Підсумковий урок за рік у 7 класі
«Щасливий випадок»
Мета: показати учням красу та багатство української літератури; повторити вивчений матеріал протягом року; розвивати навички виразного читання, усне мовлення, кмітливість. Виховувати любов та повагу до своєї Батьківщини, свого народу, любов до художнього слова.
Хід гри
І Вступне слово вчителя.
Сьогодні проведемо незвичайний урок – урок-змагання і знову звернемось до змісту вивчених творів. Цей урок проведемо у формі гри «Щасливий випадок». Перевіримо і закріпимо свої знання, які ми отримали протягом року, навчаючись у сьомому класі. Бажаю вам всім успіхів у грі та перемог!
Гейм 1 «Далі – далі»
За одну хвилину дати якнайбільше відповідей на запитання, які вам зачитує вчитель. Кожне запитання – 1 бал. Якщо ви не знаєте відповіді, швидко скажіть «Далі».
1 Назвати три основні функції літератури. (Естетична, пізнавальна, виховна)
2 Одним з найдавніших ліричних творів наших предків були …. (календарно-обрядові пісні)
3 Назвіть різновиди суспільно-побутових пісень. (Козацькі, чумацькі, кріпацькі, бурлацькі)
4 Дворядкова пісня в танковому ритмі, які складається з двох чотирнадцяти складових рядків з паузою після восьмого складу – це … (коломийка)
5 Михайло Панасович Стельмах про нелегкі роки злиденного й одночасно казкового дитинства розповів у творах … («Гуси-лебеді летять» і «Щедрий вечір»)
6 Сьогодні усе для тебе –
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Гляди ж не проспи!
Автор та назва вірша. (Василь Симоненко «Ти знаєш, що ти – людина?»)
7 На якому виді транспорту Іван Сила прибув до столиці? (На поїзді)
8 За що найбільше поважали тухольці старого Беркута (за твором І. Франка «Захар Беркут»)? (За ліки)
9 Дощами мита – перемита,
Дощами знесена у даль,
Між круглих соняхів із літа
Мій ревний біль і ревний жаль.
Назвати автора вірша. (А. Малишко)
10 Яку книгу хотів прочитати Михайлик? (За твором М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять») ? («Пригоди Тома Сойєра)
11 Де найпоширеніші коломийки? (Західній Україні)
12 Реальні події нападу монголо-татарської орди в 1241 році на землі Галицько-Волинського князівства покладено в основу повісті … («Захар Беркут»)
13 Назви твори Л. Костенко, які вивчалися у 7 класі? («Дощ полив», «Кольорові миші», «Чайка на крижині», «Крила»)
14 Кому присвячений твір М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»? (Батькам)
15 Скільки років було Захару Беркуту? (90)
16 «Ой у степу криниченька» – це пісня… (чумацька)
17 Які чарівні речі були в будинку (М. Павленко «Русалонька із 7-В»?) (Шафа і коралі)
18 Кому О. Гаврош присвятив повість «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу?» (Антону Копенцю, який записав історію про Івана Силу)
19 На столі лежать зошити малі,
І роботи час проганяє втому.
І летять-летять в небі журавлі,
І дзвенить дзвінок
Хлопчику малому.
Назвати вірш та його автора. ( «Вчителька» А. Малишко)
20 Автор твору «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». ( Марина Павленко)
21 У якому році Шевченка було викуплено з кріпацтва? (1838 р.)
22 Жанр твору Богдана Лепкого «Мишка». ( Казка для дітей: для малих і великих)
23 Автор історичної повісті «Захар Беркут». (Іван Франко)
24 Хто займався вихованням Мирослави (за твором І. Франка «Захар Беркут»?) (Стара нянька, батько)
25 «Ой на горі та женці жнуть» – це пісня …. (козацька)
26 Як звали головного героя оповідання «Скарб» Стороженка? (Павлусь)
27 Хто народився 9 березня 1814 року в селі Моринці в сім’ї кріпаків? (Тарас Шевченко)
28 Автор повісті «Климко»? (Григір Тютюнник)
29 Український поет-емігрант. (Олег Ольжич)
30 Коли відбуваються події зображені у творі Л. Пономаренко «Гер Переможений» (Під час Великої Вітчизняної війни)
31 До якого сімейного свята готувалася родина Софійки (М. Павленко «Русалонька із 7-В»?. (Весілля тітоньки Сніжани)
32 Скільки років було Шевченкові, як він залишився без матері? (9 років)
33 Невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну подію з несподіваним фіналом. (Новела)
34 Автор вірша «Пісня про рушник». (А. Малишко)
35 Як померла Олена Теліга? (Було розстріляно в Києві в Бабиному Яру)
36 Збірка віршів Шевченка, яка вийшла у 1840 році. («Кобзар»)
37 Головний герой твору А. Чайковського «За сестрою». (Павлусь)
38 Назвіть жанр твору «Гер переможений» М. Павленко. (Новела)
39 Письменник, який народився 26 березня 1971 року на Закарпатті і живе до сьогодні. (Олександр Гаврош)
40 Справжнє ім’я Ольжича. (Олег Олександрович Кандиба)
Гейм 2 «НЛО»
Вивчаючи творчість багатьох українських письменників, ми з вами зустрілися з великою кількістю персонажів. Їх долі вражають, їх вчинки можуть зачепити найтонші струни наших сердець. Тож зараз перед вами стоїть завдання відгадати їх за цитатою.
Отже, наступний конкурс – «НЛО» – невпізнаний літературний об’єкт. Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 бали. 1 бал, якщо ви називаєте ім’я героя і 1 бал – з якого це твору герой.
1 «…була дівка, якої пошукати. Не кажемо вже про її уроду й красу, ані про її добре серце – в тім згляді багато її ровесниць могло стати з нею на рівні, хоч і небагато могло перевищити її. Але в чім не мала вона пари між своїми ровесницями, так се в природній свободі свого поводження, в незвичайній силі мускулів, у смілості й рішучості. …. Виросла на свободі, що виховання її було мужське і що в тім прегарно розвиненім дівочім тілі живе сильний, великими здібностями обдарований дух. Була в батька одиначка, а до того ще зараз при народженні втратила матір» (Мирослава, «Захар Беркут»)
2 «… був мужчина як дуб. Плечистий, підсадкуватий, з грубими обрисами лиця і грубим, чорним волоссям, він і сам подобав на одного з тих злющих тухольських медведів, яких їхав воювати». (Тугар Вовк «Захар Беркут»)
3 «… щедра, добра, чуйна, лагідна, працьовита і турботлива дівчина, яка вміє гарно співати». (Люба, М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»)
4 «Двадцятилітній парубійко в селянському вбранні. Його ідкрите обличчя якось дивно поєднувалося з міцною збитою статурою та широчезними плечима. Від раптового спогаду про гори, батьків, Марусю, звичайно галушки, в його очах блиснули сльози». (Іван Сила, О. Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»)
5 «Був веселий і за це його всі полюбили. Девлет-Гірей наказав видати йому гарну одежу, і тепер годі було впізнати його обідраного невільника, кінського пастуха».
( Павлусь, А.Чайковський «За сестрою»)
6 «…босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер сіра , та ще в дядьковій Кириловій діжурці. Тій діжурці, як казав дядько, було «сто літ», і не рвалася вона лише тому, що зашкарубла від давньої мазути.». (Климко, Г.Тютюнник «Климко»).
7 «… був сивий, як голуб, звиш 90-літній старець, найстарший вікому тухольській громаді. Батько вісьмох синів, із яких три сиділи вже разом із ним між старцями. Сад, пасіка й ліки – се була його робота.» (Захар Беркут, І.Франко «Захар Беркут»)
8 «… Серед усього майстрового люду найбільшої слави зажив , якого знав увесь повіт. Чого тільки не вмів …! Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата, - співаючи, зробить, дайте тільки заліза, дерева і ввечері добру чарку монопольки. А хочете вітряка, той вітряка вибудує під самі хмари; у кузні кує сокиру, у стельмашні злагодить воза й сани, ще й деревяні квіти розкидає по них.» (Дід Дем’ян, дідусь Павлуся, М. Стельмах «Гус-лебеді летять»)
9 «…Доріс до парубка. Так його вигнало й розперло, такий став гладкий та опецькуватий! Пика широка та одутлувата, як у того салогуба, а руки білі та ніжні, як у панночки. Та од чого б їм і пошерхнуть? Зроду не то щоб ціп або косу у руках подержав, ш-не взявся й за лопату, щоб одгребти сніг од порога, або за віник, щоб вимести хату.» (Павлусь, О. Стороженко «Скарб»)
10 «… Я не дуже кривлюсь, коли треба щось робити, охоче допомогаю дідусеві, пасу вреднючу конячку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом…» (Михайлик, М. Стельмах «Гус-лебеді летять»)
11 «… збирала стартовий капітал. Дуже мріяла про комп’ютер. Батьки ж затялись: «Поки не купимо квартири…» Окрилена сподіваннями, узялася працювати в Сашка художником (підписувала картонки для товару) і реалізатором за сумісництвом. Більше двох днів не витримала. На сонці нашмалилась, ніс облущився, а вторгувала хіба на пачку морозива. Кинула це діло. Їй не вистачає лише комп’ютера» (Софійка , М. Павленко «Русалонька із 7-В».)
12 «… Він – безперечний фаворит, дворазовий чемпіон. У молодості був поліцейським, і чи не в кожному поліцейському управлінні висів його портрет.» (Магдебура, О.Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили»)
Гейм ІІІ «Ти – мені, я – тобі»
Кожна команда готує по 5 запитань для команди суперника. За кожне запитання – 1 бал.
Гейм IV «Розгадай ребус»
(Фольклор)
(Кобзар)
(Малишко)
(Кандиба)
(Персоніфікація)
(Коломийка)
Гейм VI
Із загальної кількості слів вибрати 5, які вживаються в одному творі.
І Команда – Тухольські гори, Мустафа, дід Дем’ян, Мирослава, паравоз, лови на медведів, монгольська орда, барак, монгольська орда, татари, Тугар Вовк, ягнята, Спасівка, Зульфат. (Іван Франко «Захар Беркут»)
ІІ команда – Павлусь, Зульфат Гарєєв, меду та меду, вчителька, Софійка, круглий сирота, скарб, Гордій Кулаківський, кобила Мальва, хорт, мишка, таємна вечеря, Фрідріх, Іван Сила, Магдебур. (Олекса Стороженко «Скарб»)
Гейм VII «Заморочки із бочки»
1 Автор твору «За сестрою» (Андрій Чайковський)
2 Повість «Гуси-лебеді летять» М.Стельмах присвятив … (своїм батькам)
3 За що найбільше поважали тухольці старого Беркута? (За ліки)
4 Скільки років було Захару Беркуту? (90)
5 Який предмет у родині головної героїні твору М. Павленко «Русалонька із 7-В» передавався із покоління в покоління? (Коралі)
6 Що виконувало роль машини часу у творі М. Павленко «Русалонька із 7-В» (Шафа)
7 Хто з героїв повісті «Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських» ходить у гості , щоб зекономити на харчах? (Яків Кулаківський)
8 Назвіть жанр твору «Гер переможений». (Новела)
9 Як звали полоненого німця з новели «Гер переможений» (Фрідріх)
10 Чим займався німець, із твору Л. Пономаренко «Гер переможений», коли протала земля? (Копав грядочку та садив там квіти)
11 Як полонені із твору «Гер переможений» назвали жінок? (Фрау)
12 Що було зображено на фотокартці героя твору «Гер переможений»? (Двоє дівчаток у білих сукенках і білих черевиках)
13 Що трапилось з хворим німцем (новела «Гер переможений») ? (Повісився)
14 Щоб зустрітися зі своїми сестрами з міста, Мишка бігала на поля (Б. Лепкий «Мишка») ? (Так)
15 Мишці було соромно за свою господиню, яка відмовила бідній жінці (Б. Лепкий «Мишка»). (Так)
16 Кого вчителька із повісті Г. Тютюнника «Климко» називала маленьким «Кармелюком»? (Зульфата, який захистив її від бороданя)
17 Скільки днів лежав без свідомості та в гарячці Климко в тітки Марини? (Три дні)
18 Як називалася станція, яка була кілометрів за три, про яку знав Климко (Григір Тютюнник «Климко»)? (Дебальцеве)
19 Що сталося з Климком в кінці твору Г. Тютюнника «Климко»? (Його вбив німець)
20 Кому присвячений твір «Гуси-лебеді летять» М. Стельмаха? (Батькам)
21 Чого Малий Михайлик із повісті «Гуси-лебеді летять» не любив? (Коли мисливці несли закривавлену дичину)
22 Яку книгу хотів прочитати Михайлик (М. Стельмах «Гуси-лебеді летять») ? («Пригоди Тома Сойєра»)
23 Що заніс хлопчик Юхриму за книгу (Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»)? (Гарбузове насіння)
24 Кому О. Гаврош присвятив повість «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»? (Антону Копинцю)
25 Яку роботу порадив хлопець Івану Силі (О. Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу») ? (Вантажити вагони)
26 Яка була оплата за вантаж мішків Івану Силі (О.Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили») ? (Одна монета за 50 кілограм вантажу)
27 Хто переміг у двобої Велета та Івана Сили? (Іван Сила)
28 Хто зацікавився Іваном після двобою (О.Гаврош «Неймовірні пригоди Івана Сили») ? (Доктор Брякус)
Гейм VIII «Знайди правильну відповідь»
1 «Ой у степу криниченька» – це пісня … козацька, чумацька, рекрутська.
2 Знайдіть зайвий вид, що не належить до суспільно-побутових пісень. Козацькі, чумацькі, бурлацькі, наймитські, заробітчанські, солдатські, рекрутські, жниварські, жовнірські.
3 Події у творі «Захар Беркут» відбуваються у Х чи ХІІІ столітті ? (Х ст.)
4 Яка небезпека чекала на Мирославу під час полювання? Зустріч із загарбниками, зустріч із ведмедицею.
5 Хто врятував Мирославу із твору «Захар Беркут» від загибелі? Тугар Вовк, Максим Беркут.
6 Як називається камінь, що стеріг вхід до Тухлі? Велетень, Сторож.
7 Матір Тараса Шевченка звали Марія чи Катерина? Катерина.
8 Значення слова юродивий . Розумний, божевільний, заздрісний».
9 Жанр твору «За сестрою» А. Чайковського. Роман, героїчна балада, романтична повість.
10 Де перебували в полоні сестра Павлуся Ганна за твором Чайковського «За сестрою»? У Криму татар чи в Камянець-Подільській фортеці?
11 Хто навчив маленького Михайлика любити красу природи і землі за твором М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»? Мама, дідусь чи бабуся?
12 Стельмах «Гуси-лебеді летять» . Хто за висловом письменника, проліта над хатою , над дитинством і над його життям? (Лебеді, чайки, качки)
13 Яке диво сталося на очах у Михайлика, коли він спостерігав за лебедями? Вони зустріли нових друзі чи повернулися назад?
14 Скільки картоплин накопав Климко із твору Г. Тютюнника «Климко»? Двадцять чи пятдесят сім?
15 На якому виді транспорту Іван Сила прибув до столиці? Машиною чи поїздом?
16 Як звали знаменитого бійця атракціону за твором О. Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили?» Велет, Сила чи Брякус?
17 Коли написав перші вірші О.Ольжич? У вісімнадцять, пять чи двадцять років?
18 Справжнє прізвище поета Олега Ольжича є Олесь чи Кандиба?
19 Хто є прототипом образу Івана Сили з твору «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» Іван Фірцак чи Василь Вірастюк?
20 Образ стежини у творі «Чому, сказати, й сам не знаю» символізує родинні цінності чи життєву дорогу?
21 Псевдонім Ольжич означає син княгині Ольги чи син давньоруського князя-звитяжця Олега?
22 Скільки поезій Олени Теліги відомо досі? 38, 60 чи 77 ?
23 Як звали дівчину, у яку закохався Іван Сила і зробив їй пропозицію? Аделія, Мілка чи міс Кроні?
24 Кого називають поетом-піснярем українського народу? ( О.Ольжича, Т. Шевченка чи А. Малишка ?)
25 Із якої поезії слова:
Рідна мати моя, ти ночей не доспала
Ти водила мене у поля край села
І в дорогу далеку ти мене на зорі провожала,
І рушник вишиваний на щастя на долю дала.
(«Пісня про рушник» чи «Чому сказати , й сам не знаю». )
26 Звідки родом Андрій Малишко? (Обухів чи Тернопіль.)
27 Скільки років прожив Т. Шевченко? (47 чи 55?)
28 Із скількох рядків складається коломийка? (Двох чи чотирьох?)
29 Сила природи, до якої найчастіше звертався Захар Беркут. (Місяць, сонце, вітер.)
30 Як називається гора, за визначенням народу, де був перепохований Т. Шевченко? ( Кармелюкова, Тарасова.)
Гейм ІХ «Звідки малюнок».
За зображенням назвати героя, твір, автора. Правильна відповідь-3б.
Софійка, М.Павленко «Русалонька із 7-В…»
Максим Беркут, І.Франко «Захар Беркут»
Павлусь, А.Чайковський «За сестрою»
Михайлик, М.Стельмах «Гуси-лебеді летять»
Климко, Г.Тютюнник «Климко»
Павлусь, О.Стороженко «Скарб»
ІІ. Підсумок літературної гри.
ІІI. Підсумок уроку.
ІV.Оцінювання учнів.
Відзначення досягнень учнів, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення української літератури у 7 класі.
VIII.Домашнє завдання. Опрацювати список літератури на літо.