Гра–квест
з української мови та літератури
«Стежками мови та літератури»
для учнів 5-6 класів
Гра-квест допоможе на уроках української мови, літератури, може використовуватись як виховний захід для знавців мови та літератури серед учнів 5-6 класів; розвиває логічне мислення дітей; виховує любов до рідної мови
Тема: Стежками мови та літератури
Мета: навчити учнів швидко приймати рішення, розвивати вміння працювати в команді, вболівати за команду, розвивати кругозір учнів, логічне мислення, виховувати пізнавальний інтерес до вивчення української мови та літератури.
Форма заходу: гра-квест.
Хід заходу
Вчитель. Учні діляться на дві команди. Кожна команда обирає назву.
Правила гри
Для успішного руху команди вперед і подолання перешкод на окремих етапах дійте злагоджено, почергово і дотримуйтесь правил.
Отримайте карти. На картах зображено місце знаходження вашого маршрутного листа, за допомогою якого ви будете пересуватись від станції до станції.
За виконані завдання отримуйте бали.
На виконання кожного із завдань у вас 7 хвилин. За перевищення ліміту бали знімаються.
Відвідуйте станції строго за порядком, вказаним у вашому маршрутному листі.
Станція 1. «Бліц-турнір»
Командам задаються запитання. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
1. Хто звався Сірком в однойменній казці:
Вовк, Собака чи Господар?
2. Яка інша кличка у лисички та вовчика у відомій українській казці?
а) Лисичка: Курокрадка, Вертихвістка, Сестричка;
б) Вовчик: Сіряк. Панібрат, Злюка.
3. Хто був паном Коцьким:
Вовк, Ведмідь, Заєць, Кіт?
4.Рак, Лисичка, Ведмідь?
5. Хто у казці «Котик і Півник» тричі викрадає півника?
Котик, Лисичка, Кабан, Вовк?
6. Хто мав ім’я Ох в однойменній казці:
син, батько, лісовий цар?
7.У Снігової Баби є внучка й донька. Ким доводиться внучка Бабиній доньці? Донькою.
8. Хто довший: Ігор чи Ярослав? Ім’я Ярослав довше.
9. Герой якої української казки є братом Буратіно? Івасик – Телесик.
10. Яку плитку можна з’їсти? Шоколадну.
11. З яких двох нот складається життєвий шлях людини? До-ля.
12. З яких двох букв готується овочева, борошняна або рослинна страва? Ка-ша.
Станція 2. «Нові слова»
Командам дають слова. Потрібно замінити першу літеру, щоб отримати нове слово.
І команда: МАК, ВІР, СІЧ.
ІІ команда: ВІЙ, РІК, ПОРТ.
Станція 3. «Скоромовки»
Учням пропонують українські скоромовки. Яка команда швидше і краще промовить скоромовку, та отримає вищий бал.
Наш Карпо з своїми карпиненятами полукалу-карпився.
Сидів горобець на сосні, —
Заснув — і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні.
Цей ковпак зроблений не по-ковпаківськи.
Треба його перековпакувати, щоб він був перековпакований.
Кричав Архип, Архип охрип,
Не треба Архипу кричати до хрипу.
Їхав Прокіп з Прокопихою ще й з маленькими прокопенятами.
Кіт котові каже: «Коте,
до комори кадуб вкотили.
В кадуб вкинеш капустину,
Кілька китичок калини».
Станція 4. «Більше слів»
З букв одного слова складіть і запишіть інші слова.
ЛИСТОНОША
Станція 5. « Кросворд»
Відгадати слова
І команда – іменники в називному відмінку однини
ІІ команда – дієслова в неозначеній формі
і |
м’ |
я |
|
|||
с |
м |
і |
х |
|
||
с |
м |
е |
т |
а |
н |
а |
|
к |
і |
н |
о |
|
|
р |
у |
ш |
н |
и |
к |
|
м |
е |
л |
ь |
н |
и |
к |
к |
в |
і |
т |
н |
и |
к |
д |
у |
м |
а |
т |
и |
|
|||
і |
т |
и |
|
||||||
є |
д |
н |
а |
т |
и |
|
|||
с |
л |
у |
х |
а |
т |
и |
|
||
л |
о |
в |
и |
т |
и |
|
|||
о |
б |
л |
е |
т |
і |
т |
и |
||
в |
о |
д |
и |
т |
и |
|
|||
о |
в |
о |
л |
о |
д |
і |
т |
и |
|
Станція 6. «Мультфільм»
За уривком із українського мультфільму впізнати назву української казки
(«Кривенька качечка», «Івасик –Телесик», «Коза – дереза», «Колобок», «Кіт і Півник»)
Станція 7. «Домальовка»
Домалювати картинку за клітинками. Яка команда швидше впорається, та отримає вищий бал.
Станція 8. « Прислів’я»
Закінчити прислів’я:
І команда
Бджола мала, а й та (працює)
Маленька праця краща за велике (безділля.)
Не одежа красить людину, а (добрі діла.)
Треба нахилиться, щоб з криниці води ( напиться)
Хто мови своєї цурається, хай сам себе (стидається)
ІІ команда
Рідна мова - не полова: її за вітром (не розвієш).
Слово — не горобець, вилетить — (не спіймаєш.)
Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — (ворогів.)
Слово вилетить горобцем, а вернеться (волом.)
Шабля ранить тіло, а слово — (душу.)
Маршрутний лист І команди
Назва станції |
Бали |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Маршрутний лист ІІ команди
Назва станції |
Бали |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вчитель. Сьогодні ви гарно попрацювали. Ми побачили, що знання нам потрібні всюди і завжди. Знання – запорука розвинутого суспільства. Дякую за увагу.