Господарство та повсякденне життя Давньої Греції

Про матеріал
Конспект уроку за темою "Господарство та повсякденне життя Давньої Греції" з використанням компетентнісного навчання
Перегляд файлу

Тема: Господарство та повсякденне життя в Давній Греції.

 

 

Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями господарства та повсякденного життя Давньої Греції, показати вплив на ці сфери життя географічного розташування та кліматичних умов.

 

Компетенції:

 

Загальнокультурна компетенція:

Сприймати та розуміти основні поняття та категорії культури;

Знати епохи та періоди історії; розуміти значення культурних цінностей у розвитку суспільства.

Інформаційна компетенція: Вміти знаходити та відбирати необхідну інформацію; використовувати різні джерела інформації.

Комунікативна компетенція: Вміти вести діалог з партнером; висловлювати свої думки та вислуховувати думки інших; використовувати різноманітні способи викладу своїх ідей.

Критичне мислення: Вміти аналізувати отриману інформацію; порівнювати різні джерела інформації; висловлювати своє особисте ставлення до подій.

 

Хід уроку:

 

I. Організаційний момент (1 хв.)

Вчитель вітає учнів і запрошує на урок.

 

II. Актуалізація опорних знань (5 хв.)

  • Який клімат панував в Давній Греції?
  • Назвіть країни, які межували з Давньою Грецією?
  • Які релігійні вірування були поширені в Давній Греції?

 

III. Основна частина (30 хв.)

1. Географічні умови та їх вплив на господарство.

За часів Давньої Греції сільське господарство було однією з основних галузей економіки. Фермери вирощували зернові культури, виноград, оливки та фрукти. Також у греків розвинене було тваринництво, зокрема, вони тримали вівці, кіз та свиней. Однак, через гірську місцевість, землеробство у Греції було досить обмеженим, тому греки доводилися залежати від зовнішніх поставок харчових продуктів.

Рибальство було ще однією з важливих галузей економіки Давньої Греції, оскільки морське узбережжя було багате різноманітними видами риб. Греки також займалися переробкою риби, зокрема, виготовляли з неї соуси та пасту.

  • Які зернові культури вирощували греки?
  • Чому землеробство у Греції було обмеженим?

 

 

2. Повсякденне життя

Житло: Стародавні греки мешкали в дерев'яних або глиняних будинках, які зазвичай мали плоскі дахи і дві кімнати. Одна кімната слугувала житлом, а інша – приміщенням для зберігання продуктів харчування.

Будинки мали вхідні двері, вікна, але вони були маленькі, тому що у греків була традиція не показувати своє житло нікому, крім членів родини.

У багатших людей будинки можуть бути більшими, з дворами і двома або більше поверхами. На даху таких будинків іноді розташовувались тераси, де люди могли проводити час, насолоджуючись красою міста чи моря.

Крім приватних будинків, у Давній Греції були спеціальні будівлі для важливих державних і релігійних церемоній. Наприклад, храми, театри та інші об'єкти, які могли вміщати багато людей.

У містах греків вулиці були вузькими та вкриті каменем. У багатих кварталах, вони можуть мати пішохідну зону з бульварами та гарними пішохідними зонами. Жителі стародавньої Греції використовували свічки, лампи, або відкриті вогні для освітлення вулиць та будинків.

Усі будинки мали спеціальні печі, на яких готували їжу. Багато людей також використовували печі для зігрівання свого житла взимку.

Загалом, житло греків було простим, але функціональним і відображало соціальний статус мешканців.

  • Чому вікна і двері будинків були вузькими?
  • Як відрізнялись будинки бідних та заможних еллінів?

 

Харчування: Харчування стародавніх греків було досить простим та складалось з базових продуктів, які вони вирощували та збирали в околицях своїх міст. Основним продуктом їх харчування були хліб, оливки та виноград. Крім цього, до складу їхнього раціону входили фрукти, зелені овочі, мед, сир, риба, м’ясо та варені яйця.

Олія з оливок була дуже популярною та широко використовувалась в стравах та для готування. Виноград, з якого вони виготовляли вино, був також важливим продуктом їхнього харчування та культури. Мед також був дуже популярним та використовувався як солодкий додаток до страв або як консервант.

М’ясо не було такою розповсюдженою стравою в їхньому харчуванні, як, наприклад, хліб або оливки. Його більше споживали під час свят та особливих подій. Найпопулярнішими були баранина, свинина та м’ясо кіз. Риба також була важливим джерелом білка в раціоні греків, особливо для тих, хто жив на березі моря.

Страви греків готувалися досить просто та мали мінімальну кількість спецій, адже їхнє використання було дуже дорогим. Часто вони готували страви, які складалися з невеликої кількості інгредієнтів, таких як хліб з оливками або сир з медом.

  • Назвіть основний продукт, який споживали греки?
  • Який продукт був дуже важливим у культурі стародавніх греків, що з- нього виготовляли?

Одяг: Одяг стародавніх греків був досить простим та складався з кількох видів одягу. Він виготовлявся з льону, вовни та шовку. Зазвичай, жінки носили довгі вільноспадаючі сукні з поясом, а чоловіки носили туніки або хітони.

Хітон - це вільний одяг з квадратного або прямокутного шматка матеріалу, який закріплювався на плечах та поясі. Він був найпоширенішим видом одягу серед чоловіків. Туніка була подібна до хітону, але мала рукави та була трохи довшою. Вона носилася як окремий елемент одягу або як верхній шар на хітоні.

До одягу також додавали різноманітні аксесуари, такі як пояси, браслети, намиста та віночки з лаврових листів. Наприклад, намисто-медальйон було поширеною  ознакою високого соціального статусу.

У більшості випадків одяг був простим та практичним, адже греки жили в спекотному кліматі та потребували одягу, який би був легким та забезпечував комфорт. Однак, у випадку святкових подій та урочистостей, греки вдягалися у більш розкішний одяг з різних видів тканин та прикрашали його багатими візерунками та вишивкою.

  • Як називався одяг, який носили чоловіки?
  • Назвіть прикраси, які носили стародавні греки.

Ремесла та торгівля: Стародавня Греція була відома своїми ремісницькими виробництвами, які розвивалися впродовж багатьох століть. Ремісники займалися виготовленням різноманітних товарів, включаючи кераміку, текстиль, зброю, прикраси та інші предмети.

Одним з найбільш важливих ремесел було виробництво кераміки. Греки виготовляли різноманітні посуди, які використовувалися для приготування та подачі їжі, а також для зберігання рідин та інших речовин. Кераміка також була важливим засобом для торгівлі та обміну між грецькими містами.

Текстильна промисловість також розвивалася в Давній Греції. Греки виготовляли тканини з вовни та льону, які використовувалися для шиття одягу та інших предметів. Льняні тканини були особливо популярні в літній період, коли вони надавали прохолоду.

Зброя також була важливим ремеслом в Давній Греції. Греки виготовляли різноманітну зброю, включаючи мечі, копії та щити. Ці вироби не тільки використовувалися в битвах, але й були цінними предметами торгівлі.

Торгівля була важливою частиною грецької економіки. Греки торгували з багатьма країнами, включаючи Італію, Єгипет та Персію. Основним товаром, який експортували з Греції, був виноград та вино.

  • Яке ремесло було дуже важливим у Греції?
  • З чого виготовляли одяг?

Спорт: Спорт в Стародавній Греції займав важливе місце в житті греків і мав глибокі корені в культурі і історії цивілізації. Спортивні змагання були популярними відомостями на фестивалях, таких як Олімпійські ігри, які проводилися кожні чотири роки на початку 776 року до н.е. Олімпійські ігри тривали понад тисячу років, до того часу, поки вони не були заборонені відомим імператором римської імперії, Феодосієм І, в 393 році н.е.

У Стародавній Греції спортивні змагання були не тільки розвагою, а й способом показати свою фізичну силу, витривалість і вміння. Вони були також засобом виховання молоді і сприяли встановленню здорового способу життя. Більшість спортивних змагань були пов'язані з релігією, тому що греки вірили, що боги присутні в усьому, що їх оточує.

Основні види спорту в Стародавній Греції включали біг, бокс, кидання диска, метання копи, боротьбу та бій на руки. Найбільш популярним і престижним видом спорту був біг. Бігунці змагалися на різні дистанції, включаючи біг на 200, 400 і 800 метрів, а також на довжину. Виникла й інша традиційна грецька дисципліна - пентатлон, що складався з п'яти різних змагань: бігу на довгу дистанцію, скакання у висоту, метання диска, метання копи та боротьби.

  • Найвідоміші спортивні змагання в історії Греції?
  • Для чого греки приділяли таку увагу спорту?

IV. Рефлексія (3 хв.)

Вчитель запитує учнів, чи був урок зрозумілим, чи всі змогли зрозуміти головну ідею уроку, що було найцікавіше та корисне для них. Вчитель збирає фідбек і зазначає, що було б найцікавіше дізнатися наступного разу.

 

V. Заключна частина (5 хв.)

На цьому етапі учні згортають свої записи, а вчитель резюмує зміст уроку та перевіряє розуміння теми учнями.

 

 

VІ. Домашнє завдання (1 хв.)

Учні повинні підготувати короткий опис про повсякденне життя в Давній Греції, зосереджуючись на господарстві, традиціях та звичаях.

 

docx
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Пометун О.І., Мороз П.В., Малієнко Ю.Б.)
Додано
23 лютого 2023
Переглядів
6075
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку