Тема: Народні казки. Тематична контрольна
робота.
Мета: перевірити знання учнів за темою «Народні казки»; розвивати уміння аналізувати твір, висловлювати власні думки; зацікавити нестандартними формами роботи.
Тип уроку: урок – гра «Щасливий випадок»
Оформлення: підручники, карточки, речі до казок: лялька, пір′я, хліб, яблуко; букви – картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Повідомлення теми і мети уроку, роз′яснення умов гри, поділ класу на дві команди, журі (вибирають із учнів класу).
2. Вчитель оголошує правила гри:
Правила гри
Дозволяється:
-
Підказувати відповідаю чому під час відповіді учасниками його команди.
-
Запитувати противника.
-
Готуватися до відповіді 1 хвилину.
-
Звучати музиці під час обговорення запитань.
Не дозволяється:
-
Одному учневі виступати більше двох разів.
-
Доповнювати відповідь після того, як вона вже оцінена.
-
дуже голосно обговорювати запитання.
ІІ. Робота над темою уроку
І гейм
«РОЗМИНКА»
І. Учитель дає кожній команді по 10 запитань.
Правильна відповідь – 1 бал.
1 команда
-
Які бувають казки?
-
Поясніть словосполучення УНТ.
-
Як називають вираз: «Стали вони жити – поживати та добра наживати»?
-
Якого н6ароду казка «Василиса Прекрасна»?
-
Чия це казка «Пані Метелиця»?
-
Що було причиною відчайдушного стрибка пасербниці в криницю?
-
Чим нагородила пані Метелиця вдовину доньку?
-
Із скількох подорожей складається казка «Казка про Синдбада – мореплавця»?
-
Ким був Синдбад – мореплавець?
-
Що любив малювати Малян?
2 команда
1. Які казки називаються народними?
2. Як називають вираз: «Жив – був…»?
3. Якого народу казка «Пензлик Маляна»?
4. Чия це казка «Казка про Синдбада – мореплавця»?
5. Що пасе6рбниця втопила в криниці?
6. Чому пасербниця залишила добру пані?
7. Що одержала в нагороду пасербниця?
8. Звідки цар Шахрияр дізнається про подорожі Синдбада -мореплавця?
9. Як познайомилися Синдбад – мореплавець і Синдбад – носій?
10. За чим послали Василису Прекрасну в ліс?
ІІ гейм
«ВПІЗНАЙ ЦЬОГО ГЕРОЯ»
І. Учитель. На столі дві скриньки. В них по 5 питань, одне – «щасливий білет». Учасники по черзі витягують білети, відповідають на питання. Правильна відповідь – 1 бал, «щасливий білет» - вся команда одержує «п′ятірки».
-
«Я був дуже бідний. Змалку мріяв про те, щоб навчитися малювати. Та от біда: не було в мене ані копійки». (Малян).
-
«А чого це я маю вставати вранці і постіль її стелити, мені вже все обридло» (Бабина дочка).
-
«Я тобі, Бабо Яго, 10 років служу, а ти мені й скоринки не дала? (Кіт – Воркіт, «Василиса Прекрасна»).
-
«О аллах, ніхто не йде проти твоєї волі, і ти збагачуєш, кого сам хочеш, і робиш злидарями, кого сам схочеш, а я сиджу тут убогий, голодний і втомлений». (Синдбад – носій)
-
«Ось н6амалюю золоту цеглинку, припасую поряд іще одну. І ще й іще! Який удав вийшов!» (Імператор, «Пензлик Маляна»).
-
«Не я, царевичу, пряла, не я ткала, а дівчина одна…» (Бабуся, «Василиса Прекрасна»).
-
«Я сказала їй про те, що її служба скінчилася. Вона дуже зраділа, гадаючи, що на неї лине золотий дощ…» (Вдовина дочка, «Пані Метелиця).
-
«Я наказав відвести хлопця до стайні і там замкнути» (Поміщик, «Пензлик Маляна»).
-
«Як я здивувався, коли побачив це полотно!» (Царевич, «Василиса Прекрасна»)
-
Щасливий білет.
ІІІ гейм
«ЧИЇ ЦЕ РЕЧІ?»
І. Учитель. Потрібно вгадати, чия це річ, якого героя, з якої казки?
Правильна відповідь – 1 бал.
-
Лялька (Василиса Прекрасна)
-
Пір′я (Пані метелиця)
-
Хліб (Пані Метелиця)
-
Яблуко (Пані метелиця)
-
Пензлик (Пензлик Маляна)
-
Гроші (Пензлик Маляна)
-
Діамант (Синдбад – мореплавець)
-
Мішок (Синдбад – носій)
ІV гейм
КОНКУРС КАПІТАНІВ
Дати відповідь на питання.
-
Кого зустріла падчериця на дорозі (яблуню, піч).
-
Яких вершників зустріла Василиса Прекрасна? (білого, червоного, чорного).
V гейм
«ВГАДАЙ СЛОВО»
Вчитель. На дошці написані букви: М, А, В, Л, Ш, С, Д, Х, Р, Е, Б, Я, Н, З, И.
З цих букв скласти імена казкових героїв. Час – 5 хвилин. Одна правильн6а відповідь – 1 бал.
(Шахерезада, Малян, Василиса, Синдбад)
VІ гейм
«ТИ – МЕНІ, Я - ТОБІ»
Команди задають по 3 питання за народними казками.
ІІІ. Підсумок журі.
І V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.