Ганна Черінь. «Чи ми з природою єдині». Василь Сухомлинський «Соромно перед соловейком»

Про матеріал

вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення учнів, вміння робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи, відповідальність за свої вчинки.

Перегляд файлу

Ганна Черінь. «Чи ми з природою єдині». Василь Сухомлинський «Соромно перед соловейком» Навчальне аудіювання

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів, вміння робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи, відповідальність за свої вчинки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка (див. додаток на с. 22)

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного і переказують оповідання Миколи Сингаївського «Осіння гра»

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

1. Читання вірша Ганни Черінь (с. 11)

— До чого нас закликає поетеса?

   Учні читають вірш, визначають, що у ньому два речення, різні за метою
висловлювання (питальне і розповідне) і за інтонацією (неокличне й
окличне). Вчаться виразно їх читати.

— Про що спонукає задуматися автор? (Про те, чи ми правильно
«спрямовуємо свій крок» у природі.)

Як ви гадаєте, що може трапитися з природою, якщо людина зробить
неправильний крок? До чого закликає автор?

2. Робота над загадкою

- Ну, хто співця весни не знає?

Закривши очі він співає.

Та пісня радісна, дзвінка.

Скажіть, як звати співака? (Соловей)

http://www.sibirds.ru/photos/0579/001/05790004705.jpg

— Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Сухомлинського «Соромно перед соловейком».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Соромно перед соловейком» (с. 12)

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок відповідно до знаків.

Соромно перед соловейком.

Соромно перед соловейком!

Соромно перед соловейком?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2) Вправа «Мікрофон».

Учні висловлюють свої припущення щодо змісту оповідання.

3) Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.

— Назвіть головних персонажів оповідання.

Фізкультхвилинка

4) Повторне читання оповідання учнями.

Гра «Квіточка»

Читає учень, на парту якого впала квіточка.

— Яка пора року описується в оповіданні? Доведіть свою думку.

2. Цікаво знати!

На території України солов’ї з’являються в середині квітня — на початку травня. Весь період гніздування займає приблизно два місяці, починаючи з перших чисел травня до кінця червня. У липні молоді солов’ї стають самостійними і починають вести одиночний спосіб життя. Відліт триває в кінці серпня — на початку вересня. У вподобаних місцях вони гніздяться щороку. Тому дуже важливо не порушувати ту обстановку, в якій солов’ї гніздилися в попередні роки. Молоді солов’ї теж повертаються до місцевості, де вони вивелися. І чим більше таких «солов’їних місць» залишатиме людина, тим більше у нас буде весняних солов’їних співів.

3. Розвиток мовлення

1) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Куди надумали сходити Оля й Ліда? Де вони сіли перепочити?

— Як вони слухали пісню соловейка? Що зробила Оля з недоїдками?

— Як зреагувала на це Ліда?

2) Вправа «Мікрофон».

— Продовжте речення.

- Соромно перед соловейком тому, що...

VI. Підсумок уроку

— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто автор цього оповідання?

— Чого воно нас навчає?

VII. Домашнє завдання

Детально переказувати оповідання В. Сухомлинського «Соромно перед соловейком».

Підготувати до уроку позакласного читання переказ твору українського письменника про осінь. Записати його у читацькі щоденники.

docx
Додано
23 жовтня 2018
Переглядів
1910
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку