Тема: Головні життєві цінності у казці-притчі А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»
Мета: ознайомити учнів із поняттями «казка-притча», «символ»; продовжувати вчити учнів характеризувати образ головного героя, визначати основні епізоди твору, висловлювати особисте ставлення до проблем, які порушуються у творі; розвивати усне мовлення, фантазію, логічне мислення, пам’ять, уяву; зацікавити творчістю французького письменника; виховувати відповідальність, взаємодопомогу, працьовитість, охайність.
Обладнання: портрет Антуана де Сент-Екзюпері, кросворди, дитячі малюнки, цікаві завдання, крилаті вислови.
Єдина розкіш — це розкіш людського спілкування.
А. де Сент-Екзюпері
Бути людиною — означає відчувати, що ти за все несеш відповідальність.
А. де Сент-Екзюпері
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1) У якій родині народився письменник? (У родині державного службовця)
2) Чому рідні називали Антуана Королем-Сонцем у дитинстві? (Тому що в нього було руде волосся та особлива посмішка.)
3) Які перешкоди довелось подолати письменнику, коли він працював льотчиком у французькій авіакомпанії «Аеро-сталь»?
4) Назвіть найвідоміші твори письменника.(«Південна пошта», «Нічний політ», «Земля людей», «Військовий пілот»)
5) Про що писав письменник? Якої теми торкався найчастіше? (Загальнолюдських проблем — навіщо людині життя? Як потрібно його прожити? За що можна віддати своє життя?)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Слово вчителя
— Ознайомившись із життєвим та творчим шляхом письменника, ми переходимо до огляду його відомої казки-притчі «Маленький принц». Але давайте пригадаємо, що таке казка? (Це один із основних жанрів усної народної творчості, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні.)
2. Словникова робота
Притча — невелике оповідання, що містить повчання в іномовній, алегоричній формі, яка є спорідненою з байкою.
Символ — предмет або знак, який умовно виражає певне явище.
VІ . Повідомлення теми та мети уроку
V. Робота за темою уроку
1. Робота з епіграфом уроку
2. Характеристика образів головного та другорядних героїв (робота в парах)
Коментар. Учні добирають слова, які характеризують героїв казки, наприклад:
Маленький принц — працьовитий, охайний, товариський, допитливий, добрий тощо. Вони також повинні аргументувати свою думку.
3. Робота в групах
Завдання для І групи
а) Помандруйте стежинами казки, розглянувши «Карту подорожі Маленького принца» (див. схему на попередній сторінці).
б) Дайте відповідь на запитання.
Завдання для ІІ групи
а) розгадайте, що означають ці символи та запам’ятайте їх;
б) дайте відповіді на запитання:
4. Переказ казки-притчі за символами (див. учнівські малюнки на цій сторінці)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Яка планета сподобалася найбільше? Чому?
Людина весь час перебуває у пошуку. Подорож Маленького принца — це шлях до пізнання світу, шлях до істини.
VІІ. Домашнє завдання
Виписати вислови Маленького принца про сенс життя