцю, але він сильно розпилений)
6. Назва якого елементу однаково з назвою планети? (Уран)
7. Назва якого елемента в перекладі позначає “зловонний”? (Бром)
8. Назва якого елемента складається із назв двох тварин? (Миш’як)
9. Який хімічний елемент пахне часником? (Білий фосфор в присутності вологого повітря виділяє часниковий запах)
10.Як перетворити олово в порошок, не використовуючи ніяких інструментів? (Якщо олово потримати на морозі, то він збільшиться в об’ємі і розсипається в сірий порошок. Це алотропна видозміна олова, так зване сіре олово)
ІІІ. “Ти мені – я тобі”
За правилами конкурсу кожна команда підготувала по 2 питання команді-суперниці. Питання повинні носити чіткий зміст і конкретну відповідь. На обдумування питання 30 секунд.
ІV. “Хто більше”
В цьому конкурсі вам пропонується 10 питань, на які ви повинні дати відповіді. Час на обдумування 3 хв. Кожна правильна відповідь – це 1 бал.
Будь ласка команди виберіть конверт з запитаннями. Команди готові? Починаємо конкурс.
Питання до конкурсу «Хто більше?»
1. Речовини, що вносять в грунт для покращення врожаю. (Добрива)
2. З якої кислоти метали не витісняють водень. (Нітратної (НNO3)
3. Процес розщеплення електролітів на йони. (Дисоціація)
4. Яку кислоту використовують в кулінарії. (Оцтову)
5. Формула нашатирю. (NH4Cl)
6. Як звали батька великого вченого Менделєєва. (Іван)
7. Позитивно заряджені частинки. (Протони)
8. Колір метил-оранжу в кислому середовищі. (Рожевий (червоний)
9. Формула “вапнякової води”. (Ca(OH)2)
10. Газ, якого у повітрі 21%. (Кисень)
11. Формула алюміній гідроксид. (Аl(OH)3)
12. Розчин, у якому при даній температурі не може розчинитися дана речовина. (Насичений)
13. Йони, що рухаються до катоду. (Катіони)
14. Який колір мідного купоросу? (Блакитний)
15. Як називається розчин крохмалю у гарячій воді? (Колоїдний)
16. Яка кислота випадає у вигляді колоїдного розчину? (Силікатна)
17. Як змінюються металічні властивості по періоду із збільшенням порядкового номеру? (Послаблюються)
18. Яку максимальну валентність проявляє Сульфур? (6)
19. Хто автор періодичного закону? (Менделєєв)
20. Формула питної соди (NaHCO3)
Підсумки гри
ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРНІР
Мета:
Клас: 9
І. Вступне слово вчителя
Жеребкування серед учнів, створення двох різновікових команд.
Призначення журі
ІІ. Основна частина
І етап. Розминка
Конкурс перекладачів з української на латинську або грецьку. Максимальна оцінка для кожної команди – 10 балів, 1 бал за кожну правильну відповідь. Додаткові бали – за відповідь на питання іншої команди. Кожній команді задають по п’ять питань з хімії та біології.
Хімія
Біологія
ІІ етап. Най, най…
Максимальна оцінка для кожної команди – 6 балів, 1 бал за кожну правильну відповідь. Додаткові бали за відповідь на питання іншої команди.
Хімія
Біологія
ІІІ етап. Вибрати зайве в тріаді та пояснити своє рішення
Максимальна оцінка для кожної команди – 20 балів, 2 бали за кожну правильну відповідь. Дається 10 хв.
І команда
ІІ команда
Завдання для вболівальників
Отримані бали отримує команда за яку вболівають.
Перетворіть вислів на відоме прислів’я чи приказку.
ІV етап. Знайдіть аналоги побачених процесів у живих організмах
Кожна правильна відповідь додає 2 бали
ІІІ. Підбиття підсумків
Визначення найкращої команди та найкращого знавця біології та хімії
(поки журі підбиває підсумки учнів ознайомлюють з цікавою інформацією)
Нагородження переможців
Цікава інформація
Жертви хімії. Плата за відкриття
ГРА „ ЕВРИКА”
Мета:
Клас: 10
Хід заходу
І ТУР. Моя точка зору (5 б)
ІІ ТУР. Вибери тему.( до 6 б. за 1 тему).
ІІІ ТУР. Впізнай речовину.( до 6 б. за 1 речовину).
IV ТУР. Далі, далі … ( протягом 1 хвилини давати відповіді на запитання).
V ТУР. Дуель
І ТУР. Моя точка зору
За 30 секунд ви повинні переконливо висловити свою точку зору на тему: “Чи потрібно вивчати хімію?”
На підготовку вам відводиться 30секунд.
Враховується все: переконливість, науковість, завершеність висловлювання думки.
ІІ ТУР. Вибери тему
Теми
1. Метали.
2. Періодична система.
3. Розчини.
4. Будова речовин.
5. Класи неорганічних сполук.
6. Органічні кислоти.
7. Вуглеводи.
8. Спирти.
9. Вчені – хіміки.
10. Хімія в побуті
1. Метали.
1. Який хімічний елемент – метал найбільш поширений на нашій планеті? (Ферум)
2. Які метали при взаємодії з водою утворюють луги? (Лужні: Na, K, Li).
3. У якого металу найвища температура плавлення ? ( У вольфраму, 33800С).
4. Який метал вважають найеластичнішим? (Золото).
5. У якого металу найбільша густина? (У осмію, 22,6 г/см3).
6. З якою метою використовують доменні печі? (Для виплавки чавуну).
2. Періодична система.
1. Скільки груп та періодів у періодичній системи хімічних елементів Д.І.Менделєєва? (8 груп та 7 періодів).
2. В якому році відкрито періодичний закон? (1869)
3. Які хімічні елементи розпочинають всі періоди ПС, крім першого? (Лужні метали)
4. У якого хімічного елемента найбільша електронегативність? (Флуор)
5. Який хімічний елемент носить назву сонця? (Гелій №2)
6. Який хімічний елемент ПС найважливіший на нашій планеті і чому? (Карбон №6, він – основа всіх живих організмів).
3. Розчини.
1. Яка речовина є найважливішим розчинником на нашій планеті? (Вода).
2. Поясніть, що таке емульсія і приведіть приклади емульсій. (Неоднорідна завись рідини в рідині, наприклад, олія з водою, бензин з водою тощо).
3. Назвіть практично нерозчинну речовину у воді. (Скло, срібло, золото).
4. Як підвищити розчинність газу СО2 у воді? (Треба підвищити тиск і знизити температуру).
5. Які речовини називають кристалогідратами? (Ті, які у кристалічному вигляді містять молекули води у зв’язаному стані, наприклад, мідний купорос CuSO4•H2O)
6. Які речовини називають електролітами? (Водні розчини або розплави яких проводять електричний струм. Це розчинні основи, кислоти, солі.)
4. Будова речовин.
1. Які частинки входять до складу ядра атома будь – якого хімічного елемента? (Протони і нейтрони).
2. Які частинки рухаються навколо ядра атома? (Електрони).
3. Як можна визначити кількість протонів та електронів у атомах будь – якого елемента? (За порядковим номером цього елемента у ПС).
4. Що таке диполь? (Полярна молекула, наприклад, вода – H2О, хлороводень – НСІ).
5. Який тип хімічного зв’язку є в молекулі води? (Ковалентний полярний зв’язок, а між молекулами – водневий).
6. Який тип хімічного зв’язку є у більшості солей? (Іонний).
5. Класи неорганічних сполук.
1. До якого класу сполук належить вода? (Оксиди).
2. Яку кислоту найчастіше використовують на кухні? (Оцтову та лимонну).
3. Назвіть формулу харчової соди. До якого класу сполук вона належить? (NaHCO3, клас сполук – солі).
4. Який індикатор найчастіше використовують для визначення лужного середовища? (фенолфталеїн).
5. Який індикатор отримують з лишайників? (Лакмус).
6. У вигляді яких сполук зустрічаються інертні гази в природі? (Прості речовини у складі повітря).
6. Органічні кислоти.
1. Яка кислота виявлена у сокові кропиви, хвої сосни та виділеннях мурашок?
(Мурашина, або метанова).
2. Що таке мило з хімічної точки зору? (Натрієва або калієва сіль стеаринової кислоти С17Н35СООNa, або С17Н35СООК).
3. Яку кислоту використовують для одержання ацетатного волокна? (Оцтову СН 3СООН).
4. Яка кислота входить до складу рослинних олій? (С17Н33СООН – олеїнова ).
5. Що є структурною одиницею будови білкових молекул? (Амінокислоти).
6. Яка функціональна група карбонових кислот? (Карбоксильна – СООН).
7. Вуглеводи.
1. Який полісахариди входить до складу всіх дерев та кущів? (Целюлоза - (С6Н10О5)н.)
2. Яка речовина утворюється при гідролізі крохмалю, целюлози? (Глюкоза - С6Н12О6) .
3. В результаті якого природного процесу утворюються вуглеводи? (Фотосинтезу).
4. Які моносахариди входять до складу носіїв спадкових ознак – молекул ДНК та РНК? (Дезоксирибоза -С5Н10О4 та рибоза – С5Н10 О5).
5. З яких моносахаридів утворилася сахароза? (Глюкози та фруктози - С6Н12 О6).
6. Де в складі людського організму можна виявити вуглеводи? (В складі хромосом, крові, в печінці, як продукти харчування у органах травлення тощо).
8. Спирти.
1. Який спирт входить до складу всіх алкогольних напоїв? (Етанол С2Н 5ОН ).
2. Який спирт використав Лебедєв для одержання синтетичного каучуку? (Етанол С2Н 5ОН ).
3. Який спирт одержують при переробці деревини? ( Метанол СН3ОН ).
4. Який спирт входить до складу жирів? (Гліцерин).
5. Який спирт використовують для одержання антифризів? (Етиленгліколь).
6. Який спирт використовують як замінник цукру для хворих на діабет? (Сорбіт).
9. Вчені – хіміки.
1. Хто автор періодичного закону та періодичної системи хімічних елементів? (Д.І.Менделєєв).
2. Назвіть авторів закону збереження маси речовини. ( Ломоносов, Лавуазьє).
3. Який вчений запропонував планетарну будову атома Гідрогену? (Датський фізик Нільс Бор).
4. Яку теорію запропонував хімікам датський вчений Сванте Арреніус? (Теорію електролітичної дисоціації).
5. Назвіть автора теорії будови органічних сполук. ( О.М.Бутлеров, 1861).
6. Який вчений сформулював такий закон: „Рівні об’єми різних газів за однакових умов мають однакову кількість структурних частинок.” (Італійський вчений Амадео Авогадро, 1811 р, число Авогадро NA = 6,022 х 1023 моль -1).
10. Хімія в побуті.
1. Яка основна складова частина зубних паст і порошків? (Кальцію карбонат СаСО3).
2. Як допомагає хімія у ванній кімнаті? (Мило, порошок, шампунь, ароматизатори ванни, мильниці, плівка тощо).
3. Яким чином можна вивести на одязі жирну пляму? (Жири нерозчинні у воді, а лише в органічних розчинниках – ефірі, бензолі, бензині, слід забруднене місце намочити у теплів воді, потім обробити розчинником і змити теплою водою із СМЗ).
4. Що є сировиною для одержання лаків, клейонки, масляних фарб, лінолеуму?
(Рослинні олії, які не мають високих харчових якостей – лляна, маслинова, рицинова тощо).
5. Який внесок хімії у текстильну промисловість? (Хімія випускає різні штучні та синтетичні волокна - ацетатне, капронове, нейлон, лавсан, різні барвники тощо).
6. Чим допомагає хімія книговидавцям? (Допомагає виробити папір різного ґатунку та структури, фарби для друку, малюнків, клей тощо).
ІІІ ТУР. Впізнай речовину за описом.
(можна давати лише 1 відповідь від команди)
А.
1. Речовина білого кольору, природного походження . (3 б)
2. Емульсія. Важливий продукт харчування. (2 б)
3. Містить розчинні білки, жири, вуглеводи, багато вітамінів та мінеральних солей.(1б).
(Відповідь: молоко).
Б.
1. Речовина білого кольору, природного походження . (3 б)
2. Тверда однорідна речовина, містить повітря в своєму складі, утворюється при від’ємних температурах. (2 б)
3. При плюсових температурах перетворюється на рідину. (1 б)
(Відповідь: сніг).
В.
1. Порошкоподібна речовина чорного кольору.(3 б)
2. Використовують її в гумотехнічній промисловості, книгодрукуванні. (2 б)
3. Утворюється багато її під час горіння при недостатку кисню.( 1 б).
(Відповідь: Сажа).
Г.
1. Природний мінерал сірого кольору, можна отримати його і у промислових умовах. (3б).
2. Використовують його в атомних установках як уповільнювач нейтронів, в електротехніці, для виготовлення мастил, фарби , олівців. (2 б)
3. При температурі 12000С і тиску 50 000 атмосфер з нього одержують штучні алмази. (1 б)
(Відповідь: графіт).
Д.
1. Осадова гірська порода, продукт вивітрювання польових шпатів, слюди, граніту. (3 б)
2. Її використовують у виготовленні вогнетривких будівельних матеріалів. (2 б).
3. Змішуючи її з водою, утворюють пластичну масу, яка після висихання зберігає надану їй форму, а після випалювання стає твердою, ніби камінь. Наші пращури вміли виготовляти з неї посуд. (1 б).
(Відповідь: глина, каолін).
ІV ТУР. Далі, далі …
(протягом 1 хвилини давати відповіді на запитання, 1 запитання – 1 бал)
1. Найпоширеніший хімічний елемент на планеті … (Оксиген).
2. Найпоширеніший хімічний елемент у Всесвіті … (Гідроген).
3. Найдрібніша, хімічно неподільна частинка речовини… (Атом).
4. Формула кухонної солі… ( NaСІ).
5. Речовина – хамелеон, яка змінює свій колір у різних середовищах… (Індикатор).
6. В процесі фотосинтезу в листках утворюється вуглевод….( Глюкоза, крохмаль).
7. Всі живі організми дихають …(Киснем).
8. В складі кісток міститься метал …(Кальцій).
9.Сріблясто – білий метал одержують з білої глини і використовують в літакобудуванні…(Алюміній).
10. Алотропна видозміна графіту, використовують ювеліри… (Алмаз).
11. До складу хлорофілу входить метал… ( Магній).
12. Порошкоподібний мінерал, використовують для виготовлення дитячих присипок, у медицині …(Тальк).
13.Однорідна система двох і більше речовин… (Розчин).
14. При виробництві цього продукту використовують суміш білого піску, вапняку, соди та оксидів кольорових металів… (Скла).
15. Заряджена частинка, в яку перетворюється атом, якщо віддасть чи приєднає електрони… (Іон).
16. Найпоширеніший рідкий оксид на планеті… (Вода).
17. Формула харчової соди…(NaHCO3).
18. Під час фотосинтезу рослини вбирають з повітря …(СО2).
19. У складі гемоглобіну крові міститься метал …(Ферум).
20.У земній корі вміст цього елементу до 27%, його використовують для виготовлення фотоелементів, сонячних батарей тощо… ( Силіцій).
21. Найтвердіша речовина на планеті … (Алмаз).
22. Під час фотосинтезу рослини виділяють газ …(Кисень).
23. Розчинне скло ще має назву.. (Силікат натрію).
24. Найдорожчий метал …(Платина).
25. Газова оболонка Землі …(Атмосфера).
26. Водна оболонка Землі …(Гідросфера).
27. Яку клейку речовину містять стебла хвойних рослин? …(Живицю).
28. Які заряджені частинки містяться в ядрі атома Гідрогену? ( 1 протон).
29. Галузь хімії, яка займалася виготовленням ліків у давнину? …(Ятрохімія).
30. Яку кислоту виробляють на сумському Хімпромі? …(Сульфатну).
31. У складі повітря найбільша кількість газу…(Азоту).
32. Ковкий сплав заліза з вуглецем, сіркою, фосфором та деякими металами…(Сталь)
33. Які мінеральні добрива виробляють на сумському Хімпромі? ..(Суперфосфати)
34. Викопна смола хвойних рослин…(Янтар, бурштин).
35. Безбарвний отруйний газ із запахом тухлих яєць, утворюється при гнитті білків…(Сірководень).
36. Для боротьби із шкідниками використовують речовини …( Отрутохімікати, пестициди).
37. Скільки агрегатних станів має вода на планеті? …(Три).
38. Галузь хімії, що займається добуванням металів з руд …( Металургія).
39. Для боротьби з бур’янами використовують речовини … (Гербіциди).
40. Речовину добувають з молочного соку плодів маку, використовують як наркотик …(Морфін).
41. Солодовий цукор, що використовують у виробництві вина, пива, у харчовій промисловості, одержують з …(Ячменю).
42. Водний розчин якої речовини використовують в медицині під назвою „нашатирний спирт”….(Амоніаку).
43. Яка речовина найпотрібніша на уроці в школі? …(Крейда).
44. Скільки відсотків кисню міститься в повітрі? …( 21%)
45. Яка речовина захищає нашу планету від згубної сонячної радіації? …(Озон).
46. Який газ спричиняє „парниковий ефект” на планеті? …(Вуглекислий)
47. Якого кольору буде лакмус у кислому середовищі? …(Червоного).
48. При взаємодії кислоти з лугом відбувається реакція …(Нейтралізації).
49. Найпоширеніші сплави заліза, які використовують в народному господарстві…(Чавун і сталь).
50. При горінні водню утвориться…(Вода).
V ТУР. Дуель
1. Що до чого потрібно приливати при розчиненні кислоти у воді. (Кислоту у воду)
2. Газ, що є продуктом фотосинтезу. (Кисень)
3. Назвіть способи збирання газів. (Витіснення води або повітря)
4. Речовини, молекули яких містять в своєму складі молекули води. (Кристалогідрати)
5. Безкольоровий газ, з різким запахом, розчин якого у воді використовується у медицині. (Амоніак NH3 )
6. Умовний запис хімічної реакції, за допомогою формул і коефіцієнтів. (Рівняння реакції)
7. Яка кислота міститься в газованій воді. (Карбонатна Н2СО3 )
8. Що таке “царська водка”. (Суміш концентрованих нітратної і хлоридної кислот)
9. Назвіть алотропні видозміни Карбону. (Алмаз, графіт, вугілля)
10. Скільки молекул міститься в 18г води. (6*1023 молекул)
Підведення підсумків. Нагородження переможців
ТУРНІР «ЗНАВЦІ ХІМІЇ»
Мета:
Клас: 11
Хід заходу
Вчитель:Ми повинні сьогодні відповісти з вами на питання: чи можна віднести хімію до дивовижних і цікавих наук, чи потрібна вона в людському житті. Ми дійсно вважаємо, що хімія — це королева наук. Немає такої галузі в суспільстві, де хімія не грала б визначну роль, будь то медицина, промисловість, сільське господарство, хімія тісно переплітається з людським життям.
А зараз починайте.
Настав жаданий час
І хімія сьогодні
Хай надихає вас!
Розподіл на команди
Вибір лідера, назви, девізу
Представлення команд
1 конкурс «Розминка»
Якщо учасники команди не знають відповіді, то на це питання можуть відповідати суперники. Правильна відповідь – 1 бал.
1. З якою країною пов'язують походження слова «хімія»? (Як припускають деякі мовознавці, слово «хімія» походить від назви Єгипту — Хем, тобто «земля», саме в цій країні був центрцієї науки й звідти поширювалися всі хімічні знання. Грецький філософ Зосимус Панополітанський уперше вжив термін «хімейа»)
2. Чому термін «атом» слід вважати неправильним? (3 давньогрецької мови це слово означає «неподільний», але атом складається з протонів, нейтронів і електронів)
3. Назва якої країни світу перекладається як «срібна»? (Аргентина в перекладі з латинської означає «срібна». )
Доречі, іспанці, коли висадилися на цю землю, побачили в місцевих індіанців багато прикрас, хатнього начиння, зброї, виготовлених зі срібла, і сподівалися тут знайти поклади цього металу. Але копальні розміщувалися в Болівії, в Аргентині їх не було взагалі.
4. Як пов'язані між собою великий поет Олександр Блок та не менш великий хімік Дмитро Іванович Менделєєв? (Блок був одружений з донькою Дмитра Менделєєва - Любов'ю Менделєєвою і саме їй присвятив більшість своїх віршів про кохання)
5. Кому з вчених належать слова: «Широко простягає хімія руки свої у справи людські» (М.В. Ломоносову)
6. Про кого із учених говорили: «Чемоданных дел мастер» (Менделеєв Д.І.).
7. Хто із учених - хіміків був ще й відомим композитором: (Бородін О.П.)
8. Хто з вчених відкрив закон збереження маси речовин? (Ломоносов - Лавуазьє).
Вчитель: Хімія тісно пов’язана з літературою і багато письменників використовували хімічні знання в своїх творах, наприклад, Герберт Веллс «Війна світів» , Джек Лондон «Серця трьох», «Морський вовк»; Жюль Верн «Таємничий острів», «П’ятнадцятирічний капітан»; Артур Конан Дойл «Записки про Шерлока Холмса»; «Собака Баскервілей» та багато інших. Тому наступний наш конкурс покаже, яким тісним є зв’язок хімії та літератури на прикладі українських приказок.
2 конкурс «Віднови приказку»
Гравці отримують по аркушу з приказками, у яких потрібно замінити назву хімічного елемента на назву простої речовини, щоб відновити приказку. Кожна правильна відповідь - 1 бал.
Швидкий, як Меркурій. (Ртуть)
Нащо теє Аргентум, коли жити недобро. (Срібло)
Не все те Аурум, що блищить. (Золото)
Слово - то Аргентум, а мовчання - Аурум. (Срібло, золото)
Гість першого дня - Аурум, другого - Аргентум, а третього - Купрум: додому їдь. (Золото, срібло, мідь)
Негрітий Ферум не зігнеш. (Залізо)
Аурумний ключик до всіх замків придасться. (Золотий)
Ферумна воля (Залізна); плюмбумна голова(Свинцева).
3 конкурс - «Хімічні антоніми».
Всі ви знаєте, що слова протилежні за значенням мають назву антоніми.
Завдання наступного конкурсу: Наведіть слова – антоніми хімічних термінів і дайте їм визначення.
Правильна відповідь приносить 1 бал.
катіон – …
відновник – …
каталізатор - …
гідратація - …
4 конкурс «Хімічних детективів»
Увага! Увага! Розшук!
Працівниками внутрішніх органів розшукується особливо «небезпечний» злочинець.
За його прикметами назвати ім’я, номер під’їзду та квартири, де мешкає.
Правильна відповідь приносить 1 бал.
«Злочинець» № 1.
(Ртуть, ІІ під’їзд, квартира № 80.)
«Злочинець» № 2.
(Арсен (раніше його називали миш’як), 5 під’їзд, квартира № 33.)
«Злочинець» № 3.
(Фосфор, 5 під’їзд, квартира № 15. )
«Злочинець» № 4.
(Берилій, ІІ під’їзд, квартира № 4.)
5 конкурс «Бліц»
Оголошуються запитання, по черзі звертаючись до кожної команди , які мають одразу ж, без обговорювань дати відповідь. Правильна відповідь приносить 1 бал.
6 конкурс Капітанів «Хто більше?»
Правильна відповідь приносить 1 бал.
12. Про кого з видатних російських хіміків А.Гофман, видатний німецьких хімік, сказав, що навіть за один синтез аніліну його ім’я слід записати золотими літерами в історію хімії? (Про М.М. Зінін)
7 конкурс «Загадки»
Правильна відповідь приносить 1 бал.
1. Я в усіх живих клітинах
Я — вугілля, олівець,
Маю ще один талант:
Я блищу, бо діамант. (Карбон)
2. Я з металами стою,
Хоч м'який, мов масло.
Жовтим полум'ям горю
Й довго не погасну.
Я поширений доволі
В соді, в склі, в кухонній солі. (Натрій)
3. Срібно-білий активний метал,
1 повітря боїться він дуже.
Є у грунті, у наших кістках
І у водах підземних потужних...
Є він в наших зубах білосніжних,
А тому він метал дивовижний. (Кальцій)
4. Дванадцять протонів маю,
Другу групу полюбляю.
Відгадайте, хто я є,
Як звучить ім’я моє? (Магній)
5. Трійка — це число магічне,
В ній житло моє одвічне.
Чортів тузінь — це мій знак,
З мене побудуй літак. (Алюміній)
6. Якому науковому відкриттю присвячений вірш Степана Щипачова?
В природе ничего другого нет,
Ни здесь, ни там, в космических глубинах.
Всё — от песчинок малых до планет —
Из элементов состоит единых. (Періодичному закону)
Підбиття підсумків
ХІМІКО-ФІЛОЛОГІЧНИЙ КВЕСТ
Мета:
Вчитель хімії:
Доброго дня усім присутнім.
Ми зібралися тут, щоб продовжити наш квест. Та вирішити, яка ж команда виявилася: кмітливішою та оригінальнішою, в цьому нам допоможе наше шановне журі.
Вчитель української мови літератури :
Урочиста мить настала,
Ось і журі ми вже обрали.
Сили й міцності тобі,
Вельмиповажнеє журі.
Всю судійськую програму
Втілюй у життя ти вдало.
Представлення журі
(Журі оцінює кожне завдання, за яке можна отримати максимально 10 балів)
Вчителі:
Перш ніж ми почнемо, хотілося б побажати вам:
Вчитель хімії: Вчитель української мови літератури:
І повітря, і вода –
Взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче –
І в халепу ти не вскочиш.
Будеш знать про неї все,
Вона користь принесе.
Щоб трудились ви сьогодні до сьомого поту
І дістали нагороду за свою роботу.
Солодке слово перемоги нелегко дається.
Хто любить, знає рідну мову,
Тому хай всміхнеться.
Вчитель української мови літератури:
Квест у нашій школі,
Ти попробуй не прийди.
Хочеш грати разом з нами,
Ти прийди і доведи.
Вчитель хімії :
Отож, вперед до перемоги!!!
Заздалегідь були проведені завдання: "Розподіл на команди", Обрати лідерів команд, назву, девіз", "Скласти казку", "Скласти хіміко-літературну рекламу", "Знайти українські твори, які містять назви хімічних елементів, або речовин".
РОЗПОЧИНАЙМО
Розподілитися на команди
Обрати лідерів команд, назву, девіз
Представлення команд
Команда "Хімічний роман"
Думати – колективно,
Діяти – оперативно,
Сперечатись – доказово –
Це для всіх обов’язково.
Передаємо вам привіт!
Хай дивується весь світ!
Команда "Золоті поети"
"Ми поети-симпатяшки
Всіх нас не зламати
І найважчі перешкоди
Будемо долати"
Скласти казку на хімічну тематику, за усіма правилами жанру.
Інсценізація казок
Команда "Хімічний роман"
Казка про Літій
Жив-був Літій (Li). Набридло йому сидіти на одному місці, ось він і покотився по білому світу – речовини подивитися і себе показати. Котиться котиться Літій, а назустріч йому Соляна кислота (НCl):
- Літій, я тебе з'їм!
- Чи не з'їси, зубки про мене обламаєш, і нічого в тебе не вийде.
Сказав це і покотився далі. Котиться і пісеньку співає:
- Я – Літій-молодець, лужної я молодець!
А назустріч йому Луг.
- Я тебе з'їм! - Каже Луг.
- Да ти що? Своїх не впізнаєш? Я від Кислоти пішов, а вже тобі-то де? -і покотився далі, тільки його й бачили. Котиться і пісеньку співає:
- Я – Літій-молодець, лужної я молодець! Я від Луги пішов і від Кислоти пішов!
Котиться - котиться Літій, а назустріч йому Сіль.
Літій, Літій, я тебе з'їм!
-Так Де тобі: ти і з простими металами не з усіма взаємодієш, все умов відповідних чекаєш, а я - лужний, не про тебе! - І покотився Літій далі, тільки його й бачили. Котиться і пісеньку співає:
- Я – Літій-молодець, лужної я молодець! Я від Луги пішов і від Кислоти пішов! І від Солі я пішов!
А тут Кисень на стежці стоїть і каже:
- Хороша пісня! Підійди ближче, заспівай голосніше!
Тільки Літій заспівав свою пісеньку, а Кисень його – ам! – І з'їв!
І став Літій оксид літію.
Команда "Золоті поети"
Казка про Водень і Кисень
У недалекому царстві, в такому собі володарстві жили Водень і Кисень. Багато що можна розповісти про ці речовини. Зокрема, про їхні характери, смаки, звичаї, симпатії та антипатії. Адже вони належать до однієї родини – «прості речовини », та до одного роду, бо є газами за звичайних умов. Але мали вони й свої відмінності. Кисень був сильним і хоробрим парубком. Нікого і нічого не боявся, крім Фтору. Він сміливо втручався у процес тління та горіння, при цьому інколи спалахувало полум’я, хоча сам ніколи не горів. Водень приваблював своєю простотою й добротою, легкістю й щедрістю, чарував яскравим полум’ям.
Зустрівшись, вони бралися за руки і разом підіймалися високо в небо. Водень дорогою розповідав про свої володіння, про неосяжні простори Всесвіту, про зоряні небесні тіла.
Побратим Кисень спочатку погоджувався досягти кінця подорожі та з часом його настрій змінювався. Обличчя ставало кислим та похмурим, він тяжчав, починав пхинькати, жалкувати за рідними місцями, прагнув повернутися назад. Водень, щоб не залишати на шляху свого друга, повертався разом із ним на поверхню землі краплями дощу.
Над Землею світило Сонце, жебоніла вода в струмках, зеленіли поля й гаї, співали пташки, а у вирії атмосферного повітря, ніби у хороводі, кружляли молекули кисню і водню, міцно тримаючись за руки. Іноді вони підіймалися високо в небо, та знову поверталися до початку подорожі.
Скласти хіміко-літературну рекламу
Реклама від команди "Хімічний роман"
Не знайдеш нам достойної заміни!
Якщо працюєш важко ти фізично
І вже стомивсь, надворі пізно,
Ти з'їж шматочок сала звично,
Воно енергії додасть організму.
Знайти українські твори, які містять назви хімічних елементів, або речовин.
Команди вперед до двобою
Двобій команд
(І.Франко «Каменярі», В.Симоненко «Грудочка землі», О.Кобилянська «Земля»,Т.Шевченко «І золотої і дорогої», Л.Україна «Горить моє серце», «Кров твоя – рубін коштовний», Н.Забіла «З огненних печей», І.Котляревський «Енеїда», Л.Костенко «Притча про ріку», М.Вінграновський "Золоті ворота")
Реклама від команди "Золоті поети"
Не зроблю вам відкриття,
Що білки — це сенс життя,
Щоб поповнити білок,
Треба їсти вам сирок,
М'ясо, рибу і гриби,
Ще горіхи і боби.
6 завдання квесту:
Приказки
Двобій команд
Пролиту воду назад не збереш.
Прийшло з води, пішло з водою.
Він, як вода, скрізь просочиться.
Де вода, там і верба..
Тиха вода найглибша.
Вчорашньої води не доженеш.
Не все переймай, що по воді пливе.
Без води і не туди, і не сюди.
Через золото сльози ллються.
Срібло-золото тягне людину в болото.
Золотом зайця не здоженеш.
Добре - срібло, а золото - краще.
Слово - срібло, мовчання - золото.
Не все те золото, що блищить.
Час дорожчий за золото.
З золотом, як з вогнем: і тепло з ним, і ебезпечно.
Кинь ячмінь в болото – вбере тебе в золото.
На вагу золота.
Склади слова
З поданого слова складіть якомога більше слів:
Гідроксиціннамоілферулоілметан
(Ароматичний барвник помаранчевого кольору)
Реклама від команди "Хімічний роман"
Найстаранніше, проте,
Вам кишечник підмете.
їжте овочі і фрукти —
Необхідні це продукти.
І цукерочки також корисно вживати,
Та в цьому, певна річ, міру треба знати.
Синонім
Назвіть не менш як три синоніми назви «кухонна сіль».
(Натрій хлорид, кам'яна сіль, харчова сіль)
Омонім
Назвіть приклади омонімів серед хімічних елементів?
(Циліндр, радикал, флюс, бор)
Фразеологізми і метали.
В поданій «хмарині слів» знайдіть фразеологізми, поясніть їх. Доповніть цей список іншими, які б містили назви металів.
Поки команди працюють
Підтримка вболівальників
Команду свого класу підтримати прийшли
І є у вас можливість своїм допомогти
Ви слухайте уважно запитання мої
Та намагайтесь швидше на них відповісти.
Вчитель хімії:
(Бар – Барій, ром – Бром, маг – Магній)
(Берилій, Радій)
(Карбон – Кар!)
(Хром – ром)
(Дубній –дуб)
Вчитель української мови літератури :
Але якщо зв’язати ї, в їжу потрапляє,
Якщо ми Л йому закреслимо,
То разом всі пісні співати будемо. (Хлор-хор)
У воді не розчиняюсь
У кислотному ряду
Командиром я іду,
Очищаю нафту, масло
Гербіцид в полях прекрасний,
Хвору шкіру очищаю,
Навіть в пеклі я буваю! (Сульфур)
Хоч м’який мов масло.
Жовтим полум’ям горю
Й довго не погасну,
Я поширений доволі:
в соді, склі й кухонній солі (Натрій)
Залізний характер, залізна воля, залізна маска, золоті руки, золоте серце, золоте правило, золотий фонд, золоте теля, золоті літери, золотий дощ, золота голова, свинцевий кулак, золоте дно, золота середина.
Підберіть антоніми до хімічних термінів:
Реклама від команди "Золоті поети"
Якщо недуга може статись,
То можна чаєм лікуватись.
Чай з усіх зіль найкорисніший,
У спеку нам він наймиліший,
В мороз також усіх зігріє,
Ще й сонливість враз розвіє,
Втому він поборе вмить,
Від недуг нас захистить.
Зрозуміло всім навкруг:
Чай здоров'ю ліпший друг.
11 і 12 завдання проводяться одночасно
11 завдання квесту:
Для лідерів команд «Віднови приказку»
12 завдання квесту:
Скласти вірші з поданою римою (риму обирають жеребком)
годує,
лікує.
прикриває,
помагає.
підфарбуєм,
затушуєм,
у нас –
враз!
13 завдання квесту:
Ребус
Підведення підсумків. Нагородження переможців
ХІМІЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Мета заходу:
Учні та класні керівники
заздалегідь попередженні про підготовку до свята
Хід заходу
Ведучий
В нашій школі знову свято,
Чути музику і сміх,
На хімічнім святі нині
Ми вітаємо усіх.
Поглянь пильніш на справи дивовижні,
Якими повниться Земля.
В нас хімія живе в узорі нашім ніжнім,
Вона крокує владно на поля.
Ведуча
Важко навіть уявити,
Як без хімії прожити.
Чистить, миє і годує,
Живить, травить і лікує.
Посуд, меблі і тканини –
Це хімічні речовини.
І повітря, і вода –
Взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче –
І в халепу ти не вскочиш.
Будеш знать про неї все –
Вона користь принесе.
Вікторина
1. Який неметалічний елемент є найпоширенішим на Землі? (Оксиген)
2. Назва якого елементу пов’язана з ім’ям богині місяця в грецькій міфології? (Селен)
3. Назва якого неметалічного елемента у перекладі з грецької означає “той, хто народжує кислоти”? (Оксиген)
4. Назва якого елемента пов’язана з назвою нашої планети? (Телур; з грец. Tellus – "Земля".)
5. Який елемент займає друге за поширеністю місце на Землі після Оксигену? (Силіцій)
6. Який елемент є найпоширенішим у Всесвіті. (Гідроген)
7. Якого елемента в земній атмосфері найбільше? (Нітроген)
8. Який неметал було названо за кольором його парів? (Йод; з грец. Iodos – "фіолетовий")
9. Назва якого неметалу означає неприємний запах? (Бром; з грец. Bromos – "смердючий")
10. Назва якого елемента співзвучна із прізвищем видатного вченого? (Бор)
11. Назва якого елемента означає “руйнівний”, “смертоносний”? (Флуор)
12. Який елемент академік А. Е. Ферстман називав “елементом життя й думки”? (Фосфор)
13. Який елемент було відкрито на Сонці раніше, ніж на Землі? (Гелій)
14. Назва якого елементу означає “жовто-зелений”? (Хлору; з грец. Chloros – "жовто-зелений")
15. Які два елементи названо на честь Франції? (Галій та Францій)
16. Якій країні дав назву хімічний елемент? (Аргентині – Аргентум
Ведучий
Усі ми в дитинстві читали багато цікавих казок про добрих фей та могутніх чаклунів, які творили незвичні дива, але в житті, як відомо, ні фей, ні чаклунів не існує. А ось дива – вони насправді бувають, хоча створюють їх зовсім не джини й не чаклуни, а люди. Люди, озброєні знаннями.
Наука – справжня чаклунка сучасності. І якщо вже говорити про дива, між іншими науками виділяється саме хімія. Запрошуємо вас у казкову хімію!
«У гостях у казки»
Представляють учні 7 класу
У чарівній Країні Хімія є маленьке містечко Таблиця Менделеєва. І колись давно-давно в тому містечку жила Чарівна принцеса Оксиген, а по сусідству – принц Гідроген. У Гідрогена був найкращий друг Гелій.
І ось, гуляючи містом, Гідроген и Гелій розмовляють:
- Знаєш, - сказавши Гелій, - ми з тобою найпошіреніші хімічні елементи Всесвіту. Ось 75% атомів, що є у Всесвіті – твої, а 24% – мої, вірно?
- Так, - відповів Гідроген.
- От, - продовжував Гелій, - ми дружімо з хімічними елементами, які становляться дуже мало відсотків, отже, ми не є пихаті?
- А хто ж тобі сказав, що ми пихаті?
- Та один хімічний елемент натякнув на це, а я йому сказав, що це не так.
- А я також так думаю! - сказала Оксиген, котра також гуляла містом і випадково почула розмову двох друзів.
- Що? Чому? - Спитав Гідроген, який вже був давно закоханий у Оксиген.
- Тому, що минулого року, ви, Гідрогене, казали, що кохаєте мене, а цього року на усіх балах навіть не звертаєте на мене уваги, а весь час натякаєте, як у вас багато атомів, а зовсім забули, що я на Землі найпоширеніший хімічний елемент!
- Зовсім ні, я про вас зовсім не забув, просто мені сказали, що ви мене більше не кохаєте, - заперечував Гідроген.
- Я вас Дуже кохаю! - відповіала Оксиген.
Невдовзі Гідроген і Оксиген одружилися, їхнє весілля святкувала вся країна Хімія. З того часу Оксиген і Гідроген входять до складу води: H2O.
Реклама «І у сміття є будинок»
Представляють учні 9 класу
Автор: Одного разу під лавкою зустрілись енергозберігаюча лампочка…. (виходе лампочка) прочитана газета, (виходе газета) скляна пляшка (виходе пляшка). Всі вони опинились під лавкою по-різному. Лампочка випала з дірявого пакета з під сміття, газету залишила, читаючи, дівчинка, а пляшку викинув хлопець, проїжджаючи на велосипеді. Першою заговорила лампочка.
Лампочка: Мене не можна губити, адже я особлива і для мене є спеціальний контейнер.
Газета: А мене взагалі не можна залишати на вулиці, у будь-який момент піде дощ і я промокну.
Пляшка: Стоп! Не хвилюйтесь і не засмучуйтесь! Ми – сміття, а значить у нас є будинок і це – сміттєвий ящик! А наше завдання туди потрапити.
Автор: У цей момент вітер приніс поліетиленовий пакет, на якому був зображений смайлик, тому він був у гарному настрої.
Пакет: Привіт!
Пляшка: Тихіше не заважай!Ми розробляємо план!
Пакет: Який ще план?
Пляшка: План повернення додому.
Лампочка: Спочатку ми повинні потрапити до сміттєвого ящику, а звідти на сміттєвопереробний завод.
Газета: А там з нас зроблять нові і корисні речі.
Пакет: Не смішіть мене! Краще як я, літати по світу і бачити багато цікавого (пакет кружляє і відлітає).
Пляшка: Друзі, у мене є ідея! Давайте покотимось за вітром, нас обов'язково помітять, піднімуть і ми потрапимо додому (кружляють і зникають)
Автор: А пакет так і залишився самотнім і непотрібним. Пляшка, що стоїть на вітрині бачила його одного разу, він був брудний і подертий. Ви запитаєте мене, звідки я знаю цю історію? Мені розповіла її та сама газета, але тепер це не газета, а нова чудова книжка.
Казка «З життя хімічних елементів»
Представляють учні 8 класу
Поблизу великого Бору на Фермії жив кіт на ім’я Лютецій. Яка це була країна – невідомо. Може, Індій чи Германій, а може, Америцій, а то й Францій.
Кіт був не простий, а чарівний. Він був надзвичайно Актиній і рухливий, як Меркурій. Очі кота світилися, як Фосфор, а сам він уночі ставав Неодим. Шубка в нього Сірка з двома біленькими плямами на Талій.
На цій Фермій крім котика Лютеція мешкали ще маленька дівчинка Галій та її мама Іридій. Лютецій був завжди Радій бачити Галій. Вона часто Берилій котика на руки і бавилася з ним. Котик інколи захоплював мишку у Полоній, і то був великий Цирконій, коли мишка тікала з Полоній і Молібден бога за свій порятунок.
Наближався день народження Галій, і вона Гадоліній про свої подарунки.
Приїхали гості з Європій, Америцій, Рутеній: Ванадій та Арсен із Тулій, Родій з Каліфорній, Нікол із Самарій.
А найкращим подарунком виявився маленький песик Кобальт. На шиї в нього виблискував сріблястий Силіцій.
Мама Іридій діставала з Барію гостинці й частувала гостей.
Свято було веселим та радісним і тривало, аж поки Гелій сіло за обрій, а на небі з’явився Селен. Між Лютецієм і Кобальтом ледве не дійшло до невеличкого Скандію. Але котик був у стосунках великий Технецій і залагодив їх, Ніобій нічого й не сталося.
Гасло
Представляють учні 11 класу
Гартуй свій дух і волю й тіло,
Берися за роботу сміло.
Уже тепер з маленьких літ
Іди добро творити в світ!
Свій голос віддаю за матінку-природу
За чистоту Землі, красу і вроду.
За екологію довкілля і душі.
Ставай і ти й діла свої верши.
Очистимо Землю від бруду і скверни,
Посіємо скрізь доброти й квітів зерна!
Хай буде планета красива й зелена
Для щастя, добра і для тебе й для мене!
Казка «Пригоди Сульфатної Кислоти»
Представляють учні 9 класу
В одному хімічному королівстві жила чародійка, звали її Сульфатна Кислота. На вигляд вона була: рідина без кольору, в’язка як олія, без запаху. Сульфатній Кислоті дуже хотілося стати відомою і вона відправилася в подорож.
Вона йшла вже п’ять годин, а день був жаркий, і їй захотілося пити. Тут вона побачила криницю. «Вода!» - закричала кислота і побігла до криниці, доторкнулася до води. Вода дуже зашипіла. З криками налякана Кислота побігла геть. Молода Кислота не знала, що при змішуванні її з водою виділяється велика кількість теплоти.
«Коли вода змішується з Сульфатною Кислотою, то вона не встигає змішатися з нею, може закипіти і викидати бризки Кислоти». Такий запис з’явився у щоденнику молодої мандрівниці, а потім і в підручниках хімії.
Так як Кислота не вгамувала спрагу, то вона побачила дерево і вирішила прилягти, і відпочити в холодку. Але їй не вдалося. Як тільки Сульфатна Кислота доторкнулася до дерева, то воно почало обвуглюватися. Не знаючи причини злякана кислота побігла геть.
Нарешті вона прийшла в місто і вирішила зайти в перший магазин на її шляху. Це був ювелірний магазин. Вона підійшла до вітрини і побачила багато золотих прикрас. Сульфатна Кислота вирішила приміряти золоту каблучку. Продавець подав їй каблучку, Кислота наділа її на красивий палець. Каблучка була дуже красивою, і Кислота вирішила її купити. Саме цим вона могла похизуватися перед своїми друзями!
Сульфатна Кислота пішла додому. Але її не покидала думка: «Чому ж вода і дерево так дивно вели себе з нею, а золота каблучка зовсім по іншому?
Та тому, що «золото не окислюється в сульфатній кислоті». Такі останні слова були записані в щоденнику мандрівниці.
Декламація віршу Ученицею 8 класу
(авторМихайло Колокот, житель с.Олексанрівка)
Дніпровський лиман
Лиман розкинув свої води,
Пливе тихенько на віку.
Туман пустивсь на темні гори,
І чайка ходить по піску.
Іде весна, гелгочуть гуси,
Летять здалека журавлі.
І ледь в тумані гудок чути –
Пливуть з Одеси кораблі.
Лиман широкий горне хвилі;
Він пам'ятає, не забув,
Як козаки в похід ходили
Й отаманом Сірко в них був.
Пройшли роки. Похилі верби
Стоять на виході з Дніпра.
Лиман не чисті води горне,-
Брудний потік тече з Дніпра.
Колись пили з лимана воду,
Вона прозорою була.
Тепер, правителям в угоду,
Забруднили води Дніпра.
Тепер купатися в лимані
Боїться навіть дітвора.
Пора очиститись державі,
Не тільки водам із Дніпра.
Казка «Як стати зіркою»
Представляють учні 10 класу
Вона народилася в найказковішій, найдивовижнішій країні – хімічній лабораторії. Її батько – Нітроген Чотири Оксид, був чоловіком злого норову і носив прізвище Лисячий хвіст. Її мама була простою, спокійною жінкою, звали її Вода.
Вона народилася маленькою, без кольору. Коли до неї добавити розчин фіолетового лакмусу, то можна зрозуміти – народилася дівчинка. Їй дали красиве жіноче ім’я Кислота.
Кислота успадкувала від батька не тільки прізвище Нітратна. Вона успадкувала його вибуховий і неврівноважений характер. Інколи, коли її масова частина була в розчині близькою до одиниці, вона вела себе так, що її називали димною.
Кислота дуже товаришувала з металами, і ця дружба носила окисно–відновний характер. Її товаришами були Меркурій і Срібло, а Золото і Платина ніколи з нею не товаришували. Прикро було Нітратній Кислоті, бо вона вважала себе благородною і дуже талановитою.
Вона помітила, що коли потрапить її краплинка на дерев’яну стружку чи тріску – ті запалюються. Вона руйнувала шерсть і натуральний шовк, а на шкірі людини залишала жовті плями. Але всі ці властивості не робили її відомою та популярною, навпаки, багато хто став її остерігатися.
Тоді Нітратна Кислота вирішила працювати в кооперативі «Основні оксиди та основи». Вона випускала солі, які називалися нітратами і селітрами, її продукцію використовувало сільське господарство. Нітратна кислота працювала без відпочинку. З дощовими краплями, що випадали під час грози, Нітратна Кислота перетворювалася в ґрунті на нітрати. Овочі та фрукти дуже раділи нітратам. Вони стали їх використовувати у необмеженій кількості. Нітратів у фруктах і овочах стало так багато, що виникло питання, як від них позбавитися.
А Нітратна Кислота стала відомою. Про неї почали писати газети і журнали.
Гра з залом
Ведучий
Казка про Фосфорів
Представляють учні 11 класу
У деякому царстві в бідної вдови Хімії народилося два сини – елементи: Фосфор Червоний та Фосфор Білий. Мати їх любила, берегла. Але вони із самого дитинства часто сварилися. Кожен доводив, що він найкращий. Білий Фосфор, випнувши груди, задерши носа, похвалився:
«Я – кристалічний, твердий, пахну часником, легко ховаюся, не розчиняюся у воді, при 400С загораюся, а головне – у темряві можу світитися та отруїти своїх ворогів!». «Зате в тебе кольору немає, а я темно-червоний, як квітка, гарний, - доводив, сердячись Червоний Фосфор.
– Я розсипчастий, без противного запаху, у воді не зникаю (не розчиняюся). Нехай у темряві мене не видно, зате я отруйний!»
Сварки братів часто доходили до бійок.
І ось одного разу, а точніше, в середині ХІХ століття Великий Король Менделєєв попросив зібратися всім елементам світу, з’їхатися до нього і оселитися назавжди в його чудових палацах для того, щоб творити добро на Землі. Швидко дійшла ця звістка і до братів-близнюків. Обидва захвилювалися, засперечалися. Кожному з них хотілося скоріше поїхати з дому та стати самостійним, авторитетним і потрібним на Землі, а Королю потрібен був лише один з них.
Поїхали вони до королівства і стали доводити володарю Менделєєву свою вищість. Король слухав їхню суперечку і нарешті вдарив посохом об землю, суворо сказавши: «Мені набридли ваші чвари, тому наказую суперечку вашу вирішити Кисневі. Він визначить, хто з вас найважливіший і потрібніший для мене!». Страшний суддя Кисень поважно підійшов до притихлих братів і повів їх до печі.
Білий Фосфор спалахнув при 400С та перетворився на Фосфор (V) оксид, а його брат Червоний Фосфор довго тримався та все- таки також перетворився на Фосфор (V) оксид, тільки при 2600С.
Менделєєв дуже зрадів, що брати перетворилися на одну і ту саму речовину. «Брати Фосфори, – проголосив він, – ви обидва потрібні моєму королівству, але в мене не вистачає палаців, щоб оселити всіх окремо. Тому будете жити в одному, який знаходитися в п’ятій групі, ІІІ періоді під номером 15. Живіть мирно!»
Минуло понад 100 років відтоді, як помирилися брати. Вони мирно творять великі справи на Землі.
Один працює у виробництві сірників, інший – в оборонній промисловості. А з роботи повертаються разом, кожного разу з вдячність вклоняючись повелителю Менделєєву.
Ведуча
Хімія! Яке багате слово.
Хімія для нас — не просто звук.
Хімія – опора та основа
Всіх, як є, без винятку наук.
Хімія – наука непроста, і не всім під силу,
1 не кожен синтезує ці хімічні дива.
Але зможе осягнути всі її закони
Лише той, хто звик долати різні перепони.
Конкурс “Хто більше”.
Складіть із фрази відомого фізика та хіміка У.Рамзая якнайбільше назв хімічних елементів. Кожна літера, взята із фрази, може використовуватися лише раз.
Фраза: “Періодичний закон – компас для дослідників!”
Презентація
«Речовини на сторінках книги рекордів Гіннеса»
Ведучий
Хімію любіть, вивчайте та поважайте.
Як матінку свою.
Без неї нам не їсти і не спати,
Не вмитись і не одягтись,
Не їздить і не покататись
Та навіть не погратись,
Це треба добре пам'ятать,
Бо все, куди не подивишся в житті,
Без хімії, як без мами, ніяк не обійтись.
Ніде вам не пройти без формул і рівнянь,
І без завдань та міцних хімічних знань!
ДОДАТОК Д.
СЦЕНАРІЙ ЕКОЛОГІЧНОЇ АГІТБРИГАДИ «БУМЕРАНГ»
(«Моя мала батьківщина»)
Дійові особи для сценівок
Капітан:
Екологи із вами знов вітаються,
Проблемами, як завжди, переймаються.
Зі словом агітації звертаються.
Дівчинка 1:
Бо наше головне завдання –
Екологічне виховання.
Дівчинка 2:
Сприяти здійсненню мети –
Наше село, Землю зберегти.
Разом . Вас вітає екологічна агітбригада «Бумеранг»
Наш девіз: Природа наш дім, Ми господарі в нім!
Наше кредо: Не роби зла – повернеться бумерангом!
Співають пісню
на мотив «Букет из белых роз»
Схаменіться люди добрі
Захистіть свою природу голос цей лунає кожен день
Птаха, звіра і рослину
Мов маленьку ту дитину
Збережи, мій друже збережи
Тож рук ви докладіть
Дерева й квіти посадіть
Нехай ліси ростуть
Сади і квіти хай.
Дівчинка 1: Ти бачив це сьогодні чи давно,
Немов казилась сила вража.
Дівчинка 2: І не втішай себе, що все одно
Природа мовчазна про це не скаже.
Дівчинка 3: Вона не скаже, але і не простить.
Того, що вже не в силі відродити...
Дівчинка 4: І все одно, гірку розплати мить
Зазнаємо, як не ми, то наші діти.
Разом:
- Всі будемо винні – правду ніде діти!
Капітан: В 40-х роках 20 століття людина дала початок життю лісосмугам. Ці рукотворні міні-лісочки змінили мікроклімат і ландшафт Херсонщини, зупинили вітри – урагани. Але пройшли роки і рука людини, але не та рука, що насаджувала, інша, безжалісно вирубує лісосмуги.
Дівчинка 1: Підкорювачі природи.
Вночі таємно ліс рубали,
Величний дуб тут вік стояв.
Він, як підкошений, упав.
Дівчинка 2: На горобині сліз корали,
Горіли кольором заграв.
Порубана, біліш снігів,
Гілки розкинувши, як крила,
Береза плакала безсило.
Дівчинка 3: А ліс від жаху занімів,
І пилки лиш безжальний спів,
Над лісом в темряві летів.
Навіщо дуб старий зламали?
Дівчинка 4: Вночі сокири та пилки.
Дерева нищили, пиляли,
Дерева землю прикрашали –
Були живі – дровами стали.
Співають пісню
на мотив "Одна калина"
Сумно, сумно аж за край,
Випалило сонце весь наш урожай.
В Антарктиді тане лід,
Важко упізнати звичний білий світ.
Бушує в Штатах ураган
Вродив цунамі океан
І землетруси нам розвалюють хати
А в Калахарі сніг лежить
Бушмен від холоду дрижить
Куди нещасному від напасті втекти?
Дівчинка 1: Почастішали засухи; Горять ліси; Вода в Дніпрі брудна;
Дівчинка 2: Почастішали захворювання на холеру; Повітря таке, що важко дихати;
Капітан: Що ми залишимо нашим дітям?
Проходить продавчиня з кошиком
- Кому ковток свіжого повітря?
- Кому джерельної води? - Кому промінчик сонячного світла?
- Кому шматочок веселки?
Гримить грім, пішов дощ; дівчата розкривають парасольки
Дівчинка 1: Ой, погляньте! Вся парасолька в дірочках. Звідки вони взялися?
Разом:
- Це йдуть дощі XXI століття – кислотні дощі!
Дівчинка 2: Послухайте, невже більш ніколи ми не побачимо синього неба? Не почуємо пташиного співу?
Виходить Природа і Браконьєр
Природа
Жила спокійно я у своїм царстві,
Усе навколо так цвіло, манило.
Раділа сонцю, щебетанню птахів,
І кожен день давав все нові сили.
Була веселою я у житті своєму.
І з кожним днем добрішою ставала
Я щедро дарувала всім дарунки,
Всю свою душу людям віддавала.
Та десь щось загуло, загуркотіло,
І хтось порушив мирне існування
Заметушились птахи, звірі, квіти:
Чи доживемо ми ще до світання?
Живуть вони, але життя згасає
Благаю люди, нас ви захистіть.
Бо ми всі гинем, чуєте, ми гинем!
Чому? За що? Хоч ви мені скажіть.
Браконьєр
Ну а це що за природа?
Серед лісу, серед льоду?
Зима ще не встигла піти –
А вони взялися цвісти.
Квітів я нарву в пакети,
Дома пороблю букети,
Віднесу їх на базар
І отримаю навар!
Принесуть ці квіточки
Грошенят мені таки.
Ой, розумний я купець,
Ой, хлопчина молодець!
Ану, квіточко маленька,
Йди мені до рук швиденько!
Не вагайся, йди хутчіш
У пакет великий мій.
Природа
Постривай лишень, чекай!
Жодну квітку не чіпай!
Як посмів, тебе питаю,
Рвати цвіт, що розцвітає?
Не для тебе тут у лісі
Квітнуть проліски взялися.
Та яке ж ти право маєш,
Що красу таку зриваєш?
Я – Природи Королева,
Родом з лісу царя Лева.
І тварину, і людину
Покараю за провину.
Щоб надалі ти не смів
Нищити красу лісів.
Браконьєр
Ти прости мене, Богине,
Я від нині неупинно
Берегтиму пильно ліс,
Щоб він квітами заріс.
І допоки жити буду,
Берегтиму квіти всюди.
Виходять дівчата
Співають пісню
на мотив «Червона рута»
Ой, скажіть ви мені,
Ну, чому так буває,
Що в повітрі всі дні
Якийсь запах витає.
Може, знов комбінат
Кинув щось у повітря.
Будуть нас завірять:
Все в нас в нормі, повірте!
Нема чим дихать,
Знову скрізь пахне газом,
Хочу противогаза
Я купить, повір!
Чисте повітря -
Ти тепер тільки мрія,
Не доходиш до нас
Із синіх гір.
Виходять два хлопчика
Василь: Петро, ти глянь яке містечко.
Петро: Ну що ж зупинимося тут. Ти глянь, а он і лиман, і джерело, і дуб. Багаття розведемо ми тут
Починає розбирати речі
Василь: Ні тут, під дубом.
Петро: Ну добре, хай, твоя взяла, я тут зірву траву, а ти швиденько по дрова.
Василь: Ні, я нікуди не піду
Петро: Чому?
Василь: А дуб навіщо. Ти з нього гілочки зломи, а я до джерела.
Петро: Добре, йди, водички принеси. А я багаття розкладу.
Розбирає речі, розкладує багаття
Василь: А ось мурашки, що прийшли вже на обід?
Петро: Василь, задай їм жару, передай від нас привіт.
Руйнують мурашник
Петро: Ну що, на обід довго ще чекати?
Василь: Готово, йди сюди, пора вже трапезу почати.
Під гучну музику хлопці відпочивають на природі,
але розпочинається дощ й хлопці тікають
Виходить Природа
Природа
Боже! Подивіться, що після себе залишили Петро і Василь. Їм, мабуть невідомо...
Що папір, який забули хлопці, буде знаходитися в природі 2 роки.
А забута ними консервна банка буде знаходитись в природі понад 90 років.
Поліетиленовий пакет знаходиться в природі 200 років.
Скло може пролежати в землі 1000 років, і може спричинити пожежу.
Звуки транзистора, частотою близько 600 гц, не дають піднятися в повітря бджолам і комахам.
А зламані гілки дерев залишили без даху сотні тисяч корисних комах.
Зруйнований мурашник був домівкою для 1000000 комах, які за день можуть знищіти від 70 до 100 тисяч шкідників.
Та невже я могла подумати, що колись ця квітуча галявина перетвориться на смітник? І є ж такі байдужі люди! Що із Землею далі буде? Що ми залишимо онукам, Якщо сидіти, склавши руки? Ми їх позбавимо краси...
Виходять дівчата
Співають пісню
на мотив «Земля в илюминаторе»
Вода у нас забруднена - 2раза
Повітря чистого давно у нас нема
І тужим за загубленим - 2раза
За всім тим, що природа нам дала.
І сниться нам не "фанта" й " Кока- кола"
Від них на нас усіх чека біда,
А сниться нам земля, земля довкола
І чистая джерельная вода.
Разом:
- Як страшно!
- Невже все це ми втратили?
- Ні! Ми цього не допустимо!
Капітан: Що ж це сталося з вами, люди?
Якщо так, то нічого не буде!
Ні річок, ні гаїв, ні криниць,
Ні комах, ані звірів, ні птиць.
Дівчинка 1: Ані квітів, ні трав, ні повітря,
Ні людей, хоч тепер вже повірте
Зупинімось – останній є шанс,
Оглянімось – благаємо вас.
Дівчинка 2: Все задумано мудро в природі
Жити всьому у мирі і згоді.
Річка хай куди хоче тече,
Пташеняті підставим плече.
Дівчинка 3: Як зрубаємо дерево – вмить
Поспішаймо хоч два посадить.
Як асфальт – то не через калину,
Джерельце хай не знає зупину.
Дівчинка 4:Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку.
Як розоримо світ оцей вщерть,
Вирок нам без війни буде – смерть.
Дівчинка 5: - Природо рідна, всі ми твої діти,
Про тебе дбати мусимо весь час,
Щоб все жило, щоб все цвіло довкола
Й не соромно тобі було за нас.
Капітан: Природо! Ти – наш другий дім,
Колиско мила, берегине славна.
Щоб нам у ньому затишно було,
Зусиль прикласти треба нам немало.
Дівчинка 1: Весна іде, і нас вона зове
Світанки сині в поле зустрічати.
Та правило святе повинні знати ми:
Що треба все садить, а не ламати.
Дівчинка 2: Коли зустрінеш ти комашку десь –
Ступай легенько, щоб її не затоптати.
Якщо ж не ми, то хто ж у цім житті
Малих істот цих буде захищати?
Дівчинка 3: Калину посади ти під вікном своїм,
До неї птахи будуть прилітати.
Повір, мій друже, з вдячністю вони
Для тебе будуть весело співати.
Разом:
- Зупинімось, останній є шанс,
Ця планета не тільки для нас.
Капітан: Цінуй, людино, доброту природи.
Все, що вона дарує щедро нам,
її ліси, поля, повітря, води -
То вічний і святий, величний храм!
Співають пісню
на мотив “Пісня на добро”
Де лани просторі,
Стежка йде до джерела.
Скрізь листи ми пишем,
Що його не лишим,
Це для нас не просто гра!
Жити будем чесно
І в долонях нести
Сонце, квіти, спів птахів,
Паростки плекати,
Про майбутнє дбати,
Щоб наш край південний цвів.
Яблунева, солов’їна
В моїм серці Україна,
В моїм серці ріднеє село!
В світлих росах променистих
Хай планета наша чиста
Розцвітає людям на добро!
Природа вклала в кожне добре серце благородне почуття, в силу якого саме воно не може бути щасливе, а має шукати своє щастя в інших.
Йоганн Гете
1