Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу

Про матеріал
Конспект уроку з історії України для 10 класу на тему "Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу" Мета: -ознайомити здобувачів освіти з історією виникнення голоду 1932-1933 років в Україні, розкрити один з найбільших злочинів сталінського режиму – геноцид, спрямований проти українського народу; розкрити фактори і причини, які призвели до голоду в Україні, його наслідки; -розвивати вміння аналізувати, виділяти головне, порівнювати, узагальнювати, висловлювати свою точку зору, сприяти відновленню історичної пам'яті про голо¬домор 1932-33 років, -виховувати і формувати у здобувачів освітиісторичну пам’ять, повагу до минулого України, до людей, які пережили страш¬не лихоліття голодомору, виховувати громадянську свідомість, почуття співпереживання.
Перегляд файлу

 

Тема:Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу  

Мета: 

-ознайомити здобувачів освіти з історією виникнення голоду 1932-1933 років в Україні, розкрити один з найбільших злочинів сталінського режиму – геноцид, спрямований проти українського народу; розкрити фактори і причини, які призвели до голоду в Україні, його наслідки;

-розвивати вміння аналізувати, виділяти головне, порівнювати, узагальнювати, висловлювати свою точку зору, сприяти відновленню історичної пам'яті про голо­домор 1932-33 років,

-виховувати і формувати у  здобувачів освітиісторичну пам’ять, повагу до минулого України, до людей, які пережили страш­не лихоліття голодомору, виховувати громадянську свідомість, почуття співпереживання.

Основні поняття: Голодомор, геноцид, «чорні дошки», «закон про п’ять колосків», паспортна система.

Основні дати:

  •   7 серпня 1932 року – Постанова ВЦВК і РНК СРСР «Про охорону

майна державних підприємств, колгоспів і кооперативів та про зміцнення громадської (соціалістичної власності) – закон про п’ять колосків;

  •   1932-1933 роки – Голодомор;
  •   Грудень 1932 року – запровадження паспортної системи;
  •   6 грудня 1932 року – Постанова РНК УСРР і ЦК КП(б)У «Прозанесення на «чорну дошку» сіл, які «саботують хлібозаготівлю»;

Очікувані результати:Після уроку здобувачі освіти зможуть: розкрити причини і наслідки Голодомору, з’ясувати його масштаби, аналізувати історичні факти, формувати і вдосконалювати навички роботи зі статистичними матеріалами, картою, свідченнями очевидців, першоджерелами, усвідомити трагедію народу та окремої людини.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:підручник, карта, роздатковий матеріал, першоджерела, мультимедійна презентація.

 

Хід уроку:

І.  Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Графічний диктант з самоперевіркою

  1. Сталінський план колективізації не передбачав повного одержавлення економіки. (-)
  2. Суцільна колективізація на Україні розпочалась  наприкінці 1920-х років. (+)
  3. Під час утворення колгоспу усуспільнювалась земля, інвентар, робоча худоба. (+)
  4. Рішення про суцільну  прискорену колективізацію було прийнято владою в 1925 році. (-)
  5. Селяни чинили опір суцільній колективізації – продавали або забивали худобу, нищили інвентар. (+)
  6. Заможних селян в Україні в цей період називали куркулями. (+)
  7. У 1929 році Сталін оголосив про перехід до політики ліквідації куркульства як класу. (+)
  8. До кінця 1932 року лише 40 % селянських господарств було колективізовано. (-)
  9. Враховуючи опір селянства, та  їх небажання вступати в колгоспи, Сталін вирішив відмовитись від політики колективізації. (-)
  10.  Перша машинно-тракторна станція була створена в 1928 році в радгоспі імені Т.Шевченка (+)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

Вправа «Дешифрувальник» в парах

 

О

А

Б

В

#

Г

Ґ

V

Д

Е

:

Є

/

Ж

\

З

+

И

-

І

=

Ї

*

Й

(

К

)

Л

<

М

>

Н

;

О

±

П

Р

С

÷

Т

×

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

 

#;);V;<;≤ _______________________________1932-1933 р.р.

 

#•>;≡+V____________________________________________

 

×(≤О=>≥⌂(;#;______________________________________

 

>О≤;V×  ______________________________________________

 

Викладач: Сьогодні ми поговоримо про одну з найжахливіших сторінок  історії нашої держави  – трагедію Голодомору 1932-1933 років. Запишіть, будь ласка, тему уроку: «Голодомор 1932-1933 р.р. – геноцид українського народу».

 

ІV.Актуалізація опорних знань і вмінь здобувачів освіти.

      На минулому уроці ми вивчали тему:«Колективізація та розкуркулення». В державі було три проблеми: нестача коштів, сировини і робочих рук. Отримати це можна було лише від селянства, що становило більшість населення – 80 %.

      Необхідно було забезпечити населення міст та армії продовольством, а промисловість – сировиною і робочою силою.

      Почалось створення колгоспів і радгоспів – колективізація та ліквідація куркульства, як класу. Основною сировиною для поставок за кордон був хліб.

Аналіз статистичних даних

«Щорічне виробництво зерна в СРСР».

ЩОРІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО ЗЕРНА В СРСР (млн. т)

1928р. – 73,7

1933р. – 68,4

1938р. – 73,6

1929р. – 71,7

1934р. – 67,6

1939р. – 73,2

1930р. – 83,5

1935р. – 75,0

1944р. – 49,1

1931р. – 69,5

1936р. – 55,8

1945р. – 47,6

1932р. – 69,9

1937р. – 97,4

 

  1.               У які роки було найменше зібрано зерна?
  2.               Чи були об’єктивні причини, що призвели до неминучої смерті мільйонів людей від голоду, як це трапилося у 1932-1933 рр.?
  3.               З таблиці видно, що у 1936 році врожай був значно менший, ніж у 1932-1933 рр., то чому ж тоді в Україні почався страшний голод?

 

V. Вивчення нового матеріалу.

 Прийом «Дошка запитань»

1. Які причини Голодомору 1932- 1933 р.р.?

2. Які території України були охоплені Голодомором?

3. Які наслідки мав Голодомор?

4. Яка кількість жертв Голодомору?

5. Чи можна було уникнути Голодомору?

6. Чи знали в світі про Голодомор в Україні?

Запис в зошит визначення Голодомор. Чим термін Голодомор відрізняється від голоду.

Голодомор – штучно організований радянською владою голод 1932-1933 років в Україні.

Інтерактивний прийом «Фішбоун»  на колоску

 

 

 

Робота з підручником  ст.141 – визначення причин Голодомору в Україні та запис їх на схему.

  1. Необхідність знищення селянства
  2. Непомірні хлібозаготівлі
  3. Експорт хлібу
  4. Конфіскація продовольчих запасів

 

Розповідь викладача:

Кожного року на колгоспи накладали непомірні плани хлібозаготівель. Україна давала 38% загальносоюзного зерна. В червні - жовтні 1932 р. у колгоспів та одноосібників було відібрано 132 млн. пудів хліба (половина плану, так як план складав 282 млн. пудів). 7 серпня 1932р. ВУЦВК і РНК СРСР прийняли постанову «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперативів та про зміцнення суспільної (соціалістичної) власності».. У народі цю постанову назвали «законом про п’ять колосків».

 

 

 

Робота з першоджерелом

 

Прочитайте першоджерело та виділіть основні тези даного закону.

1. Вантажі на залізничному та водному транспорті а також колгоспне майно прирівнювались до державного

2. Згідно з нею розкрадання майна каралося розстрілом, а за «пом’якшуючих обставин» - позбавленням волі на строк щонайменше – десять років.

 

Розповідь викладача:

 Із метою «виправлення» ситуації із хлібозаготівлею восени 1932р. в Україну було направлено хлібозаготівельну комісію на чолі з головою РНК СРСР В. Молотовим. Ця комісія викачала із села весь хліб – ще 104,6 млн. пудів зерна, але план так і не було виконано. Для покарання боржників було запроваджено «натуральні штрафи»

      В листопаді 1932р. в Україні запроваджується система «чорних дошок». Занесення на «чорні дошки» колгоспів, сіл і цілих районів означало їх повну ізоляцію, вилучення всього продовольства, заборону ввезення будь-яких товарів та інші жорстокі репресії. Всього на «чорну дошку» було занесене до третини сіл України.

    В січні 1933 р. забороняється виїзд за межі України. Не залишається ніяких запасів їжі. Люди мріяли дожити хоч до нової травички.

     В той час, як від голоду померли мільйони українців, влада продовжувала вивозити зерно за кордон. Також в Україні у той час на повну потужність працювали спиртозаводи, які переробляли зерно на горілку, що йшла на експорт.

     Для запобігання втечі селян з колгоспів у міста, сталінський режим у грудні 1932р. увів нову паспортну систему: паспорти видавали тільки городянам, так що селянин не міг залишити село.

 

Робота з картою (викладач показує на карті, території, охоплені голодом).

      Голодом були охоплені Кубань, Північний Кавказ, Поволжя, Казахстан, але найбільше голод вразив Україну.

 

Завдання на випередження. Індивідуальне дослідження на основі свідчень очевидців Голодомору 1932-1933 рр.

Запис наслідків Голодомору до схеми

Наслідки Голодомору:

  1.                   Величезні людські втрати.
  2.                   Вимирання сіл.
  3.                   Переселення сімей з інших республік СРСР на обезлюднілі землі.
  4.                   Остаточно зламаний опір селян впровадженню колгоспної системи.
  5.                   Знищення українського села з його багатими народними традиціями.

Здобувачі освіти записують наслідки голодомору у схему.

 

Розповідь викладача

Протягом багатьох десятиріч Голодомор офіційно заперечувався владою СРСР.Завдяки зусиллям української діаспори Комісія Конгресу США на чолі з

Джоном Мейсоном у 1986р. назвала Голодомор 1932-1933рр в Україні геноцидом.

Геноцид —міжнародний злочин, що полягає у цілеспрямованих діях, спрямованих на повне або часткове знищення національних, етнічних, расових чи релігійних груп.

 

VІ.Закріплення нових знань і вмінь

 

Перегляд відео про Голодомор «Вбивство голодом»

 

Викладач:Зараз з'ясуємо, що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці, та чи отримали відповіді на запитаннязаписані на дошці.

Прийом «Чиста дошка»

 По одному зачитуються питання записані на дошці на початку уроку і учні дають відповідь на них. Після правильної відповіді – запитання стирається з дошки.

Виконання вправи  https://learningapps.org/view32944755

 

VІI.Підсумки уроку. Оцінювання.

 

VІІI.Домашнє завдання:

Підготувати повідомлення на тему «Що я знаю про долю своєї родини (села або міста)під час голодомору 1932-1933рр?» або створити фото колаж чи ментальну карту на тему «Голодомор 1932-1933 років».

ІХ. Рефлексія.

 

Викладач. Сьогодні ми говорили про одну з найтрагічніших сторінок нашої історії — Голодомор 1932–1933 років. Це був не просто голод, а свідомо організований злочин проти українського народу, спрямований на знищення його волі, культури й майбутнього. Пам’ять про ці події — наш моральний обов’язок перед мільйонами невинних жертв.

 

Акція пам’яті– «Незабудка». Хвилина мовчання.

docx
Додав(-ла)
Пасіка Юлія
Додано
28 квітня
Переглядів
64
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку