Світовий океан. Гідросфера та системи Землі.11 клас
Номер слайду 2
До Вашої уваги
Номер слайду 3
ГІДРОСФЕРАГідросфера — це сукупність вод планети, переривчаста водна оболонка Землі між атмосферою і земною корою. Водні ресурси планети в рідкому, газоподібному і твердому станах становлять 1,6 млрд. куб. км. Це 1/800 об'єму Землі. Близько 96,5% маси гідросфери складають Світовий океан.
Номер слайду 4
Запаси води на Землі
Номер слайду 5
Складові гідросфери
Номер слайду 6
З яких частин складається Світовий океан
Номер слайду 7
Складники Світового океану
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Частини океанів, які глибоко заходять у сушу або відокремлені від океанів островами і півостровами, називають морями. Поверхню моря називають акваторією.
Номер слайду 10
СКЛАДОВІ ЧАСТИНИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ
Номер слайду 11
Морська вода - гарний накопичувач сонячного тепла і обігрівач. Наприклад, верхній десятиметровий шар океанічних вод утримує стільки тепла, скільки не має вся атмосфера. Охолоджуючись, океан щедро віддає своє тепло у прилеглі шари атмосфери, нагріваючи її. Якби океану не було, середня температура повітря на Землі становила б не +15, а -21 °С.
Номер слайду 12
Середня температура поверхневих вод Світового океану загалом дорівнює 17,5 °С. Це приблизно на три градуси вище за середню температуру повітря біля поверхні Землі. Найтепліші поверхневі води має Тихий океан, температура яких у середньому перевищує 19 °С. Середня температура поверхневих вод Індійського океану сягає 17 °С. Третє місце посідає Атлантичний океан з температурою води 16,5 °С. Найнижча температура вод Північного Льодовитого океану сягає в середньому 1 °С.
Номер слайду 13
Температура повехневих водних мас визначається кліматичними умовами. Нагріває поверхневі води Сонце. Нижче тепло передається шляхом постійного перемішування води. Температура поверхневих вод Океану так само, як і температура повітря, залежить від кута сонячних променів. Температура зменшується від екватора до полюсів. Температура води
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Солоність, ‰35 ‰Максимальна - 41‰Впливає випаровуваність та атмосферні опади, що залежить від географічної широти
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Проблемне питання. Як впливає атмосфера на рух води в океані
Номер слайду 18
Одна з головних причин руху води в океані - це вітер, який спричиняє вітрові хвилі Що довший шлях вітру над водною поверхнею, то сильніше він дме і, відповідно, тим вищою стає хвиля. Тому найвищі хвилі в областях панування західного перенесення, особливо в помірних широтах Південної півкулі, де господарює океанічна поверхня. Висота хвиль залежить ще й від глибини океану. Великі глибини і безмежні водні простори сприяють зростанню хвиль. Не випадково дуже високі хвилі трапляються передусім у Тихому океані.
Номер слайду 19
Стор.79-80 Морські течії
Номер слайду 20
Робота з картою. За фізичною картою світу поясніть вплив постійних вітрів на формування колових систем течій у Тихому, Атлантичному та Індійському океанах. Знайдіть течії-аналоги за походженням у різних океанах.
Номер слайду 21
Проблемне питання. Чи можуть рухи земної кори спричинити рухи води в океані
Номер слайду 22
ЦунаміРухи земної кори нерідко народжують цунамі - хвилі, спричинені землетрусами і виверженнями вулканів. Цунамі значно відрізняються від вітрової хвилі, адже ця хвиля охоплює усю водну товщу від дна до поверхні. Поширюється вона не лише в одному певному напрямку, а й в різні боки від місця виникнення. Побачити і відчути цунамі у відкритому океані важко, адже там їхня висота рідко перевищує 60-90 см. З наближенням до узбережжя цунамі, що поширюється зі швидкістю від 50 до 1000 км/год, стрімко й різко зростає - до 50 м і більше. Ось тут і виявляється їхня колосальна енергія.
Номер слайду 23
Номер слайду 24
Номер слайду 25
До Вашого відома
Номер слайду 26
Домашнє завдання. Опрацювати § 16 Завдання 6, стор. 81