Урок №1.
Тема. Гомер — легендарний основоположник європейської
літератури. Автор поем «Іліада» та «Одіссея». Гомерівське питання.
Гомер був першим пророком древніх греків
Г.Сковорода
Мета: ознайомити учнів з геніальним представником античної літератури та його всесвітньовідомими творами,
з’ясувати суть „гомерівського питання”
розкрити поняття „епічна поема”, „гекзаметр”
розвивати навички, дослідницько-пошукової діяльності, логічного та творчого мислення; сприяти вихованню почуття гідності, та гуманістичної життєвої позиції
Тип уроку - урок-проект
Випереджальні завдання
Підготувати проектну роботу на тему:
І я живу з античними богами ,
Вже й сам напівлегенда,
напівбог
М.Негода
Обладнання: портрет Гомера; тексти поем у різних перекладах; карта Стародавньої Греції; мультимедійні презентації, написані статті, брошура,
повідомлення
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ.Актуалізація опорних знань (Презентація” Літературний диктант”№1
1. У яких творах усної народної творчості стародавніх греків були уславлені звитяжні подвиги?
2. Як називали у Давній Греції професійних співців?
3. За якої доби відбувся розквіт народної героїчної пісні?
4.Кого вважали давні греки автором героїчних пісень?
5.Як називали себе ахейські племена, що осіли на західному узбережжі Азії?
6.Який жанр змінив героїчну пісню у VIII ст. до н. е.?
7. Як називали виконавців епічних пісень?
8.Чим відрізнялися рапсоди від аедів?
9.Назвіть ім'я найвідомішого поета Давньої Греції.
10.Назвіть найвідоміші епічні поеми Гомера.
11. 3а чиїм наказом і коли були впорядковані і записані поеми Гомера?
12. Що стало основою поеми Гомера "Іліада"?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми уроку
Учитель. Останніми запитаннями нашого літературного диктанту були за-
питання про легендарного рапсода античності Гомера. Впродовж наступних уроків ми з’ясуємо, чому саме Гомера називають батьком не лише давньогрецької літератури, а й усієї європейської. Ознайомимося з ключовими фрагментами його славетних поем «Іліада» та «Одіссея» та їх провідними ідеями.
А також вирішимо проблемне питання:
«Чому уже 2,5 тисяч років Гомер та його поеми не залишають байдужими людей в усьому світі?»
Досягнути поставленої мети нам допоможе навчальний проект, над яким працювали творчі групи учнів 8 класу.
Нагадаємо мету учнівського проекту:
Завдання учнівського проекту:
Вступне слово
Ще в сиву давнину відомий був вислів: "З Гомера кожен може взяти стільки, скільки спроможний взяти". Видатні грецькі філософи Сократ, Платон, Арістотель нагадували: щоб добре виховати молодь, їй треба прищеплювати любов до Гомера. "Гомер стоїть на початку, в середині й наприкінці життя кожного юнака, кожного зрілого мужа й кожного старця", — скаже на початку І ст. н.е. грецький філософ Ліон Хрісостом. "Одіссею", що рясніє описами звичаїв та дивних пригод, радили читати молодшим; "Іліаду", з її драматизмом та поглибленою життєвою мудрістю, — людям старшого віку
Не кожен народ у ті давні часи зумів оспівати свою любов до вітчизни так, як греки. Недарма почуття туги за рідним краєм, прагнення повернутися до нього і сьогодні називають грецьким словом "ностальгія".
(Демонстрація репродукції мармурової скульптури Гомера).
Ось він - найдавніший і найславетніший поет Стародавньої Греції, який жив у VIII ст. до н.е.
Опис погруддя Гомера із книги А.Содомори « Жива Античність»
« Співець, піднявши голову, наче подався вперед.Тонкі риси обличчя, зведені брови, від чого поглибшали зморшки на переноссі і чолі, ледь розтулені губи. Гомер дослухається так, ніби перед його внутрішнім зором пропливають ясні видива. Зникає теперішнє натомість оживає минуле. Ще мить – і співець, узявши до рук формінгу, передасть слухачам своє натхненне бачення»
ІV. Робота над темою уроку
Захист проекту
Робота в групі : спікер (організовує роботу проекта),
секретар(веде записи,відповідає за підбір ілюстративного матеріалу), доповідач(виступає з кінцевим продуктом проекту, чітко висловлює думки)
Проблемне питання:
Чому уже 2,5 тисяч років Гомер та його поеми не залишають байдужими людей в усьому світі?
Можливий варіант відповіді.
Відсутність документальних матеріалів про життя Гомера,
про його авторство, тобто проблеми, що становлять суть «гомерівського питання», сприяють надзвичайно глибокому вивченню спадщини поета, тому
уже 2,5 тисяч років не залишають байдужими читачів усього світу
Учитель Про сиву давнину великої грецької цивілізації розповідають дві величні поеми Гомера. В «Іліаді» йдеться про Троянську війну, яку розв'язали царі середземноморських держав проти міста Трої (грецька назва - Іліон), аби помститися за зухвалий вчинок троянського царевича Паріса, який викрав прекрасну Єлену - дружину одного з правителів. Поемами Гомера зачитувалися здавна. Але вчені тривалий час не сприймали їх серйозно. По-перше, тому що Гомер жив у VІІІ ст. до н.е., а оповіді стосувалися дуже давніх часів. По-друге, тому що в поемах надто багато казкового.
1.Визначте історичне підґрунтя поеми « Іліада».
2.Оцініть значення пошукової роботи німецького археолога Генріха Шлімана .
3.Підготуйте брошуру «Троя не міф, а реальність».
Презентувати брошуру «Троя не міф, а реальність»
Можливий варіант відповіді ІСТОРИКІВ на поставлене проблемне запитання.
Якщо уважно прочитати поему „Іліада”, то вона розкриє дуже багато цікавих і різних відомостей про античні час. Археологічні розкопки розкрили багато таємниць про історичні часи ахейців та троянців, довели правдивість існування Трої, збагатили історію безцінними фактами.
Отже, твори Гомера спонукають істориків, географів до розкриття таємниць історії людства.
Шлях «Іліади» та «Одіссеї» до українського читача.
Переклад епосу Гомера вимагає високої поетичної майстерності. Над ним працювало багато митців.
Складання пам'ятки
Переклади «Іліади» та «Одіссеї» українською мовою.
60-70 pp.ХІХст. - повний переклад «Іліади» (невиданий) Олександр Навроцький;
1887 р. - перша пісня «Іліади» - Володимир Cамійленко;
1889-1892 pp. - перший повний переклад «Одіссеї» Петро Ніщинський;
повний переклад «Іліади» та «Одіссеї» - Борис Тен.
Вчитель .Вплив Гомера відчувається майже в усіх видах мистецтва. Мотиви і образи його поем знайшли друге життя у творчості таких несхожих митців, як фламандський художник-реаліст XVII ст. Іорданс «Каліпсо доставляє припаси на корабель Одіссея» англійський пейзажист Тернер «Одіссей та Поліфем». Герої Гомера з'являються у живописі російського художника В.Серова «Одіссей та Невсікая», французького художника-романтика Делакруа «Виховання Ахілла» та ін.
Презентація №1 «Пантеон давньогрецьких богів»
Презентація №2 «Образи та сюжети поем Гомера –невичерпне джерело для різних видів мистецтва»
Можливий варіант відповіді мистецтвознавців
Поеми Гомера є джерелом сюжетів, образів для творців різних видів мистецтва. Музика-симфонії, опери , кіно.
Завдання:
1.Переглянути кінофільм «Троя» (голлівудська версія зображення Троянської війни), порівняйте з сюжетом поеми « Іліада».
2.Підготувати питання до диспуту:
« Художній фільм допоміг мені, чи завадив отримати цілісне уявлення про епічну поему Гомера «Іліаду»?
1.Порівяти сцену прощання Андромахи з Гектором за міфом і за змістом «Іліади». 2.Написати сценарій до інсценування «Прощання Андромахи з Гектором». 3.Підготуйте поради акторам , які будуть втілювати образи на сцені.
Консультація з теорії літератури Презентація
Теорія літератури
Гекзаметр(гр.шестимірник) --вірш шестистоп -ного дактеля, де в кожній стопі, окрім п’ятої два коротких склади можуть замінюватись одним довгим; остання стопа завжди двоскладова- хорей, з цезурою(ритмічно-інтонаційна пауза) переважно на третій стопі.Гекзаметром написано
багато творів античної літератури у різних жанрах (епічна поема,гімн, елегія, епіграма, послання тощо)
Майстрами гекзаметра були Гомер, Вергілій, Теокріт та ін. В українській літературі гекзаметром писали: Леся Українка, М.Зеров, М.Рильський, П.Тичина
Заспів- усталений початок твору.Заспів використовується у співаних творах фольклорного походження (думи, билини, історичні пісні тощо).Як ліричний вступ до оповіді він привертає увагу читачів, психологічно готує їх до сприйняття змісту твору, знайомить з основними героями, налаштовує на подальші події, розкриває авторський погляд на них. Це важливий елемент
ліро-епічного твору
Епічна поема – ( гр.твір)- один із жанрів ліро-епосу;
твір значного обсягу (переважно віршований), у якому поєднуються епічні
( зовнішній сюжет, характери, оповідна форма) та ліричні елементи (авторські переживання, ліричні відступи, розкриття внутрішнього світу героїв).
У ліро-епічному творі нерідко наявні елементи й драми – напружена дія, конфлікт, монологи та діалоги
V.Підсумок уроку
1.Метод „ Займи позицію”
Доведіть істинність чи хибність слів Г.Сковороди:
«Гомер був першим пророком древніх греків”
2.Уявна розмова
Уявіть , що ви потрапили на вулицю давньогрецького міста і почули розмову двох жителів про Гомера.
Змоделюйте можливий діалог давніх греків, кожна репліка якого починалася б із слів
„ А я чув про Гомера , що...
VІ. Рефлексія
Метод «Незакінчене речення». Письмово в зошиті
Оціни свою роботу на уроці:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Заключне слово учителя
Ми доторкнулися сьогодні до однієї із скарбниць світової літератури та культури; доторкнулися до безсмертя, бо ім'я Гомера стало символом безсмертя.
Домашнє завдання
1.Прочитати фрагменти з поеми Гомера «Іліада»
«Заспів», «Щит Ахілла»(вірш 478-608)
2. Виписати в зошит з теорії літератури терміни : епічна поема, заспів, гекзаметр
3..Індивідуальні завдання
Підготувати повідомлення
Міні-підручник Урок №1.
Тема. Гомер — легендарний основоположник європейської літератури.
Автор поем „Іліада” та „Одіссея”
"Гомерівське питання"
Мета: ознайомити учнів з геніальним представником античної літератури та його всесвітньовідомими творами,
з’ясувати суть „гомерівського питання”
розкрити поняття „епічна поема”, „гекзаметр”
розвивати навички, дослідницько-пошуккової діяльності, логічного та творчого мислення;
сприяти вихованню почуття гідності, та гуманістичної життєвої позиції
Проблемне питання: Чому уже 2,5 тисяч років Гомер та його поеми не залишають байдужими людей в усьому світі?
Очікувані результати:
Я ознайомлюся… Буду розвивати… Буду цінувати…
_______________ ______________ _______________________
______________ _______________ _______________________
_______________ _______________ _______________________
______________ ________________ ________________________
1.Словникова робота
Відсутність документальних матеріалів про життя Гомера
Пафос-(від гр. страждання, піднесення, пристрасть)-
емоційно-оцінне ставлення до того, про що розповіється,
це настрій твору, стан , пов*язаний із сильними переживаннями
2. Літературний диктант
1. У яких творах усної народної творчості стародавніх греків були уславлені звитяжні подвиги?
2. Як називали у Давній Греції професійних співців?
3. За якої доби відбувся розквіт народної героїчної пісні?
4.Кого вважали давні греки автором героїчних пісень?
5.Як називали себе ахейські племена, що осіли на західному узбережжі Азії?
6.Який жанр змінив героїчну пісню у VIII ст. до н. е.?
7. Як називали виконавців епічних пісень?
8.Чим відрізнялися рапсоди від аедів?
9.Назвіть ім'я найвідомішого поета Давньої Греції.
10.Назвіть найвідоміші епічні поеми Гомера.
11. 3а чиїм наказом і коли були впорядковані і записані поеми Гомера?
12. Що стало основою поеми Гомера "Іліада"?
3. Склади пам'ятку "Переклади "Іліади" та "Одіссеї" українською мовою"
Роки |
Перекладачі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.Допиши речення
5.. Метод „ЗАЙМИ ПОЗИЦІЮ””
Доведіть істинність чи хибність слів Г.Сковороди:
„Гомер був першим пророком древніх греків”
6 . Метод «Продовж речення…»
1.Г. Шліман 1871року знайшов …
2.Інша назва цього міста …
3.Царем могутнього міста був …
4.Гомер вважається автором двох знаменитих поем …
5.Одним з винуватців Троянської війни є …
6. Він віддав … богині…, яка допомогла йому викрасти …
7.Поему створено віршовим розміром …
7.Метод «МІКРОФОН»
”Що потрібно зробити для людства, щоб твоє ім’я навіки закарбувалося в пам’яті?
7. Рефлексія
Метод «Незакінчене речення».
1.Мені сподобалося …
2.Мене вразило …
3.Мене обурило …
4.Я навчився…
5.Продовжте речення: «Сьогодні на уроці я зрозумів (ла)..
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Оціни свою роботу на уроці:
.
8.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
1.Прочитати фрагменти з поеми Гомера «Іліада»
«Заспів», «Щит Ахілла»(вірш 478-608)
2. Виписати в зошит з теорії літератури терміни : епічна поема, заспів, гекзаметр
3..Індивідуальні завдання
Підготувати повідомлення